Skip to content

CLUNOZOBCI & VELEMLOCI Multi-Cache

Hidden : 5/20/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš je velikosti small - lock&lock 350ml a je ukryta na vcelku klidném místě v ZOO. Na úvodních souřadnicích ji však nehledejte.

Tato keš vám představí dva pozoruhodné druhy, které se v pražské ZOO nachází.
Je to Člunozobec africký (Balaeniceps rex) a Velemlok čínský (Andrias davidianus).

ČLUNOZOBEC AFRICKÝ

Tento pozoruhodný živočich žije v rozsáhlých východoafrických bažinách, jezerech a močálech v rozmezí od Súdánu po Zambii. Od roku 2004 je v Červeném seznamu IUCN zařazen do kategorie zranitelných druhů. Nejpočetnější populace žije zatím stále v Súdánu (více jak 5 000 jedinců), mezi další země, kde je člunozobec africký stále nejhojněji zastoupen, patří Uganda, Tanzanie, Zambie nebo Demokratická republika Kongo. Počet volně žijících jedinců však stále klesá.
Žije samotářským způsobem života, pomalu se prodírá rostlinnou vegetací rostoucí na březích bahnitých vod a vyhledává zvláště vodní živočichy jako jsou ryby, obojživelníci nebo želvy, často však útočí i na hady, ještěrky, hlodavce a mladé ptáky. Lov člunozobce afrického se podobá způsobu lovu volavek - důkladně prozkoumává své okolí a poté, co spatří kořist, se jí zmocní rychlým škubnutím hlavou. Za potravou se vydává zvláště v noci, přes den často vysedává a odpočívá na větvích stromů.
Jen v době hnízdění lze zastihnout rodičovský pár pohromadě. Společně vybudují hnízdo z rákosu a trávy, které si staví na zemi. Nejprve pro něj vyčistí plochu o průměru asi 3m, zatímco vlastní stavba zabírá plochu o průměru 1m. Ročně do něj obvykle klade dvě, vzácněji i tři vejce, na kterých sedí přibližně 30 dnů. Rodiče se střídají při zahřívání či naopak ochlazování vajec. Za horkých dnů přinášejí v zobáku vodu, kterou vejce postřikují, nebo přes ně navrství vlhkou trávu. Mláďata jsou na svých rodičích závislá i po opuštění hnízda a pohlavně dospívají ve 3. až 4. roce života. V zajetí se může dožít až 36 let. Na výšku dorůstá 1,2 až 1,7m s rozpětím křídel 2,33 m a hmotností kolem 5,6 kg. Dospělý pták je celý šedavě modrý s výjimkou hnědé spodní strany křídel s šedým pruhem. Nejnápadnějším znakem je jeho velký plochý zobák tvarem připomínající člun, díky kterému získal i svůj český rodový název. Nápadná je také světlá chocholka na hlavě. Samec se od samice zbarvením nijak viditelně neliší, mladí ptáci jsou hnědí. Vysoké nohy jsou tmavě šedé, bez plovacích blan.

V pražské ZOO se 11. 9. 2010 otevřela expozice Ptačí mokřady, jejíž součástí jsou právě dva člunozobci – samec Korongo a samice Okomo. A protože páry člunozobců nežijí společně a setkávají se jen kvůli hnízdění, mají Korongo i Okomo každý svůj prostor s jezírky a s porosty šáchoru, velmi podobný jejich domovským mokřadům v tropické východní Africe. Ve všech zoologických zahradách celého světa žije pouze kolem čtyřiceti člunozobců afrických.
Zdroj:wikipedie, zoopraha.cz






VELEMLOK ČÍNSKÝ

Velemloci mají protáhlé tělo, ze stran zploštělý ocas a nápadně velkou hlavu s rozměrnými ústy. Zbarvení je nevýrazné, v odstínech hnědé a šedé barvy. Na předních nohou mají čtyři prsty, na zadních pět, drápy nemají. Samci a samice vypadají stejně a je téměř nemožné je od sebe odlišit.
Je to největší mlok na světě. Dosahuje délky až 180 cm, ačkoli málokdy dosáhne takovéto velikosti. Žije v čínských potocích a jezerech. Je pokládán za kriticky ohrožený druh, protože ubývá jeho přirozeného prostředí.
Dospělí velemloci jsou samotáři. Ve dne se ukrývají pod břehy, balvany nebo kořeny a v noci se vydávají na lov. Živí se hmyzem, žábami a rybami. Na kořist nehybně číhají, a jakmile se kořist přiblíží, bleskovou rychlostí vyrazí s obrovskou otevřenou tlamou a doslova ji nasají až do hltanu. Pokud je úlovek příliš velký, stisknou ji pevně čelistmi a drží pomocí drobných, nicméně nesmírně ostrých zubů na patře. Zuby slouží i při obraně. Velemloci tráví celý život ve vodě. Mají velmi špatný zrak, ale mají smyslový orgán, táhnoucí se od hlavy až k ocasu a je citlivý na jakékoli vibrace. Orientují se pomocí čichu a jsou schopni velmi citlivě vnímat také změny teplot, proudění i elektrické pole.
Průměrný velemlok čínský váží 25-30 kg a měří 1,15 m. Samice klade až 500 vajíček do nory ústící do vody a samec pak snůšku hlídá, dokud se nevylíhnou larvy. Ty dýchají vnějšími žábrami a zhruba ve třech letech procházejí proměnou (metamorfózou) v dospělce. Žábry zanikají a velemloci začnou dýchat plícemi. Velmi významnou část kyslíku ale přijímají také pokožkou. Aby byla plocha co největší, mají kůži na bocích poskládanou do záhybů.

V pražské zoo se pavilon velemloků otevřel 31. 5. 2014. Velemloci přišli do zoo jako mláďata koncem roku 2012 z chovné stanice v Koreji, další dva dospělí jedinci přibyli v roce 2014 ze zoo v Berlíně a Schmidingu. V Praze se však nepředstavují poprvé - byli chováni například ve viváriu spolku Leknín v dnešních Havlíčkových sadech. V 50. letech obdržela pražská zoo dar od čínské vlády - velemloky čínské. Byli umístěni na půdě Přírodovědecké fakulty UK a dva z nich zde žili několik desítek let.
Zdroj:wikipedie, zoopraha.cz


Velemlok Karlo. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Ke keši:

Jak se dostanete k finálním souřadnicím?
Budete muset zvládnout pár úkolů.

Stage 1: N 50° 06.975 E 014° 24.266

Stojíte před vstupem do pavilonu velemlokária.
A = … najděte základní kámen této stavby a na něm datum, proveďte ciferaci
B = … vstupte do pavilonu, najděte dřevěná vrata a spočítejte, kolik je na nich ozdobných klepadel
C = … zjistěte, kolik je v pavilonu vodních nádrží (informace je uvedena i na jedné z cedulí)

Stage 2: N 50° 07.023 E 014° 24.103

Nacházíte se u člunozobců.
D = … na tabuli „KAŽDÝ LOVÍ JINAK“ spočítejte počet odklápěcích cedulek
E = … na tabuli „ROK ČLUNOZOBCE“ spočítejte všechny člunozobce (ty ještě nevylíhlé vynechte:-)
F = … na tabuli „CO NÁS OHROŽUJE“ spočítejte faktory, které negativně ovlivňují člunozobce

Součet všech získaných hodnot A-F je 34.

Finální souřadnice dostanete dosazením získaných indicií do vzorce

N 50° 07.(A-3)(B+2)(C-3) E 014° 24.(D-3)(E-10)(F+4)

Additional Hints (Decrypt)

ynivpxn, xengfv fgenan cbqynul/orapu, fubegre fvqr bs gur sybbe

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)