Skip to content

Atom muzeum Javor 51 Event Cache

This cache has been archived.

RaRaTeam: Tak nastal čas na archivaci, jsme rádi, že se líbila jak návštěva muzea, tak následné posezení. Díky že jste dorazili a zase někdy někde ahoj.

More
Hidden : Saturday, June 7, 2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


STOP STAV

Event "Atom muzeum Javor 51"

Zveme vás na geoexkurzi do nedávno otevřeného Atom muzea Javor 51, které se nachází ve vojenském prostoru Brdy nedaleko obce Míšov.

Rychlé shrnutí na úvod pro ty, co se rychle rozhodují zda se přihlásit a nechtějí číst celý listing:

  • Kdy: sobota 7.6.2014 10:30
  • Kde: na uvedených souřadnicích, poté společný přesun vlastními auty k bývalým podzemním skladům, kde je umístěné muzeum
  • Doba trvání: 1-2 hodiny, podle toho jak se kdo bude chtít v objektu zdržet
  • Za kolik: dospělí 100Kč, děti do 15 let zdarma, důchodci 50Kč, vybírá se předem
  • Omezení: vzhledem k tomu, že se objekt nachází v uzavřené části vojenského prostoru, je nutná registrace a předání některých údajů, čtěte níže
  • Kapacita: 30 osob
  • CWG: bude :)

Při přihlašování prosím uvádějte počet osob.

O muzeu Atom Javor 51

Muzeum se jako jediné v ČR zabývá atomem a jadernou atomovou válkou. Nachází se ve vojenském prostoru Brdy v jednom z podzemních skladů, kde byly v době studené války uložené jaderné hlavice. Slavnostní otevření proběhlo 17. srpna 2013. O jeho vznik několik let usilovala skupina dobrovolných nadšenců sdružených v Nadaci Železné opony. Muzeum má totiž jedinečné genius-loci.

Sklad jaderné munice Javor 51

V době studené války přišlo vedení Sovětské armády s požadavkem na vybudování utajených skladů pro jaderné hlavice, které by zde byly uloženy a při případném útoku směrem na západ připraveny pro odpalovací zařízení Sovětské a Československé lidové armády a také pro bombardovací letouny obou armád. Plán byl vybudovat tři naprosto totožné komplexy. Budování proběhlo v utajení v letech 1966-70 československými firmami jako Spojovací kabelové útvary pod krycími jmény Javor 50 - Bílina, Javor 51 - Míšov a Javor 52 - Bělá pod Bezdězem. Další podobné objekty byly také postaveny v sousedních zemích. Tyto objekty byly přísně utajované a spadaly přímo pod Generální štáb v Moskvě, který rozhodoval o případném výdeji munice. Objekty byly naprosto mimo kompetenci velení Československé lidové armády i Střední skupiny sovětských vojsk. Až do roku 1990 nebyl uvnitř skladů jediný občan Československa.

Jádrem areálu vždy byly dva železobetonové sklady pod úrovní terénu na 20 m hlubokém betonovém kuželovém základu. Každý z těchto skladů měl dva protilehlé vstupy s vlastní rampou, válečkovým přepravním systémem kontejnerů jaderných hlavic a s dvojicí pancéřových vrat, otevíraných pouze při zavážení a vyvážení kontejnerů. Když se první otevřela, druhá byla vždy zavřená, takže řidič, který vezl materiál dovnitř neviděl. Do skladů neměl nikdo kromě pověřených osob přístup.

Pomocí jeřábů uvnitř se kontejnery spouštěly na dno hlavní haly, kde byly vstupy do čtyř skladovacích prostor. Vstup pro obsluhu skladu byl maskovaným ponorkovým vlezem na vrcholu maskovacího návozu. Každý betonový skladový bunkr měl vlastní studnu s rozvodem vody, rezervní dieselelektrický agregát, systémy filtrace i úplného odsátí vzduchu, rozvod helia, stlačeného vzduchu a odvod odpadových produktů.

Míšovský areál má rozlohu 150 ha a uvnitř byl rozdělen na několik bezpečnostních zón s rozdílným režimem vstupu. Hned za bránou je "civilní" sektor, kde se nacházela nemocnice, obchod, psinec, strážnice, kulturní sál, vodárna, kotelna, hřiště, škola a školka a bytovky, v nichž bylo ubytováno cca 300 osob, z toho 70 vojáků Sovětské armády. Nejstřeženější zóna s muničními sklady pro jaderné hlavice byla v zadní části. Byla obehnána dvěma ploty s nepřetržitou strážní službou se psy. Vstup byl pouze pro sloužící skladů. I v samotném skladu byl režim s různým povolením vstupu do prostor skladu.

Sovětská vojska opustila objekt v Míšově 4. července 1990.

V devadesátých letech zde byly skladovány bankovky a mince, které byly staženy z oběhu v době měnové odluky od Československé federativní koruny k České koruně.
V novém tisíciletí zde na pět let spočinuly ostatky 4.400 bývalých vojáků wehrmachtu, kteří padli na území České Republiky a nyní jsou pietně pohřbeni na vojenském hřbitově v Chebu.
V areálu pár let prováděli výcvik příslušníci jednotek URNA. Po URNĚ je vidět několik zničených objektů

I nyní v roce 2014 se každý z návštěvníků ocitne na vojenském území, kde není dovolen volný pohyb návštěvníků.

Pokud nechcete přijít o překvapení jak to v objektu vypadá, na toto zajímavé video se nedívejte.
A nedívejte se ani na webové stránky muzea, mohla by se vám náhodou otevřít třeba fotogalerie.

Organizační informace

Kapacita eventu je 30 osob, po naplnění bude vyhlášen stop stav. Náhradníci přijdou na řadu, pokud nebude včas zaplaceno vstupné nebo zaslány registrační údaje.

Cena prohlídky:

Základní vstupné:   100 Kč
Děti do 15 let: zdarma
Důchodci: 50Kč
Foto: 200Kč
Video: 500Kč

Vstupenky není možné zakoupit přímo v muzeu, kupují se v 7km vzdáleném Spáleném Poříčí. Vstupenky zakoupíme hromadně předem, takže se sejdeme až před vstupem do areálu. Peníze budeme vybírat předem, informace a číslo účtu zašleme. V případě neúčasti se zaplacené vstupné nevrací, pokud nahlásíte nejpozději do 1.6.2014 změnu, můžete za sebe poslat náhradníka. Pozdější změny nejsou z důvodu nutnosti registrace možné.

Pro vstup do muzea je nutná registrace. Budu od každé osoby potřebovat zaslání jména, adresy a roku narození emailem. Tyto údaje vyžaduje organizátor prohlídek na základě smlouvy s Ministerstvem obrany, protože se budeme celou dobu pohybovat v nepřístupné části vojenském prostoru. Pokud s poskytnutím uvedených údajů nesouhlasíte, nepřihlašujte se prosím.
Konečný seznam účastníků budu zasílat 2.6.2014, po tomto datu již není možné seznam účastníků měnit. Organizátor zasílá údaje správě VÚ Brdy.

Během exkurze je nutné dbát pokynů průvodce. Pohyb ve vojenském prostoru bez průvodce není povolen. Na exkurzi si s sebou vezměte občanský průkaz, vojenská policie může kontrolovat vaši totožnost a přítomnost na registrační listině.

Vzhledem k velikosti areálu pojedeme podle informace od organizátora k muzeu auty (cca 1.5km). Není možné jít pěšky. Pokud nepřijedete autem, domluvte se prosím s někým, kdo vás po areálu sveze. Na cyklisty jsem se neptal, ale předpokládám, že když šlápnou do pedálů, zařadí se do kolony aut.

Před vjezdem do areálu bychom měli být v 10:45. Aby bylo trochu času na popovídání, rozdání vstupenek, výměnu CWG (eventové budou klasicky za 10Kč) ..., je začátek eventu stanoven na 10:30. Zaparkujte přímo před areálem či v jeho blízkosti. Když přijedete o trochu později, nevadí, ale pokud přijete až poté, co vjedeme do areálu, máte bohužel smůlu a zůstanete před uzavřenou bránou.

"Necenzurované" upozornění organizátora prohlídek, jak jsem jej obdržel

Kontrola registrací VÚ Brdy na místě možná, vezměte si sebou proto OP. Doprava vlastní.

Upozorňujeme, že vstup bude mít povolen pouze zájemce, který prošel písemnou registrací předem. Ostatní členové doprovodu (např. maminky s dětmi, kamarádi apod.), kteří se nezaregistrovali, ale přijeli společně autem, musí čekat mimo území vojenského újezdu.

Fotoaparáty a videotechniku je možno vzít s sebou pouze po úhradě stanovených poplatků (foto 200 Kč/video 500 Kč).

V bunkru se nachází množství příkrých schodišť, proto zvažte svoji momentální kondici. Bezbariérový přístup není možný vzhledem k povaze stavby, která sloužila aktivnímu vojsku.


Při tvorbě listingu byly použity některé texty a obrázky z webových stránek Atom muzea a dokumentů určených pro návštěvníky zaslaných organizátorem prohlídek.

Additional Hints (No hints available.)