Skip to content

6.NÁVŠTĚVNÍ DEN: V RŮŽENECKÉM KOSTELE U PETRÍNŮ Event Cache

This cache has been archived.

PŘESEKA: [size=3][b][red][i] Sice zde ještě chybí několik "návštěvnických" logů, ale protože tato eventová série stále pokračuje tak na ně, již déle, čekat nebudu a listing uklízím do geo-archivu.

Ještě jednou děkuji všem za zájem o tento event i za všechny ty příznivé logy.
Jsem moc rád, že se vám zde líbilo.

Na viděnou, třeba na nějaké té další "návštěvě", se těší PŘESEKA [8D]

More
Hidden : Thursday, July 17, 2014
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Flag Counter



VI. NÁVŠTĚVNÍ DEN:
V RŮŽENECKÉM KOSTELE U PETRÍNŮ
Komentovaná prohlídka s rektorem kostela Peterem Madárem.

***17. 7. 2014 *** 17:15 – 19:30 SELČ***

! ! ! STOP STAV ! ! !

SOUČÁSTÍ EVENTU JE KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA KOSTELA !




KOSTEL PANNY MARIE RŮŽENCOVÉ & BEURONSKÁ UMĚLECKÁ ŠKOLA

Na, v pořadí již pátý, „návštěvní den" vás opět zvu do jednoho velmi zajímavého, a současně i významného, památkově chráněného objektu v Českých Budějovicích, do římsko-katolického kostela nacházejícího se v Žižkově ulici. V kostele dodnes sídlí jeho někdejší stavebníci – původní a jediná českobudějovická, ale i ryze česká, mužská církevní Kongregace tzv. „Petríni“.

Stejně jako u předchozích lokací mých návštěvních dnů si myslím, že i tuto nevšední budovu by měli podrobněji poznat všichni místní kačeři a kačerky, ať jsou křtění vodou z Malše či Vltavy, ale i ostatní kačerstvo, které do našeho města přesídlilo od nějaké jiné říčky, potoka nebo rybníku. Zváni jsou též všichni kačeři a kačerky migrující, ve městě se zdržující pouze dočasně, a samozřejmě pak i všichni ostatní, nad městem pouze prolétávající…



Je možné, že si položíte otázku proč kostel, který již několik měsíců má „svoji“ keš dostává i „vlastní“ event. Odpovědí by mohl být dlouhý umělecko-historický rozbor nebo také jen stručná poznámka, že mne to prostě, již dříve, napadlo a přítel kačer edmekbek mi tento nápad pomohl zrealizovat. Pro ty, kterým to stručné zdůvodnění nestačí tedy přeci jenom přidávám ještě několik podrobností.

První může být například to, že věž kostela měla být původně mnohem větší, již z dálky dobře viditelná, a také vstup do kostela měl být přímo z ulice - v plánu byl vznešený novorománský portál. Nakonec to však všechno dopadlo docela jinak…


Kostel samotný dnes stojí, pohledově uzavřený, ve vnitrobloku domů, má téměř nenápadný vchod a poklad, který v sobě ukrývá, byl proto i poměrně dobře uschován před nepřízní doby. Kostel vznikl podivuhodnou souhrou myšlenek a životních osudů lidí, kteří se rozhodli jít ve své době neprošlapanými cestami. Prvním z nich byl Peter Desiderius Lenz, německý sochař, malíř, architekt a teoretik uměleckého směru zvaného „Beuronská škola“. Člověk, který svůj život zasvětil hledání ideálního způsobu, jak zachytit realitu tak, aby vypovídala nejen o sobě samé, ale také o tom, o kom věřil, že je jejím tvůrcem. Druhým byl P. Václav Klement Petr, zakladatel jediné původní české církevní kongregace - Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti (nazývané již od počátků petríni), který se nebál realizovat odvážný architektonický projekt a neobvyklý sociální program podporující střední dělnické vrstvy.

Dalšími zúčastněnými byli architekt, a českobudějovický stavitel mnoha dalších sakrálních objektů, Jakub Stabernak spolu s českým malířem a freskařem Jaroslavem Pantaleonem Majorem, žákem Petera Lenze, který se skupinou beuronských umělců vyzdobil interiér kostela. Tito lidé se sešli v pravou chvíli na pravém místě, aby společně s mnoha dalšími bezejmennými lidmi – zedníky, kameníky, štukatéry, obkladači, truhláři, malíři, kováři a skláři zrealizovali to, co bylo zatím jen jejich velkým přáním.

Je potřeba říci, že nechat si vytvořit interiér kostela beuronskými umělci podle kánonu Petera Lenze bylo, ve své době, něco tak neobvyklého, jako chtít dnes vymalovat interiér kostela pomocí graffiti a takových odvážlivců obvykle nebývá mnoho. P. Václav Klement Petr, který nechal vymalovat kostel Panny Marie Růžencové v Českých Budějovicích k nim naštěstí patřil.



Peter Lenz do svého díla posbíral dědictví starého Egypta, Řecka, Říma, doby byzantské i raného křesťanství, včlenil je do křesťanské mystiky a stvořil všechno podle míry, čísel a váhy. Mimořádným způsobem zde propojil náboženství, umění a matematiku a vytvořil ideál, který je lidskými prostředky těžko uskutečnitelný. Přesto za ním šel s vytrvalostí a pošetilostí Dona Quijota a nám nezbývá, než před tím vším s úctou smeknout, nebo se nad tím shovívavě pousmát.



Beuronská umělecká škola byla obdobou středověkého cisterciáckého hnutí. Díla této školy dosud nikdo nespočítal. Jsou rozeseta v podobě ucelenějších výmaleb kostelů, dílčích ornamentů ukrytých na ornátech, liturgických nádobách nebo výmaleb za oltáři vesnických kostelů po celé střední a západní Evropě, ale najdeme ji také v Izraeli, Číně nebo v Americe. Beuronských památek v českých zemích a na Moravě je asi kolem čtyřiceti – památková a umělecká úroveň je však velmi rozdílná. Činnost školy v důsledku postupného umírání nebo odchodu významných zaangažovaných osobností pomalu utichá a v roce 1928 oficiálně končí. Je to rok, kdy P. Desiderius Lenz 28. ledna ve svých 96 letech v Beuronu umírá. Kostel Panny Marie Růžencové v Českých Budějovicích je jednou z nejvýznamnějších ucelených beuronských památek u nás. Kromě ní pak najdeme v Českých Budějovicích už jen dílčí výmalby nebo náznaky beuronu v některých dalších kostelích a kaplích. Přímou souvislost s výmalbou interiéru kostela Panny Marie Růžencové v Českých Budějovicích má jeden z Lenzových žáků Jaroslav Pantaleon Major (1869–1936).



Kánon lidské postavy je typickým znakem beuronské školy. Lenz, který vidí v jednoduchosti Boží krásu a dokonalost, vytrvale vkresluje postavy a tváře lidí do rovnostranných trojúhelníků a kruhů, důmyslně kombinuje jejich numerické poměry a snaží se zkonstruovat ideální kánon mužské a ženské postavy. Základ kánonu určoval kruh – nekonečno – a rovnostranný trojúhelník – sjednocení.



Ornamenty, které beuronské umění hojně používá, sice vycházejí z tradic arabského a byzantského umění, ale nejsou to ornamenty v pravém smyslu slova. Lenzův ornament, i když se neznalému pozorovateli nějak neliší od jiných, je „zracionalizovaný“. Je promyšlený a přesně propočítaný podle poměru „zlatého řezu“.



Písmo je dalším typickým výzdobným prvkem beuronské umělecké školy. Některá písmena se vyznačují specifickou a pro beuronské umění charakteristickou grafikou. Například písmeno E se píše jako zrcadlová trojka, spojovací břevno mezi dříky písmena A má tvar obrácené stříšky, litera U je psána jako V a od písmene V ji odlišuje jen malé zvýraznění linie.

Dnes je beuronské umění uzavřenou epochou, která se ocitla asi na tři čtvrtě století zcela na okraji zájmu badatelů a širší veřejnosti je zcela neznámá. Přesto nepochybně ovlivnilo mnoho vynikajících umělců a architektů, jakými byli Alfons Mucha, Josip Plečnik, Otto Wagner, Jan Kotěra, Paul Sérusier, Maurice Denis, Viktor Foerster nebo Felix Jenewein.


Hlavní dveře kostela vržou a jejich klika směřuje dolů, jako by ji stále někdo držel. Ruce lidí vyčistily na některých místech mosaz do vysokého lesku, v ohybech jemně zdobeného kování se léta usazovala špína, podobně jako člověku za nehty zůstávají zbytky věcí, kterých se během dne dotýká. Vezměme za ni jako jedni v zástupu lidí, kteří přišli a kteří ještě přijdou, a spolu s námi vstupte, do tohoto domu…




JAK BUDE EVENT PROBÍHAT ?

Všechny přihlášené účastníky žádám, aby se shromáždili již v 17:15 hodin před vstupem do kostela. Zde pro vás bude k dispozici logbook a v případě zájmu i eventová CWG.


Vstupné :

- prohlídka je pro nás zdarma a proto budeme vybírat pouze symbolický příspěvek na kostel ve výši 10 Kč na dospělého návštěvníka !

Počet účastníků - maximum účastníků pro tento „návštěvní den“ stanovuji, po dohodě s naším průvodcem, na 50 přihlášených osob.


Z tohoto důvodu, vás všechny předem žádám - již při přihlašování zvažte, zda se skutečně chcete a budete moci této akce zúčastnit. Neblokujte zbytečně místo někomu jinému. Současně upozorňuji, že event není, svým charakterem, úplně vhodný pro děti mladší 5-ti let, ale zúčastnit se samozřejmě může i váš kačerský dorost.




V 17:30 se spolu vydáme na prohlídku a proto budou mít případní opozdilci smůlu. Vlastní prohlídka bude trvat cca 90 až 120 minut. V jejím průběhu si opět dovolím vyhlásit několik kvízových otázek. Kdo z účastníků eventu na ně bude, jako první, znát správnou odpověď, tak ten ode mne, za odměnu, obdrží ještě jedno ze dvou druhů speciální (neprodejní) eventové edice CWG. Jakmile někdo, za své správné odpovědi v kvízu, získá oba druhy CWG již dále nesoutěží !

Po opuštění kostela bude oficiální část tohoto eventu ukončena.

Případné časové změny, a jiné důležité informace, k tomuto eventu se dozvíte pomocí oznámení Annoucement.





EVENTOVÉ CWG


K dispozici budou, pro všechny sběratele dřevíček a zájemce o památku na tento event, 4 různé druhy eventových CWG. Je na vás zda si vyberete jedno CWG nebo celou sadu. Prodej všech CWG bude za standardní cenu 10,-/ ks, a to až do jejich vyprodání. Eventová edice je limitovaná maximálně 50-ti kusy od každé prodejní varianty a tak těm z vás, kteří chcete mít jistotu, že si domů odnesete přesný druh i počet CWG, doporučuji objednat si je předem přímo ve vašem WA logu.

Další dva druhy, speciálních neprodejních, CWG z této eventové edice získá pouze 15 účastníků eventu. K mání budou tato CWG, jen a pouze, za vaše včasné a správné odpovědi na kvízové otázky.
Počet výherních CWG (jsou dva různé druhy) omezuji na 2 kusy / jeden nick. Důvod je jednoduchý, nechci aby nějaký kačer historik "vyzobal" všechna soutěžní kolečka a na ostatní už pak nic nezbylo.

Tato speciálních CWG ještě obdrží "Nej..." kačeři přítomní na tomto eventu. V čem bude to "Nej" spočívat se dozvíte až na místě samém.




JAK SE NA EVENT PŘIHLÁSIT ?


Každý zájemce o účast na eventu se zapíše formou logu Will Attend do kterého je nutné jmenovitě (nebo nickem) uvést počet vámi přihlašovaných osob. Maximální počet přihlášených účastníků pod jedním WA logem omezuji na 3 osoby (nebo na jednu rodinu lovící pod společným nickem).

Stop Stav bude vyhlášen po dosažení celkového počtu 50 přihlášených osob - všichni ostatní zájemci pak již budou evidováni jen jako eventuální náhradníci.




JAK SI ZALOGOVAT ÚČAST NA EVENTU ?

Pokud zde budeš přihlášený formou Will Attend a skutečně se tohoto eventu zúčastníš, tak potom si po ukončení akce, zde na GC.com, zapíšeš ještě i log Attended. K tomuto logu pak můžeš připsat i své dojmy a zážitky z celé akce. Také uvítám, když přiložíš i tebou pořízené fotografie nebo video nahrávky z eventu.

Všichni účastníci tohoto "6. Návštěvního dne" jsou srdečně zváni na některé z jeho, již nyní připravovaných, pokračování.


Listing eventu bude archivován po zalogování všech účastníků,
nejpozději však 25. 7. 2014.





OBSAZENÍ EVENTU - REZERVACE MÍST

Poř. NICK Poznámka Poř NICK Poznámka
1 kane85 CWG sada * 1 WA LOG ! 26 dominky CWG sada
2 mpik 27 Theresa112
3 ondra16 CWG sada 28 Alcapone_
4 ondra16 29 kamilaceks CWG sada
5 Nuwara CWG sada 30 kamilaceks
6 31 alreadyhere
7 quetellent 2 x CWG sada 32 Boho11 CWG sada
8 tamali 33 Xawo
9 tamali 34 Bakalar
10 Atlet1 CWG sada 35 Kometa 2 x CWG (suky)
11 bobcb 36 mar-si-ci CWG sada
12 Zdendulakus 4x CWG sada 37 mar-si-ci + 1 dítě
13 warwac CWG sada 38 mam-to!
14 MTZV CWG sada 39 hosterb CWG sada
15 MTZV 40 hosterb
16 vladano 2 x CWG sada 41 hosterb
17 VK_Stahlavy 2 x CWG sada 42 pfux CWG sada
18 saumen CWG sada 43 pfux
19 vosmaci 44 bisskup
20 Lenousek 45 bisskup
21 edmekbek 2 x CWG sada 46 petrzak CWG sada
22 urzidil 47 petrzak CWG sada
23 olin29 48 petrzak CWG sada
24 olin29 49 Drag&Ninoczka CWG sada
25 1deda CWG sada 50 Drag&Ninoczka

Na všechny účastníky eventu se těší, a pohodové dny, do data jeho konání, vám přejí pořádající kačeři PŘESEKA & Edmekbek.


Poslední podstatná úprava listingu: 14. 7. 2014
Poslední AKTUALIZACE REZERVAČNÍ TABULKY: 17. 7. 2014 / 14:30 hod /
Zdroje: www .petrini.cz; Zavátou stopou; Encyklopedie Českých Budějovic.
Fotografie: sbírka pohlednic vydaných v letech 1899 až 1989 a oficiální fotografie ze stránek www.petrini.cz.

Additional Hints (Decrypt)

FGNEG - Žvžxbin hyvpr, cerq ipubqrz qb xbfgryn - I CEHPUBQH !

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)