Zacátek - sraz
sobota 12. 7. 2014 ve 9,45 - 10,00 hod v Intercampu U Ferdinanda (WP1)
Predpokládaný konec
sobota 12. 7. 2014 okolo 14 hod v Intercampu U Ferdinanda (WP1)
Do "will attend" uvedte prosím pocet úcastníku.
Co nás čeká a nemine?
Vydáme se nejprve po proudu Kamenice až pod Dostwand (úvodní koordináty CITO) a odsud začneme sbírat naplavený bordel (PET lahve, igelity, polystyren, pneu apod.) dále po proudu. V ideálním případě takto vyčistíme Kamenici až k Černému smrku, kde naplněné pytle zanecháme k odvozu. Odpočineme si a vydáme se zpět. Tam, kde jsme při cestě dolů začali sbírat odpad, začneme opět, ovšem již proti proudu, zpět ke kempu, kde nakonec opět zanecháme naplněné pytle k odvozu.
Koryto Kamenice budeme čistit jak na obou březích, tak přímo ve vodě. Nicméně počítejte všichni s tím, že do vody budete muset i v případě, že jinak půjdete po břehu - všechny čeká min. 4 krát brodění z břehu na břeh dolů po proudu a samozřejmě i 4 krát při zpáteční cestě! Max. hloubka okolo 60 - 70 cm.
Vhodné pro rodinky s již zdatnějšími dětmi, které si nejen sami poradí s broděním, ale pomohou i s prací. 

Logování proběhne po úklidu v kempu na WP1, každý účastník obdrží energetické PMU. Po minulých negativních zkušenostech můžeme jen doufat, že bude možné se občerstvit v místní osvěžovně, a to Klásterem 10° či 11°, je možný také přesun o 500 metrů do restaurace Pod Kaštany.
Něco málo z historie Ferdinandovy soutesky:
- pojmenována na pamet zdejší návštevy arcivévody Františka Ferdinanda d'Este dne 4. 6. 1889;
- kdysi, pravdepodobne již koncem 16. století, vybudována v nejužším míste hráz - zdrž (podobných bylo na dolním toku Kamenice až po Soorgrund nejméne pet) - pro plavení dreva bylo treba vyšších prutoku,

- od roku 1881 zde provozována jednosmerná výletní plavba na lodickách (hráze tehdy již neexistovaly), a to od soutoku Chribské a Falknovské Kamenice po vzdutí nad jezem u býv. Dolského mlýna,
- od 50. let 20. století ponechána souteska prirozenému vývoji.
V soucasnosti je Ferdinandova souteska soucástí NP Ceské Švýcarsko, nachází ze v II. zóne a vyjma casove omezených (jarních) uzáver z duvodu hnízdení v ní není pohyb návštevníku nijak omezen.
Nejzajímavejšími místy jsou Dostwand, bezmála 80-ti metrová skalní stena s více jak 100 let doloženým hnízdištem výra velkého a po proudu o neco níže Schwarze Teufe, nejužší, nejhlubší, nejklidnejší a snad i nejtajemnejší místo soutesky.
Tento event je organizován ve spolupráci se Správou NP Ceské Švýcarsko
(Kamenice + levý břeh) a AOPK Správou CHKO Labské pískovce (pravý břeh);
strážní služba správy NP zajistí pytle na odpad.