Skip to content

Slunecni hodiny v Rouskem Multi-cache

Hidden : 4/25/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš byla založena pod kódem (VK-749) a patřila do série „sedmička - 7 ikonek“, která byla založena pro 7. ročník geomaratonu Valašské keškobraní 2014. V sérii, obsahující dohromady 13 témat, která mají něco společného s číslem sedm, najdete celkem 99 keší, které vás zavedou na známá i méně známá místa na Valašsku.


Sedm ikonek
Jako kačeři - lovci, máte možnost po celém světě odlovit keše osmnácti druhů. Některé existují pouze v jediném exempláři, jiné zase jen v určitém časovém období a některé už nezaložíte, ale stále jich existuje dost na to, abyste je v mnoha zemích, včetně ČR, našli.

Jako kačeři – owneři dnes můžete běžně založit osm druhů keší a pokud byste se moc snažili, tak ještě další čtyři, ale takových ikonek Groundspeak moc nerozdává, a úsilí a náklady s tím spojené vyžadují skoro profesionální tým organizátorů a bezmála dva roky příprav.
Proto jsme pro vás připravili přehled těch typů keší, které může v našich skromných podmínkách založit prakticky každý, kdo umí vytvořit listing, uložit a zaměřit krabku, najít geologickou zajímavost anebo zorganizovat setkání kačerů.

Multikeš
Multina se skládá ze dvou nebo více částí. Je mnoho variant, ale většinou multikeš obsahuje návod/výpočet potřebný k nalezení další schránky či mezizastávky a druhá schránka/mezizastávka má návod/výpočet, jak najít třetí a tak dále. Většinou jde o to něco spočítat, např. kolik oken má tato budova apod. Tyto zjištěné indície dosadíte do vzorce. Z toho vám vyjdou souřadnice, kde se ukrývá finálka. Jednotlivé mezizastávky se zpravidla označují stage.
Kromě prostých matematických výpočtů může být použita i metoda výpočtu ciferným součtem, ciferací (crossfoot), Prime Factor a další v závislosti na invenci autora.
Délka multikeše není pravidly omezena. U dlouhé multiny je dobré upozornit na délku v listingu a použít příslušný atribut, aby si lovci mohli vše rozumně naplánovat. Někteří hledači vyžadují, aby dlouhá multi vedla do kruhu a končila nedaleko výchozích souřadnic. Není to ale nutné a je mnoho úspěšných multin, které se tímto neřídí. Příkladem může být Krkonose Crossing (GC1KVVN) v Krkonoších.
U dlouhých multikeší je dobré uvažovat o způsobu lovu a nepředpokládat, že se všichni budou chovat podle přání autora.

Offset Multi-Cache – tzv. ofsetovka je neoficiální označení multiny, která má finálku nedaleko místa, které je předmětem listingu. Typicky je tak řešena např. kolize s jinou keší nebo nevhodnost existence tradiční keše přímo u místa, ke kterému se keš vztahuje (místo je příliš rušné, opakované ničení keše, atd...). Nejčastěji má ofsetovka pouze jednu stage s jednoduchým zjištěním číselných hodnot.

Posunutá keš spadá také pod multikeše. Dojdete na místo a dostanete instrukce pro hledání dané keše.

Sluneční hodiny v Rouském
Rouské leží v jihovýchodním cípu přerovského okresu a kromě několika významných stromů, z nichž nejznámější je chráněná lípa Jana Jiskry z Brandýsa, je tato obec také významným místem na mapě slunečních hodin v České republice. Je jich tady několik, vznikaly v různých dobách a každé z nich jsou svým způsobem originální. Vydejte se s námi na procházku za poznáním historie měření času a obdivujte zručnost a chytrost předků i našich současníků.

Stage 1 (úvodní souřadnice) – č.p. 64
Nacházíte se před víceúčelovým objektem. Zaparkujte zde své vozidlo a rozhlédněte se. Určitě si na opravené čelní fasádě tohoto domu všimnete netradičně provedených slunečních hodin z roku 2009. Vpravo od hodin je umístěn graf zobrazující odchylky našeho běžně užívaného času od pravého slunečního času, který ukazují sluneční hodiny. Na vodorovné stupnici jsou vyznačeny jednotlivé měsíce, na svislé pak kladné a záporné odchylky od našeho času od toho slunečního. Vás bude zajímat nejvyšší číslo na této stupnici a jeho ciferací získáte hodnotu písmene A.
Nyní svou pozornost obraťe na chodník vedoucí k budově. Od roku 2011 jsou na něm vytvořeny tzv. Analematické sluneční hodiny. Jejich zvláštností je, že aktuální čas ukáže stín osoby, která se postaví na datovou stupnici tak, aby stála osou svého těla na S-J ose, v místě aktuálního kalendářního data. Osa stínu ukáže kolik je hodin rouseckého slunečního času. Ten se pak pomocí korekční tabulky převede na čas, který ukazují mechanické nebo elektronické hodiny. Vás ale bude zajímat také „ciferník“ těchto unikátních hodin a nejnižší údaj (hodina), kterou mohou ukázat. Toto číslo je hodnotou písmene B.
Poznámka: Bližší informace o obou slunečních hodinách na této stage i návod, jak je používat, najdete ve vitríně stojící na okraji chodníku hned vedle hodin.

Stage 2 – č.e. 2 (bývalé č.p. 8)
Na tomto domě najdete dvoje sluneční hodiny (na jižní a západní straně), i když by se dalo říct, že jsou vlastně jen jedny, protože nikdy neukazují čas současně. Od rána až do časného odpoledne vám při slunečním svitu ukážou čas hodiny na jižní straně domu, odpoledne pak ty na západní. Jsou to nejstarší sluneční hodiny v obci (1981). Prohlédněte si oboje hodiny a zjistěte, která číslice je na hodinách vyobrazena nejvíckrát. Hodnota této číslice bude hodnotou písmene C. Pak na západní straně zjistěte, kolikrát je zde vyobrazena číslice 3. Tento počet je hodnotou písmene D.

Stage 3 – lokalita Rozárka
Stojíte před plastikou Mědené slunce (2008), na které jsou vytvořeny dokonce dvoje sluneční hodiny. Ty na horní šikmé straně mají tu zvláštnost, že jsou to tzv. rovníkové sluneční hodiny to znamená, že mají rovinu číselníku rovnoběžnou s rovinou rovníku. Stínový ukazatel, který je rovnoběžný se zemskou osou je k tomuto číselníku kolmý. Sluneční hodiny na zadní straně jsou klasické svislé. Najdete tam i vahadlo, podle nějž zjistíte, zda je celá plastika správně vyvážená. Z textu vedle hodin zjistěte, kolik minut je třeba odečíst, abyste z místního Rouského času získali čas středoevropský? U výsledného čísla proveďte ciferaci a získáte hodnotu písmene E. Potom se podívejte na hodiny na zadní (jižní) straně a sečtěte dvě čísla (jsou stejná) na nejvyšším řádku ciferníku. Součet ciferujte a získáte hodnotu písmene F.

Stage 4 – č.p. 21 – dvorní trakt
Stojíte na cestě vedoucí okolo č.p. 21. Jde o dům pana Sehnala, který je iniciátorem budování slunečních hodin v obci. Když se podíváte východním směrem přes plot, uvidíte na zdi pod střechou hospodářského stavení poslední sluneční hodiny. Na levém okraji je letopočet vzniku hodin. Když provedete jeho ciferaci, získáte hodnotu písmene G.

Keš najdete na souřadnicích:

N 49° 2(2B).(D)(G-F)(C)

E 017° 4(3E).(A+E)(F)(G-B+C)


Additional Hints (Decrypt)

cnerm zrmv fgebzl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)