Skip to content

4.NÁVŠTĚVNÍ DEN: SOLNICE, 2. prohlídka (25.6.) Event Cache

This cache has been archived.

PŘESEKA: [size=3][b][red][i] Sice zde ještě chybí pár "návštěvnických" logů, ale protože eventová série pokračuje i v tomto měsíci tak na ně déle čekat nebudu a listing uklízím do archivu.

Ještě jednou děkuji všem za zájem o tento event, a příznivé logy i pěkné fotografie.

Na viděnou, na nějaké další "návštěvě", se těší pořádající kačer PŘESEKA [8D]

More
Hidden : Wednesday, June 25, 2014
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Flag Counter




IV. NÁVŠTĚVNÍ DEN:
SOLNICE A MOTOCYKLOVÉ MUSEUM
2. komentovaná prohlídka s Petrem Hošťálkem

*** 25. 6. 2014 *** 16:45 – 18:30 SELČ***

! ! ! STOP STAV ! ! !

SOUČÁSTÍ EVENTU JE KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA MUSEA MOTOCYKLŮ




SOLNICE & JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUZEUM

Na "čtvrtý návštěvní den" vás opět zvu do jednoho velmi zajímavého, a současně i významného, památkově chráněného objektu v Českých Budějovicích – do původní, pozdně gotické městské zbrojnice, později sýpky a skladu soli, ještě později skladu různých socialistických podniků. V objektu dnes sídlí Jihočeské motocyklové museum, které provozuje motocyklový nadšenec, sběratel, restaurátor, ale také závodník, cestovatel a spisovatel, pan Petr Hošťálek.

Stejně jako u předchozích lokací mých návštěvních dnů si myslím, že i tuto nevšední budovu by měli podrobněji poznat všichni místní kačeři a kačerky, ať jsou křtění vodou z Malše či Vltavy, ale i ostatní kačerstvo, které do našeho města přesídlilo od nějaké jiné říčky, potoka nebo rybníku. Zváni jsou též všichni kačeři a kačerky migrující, ve městě se zdržující pouze dočasně, a samozřejmě pak i všichni ostatní, nad městem pouze prolétávající…



Je možné, že si opět položíte otázku co je na té "zubaté" stavbě, se spoustou malých okének, kromě jejího zvláštního štítu a tří hlav - masek zasazených do průčelní fasády, tak zajímavého ? Někdo z vás si v tuto chvíli vybaví starou pověst o třech lupičích, která svého času této budově také dala pojmenování „Dům u tří loupežníků“. Není sice známo, co a přesně, v roce 1531, vedlo stavebníky tehdejší zbrojnice k této zvláštní výzdobě, ale pověst praví, že se jedná o useknuté hlavy tří zlodějů, kteří byli přistiženi při svatokrádeži v sousedním kostele Obětování Panny Marie.
Zřejmě jste již někdy dříve zaslechli, že tato budova, s výrazně vysokým stupňovitě členěným štítem, opatřeným ozdobným cimbuřím se střílnami, který nese sedlovou střechu, nejprve sloužila jako městská zbrojnice a současně i skladiště střelného prachu. Tento původní účel vydržel stavbě až do konce 18. století. Teprve v průběhu 19. století došlo k přeměně zbrojnice nejprve na skladiště soli a, až později, na sýpku. Budova solnice má dodnes celkem pět podlaží do nichž byl skladovaný materiál dopravován několika většími otvory umístěnými v jejím hlavním průčelí.



V interiéru solnice se dodnes zachovalo ještě původní středověké trámoví krovu nesoucího střechu pokrytou prejzy. Zachované jsou i trámové konstrukce skladovacích prostor a množství drobných stavebních detailů.

Dnes je prostor Piaristického náměstí, kam směřuje vchod do budovy, známý především dlouholetým konáním trhů a někdy i různých hudebních či divadelních produkcí, ale víte, že zde býval jeden ze tří historických městských hřbitovů, zrušený až v době Josefínských reforem ?



V poválečných letech, a vlastně pak po celou druhou polovinu 20. století, bývala solnice účelově využívána především jako skladovací prostory a chátrala. O tom, že tím pádem nebyla přístupná veřejnosti asi není pochyb.
Je sice pravdou, že v roce 1979 se rada Městského Národního Výboru v Českých Budějovicích usnesla na zřízení Památkové komise MěNV, která měla za úkol zabývat se financováním a koordinováním prací na obnově památkových objektů ve městě. Mimo jiné tehdy jednala i o možnostech využití solnice, přičemž bylo zjištěno, že na opravu solnice by bylo potřeba nejméně 10 milionů Kčs. To však bylo vše, nač se komise zmohla. O využití prostor solnice žádné konečné rozhodnutí nepadlo, oprava tak nezačala a celé další desetiletí se prakticky nic nedělo.
Až po roce 1990 došlo k postupným úpravám objektu a jeho část byla později, městem České Budějovice, pronajata k nynějším muzejním účelům.




Když zde, poprvé v roce 1998, otevřel Petr Hošťálek, majitel mnoha krásných starožitných dvoustopých strojů, své Jihočeské motocyklové muzeum (mimochodem zvažuje se o jeho přesunu do nedalekých Netolic) získala, do té doby prázdná a nevyužívaná, Solnice zcela novou atraktivitu. Díky tomuto šťastnému počinu máte jedinečnou příležitost se přesvědčit, že starožitným skvostem nemusí být jen porcelánový hrneček po prababičce nebo nablýskané rytířské brnění vystavované v hradních komnatách.

A tak jestli se v Českých Budějovicích chcete podívat na nefalšovaného rudého Indiána, první tuzemský moped značky Stadion - vyráběný tehdejším národním podnikem MOTOR České Budějovice, jeden z pouhých pěti zachovaných exemplářů legendárního motocyklu Hurikán nebo dalšího ze skvostů sbírky – nejstarší motorové dvojkolky značky Laurin & Klement; stroje, který je ještě dnes schopný po vlastní ose absolvovat trasu závodu Gordon-Bennetova poháru z Paříže do Vídně, a pokud to vše chcete mít okořeněné poutavým komentářem samotného pana majitele těchto technických zázraků, pak je tento event určený právě vám. Neváhejte proto a přijďte si poslechnout příběhy s vůní oleje a benzínu…




JAK BUDE EVENT PROBÍHAT ?

Všechny přihlášené účastníky žádám, aby se shromáždili již v 16:45 hodin do prostoru před vchodem do Solnice, tedy přímo na Piaristickém náměstí. Ten kdo stylově přijede na své motorce může zaparkovat právě před tímto vchodem. Zde pro vás bude k dispozici logbook a budu zde od vás vybírat příslušnou částku za prohlídku Solnice.


Cena za speciální komentovanou prohlídku:

- za každého dospělého účastníka = 50 Kč
- děti do 15-ti let, studenti a kačeři rentiéři = 20 Kč

Počet účastníků je, z důvodu zachování vašeho konfortu při prohlídce, opět omezený - maximum účastníků pro tento „návštěvní den“ stanovuji na 20 přihlášených dospělých osob.


Z tohoto důvodu, vás všechny předem žádám - již při přihlašování zvažte, zda se skutečně chcete a budete moci této akce zúčastnit. Neblokujte zbytečně místo někomu jinému. Současně upozorňuji, že event není, svým charakterem, úplně vhodný pro děti mladší 5-ti let, ale zúčastnit se samozřejmě může i váš kačerský dorost.




Ve stanovený čas, tj. v 17:00, se vydáme na prohlídku a proto budou mít případní opozdilci smůlu. Vlastní prohlídka bude trvat cca 90 minut (záleží jen na vašem zájmu a dotazech). Po jejím absolvování si ještě dovolím vyhlásit několik kvízových otázek. Kdo z účastníků eventu na ně bude, jako první, znát správnou odpověď, tak ten ode mne, za odměnu, obdrží ještě jedno ze dvou druhů speciální (neprodejní) eventové edice CWG. Jakmile někdo, za své správné odpovědi v kvízu, získá oba druhy CWG již dál nesoutěží !

Po opuštění prostor Solnice bude oficiální část tohoto eventu ukončena.

Případné časové změny a jiné důležité informace k tomuto eventu se dozvíte pomocí oznámení Annoucement.





EVENTOVÉ CWG


K dispozici budou, pro všechny sběratele dřevíček a zájemce o památku na tento event, 4 různé druhy eventových CWG. Je na vás zda si vyberete jedno CWG nebo celou sadu. Prodej všech CWG bude probíhat, za standardní cenu 10,-/ ks, a to až do jejich vyprodání. Eventová edice je limitovaná 50-ti až 60-ti kusy od každé prodejní varianty a tak těm z vás, kteří chcete mít jistotu, že si domů odnesete přesný druh i počet CWG, doporučuji objednat si je předem přímo ve vašem WA logu.

Další dva druhy, speciálních neprodejních, CWG z této eventové edice získá pouze 7 účastníků eventu. K mání budou tato CWG, jen a pouze, za vaše včasné a správné odpovědi na kvízové otázky.
Počet výherních CWG (jsou dva různé druhy) omezuji na 2 kusy / jeden nick. Důvod je jednoduchý, nechci aby nějaký kačer historik "vyzobal" všechna soutěžní kolečka a na ostatní už pak nic nezbylo.

Tato speciálních CWG ještě obdrží tři "Nej..." kačeři přítomní na tomto eventu. V čem bude to "Nej" spočívat se dozvíte až na místě samém.




JAK SE NA EVENT PŘIHLÁSIT ?


Každý zájemce o účast na eventu se zapíše formou logu Will Attend do kterého je nutné jmenovitě (nebo nickem) uvést počet vámi přihlašovaných osob. Maximální počet přihlášených účastníků pod jedním WA logem omezuji na 3 osoby (nebo na jednu rodinu lovící pod společným nickem).

Stop Stav bude vyhlášen po dosažení počtu 20 přihlášených dospělých osob - všichni ostatní zájemci pak již budou evidováni jen jako eventuální náhradníci.




JAK SI ZALOGOVAT ÚČAST NA EVENTU ?

Pokud zde budeš přihlášený formou Will Attend a skutečně se tohoto eventu zúčastníš, tak potom si po ukončení akce, zde na GC.com, zapíšeš ještě i log Attended. K tomuto logu pak můžeš připsat i své dojmy a zážitky z celé akce. Také uvítám, když přiložíš i tebou pořízené fotografie nebo video nahrávky z eventu.

Všichni účastníci tohoto "4. Návštěvního dne" jsou srdečně zváni na některé z jeho, již nyní připravovaných, pokračování.


Listing eventu bude archivován po zalogování všech účastníků,
nejpozději však 25. 6. 2014.





OBSAZENÍ EVENTU - REZERVACE MÍST

Poř. NICK Poznámka Poř NICK Poznámka
1 KÁNĚ85 CWG sada 11 ZDENDULAKUS 4 x CWG sada
2 VÉ-MAX CWG sada 12 ONDRA16 CWG sada
3 KAFÍNEK 1 x CWG sada 13 ONDRA16
4 TOMI-H CWG sada 14 MILAN14
5 KRYPTON98 CWG sada 15 MILAN14
6 EDMEKBEK 2 x CWG sada + 1 x DÍTĚ 16 NETATA CWG sada
7 BAZ36 CWG sada 17 NETATA + 2 x DÍTĚ
8 VARNABCI CWG sada + 2 x DÍTĚ 18 Veruk
9 VARNABCI 19 Luktio CWG sada
10 PŇOV CWG sada + 2 x DÍTĚ 20 Léňa CWG sada

Na všechny účastníky eventu se těší, a pohodové dny, do data jeho konání, vám přeje pořádající kačer PŘESEKA.


Poslední podstatná úprava listingu: 3. 6. 2014
Poslední AKTUALIZACE REZERVAČNÍ TABULKY: 25. 6. 2014 / 13:30 hod.
Zdroje: propagační materiály města České Budějovice a Jihočeského motocyklového musea; Když se psalo, co se smělo - České Budějovice 1948-1989; Technické památky Českých Budějovic; Encyklopedie Českých Budějovic; Oldtimer magazín.
Fotografie: sbírka pohlednic vydaných v letech 1899 až 1965. U všech ostatních neautorských fotografií je uvedený zdroj.

Additional Hints (Decrypt)

FGNEG - frwqrzr cerq ifghcrz qb fbyavpr / zhmrn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)