Skip to content

7.NÁVŠTĚVNÍ DEN: ZA POKLADY ARCHIVU 11/8 Event Cache

This cache has been archived.

PŘESEKA: [red][i]
Pár návštěvníků se sice ještě stále nestihlo zalogovat, ale jinak již nastal čas uschovat také listing tohoto úspěšného "Archivního eventu" do příslušného archivu... [;)]

Ještě jednou děkuji všem za účast i pozitivní logy a budu se těšit na další společná setkání.

Pořádající kačer PŘESEKA [8D]

More
Hidden : Monday, August 11, 2014
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Flag Counter



VII. NÁVŠTĚVNÍ DEN:
ZA POKLADY ARCHIVU
Komentovaná prohlídka s ředitelem SOkA
České Budějovice PhDr. Danielem Kovářem.

***11. 8. 2014 *** 15:30 – 17:00 SELČ***

! ! ! STOP STAV ! ! !

SOUČÁSTÍ EVENTU JE KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA STÁTNÍHO OKRESNÍHO ARCHIVU ČESKÉ BUDĚJOVICE !




+ LITTERA + SCRIPTA + MANET +

V pořadí sedmý „Návštěvní den" se nebude konat v žádné památkově chráněné budově, ale výjimečně váz na něj zvu do novodobého objektu nedaleko centra Českých Budějovicích. Tím objektem je moderní, v letech 1995 -96 vystavěná, budova Státního okresního archivu České Budějovice (SOkA). Podíváme se tedy tam, kde se v klimatizovaných a dobře zabezpečených prostorách dají najít zajímavé písemné informace z dávných, i relativně nedávných, časů.

Vzhledem k tomu, že kačer/ka je tvor zvídavý, tvor co neustále někde zjišťuje a vyhledává všelijaké potřebné (velice často historické) informace – právě takové jaké, již od dávných dob, shromažďovali předchozí generace v podobě různých rodových, městských, farních, klášterních, cechovních, ale i firemních a osobních archivů, tak si myslím, že i tuto nevšední budovu bychom spolu měli podrobněji prozkoumat. K návštěvě vybízím opět všechny místní kačeři a kačerky, ať jsou křtění vodou z Malše či Vltavy, ale i ostatní kačerstvo, které do našeho města přesídlilo od nějaké jiné říčky, potoka nebo rybníku. Zváni jsou též všichni kačeři a kačerky migrující, ve městě se zdržující pouze dočasně, a samozřejmě pak i všichni ostatní, nad městem pouze prolétávající.



Péče o cenné dokumenty je v jižních Čechách spojována zejména s proslulým Rožmberským a archivem, který je po celá staletí uchováván v Třeboni. Když je tento archiv asi jedním z nejznámějších v ČR, tak samozřejmě není ani zdaleka jediný, který u nás v kraji máme. Nicméně jeho vznikem vlastně začíná historie jihočeského archivnictví.

Rožmberský archiv, zcela jistě, začínal stejně jako mnoho jiných středověkých rodových archivů – královská privilegia, kupní smlouvy, závěti i různé darovací smlouvy si i páni z Rožmberka ukládali do nějaké bytelné truhly, posléze pak do několika větších almar a regálů. Jak šly věky rostl i počet uschovávaných dokumentů, a toto vše se, již v 16. století rozrostlo do obsáhlého archivu k jehož správě a uspořádání povolal Petr Vok z Rožmberka Václava Březana, pozdějšího slavného archiváře. Sám Březan o tomto zlomovém okamžiku, v roce 1596 napsal pátého dílu známé Historie rožmberské napsal: “22. novembris, toho dne odpuštění vzal jsem (já) Václav Březan, z kanceláře soudní krumlovské“ . Tato prostá, až téměř nezajímavá, poznámka nás dodnes informuje o tom, kdy se Březan stal rožmberským archivářem a knihovníkem. Teprve později se ukázalo, že Petr Vok měl při výběru svého archiváře mimořádně šťastnou ruku, a i díky němu tak zajistil nesmrtelnost rodu Rožmberků i jeho, po staletí, opečovávanému archivu.

Po 250 letech od této události objevil, tehdy již schwarzenberský archiv v Třeboni historik a dějepisec František Palacký, představil archiv tehdejší vědecké a uměnímilovné, laické i vědecké veřejnosti a prohlásil, že třeboňský archiv za “Mekku českých archivářů“.

Dnes je Státní oblastní archiv v Třeboni (SOA), spolu s jeho vnitřními organizačními jednotkami, jimiž jsou i jednotlivé Státní okresní archivy, jednou z nejvýznamnějších institucí v oboru archivnictví v naší republice a i nadále slouží odborné i široké veřejnosti…

Historie SOkA České Budějovice


Okresní archiv v Českých Budějovicích je, oproti mateřskému ústavu v Třeboni, jedním z nejmladších jihočeských okresních archivů. Vznikl totiž až na sklonku roku 1954. V době svého vzniku nebyl okresní archiv v Českých Budějovicích jedinou institucí svého druhu. Tehdy zde existoval i samostatný Archiv města České Budějovice, a protože okresní archiv neměl ani po roce své existence vlastní kancelář, natož pak budovu, byla koexistence obou archivů velmi úzká. Městský i okresní archivář pracovali společně v jedné místnosti v budově českobudějovické radnice a dokonce i písemnosti okresního archivu se tehdy ukládali do prostor archivu městského. Vlastní samostatnou budova získává okresní archiv až v roce 1957. Z dřívější kuželny hostince U Sarajeva, a později textilního skladu, byl vybudován první depozitář, vznikla zde také první badatelka a pracovna archiváře. Tou dobou měl okresní archiv na starosti sotva 400 metrů archiválií, přičemž nejstarší v něm uloženou písemností byl výkaz o docházce a prospěchu žáků z obecné školy ve Vrábči z roku 1936.

Velká změna v činnosti archivu nastala v polovině šedesátého roku dvacátého století. Tehdy došlo ke zrušení okresů Trhové Sviny a Týn nad Vltavou. Jejich správní území přešlo pod výrazně zvětšený okres České Budějovice. Současně s převzetím zaniklých archivů obou okresů došlo i ke sloučení okresního archivu se samostatným archivem při Městském národním výboru České Budějovice. Pod okresní archiv, tou dobou, přechází také další městské a místní archivy – jednalo se např. o archivy z Lišova, Rudolfova, Kamenného Újezda, i z Hluboké nad Vltavou. Doslova během noci tak k 1. 7. 1960 vznikl největší okresní archiv na jihu Čech, ale i jeden z největších okresních archivů v tehdejším Československu.



Archiv tou dobou pečoval celkem o více než 3 km běžných metrů archiválií. Hlavním sídlem archivu se stala Jeho hlavním sídlem byl dům č. p. 2 na tehdejším Žižkovo náměstí. V něm se nacházelo celkem 5 místností zaplněných (převážně městskými) archiváliemi, badatelka, knihovna a kanceláře zaměstnanců. Další depozitář byl v již zmíněném zadním traktu domu č. p. 40 nacházející se na tehdejší Třídě Rudé armády, v arcibiskupském zámku v Týně nad Vltavou a v budově bývalého okresního soudu v Trhových Svinech.

Počátkem šedesátých let přebírá okresní archiv také písemnosti z církevních archivů (farních a děkanských) a ocitají se v něm i některé archiválie cechovní a spolkové. Stavební archiv města České Budějovice je naopak vrácen pod správu MěNV České Budějovice.

Jistou zajímavostí je, že v roce 1962 byl vedením okresního archivu pověřen promovaný historik, pan Miroslav Vlk – pozdější českobudějovický biskup a ještě později i kardinál arcibiskup pražský, který v archivu pracoval až do září 1964, kdy odchází studovat teologii do Litoměřic.

S nárůstem archiválií se začal stále častěji projevovat nedostatek vhodných prostor, ale archiv se dočkal pouze nové regálové konstrukce v jeho centrále na českobudějovickém náměstí. V průběhu sedmdesátých let 20. století získal okresní archiv dvě bývalé školní budovy a tyto adaptoval na archivní depozitáře. Do Pěčína byly přestěhovány archiválie z Trhových Svinů a v Litoradicích. Byl umístěný archiv z Týna nad Vltavou. Obě budovy se bohužel nacházeli na značně odlehlých místech a navíc se ukázalo, že jsou pro archivní depozit naprosto nevhodné. Nutnost vybudovat zcela novou budovu pro okresní archiv měla být v následujícím desetiletí řešena výstavbou na Pražském předměstí, ale bylo plánováno, že se uskuteční prostřednictvím tehdejší „dobrovolnické brigády“ – tzv. Akce Z. To bylo řešení pro výstavbu nějakého hostince nebo školky, ale rozhodně ne pro tak technicky náročnou a specifickou stavbu, jakou je budova archivu zcela mimo realitu a proto z výstavby následně sešlo.Mezitím se zcela zaplnila kapacita archivních depozitářů a v roce 1983 došlo k úplnému zastavení přesunu archiválií od původců do okresního archivu. Jaké to mělo důsledky je myslím celkem jasné.

Až po vydání novely Archivního zákona se roku od 1992 začala neutěšená situace okresního archivu měnit. Okresní úřad České Budějovice vedl intenzivní jednání o výstavbě zcela nové účelové archivní budovy, která měla být společná pro potřeby SOkA České Budějovice a pro Podnikový archiv SOA Třeboň. Po kolaudaci nového objektu na Rudolfovské třídě v Českých Budějovicích, ke které došlo v lednu 1997, se tak konečně okresní archiv mohl přestěhovat do moderních a hlavně pro uložení vzácných archiválii vyhovujících prostor. Při výstavbě bylo pamatováno i na specializovaná pracoviště restaurátorské, knihařské a fotografické dílny, které umožňují pracovníkům archivu provádět rozsáhlé opravy poškozených archiválií i postupnou digitalizaci archivních fondů. V nepřehlédnutelném objektu s prohnutým průčelím z červených glazovaných cihel se nachází nejenom prostorná badatelka, ale i víceúčelový výstavní a přednáškový sál a knihovna čítající asi 25 000 svazků. Archivní depozitáře se také začaly velice rychle zaplňovat písemnými dokumenty, k jejichž převzetí nebylo v předchozích letech místo a tak dnes okresní archiv pečuje asi o 5,5 km archiválií a řadí se tak mezi největší okresní archivy v ČR.



JAK BUDE EVENT PROBÍHAT ?


Všechny přihlášené účastníky žádám, aby se shromáždili již v 15:30 hodin před vstupem do Okresního archivu na Rudolfovské třídě. Do prostor archivu pak vstoupíme společně. V přednáškové místnosti, kde budeme naši prohlídku začínat pak pro vás bude k dispozici logbook a v případě zájmu i eventová CWG.


Vstupné :

- prohlídka archivu i přednáška je pro nás zdarma !

Počet účastníků - maximum účastníků pro tento „Návštěvní den“ stanovuji,

po dohodě s naším průvodcem, na 24 přihlášených osob.



Z tohoto důvodu, vás všechny předem žádám - již při přihlašování zvažte, zda se skutečně chcete a budete moci této akce zúčastnit. Neblokujte zbytečně místo někomu jinému. Současně upozorňuji, že event není, svým charakterem, úplně vhodný pro děti mladší 10-ti let, ale zúčastnit se samozřejmě může i váš kačerský dorost.




Po úvodní přednášce pana ředitele, a současně i našeho průvodce v jedné osobě, se spolu podíváme do běžně nepřístupných prostor archivu, navštívíme i nádvoří apod. Později se rozdělíme na dvě skupiny (po 12-ti osobách), a vydáme se do samotného nitra archivu – tedy tam, kde se uchovávají vzácné písemné památky, které kupodivu nepocházející pouze z území českobudějovického okresu. Celý event bude trvat 90 minut a v jeho průběhu si opět dovolím vyhlásit několik kvízových otázek. Kdo z účastníků eventu na ně bude, jako první, znát správnou odpověď, tak ten ode mne, za odměnu, obdrží ještě jedno ze dvou druhů speciální (neprodejní) eventové edice CWG. Jakmile někdo, za své správné odpovědi v kvízu, získá oba druhy CWG již dále nesoutěží !

Po opuštění budovy archivu bude oficiální část tohoto eventu ukončena.

Případné časové změny, a jiné důležité informace, k tomuto eventu se dozvíte pomocí oznámení Annoucement.





EVENTOVÉ CWG


K dispozici bude, pro všechny sběratele dřevíček a zájemce o památku na tento event, několik různých druhů eventových CWG. Je na vás zda si vyberete jedno CWG nebo celou sadu. Prodej všech CWG bude za standardní cenu 10,-/ ks, a to až do jejich vyprodání. Eventová edice je limitovaná maximálně 40-ti kusy od každé prodejní varianty a tak těm z vás, kteří chcete mít jistotu, že si domů odnesete přesný druh i počet CWG, doporučuji objednat si je předem přímo ve vašem WA logu.

Další dva druhy, speciálních neprodejních, CWG z této eventové edice získá vždy pouze několik účastníků eventu. K mání budou tato CWG, jen a pouze, za vaše včasné a správné odpovědi na kvízové otázky.
Počet výherních CWG (jsou dva různé druhy) omezuji na 2 kusy / jeden nick. Důvod je jednoduchý, nechci aby nějaký kačer historik "vyzobal" všechna soutěžní kolečka a na ostatní už pak nic nezbylo.

Tato speciálních CWG ještě obdrží 3 "Nej..." kačeři přítomní na tomto eventu. V čem bude to "Nej" spočívat se dozvíte až na místě samém.




JAK SE NA EVENT PŘIHLÁSIT ?


Každý zájemce o účast na eventu se zapíše formou logu Will Attend do kterého je nutné jmenovitě (nebo nickem) uvést počet vámi přihlašovaných osob. Maximální počet přihlášených účastníků pod jedním WA logem omezuji na 2 nicky /osoby (nebo na jednu rodinu lovící pod společným nickem).

Stop Stav bude vyhlášen po dosažení celkového počtu 24 přihlášených osob - všichni ostatní zájemci pak již budou evidováni jen jako eventuální náhradníci.




JAK SI ZALOGOVAT ÚČAST NA EVENTU ?

Pokud zde budeš přihlášený formou Will Attend a skutečně se tohoto eventu zúčastníš, tak potom si po ukončení akce, zde na GC.com, zapíšeš ještě i log Attended. K tomuto logu pak můžeš připsat i své dojmy a zážitky z celé akce. Také uvítám, když přiložíš i tebou pořízené fotografie nebo video nahrávky z eventu.

Všichni účastníci tohoto "7. Návštěvního dne" jsou srdečně zváni na některé z jeho, již nyní připravovaných, pokračování.


Listing eventu bude archivován po zalogování všech účastníků,
nejpozději však 25. 8. 2014.





OBSAZENÍ EVENTU - REZERVACE MÍST

Poř. NICK Poznámka Poř NICK Poznámka
1 VK¬_Stahlavy 2 x CWG sada * 1 WA LOG ! 13 1 deda CWG sada
2 hosterb CWG sada 14 PonyKačer
3 hosterb 15 PonyKačer
4 RadimV 16 Vraza2 CWG sada
5 Atlet1 CWG sada 17 Vraza2
6 Luktio CWG sada 18 bisskup
7 Veruk 19 bisskup
8 Kometa 2 x CWG sada 20 PLACHTAS Team CWG sada
9 Mc MACO 21 PACHTAS Team
10 MC MaCO 22 affinka CWG sada
11 vosmaci 23 Zdendulakus 4 x CWG sada
12 vosmaci 24 ary_

Na všechny účastníky eventu se těší, a pohodové dny, do data jeho konání, vám přeje pořádající kačer PŘESEKA.


Poslední podstatná úprava listingu: 23. 7. 2014
Poslední AKTUALIZACE REZERVAČNÍ TABULKY: 10. 8. 2014 / 12:00 hod /
Zdroje:Encyklopedie Českých Budějovic; Poklady minulosti - Jihočeské archivy; www .ceskearchivy.cz
Fotografie: http://www.generalcompact.cz + oficiální fotografie ze stránek www.ceskearchivy.cz.

Additional Hints (Decrypt)

FGNEG - Ifghcaí unyn FBxN an Ehqbysbifxé geíqr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)