Skip to content

Jaskyna Drevenik Multi-cache

This cache has been archived.

Geolens Reviewer: Archivujem tuto cache. Tu fakt asi nenajdeme ine riesenie. Prebral som si to aj na Sprave NP Slovensky raj. Vdaka za doterajsiu zabavu. Som presvedceny, ze cacheri tam neurobili nic zle v zmysle ochrany prirody a tvoria asi zlomok navstevnikov, no nic s tym neurobime.

More
Hidden : 5/17/2014
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


KESKA SA NENACHADZA NA SURDNICIACH !!!

PROSIM CITAT CELY LISTING !!!

Jaskyna Drevenik, inac znama aj ako Ladova jaskyna.

Najprv nieco v skratke o jaskyni. 

Prva zmienka o jaskyni v "Simplicissime" je obsiahnuta v opise Levoce a hovori o jaskyni, nachadzajúcej sa v blizkosti Spisskej Kapituly: "v pukline situovanej v skale pod hradom je voda, v zime zamrzajuca a v lete tecuca" (Węgierski bądź Dacki Simplicissimus, 1967, s. 116).

Spominana na tomto mieste jaskyna, je stotoznovana s dnesnou ladovou jaskynou v Dreveniku a je to, ako vyplyva z prace Marcela Lalkovica (1996, s. 11) - chronologicky stvrta zmienka o tejto jaskyni. Lalkovic (1993, s. 64-65) zistil, ze prvy tuto jaskynu spomina dominikansky mnich Pietro Ranzano, v rukopisnom kodexe z r. 1488-1490, vytlacenom az v r. 1558. V r. 1549 jaskynu spomenul Juraj Wernher, humanisticky profesor zo Sliezska a kapitan Spisa a Sarisskeho hradu, ktoreho informacie vyuzili aj ini autori. Pouzil ich Martin Zeiller v r. 1646, Johann Christoph Wagner v r. 1684 aj Georg Krekwitz v r. 1685 (Ice Cave in Drevenik 1998, s. 19).

Za povsimnutie stoji fakt, ze vzhladom na to, ze Spisske Podhradie ako aj - co vyplyva aj zo starych map Spisa (ako Pavla Kraya z r. 1715, tak aj F. Czaku z r. 1760) - vyvysenina Drevenik, patrili v minulosti počas 360 rokov (od r. 1412 do r. 1772) Polsku, nie je vylucene, ze akesi zmienky o jaskyni sa mozu nachadzat v polských rukopisnych dokumentoch.

Pri tejto prilezitosti mozno este dodat, ze ladova jaskyna v Dreveniku bola casto spominana v starsej polskej vlastivednej literature. Osobitne zaujimavo o nej pisal Bronisław Gustawicz v r. 1887 v 8. zvazku monumentalneho "Geografickeho slovnika Polskeho kralovstva a inych slovanskych krajin". Uviedol, že v okoli Spisskeho Podhradia sa "v smere severo-juznom tiahne horská jednotka, divoko rozclenena, pozostavajuca z diluvialneho vapenneho tufu, s pocetnymi strbinami a dutinami Na juznom konci tejto jednotky sa vypina bralo Drevenik, v starsich pramenoch nazyvane Durnik (...). V nom je situovana pekna ladova jaskyna, nazyvana Podhradska, ktoru v nedavnom obdobi preskumal prof. dr. Samuel Roth". Pre nas je osobitne zaujimava informacia o starsom pomenovani jaskyne - Durnik, kedze toto pochadza od "dzur". Aj z tychto dovodov sa oplati skumat stare dokumenty.

Neskor jaskynu Drevenika spominal okrem inych Mieczysław Orłowicz vo svojich turistickych sprievodcoch po Halici, Bukovine, Spisi, Orave a Tesínskom Sliezsku (1914, 1919) ako aj po Spisi, Orave, Liptove a Kysuciach (1921), a tiez Jan Reychman v sprievodcovi po Podhali, Spisi, Orave a severnom Slovensku (1937).

Zdroj: www.saske.sk 


Info o keske. 

Kesku lovite na vlastne nebezpecenstvo. 

Doporujem odlov v skupinke.

Pristup z Drevenika je mierne narocny, davajte si pozor, hlavne v poslednom useku je cesta strma a ked je tam mokro smyka sa.

Suradnice Vas privedu pred vstup do jaskyne. Tu si dajte na seba celovku, oblecenie, ktore sa Vam s najvacsou pravdepodobnostou zaspini a ak nechcete mat spinave ruky, doporucujem aj rukavice, budete chytat skaly v jaskyni. Ruksaky si zoberte so sebou do prvej casti jaskyne hned za vstupom, tam ich nechajte. Je potrebne sa na par miestach pretlacit cez uzku strbinu a s batohom na chrbte to je komplikovane, pripadne nemozne. Ako svietidlo dorazne doporucujem celovku, budete potrebovat obe ruky a s klasickou baterkou to nemusi byt bezpecne a pohodlne. Ale ide to aj s nou, v jaskyni som uz bol aj s vlastnorucne vyrobenou faklou. 

Ak vstupite do jaskyne chodte do LAVA. Po par metroch uvidite zavalenu chodbu, ale cierna sipka z uhlia na skale Vam ukaze cestu DOPRAVA DOLE. Pretiahnete sa cez uzku strbinu, do ktorej by ste standardne asi nikdy nesli :). Pokracujete dalej po jaskyni, na najblizsom kritickom mieste Vam cierna sipka na skale upat ukaze smer VLAVO DOLE. Opat sa pretiahnete, tak to zopakujete este raz. Po par metroch pridete na koniec jaskyne. To spoznate podla steny pred vami, su tam sviecky, jedna z nich je zelena. VLAVO uvidite strbinu, je tam aj cierna sipka a pismeno G. Uz ste blizko. Pretiahnite sa strbinou a v uzkom priestore prejdite par krokov. Otvori sa Vam priestor na pravej strane. Tam uz sipka ukazuje priamo na zelenu krabicu kesky. Cestou naspat idete presne opacne :) 

Jaskyna ma jednu hlavnu chodbu dlhu asi 70m. Ide z nej viacero malickych odbociek, ktore ale nikam nevedu, takze sa z nich budete musiet vratit do hlavnej lode. Nemate sa coho obavat, nemate kde zabludit.  

Prajem fajne zazitky :) 

Additional Hints (No hints available.)