Skip to content

Banderovci Wherigo Cache

Hidden : 5/1/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Bojová wherigo akce (nelineární příběh s více možnostmi vývoje) na základě skutečné události z 15. listopadu 1947. Podezřelí muži postupují jihočeskou krajinou dál na západ. Kým vlastně jsou a jaký osud je zavál až na naše území? Je třeba přijít těmto nejasnostem na kloub.


Co je Wherigo?


Velmi propracovaná budějovická wherigo keš, která seznamuje i s funkcemi wheriga

Tropický motýl


GC53XQ6 Banderovci

 

GC4P1QN Putování budějovickými pověstmi

 

GC4KJTZ O doubravickém vodníkovi

 

Osobní poznámka

Dřív než napíšu cokoliv dalšího, rád bych objasnil pár věcí. Na tomto wherigu jsem pracoval od září 2013 až do prosince téhož roku. Pouze nevlídnost prosincového počasí a nabitý program mi znemožnily provedení betatestu a publikaci keše do konce roku 2013. Původně jsem zamýšlel vypustit toto wherigo ke dni 15. listopadu, kdy je výroční událostí, které tato hra připomíná. Vzhledem k současnému dění na Ukrajině a jeho přesahu do různých rovin odmítám případná tvrzení, že nějakým způsobem reaguji na tyto aktuální události. Naopak, mým cílem je připomenout věci, které se váží k našemu území a jejichž hlavními tragickými postavami byli Ukrajinci. Samozřejmě, historie utváří dnešek, ale nikdy není černobílá a už vůbec ne jednoduchá. Má keš není žádnou přesnou rekonstrukcí toho, co se stalo, ale spíše připomínka dějin zpracovaná do hratelné podoby bez toho, aby nějak glorifikovala či dehonestovala tu či onu stranu. Pokud tedy toto wigo (kromě radosti z nalezené keše) přivede hráče i k hlubšímu zamyšlení, svůj účel splnilo.

Stahuj hru zde

MAJITELŮM CHYTRÝCH TELEFONŮ DOPORUČUJI STAŽENÍ PRO "POCKET PC DEVICE". Pokud si stáhnete aplikaci pro Garmin, tak by vám to taky mělo chodit, ale ochudíte se o veškerý (pěkný) zvukový a hudební doprovod... Cartridge sice bude mít 20 Mb, ale smartphonistům by to vadit nemělo, po dohrání smáznete, tak co... Doba trošku pokročila od časů němých wigovek. (Ale jestli si chcete jen pípat jako garministi, prosím. Ochuzujete se sami.) Jinými slovy, pokud máte tu smůlu, že máte Oregona a ne chytrý telefon, zkuste se domluvit s někým, kdo ten telefon má a vyrazte spolu, jinak přijdete asi o celou třetinu zážitku ze hry. Prosím, abyste také psali, na čem jste hráli a zda byly problémy. Díky.

Pokud nemáte ještě vůbec žádné wherigo odlovené, doporučuji, abyste si nějaké jednodušší zahráli a až pak se vrátili k tomuto. Přece jen, u tohoto se už očekávají jisté zkušenosti.

 

Ukrajinský trojzubec

Stručně k dané problematice

Nechci zde obtěžovat obšírnou analýzou minulosti, ale myslím si, že alespoň krátký úvod do dané problematiky je vhodný. Především je třeba ozřejmit název této keše. Jako "Banderovci" bývají označováni stoupenci ukrajinského nacionalistického vůdce Stepana Bandery. V tisku a veřejností na ně bylo často mylně odkazováno jako na "benderovce".

 

Stepan Bandera

Ukrajina byla dlouhá desetiletí rozdělena mezi několik států. Ukrajinské národní hnutí (či nacionalistické hnutí, jak kdo chce) usilovalo o sjednocení země a vytvoření samostatné Ukrajiny. Po skončení 1.sv. války a následném chaosu na východě připadla většina ukrajinských území především SSSR, také Polsku a "svou" Ukrajinu získalo i Československo. Dvacátá a třicátá léta 20. století byla ve znamení radikalizace ukrajinského podzemí a období počátků ozbrojeného boje za samostatnost. Tyto pokusy končily vesměs neúspěchem a byly tvrdě potlačovány. Represemi trpělo i nevinné ukrajinské civilní obyvatelstvo, v této souvislosti je nutné připomenout uměle vytvořený hladomor na sovětské Ukrajině, jemuž padlo za oběť několik miliónů lidí.

V červnu 1941 napadlo nacistické Německo SSSR a zahnalo Rudou armádu daleko na východ. Většina Ukrajinců vítala Němce jako své osvoboditele. Avšak nacisté se nesnažili osvobodit porobené národy ze sovětského jha, nýbrž sledovali své vlastní expanzivní plány a zahájili na východě nemilosrdnou vyhlazovací válku. Pokus o vyhlášení samostatné Ukrajiny byl nacisty zmařen. Němci nestáli o plnohodnotné partnery v boji proti bolševismu, ale spíše o "mouřeníny", kteří za ně udělají špinavou práci (nebo jim s tou "prací" alespoň pomohou). Bohužel, i Ukrajina napsala svou vlastní kapitolu holocaustu. Jak se vyvíjel dál průběh války, vzrůstala i nespokojenost Ukrajinců se svými novými pány a mnoho jich začalo přebíhat k nově vzniklé Ukrajinské povstalecké armádě, která byla zformována roku 1942.

 

Vlajka Ukrajinské povstalecké armády

Ukrajinská povstalecká armáda přijala partyzánský způsob války a tvrdě bojovala s Wehrmachtem, přepadala zásobovací kolony, zmocňovala se také zbraní a munice. Nebyl to ale její jediný nepřítel. Situace na ukrajinsko-polském pomezí byla velmi komplikovaná a dala by se shrnout jako "válka všech proti všem". Němci proti sovětským, ukrajinským a polským partyzánům, Poláci proti Němcům a Ukrajinským nacionalistům, Ukrajinští nacionalisté proti Němcům, Sovětům a Polákům... Všechny strany větší či menší měrou prováděly "etnické čistky" (čili vraždění civilistů) velmi podobné těm, které tak neblaze známe z bývalé Jugoslávie počátku 90. let minulého století. Ukrajinští nacionalisté v těchto brutalitách netvořili žádnou výjimku, usilovali sice o samostatnou Ukrajinu, ale bez Židů, Poláků, Rusů a Čechů, kterých tam v oblasti Volyně žilo několik tisíc...

"Za co bojují ukrajinští povstalci? Ne za Stalina, ne za Hitlera..."

Do konce roku 1944 byli hitlerovci z Ukrajiny vyhnáni, avšak ukrajinští povstalci bojovali proti Polákům i Sovětům dál. V květnu 1945 sice v Evropě skončila 2. světová válka, na Ukrajině ale konflikt pokračoval. V létě 1945 se poprvé dostaly ukrajinské sotně (tj. "roty") poprvé na československé, respektive slovenské území. Tato situace se pak ještě několikrát opakovala, banderovci zde hledali zázemí, potraviny a munici poté, co je polská a sovětská armáda vytlačily ze svého území. Banderovcům se na našem území kromě krádeží materiálu a munice taky připisuje několik vražd Židů a místních komunistických představitelů. Československý stát si nemohl nechat líbit narušování územní integrity a vraždění obyvatel a povolal do akce armádu a Sbor národní bezpečnosti.

Čs. vojáci nasazení do akce na východním Slovensku

V dubnu 1947 se odehrál dosud největší banderovský vpád na naše území, na Slovensko pronikly hned tři sotně pojmenované podle přezdívek svých velitelů "Hromenko" (nesprávně se uvádí "Chromenko"), "Burlaka" (nesprávně se uvádí "Burlak") a "Roman-Brodyč". V té době začala polská armáda provádět Akci Visla, jejíž cílem bylo přesídlení etnických Ukrajinců. Dlužno dodat, že vojáci Ukrajinské povstalecké armády věřili, že co nevidět začne 3. světová válka mezi USA a SSSR a oni se jí budou účastnit, aby dobyli nezávislost Ukrajiny. Tehdy zesílil tlak spojených armád na UPA, jejíž situace se stávala bezvýchodnou. Bylo tedy rozhodnuto, že stávající sotně na Slovensku a fragmenty dalších rozbitých jednotek přejdou do Bavorska, kde se přidají k Američanům. Tam chtěli ukrajinští povstalci Američany informovat o situaci na Ukrajině a zároveň se připravit na pochod zpět včele vítězných západních armád. Mohli bychom tvrdit, že ukrajinští povstalci byli poslední vojáci druhé světové války a zároveň první vojáci studené války v Evropě. Banderovce tedy čekala náročná cesta přes Slovensko, Moravu a Čechy do Bavor. Cesta, na které museli prchat a probíjet se z obklíčení čs. vojska a SNB. Čs. branné síly si při velkém množství komplikací (nezkušenost mužstva, hmotný nedostatek, potřeba pomáhat při polních pracích, velké sucho...) vedly v akci na Slovensku celkem dobře. Avšak i na československé straně byly bojové ztráty. (Více informací zde v tomto dokumentu z roku 2001. Podotýkám, že jedním z historiků mluvících v dokumentu je Jiří Bílek, nikoliv Petr Bílek.)

Tři bojovníci UPA se samopaly PPŠ-41 sovětské výroby

V českých zemích banderovci postupovali dále vpřed jen s obtížemi. Do akce proti nim byli vysíláni především příslušníci "létacích oddílů" (tj. pronásledovacích skupin) SNB. Nutno dodat, že tito ochránci zákona nebudili u obyvatel na venkově velkou důvěru, protože byli oblečeni do trofejních výstrojních součástek především po německém Afrika Korpsu. Lidé na vesnicích tak mohli mít problém rozlišit příslušníka SNB od banderovce... Pro úplnost dodávám, že hovorové označení "esenbák" tehdy zdaleka nebylo tak zažité, většina používala pro ně termín "četník", i přesto, že četnictvo bylo v roce 1945 zrušeno a nahradil jej právě SNB.

Příslušník "létacího oddílu" a pochodující jednotka SNB. Na obou fotkách je patrná trofejní písková blůza německé armády z afrického bojiště.

Ne území Jižních Čech se velká většina banderovských skupin pohybovala především na přelomu léta a podzimu 1947. Jednalo se většinou o jednotlivce, dvojice nebo trojice, jen ojediněle je zaznamenán výskyt vícečlenných uskupení. Dobový tisk na vzniklou situaci pohotově reagoval, ten demokratický byl spíše pro umožnění volného přechodu banderovcům, komunistické noviny volaly po boji s "benderovskými" bandami. V té době už byly v plném proudu přípravy na převzetí moci v zemi, KSČ se účastnila vlády, Klement Gottwald byl zatím "pouze" předsedou vlády a jeho soudruzi pronikali do vedoucích struktur SNB, který jim měl posloužit jako hlavní nástroj v boji o moc. Ve společnosti bylo patrné pnutí, které ještě zostřovaly politické strany svými partajními plátky. Ve vypjaté atmosféře se objevila řada hlášení o banderovcích, která se nezakládala na skutečnosti. Lidé často hlásili státním orgánům výskyt kohokoliv podezřelého, kdo prošel kolem jejich stavení, avšak většinou šlo jen o tuláky či jiné pobudy.

Ukrajinští povstalci nebyli vždy tak "ohadření" jak si je představovala/představuje většina veřejnosti. Rozhodně nenosili tak často německé blůzy a pozůstatky uniforem Wehrmachtu, jak se ukazuje v některých dokumentárních filmech či v umění.

Je potřeba říct, že sice evidujeme výskyt banderovských skupin na území Jižních Čech, ale jde spíš o zprávy typu "tehdy a tehdy se objevili 2-3 banderovci u nějaké vsi". Detailnější zprávy o pohybu banderovců nemáme. Jistou výjimku představuje tříčlenný pozůstatek sotni "Rizun", který se objevil dne 15. listopadu 1947 u Purkarce. Právě pohyb této skupiny je námětem mojí wherigo keše. Pokud vás zajímají podrobnosti, klikněte prosím na předchozí odkaz. Znovu upozorňuji, že je to pouze inspirace, nikoliv však rekonstrukce události.

Propagandistický plakát UPA

Jak na keš?

Nyní nastává čas dát pár užitečných rad k odlovu této keše. Jak už jsem napsal výše, toto wigo slibuje nelineární akci, což znamená, že k cíli vede více cest. Směr své trasy můžete ovlivňovat svým chováním a rozhodováním, ale pracuje zde i náhoda. Cesta ze startu k finálce zabere nějakých 15 kilometrů. Co se týká časové náročnosti, počítejte s více než 3 hodinami. Připravte se tedy na velkou zátěž na baterie ve vašem herním zařízení. Máte ale několik možností, jak odlov provést. VARIANTA A: Osobně doporučuji odlov na kole. Asi nejlepší možnost je dovézt si kolo s sebou autem. Auto zaparkujte na mnou vyznačeném parkovišti, místa je tam dost, neměli byste nikomu vadit. Dojeďte na kole na start. Podotýkám, že při odlovu se budete pohybovat po silnicích, kde se můžete setkat i s poměrně rušnou dopravou. Buďte tedy prosím vysoce opatrní, ať už budete silnici přecházet či se na ní budete pohybovat. Řiďte se prosím také platnými předpisy a dopravními značkami! Po odlovení finálky se zase na kole vrátíte zpět ke svému vozidlu. Trasa zpět k autu by neměla být delší než 8 kilometrů. Z toho plyne, že při odlovu a návratu zpět urazíte cca 23 kilometrů. Sám nejsem žádný sportovec a už vůbec ne cyklista v elasťáčkách, během jednoho dne jsem to hrál 2x a zvládl to ok, tak nevím, proč by s tím měl někdo další mít problém:-) Každá další varianta je asi už jen horší. VARIANTA B: Vychází z varianty A s tím rozdílem, že na start vás automobilem doveze "zajišťovací tým", kterému po příjezdu k finálce zavoláte, aby pro vás na to a to místo dojel. VARIANTA C: Ta je asi nejnáročnější - dopravíte se autobusem do Purkarce, dojdete na start, celou trasu odpochodujete po svých, po odlovu vyhledáte nejbližší ves a budete se modlit, aby vám něco jelo zpět... Co se týče terénu měl bych vám sdělit, že vesměs půjdete po lesních cestách, ale někdy budete muset prolézt keři, hustým porostem atd. Někdy půjdete i do prudkého kopce. I tak tvrdím, že odlov na kole je nejlepší a nejrychlejší možnost. (Chvilkové nepohodlí přetrpíte.) Vezměte si tedy na sebe adekvátní oblečení, doporučuji pevnou obuv, dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy. Dávejte také pozor na klíšťata, jelikož cesty jsou mnohde dost travnaté. Další nepříjemný faktor, který jsem v září 2013 při zaměřování zón nezaznamenal, zato nyní při betatestu byl velmi patrný, představuje výskyt několika včelínů přímo na trase pochodu. Chovejte se tedy tak, ať nedostanete "včelu do hlavy" ani od střílejících protivníků ve hře ani od bodavého hmyzu.

Nezapomeňte si hru sami pravidelně manuálně ukládat a mějte na paměti, že Wherigo je stále po všech těch letech BETA verze, tj. není to kompletně doladěné a jedna jediná cartridge se na různých zařízeních může chovat různě. Pokud můžete, hrajte na víc zařízeních současně, popř. vyražte na odlov ve větší skupině s více zařízeními. Ale pozor, toto wigo je nelineární, takže se může stát, že každé zařízení může být směrováno jinam, např. mobil vás pošle "na lesní paseku", zatímco Oregon(nebo druhý mobil) vás odešle "na polní cestu".

Pro první tři nálezce odměna v podobě FTF, STF a TTF CWG.

Propagandistický plakát UPA

Odpovídání na otázky ve hře

Jako téměř v každém wherigu budete interagovat s postavami pomocí svého zařízení, tj. budete buď ručně psát odpověď anebo budete volit z několika možností. Při betatestu na androidím telefonu jsem si opět ozřejmil jednu důležitou věc, a to je, jak odpovídat na otázku pomocí možností výběru. Postava se vás ptá na otázku, hned pod ní je předem zvolená odpověď a hned pod ní dole je tlačítko "odpovědět". Mějte na paměti, že jen poklepem na předem danou odpověď získáte možnost volby výběru! Teprve pak zmáčkněte tlačítko. Zní to sice banálně, ale spousta lidí bezděky zvolí hned první možnost, která ale může být špatně. Na Oregonu se párkrát zdálo, že otázka "kamsi zmizela" a je tam jen obrázek s odpověďmi. V takovém případě se prstem dotkněte obrázku a "odtáhněte" jej nahoru, pak uvidíte možnosti výběru. Otázky ve hře jsou směrovány také na orientaci v dané historické problematice, proto doporučuji prostudovat aspoň následující rejstřík.

Rejstřík

Osobnosti

Bandera, Stepan - nejznámější představitel ukrajinského nacionalismu, vůdce radikální frakce Organizace Ukrajinských Nacionalistů známé jako OUN-B či "banderovci", zavražděn sovětským agentem v Mnichově roku 1959.

Čuprynka, Taras (vlastním jménem Šuchevyč, Roman) - nejznámější velitel UPA na přelomu 40. a 50. let 20. století, padl v boji s jednotkami NKVD roku 1950.

Konovalec, Jevhen - nejznámější osobnost ukrajinského nacionalismu v meziválečném období, roku 1927 po kongresu ve Vídni stanul v čele OUN, zavražděn Stalinovým agentem roku 1938 v Rotterdamu.

Melnyk, Andrij - čelná osobnost OUN po Konovalcově zavraždění, po roztržce s Banderou v čele frakce umírněných ukrajinských nacionalistů známé jako OUN-M nebo "melnykovci".

Znak frakce OUN-M

Termíny a zkratky

kuriň - banderovská jednotka o síle praporu, tj. 500-700 mužů

"OUN" - Organizace ukrajinských nacionalistů

sotňa - banderovská jednotka o síle roty, tj. okolo 100 mužů

"SNB" - Sbor národní bezpečnosti

"UPA" - Ukrajinská povstalecká armáda

Média

Kdo není takový čtenář a rád by se dozvěděl něco víc, může shlédnout některý z následujících pořadů: Historický magazín (pozor, vlastní pořad začíná až v čase 1:20), Historie.cs nebo nejnovější dokument Banderovci z roku 2010. I příznivci filmového žánru si mohou přijít s touto látkou na své. Banderovské téma se odráží v tvorbě režiséra Františka Vláčila, jeho asi nejznámější dílo na toto téma jsou Stíny horkého léta, tajemní muži, kteří obsadí statek v horách, jsou právě banderovci (byť v poloněmeckých uniformách). Dalším filmem z dílny tohoto režiséra je pozapomenutý film Pasáček z doliny. Je o malém chlapci a jeho světě fantazie, který se setkává s "králem skřítků" a jeho "písařem" (ve skutečnosti banderovci, kteří chtějí vyplenit jeho vesnici). Proti těmto uměleckým snímkům stojí Akce B z roku 1951 od Josefa Macha. Zrádní kněží, proradní demokraté a jediní spravedliví komunisté dobře ilustrují spíš ducha tehdejší doby než vojensko-historickou látku. Z podobného soudku je i epizoda Rubínové kříže ze seriálu Třicet případů majora Zemana. Kromě toho, že neodpovídají zbraně, není nijak patrné, že by se Honza Zeman naučil ukrajinsky. Bez perfektní znalosti ukrajinštiny by ho byli banderovci jistě brzy odhalili...

Banderovci číhají na čs. vojáky. Film Akce B z roku 1951.

 

 

Poděkování

V první řadě děkuji Michalovi z Teddy Teamu za provedení společného betatestu a za zapůjčení Oregonu, dále děkuji tvůrci Urwiga (Yourself) za užitečný program, který může uspíšit tvorbu wigovek. Poděkování patří i Maxinohovi za řadu užitečných rad ke tvorbě na různých internetových fórech, dále mh.mailovi za jeho užitečný seriál o Wherigo na jeho blogu zvaném Wigoland. Vše najdete zde.

Závěrem jen doufám, že má činnost také inspiruje někoho dalšího k tvorbě vlastních wherigo keší.

Additional Hints (Decrypt)

an xbapv uel

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)