Skip to content

Historie zavodni cyklistiky Multi-cache

This cache has been archived.

gallisek.cz: Předem chci poděkovat všem co byli na této cyklo-kešce a za pěkné logy. Jelikož je to moc náročné na udržování a tak jí budu archívovat a bude se věnovat keškách o autech. Ještě jednou díky za návštěvu. :-).

More
Hidden : 5/18/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Seznámení s historií závodní cyklistiky v Čechách a v zahraničí též a následné zdolání jedné etapy kolem MB.


Nápad na další cyklistikou keš jsem doslal od kešerky, která dělala betatest mojí první cyklistické keše. Dlouho jsem přemýšlel co bude obsahovat listing, aby se neopakovaly informace. Kudy povede tato multi-keš mi pomohli kešeři, kteří našli mojí první cyklistickou keš. A jelikož první byla v podstatě rovinatá a vedla po oficiálních cyklo-trasách, tak tato bude více kopcovitá a povede i mimo oficiální trasy. Tentokrát si pořádně připravte svá kola různého typu a provedení a protáhněte si svaly a podle mých cyklo-schopností se určitě taky více zapotíte, než dojedete do cíle. Při cestě projedete zajímavými místy a navštívíte různé obce kolem Mladé Boleslavi. Až si vše připravíte a pročtete listing, tak už nic nebrání tomu, abyste se mohli vydat zdolávat tuto více kopcovitou etapu kolem Mladé Boleslavi.

Historie závodní cyklistiky


Historie závodní cyklistiky je ve svých počátcích úzce spjata s historií a vývojem prvním jízdních kol. Protože jak se vyvíjelo kolo, jeho provedení, zlepšování jeho jízdních vlastností, ale i bezpečnostní prvky, tak se začal rychle rozšiřovat počat aktivních jezdců. A jak je to i u jiných sportů, tak i tady začali cyklisté mezi sebou závodit a překonávat různé mety. A tak už nic nechybělo, aby vznikaly první oficiální cyklistické závody. Prvního oficiálního předchůdce dnešního jízdního kola vynalezl v roce 1817 v Karlsruhe v dnešním Německu Karl Drais. Ale o historii jízdního kola se můžete více dozvědět v mé první cyklo-keši: Historie Cyklistiky GC50YCM
První závody na vysokých kolech (vznik vysokého kola v roce 1870) se konaly roku 1868 ve Francii na trase mezi hlavním městem Francie Paříží a městem Rouen, které leží v severní části Francie v Normandii. V roce 1893 byla založena světová federace ICEA, která se roku 1900 přetransformovala na dnešní Světovou cyklistickou unii UCI, která pořádá mistrovství světa v silniční i dráhové cyklistice, cyklokrosu, horských kolech a kolové. Jednotliví vítězové ve svých disciplínách smí celý následující rok jezdit v duhovém trikotu, který je symbolem UCI. Tato unie byla založena svazy Francie, Belgie, Švýcarska, Itálie a USA. V roce 1965 se rozdělila na amatérskou FIAC (jejíž členové mohli startovat na olympiádě) a profesionální FICP. V roce 1994 se obě unie zase spojily a sídlem jednotné unie UCI je švýčarské město Aigle. Unie má 172 členských zemí.

Historie českého svazu cyklistiky (ČSC)


PRVNÍ U NÁS, OSMÝ VE SVĚTĚ......český svaz cyklistiky vzniknul na podzim v listopadu roku 1883 a to v Praze na Smíchově. Cyklistický svaz byl první sportovní svaz v naší zemi a jako celkově osmý na půdě Mezinárodní cyklistiky UCI (Velká Británie, USA, Francie, Dánsko, Belgie, Kanada a Švýcarsko). Mezi další zajímavé věci patří, že první cyklistický závod se na našem území uskutečnil již 15.8.1869 v moravské metropoli Brně, kdy v cizině se závodilo jen o něco málo dříve ve Francii, Velké Británii, Belgii, Itálii a Německu. Ale jsme první zemí, kde se bojovalo o domácí mistrovský titul a medaile na silnici. Stalo se tak 2.10.1887. Další domácí šampionát měl premiéru na dráze v Plzni v roce 1889, v krasojízdě v roce 1903, kolové v roce 1928, v cyklokrosu v roce 1952. Důstojně se ČSC zapsal i na půdě pořádání různých závodu v jednotlivých cyklistických disciplínách. V minulosti hostil mistrovství Světa na silnici, dráze, v kolové, krasojízdě i cyklokrosu. Dokonce první závod v závodech na silnici v rámci evropského šampionátu se konal na našem území v roce 1995 kolem Trutnova. Dále jsme se proslavili pořádáním slavného závodu Míru, v současnosti je z pohledu mezinárodního naší výkladní skříní závod Míru juniorů (hlavním pořadatelem je Slavoj Terezín) jako součástí desetidílného světového poháru mladých cyklistů. Dále pořádáme pravidelně různé závody i v jiných disciplínách. Jako závody na dráze (závod Framar v Praze a Hargášův memoriál v Brně), v cyklistice (světových pohár v Táboře), v kolové, ale i v dalších odvětvích. Měřítkem úspěšnosti jsou především výsledky našich cyklistů. V průběhu 123 let své existence získali naši cyklisté i cyklistky: 6 olympijských medailí, 255 na různých světových šampionátech (78 zlatých, 75 stříbrných, 102 bronzových medailí) v rámci evropského šampionátu 234 (48 zlatých, 77 stříbrných, 109 bronzových medailí). Od roku 2006 jsou součástí ČSC i handicapovaní cyklisté. První historickou medaili na mistrovství světa v roce 1901 získal Rudolf Vejtruba na berlínské dráze v královské disciplíně sprintu a byla stříbrná. První zlatou medaili na mistrovství světa v roce 1948 vybojovala v pražské Lucerně dvojice v kolové Sedláček-Daneš. O první medaile pod olympijskými kruhy se postarali v australském Melbourne v roce 1956 v pevném kilometru Fouček , v soutěži tandemů pak Fouček s Machkem a v obou případech šlo o stříbrnou medaili. V roce 1964 v Tokiu vyhrál Jiří Daler olympijský stíhací závod. "počty medailí k 27.12.2006"

Jednotlivé cyklistické disciplíny ČSC


Rychlostní cyklistika


  • Silniční cyklistika: je individuální sport a jedno z nejvýznamnějších odvětví cyklistiky. Provozuje se na silnici, za použití silničního závodního kola. Závody se jezdí jak na profesionální, tak amatérské úrovni.
  • Dráhová cyklistika: je další disciplína cyklistiky. Muži i ženy jezdí na speciálním kole na speciálním oválu zvaném velodrom, který má přesně dané parametry. Dráhová cyklistika má mnoho disciplín, individuálních i týmových. Jezdí se jak krátké sprinty, tak různé dlouhé vytrvalostní závody. Velodrom je uzavřený okruh o délce v rozmezí od 150 metrů do 400 metrů. V současnosti jsou standardem délky 250 a 400 metrů, šířka dráhy se nejčastěji pohybuje kolem 8 metrů. Ovál má dvě rovinky a dvě zatáčky. V rovinkách je klopení mírné okolo 10 stupňů a v zatáčkách dokonce až 42 stupňů. Závodní kola pro dráhovou cyklistiku se výrazně odlišují od bicyklů silničních tím, že nemají žádnou brzdu a mají pevný převod (nemají tzv. přehazovačku).

Sálová cyklistika


  • Kolová cyklistika: je sport podobný sálovému fotbalu, jen hráči jezdí na speciálních kolech. Je to týmová disciplína, kdy v každém týmu mu jsou dva jezdci, kteří kontrolují pohyb míče po hřišti na upravených kolech, která jsou bez brzd a s pevným převodem (tzv. furtošlap). Při hře nesmějí hráči šlápnout na zem a brankář může míč z brány vyrazit jakkoliv. Velkou zajímavostí je, že je to naše vůbec nejúspěšnější sportovní disciplína, protože získala až do dnešních dnů 25 titulů mistrů světa, 14 druhých míst a 12 třetích míst na stupních vítězů.
  • Krasojízda: je závodní disciplína, kdy se při jízdě používá v podstatně stejné speciální kolo jako při kolové. To znamená, že kolo má hlavní specifikum v převodu 1:1 a (tzv. furtošlap). Díky této konstrukci kola se může jezdec pohybovat dopředu i dozadu a kolo nemá brzdy. Krasojízda je jak individuální i týmová disciplína.


Terénní cyklistika


  • BMX: je to jedna z disciplín cyklistiky. Při BMX disciplíně se používají speciálně sestrojená kola o průměru 20 palců (tj. 50,8 cm), také se můžeme setkat s koly o velikosti 18 a 16 palců (to jsou hlavně kola dětská). BMX je adrenalinový sport a cyklisté se nazývají bikeři nebo někdy můžeme slyšet i rider (jezdec).
  • Biketrial: dříve taky cyklotrial je sportovní disciplína, při které jezdci zdolávají různé terénní překážky, aniž by se jakoukoli části těla dotkli země. Biketrial je disciplína, kde se získávají trestné body, tudíž jejím účelem je získat jich co nejméně v závodě. Při biketriálu se používají speciální závodní kola, která mají úzký protáhlý rám, s nízko položeným, nejčastěji však chybějícím, sedlem.
  • MTB: (neboli horská kola) je to další disciplína, která je zaměřena na jízdu v terénu, a to jak z hlediska povrchu (lze jezdit od povrchů typu asfaltu až po terény, které jsou špatně prostupné jako je např. písek, bahno, kameny, skála), tak z hlediska sklonu profilu cesty (jak nahoru, tak dolů). Horské kolo se liší od silničního robustním a menším rámem, širokými pneumatikami a i převody, které jsou uzpůsobeny pro větší terénní sklony. V dnešní době se používají i kola, která mají odpružené přední, ale i někdy zadní kolo.
  • Cyklokros: je u nás v současnosti, ale i v nedávné minulosti, velmi oblíbená disciplína. Závody se konají na podzim a v zimě. Konají se na okruzích o délce 2,5 až 3,5 kilometrů a jezdí se na různých površích, které jsou mnohdy kombinované - na trávě, na hlíně, na dlažbě, často bývají okruhy doplněny umělými překážkami, strmým stoupáním i klesáním, kde závodníci musejí i seskakovat z kol a tyto překážky překonávat pěšky. Cyklokrosová kola se podobají kolům silničním - jsou lehká, mají úzké ráfky, pláště a řídítka mají tzv. berany.



Nejvýznamnější cyklisté v naší historii


  • Jindřich (nar. 23. března 1942 v Brně) a Jan (nar. 24. dubna 1945 v Brně) Pospíšilové. Jsou nejúspěšnější hráči kolové v historii tohoto sportu. Společně jsou dvacetinásobní mistři světa a dvacetipětinásobní mistři Československa. Poprvé spolu vystoupili na mistrovství světa v roce 1964, kde získali stříbrnou medaili a o rok později získali první titul mistrů světa v kolové. Jejich poslední mistrovství světa bylo v roce 1988, kde vyhráli jubilejní dvacátý titul mistrů světa. Celkově získali na mistrovství světa dvacet zlatých, čtyři stříbrné a jednu bronzovou medaili. Je zajímavé, že na každém mistrovství světa, kde se zúčastnili, získali medaili.
  • Zdeněk Štybar (nar. 11. prosince 1985 v Plané) je český profesionální silniční cyklista a hlavně cyklokrosař, který získal už tři tituly mistra světa v kategorii Elite (2010, 2011 a 2014), dále je také dvojnásobným mistrem světa v kategorii jezdců do 23 let (2005 a 2006). Také je sedminásobným mistrem ČR v cyklokrosu kategorie Elite (2005, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 a 2013). V současné době se věnuje i silniční cyklistice.
  • Jiří Ježek (nar. 16. října 1974 v Praze) je český profesionální handicapovaný cyklista. Po těžké autonehodě roku 1985 má pravou nohu pod kolenem amputovanou. Závodí v různých cyklistických disciplínách a to zejména v silničních závodech, dráhových závodech, ale i v cyklokrosu. Na čtyřech letních paralympijských hrách získal šest zlatých medailí, čtyři stříbrné a jednu bronzovou medaili. Čímž se stal neúspěšnějším cyklistou v paralympijské historii.


Jednotlivé stage na trati této trochu více kopcovité etapy



STAGE č.1:


- A - N 50°23.807 E 014°52.107

STAGE č.2:


- B - N 50°23.837 E 014°53.274

STAGE č.3:


- C - N 50°25.442 E 014°52.751

STAGE č.4:


- D - N 50°25.834 E 014°53.994

Zde musíte zjistit, jaká je na uvedených GPS souřadnicích dopravní značka.

  • D = 5 - Stezka pro chodce
  • D = 6 - Stezka pro cyklisty
  • D = 7 - Stezka pro chodce a cyklisty

STAGE č.5:


- E - N 50°26.073 E 014°52.760

STAGE č.6:


- F - N 50°26.793 E 014°54.046

STAGE č.7:


- G - N 50°27.270 E 014°52.514

Na uvedených GPS souřadnicích najdete DZ "Dej přednost v jízdě" a na zadní straně uvidíte zelené kolečko a vněm je jednociferné číslo. A podle toho jaké to číslo je tak dosadíte místo písmena G do finálních souřadnic správné číslo.

  • G = 5 - když je číslo v zeleném kolečku č.1
  • G = 6 - když je číslo v zeleném kolečku č.2
  • G = 7 - když je číslo v zeleném kolečku č.3

STAGE č.8:


- H - N 50°27.670 E 014°54.443

Zde musíte zjisti, co je na uvedených GPS souřadnicích napsané na plechové obdélníkové značce.

  • H = 5 - velké písmeno E
  • H = 6 - velké písmeno H
  • H = 7 - není tam žádné písmeno, ale je tam číslo

STAGE č.9:


- I - N 50°28.111 E 014°54.868

N 50°2I.(I-H)EG E 014°DB.ACF

- Ciferný součet zjištěných souřadnic je 52 -





Additional Hints (Decrypt)

Oly gnz, nyr hž araí.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)