Skip to content

Sobechleby Multi-cache

Hidden : 3/23/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš věnovaná obci Soběchleby.


!!! POZOR!!! Dne 9.3.2019 byla keš přemístěna, a byl proto změněn i vzorec pro výpočet finálních souřadnic.

Chceme vám představit rodnou obec jednoho z členů našeho týmu. Abyste to nepojali jen jako googlovačku a obec si skutečně prošli, zařadili jsme do některých otázek údaje, které se dají zjistit pouze na místě smiley.

Obec na pohlednici z r. 1929

... a po 80 letech

Obec je v písemných pramenech poprvé zmiňována poměrně pozdě, až v r. 1368, ale nepochybně byla založena již dříve. Na nejvyšším místě obce byl postaven gotický kostel, který v 18. století nahradila barokní novostavba. Před kostelem na místě domu čp. 131 se nacházel zemanský dvorec. Již v roce 1555 byla v obci vybudována bratrská škola, která byla v roce 1711 renovována a zvýšena na poschodí se dvěma učebnami v patře. Po dostavbě nové školy na začátku 90. let 20. století na východním okraji obce byla budova tzv. staré školy adaptována na podnikatelskou provozovnu a po přestavbě ztratila svou historickou hodnotu. S číslem popisným 2 se nachází na jih od kostela. Obec několikrát vyhořela (v r. 1796, 1820, 1832, 1879 a 1901). Nejničivější byl asi požár z r. 1832, který zničil téměř celou obec včetně kostela a fary. Z 15. století pochází první dochovaná obecní pečeť. Na znaku byl vyobrazen kulatý pecen znamenaný křížem a pod chlebem nůž a nápis SOBYECHLEBY 1447. V roce 1752 rod Dietrichštejnů, který obec spolu s helfštýnským panstvím vlastnil jako konfiskát získaný v 30leté válce, změnil znak obce na tři pecny chleba a dva vinařské nože, jehož podoba se bez větších změn používá dodnes.

Pečeť z r. 1752 a současný znak obce

Před rokem 1989 byly Soběchleby střediskovou obcí. Nyní jsou největší obcí mikroregionu Záhoří. V roce 2013 žilo v obci cca 600 obyvatel. V současné době se v obci nacházejí 4 obchody a naproti kostelu hospoda, v níž si můžete dopřát občerstvení. V létě rovněž můžete využít služeb koupaliště.

 

Donedávna v obci žádná keš nebyla, jediná zdejší keš s názvem Soběchleby (Vesnické příběhy z Lipnicka IV) GC1DN8E byla archivována už k 30.5.2011 ještě předtím, než jsme s geocachingem začali. Teď už se blýská na lepší časy (viz např. keš Bobři z Makče GC50T47 či naše minisérie Výhled na Soběchleby). Tato keš má za cíl provést vás po několika pamětihodnostech obce. Navštívíte šest míst, zjistíte osm údajů a ujdete při tom něco přes kilometr. Úvodní souřadnice ukazují na střed obce s kostelem (3. stage) jako její přirozenou dominantou, můžete začínat i na kterékoliv jiné stage, ale pokud chcete zvolit nejoptimálnější trasu, doporučujeme začít od 1. stage.

 

1. stage – hřbitov, Zelův hrob (N 49° 28.563 E 017° 39.091)

A začneme tam, kde končí pozemská pouť člověka životem – na hřbitově. Původní hřbitov se nacházel kolem kostela. V r. 1883 byl zrušen a založen tento nový. Je zde pochován v regionu známý světící olomoucký biskup ThDr. Stanislav Zela, perzekuovaný jako nacistickým, tak komunistickým režimem. Ve vykonstruovaném politickém procesu „Zela a spol.“ byl v r. 1950 odsouzen na 25 let těžkého žaláře. K Záhoří měl úzký vztah, narodil se r. 1893 v nedalekých Horních Nětčicích, kde má pamětní desku. Vaším úkolem bude spočítat řádky na jeho náhrobku. Počítáme jen řádky na větším spodním náhrobním kameni (viz obrázek). Výsledné číslo dosadíme za A.

Hrob ThDr. Stanislava Zely

 

2. stage – hřbitov, Hradilův kříž (N 49° 28.543 E 017° 39.132)

Cca 60 metrů jihovýchodně od Zelova hrobu v středu dolní části hřbitova obklopen tújemi se nachází tzv. Hradilův kříž, který nechal postavit Josef Hradil z nedaleké zaniklé osady Simře. Na zadní části kříže je uveden letopočet ve tvaru 188B. Poslední číslice letopočtu je hledané číslo B.

Hradilův kříž

Hřbitov se sice na noc nezavírá, ale prosíme kačery, aby k lovu přistupovali rozumně a obezřetně, dodržovali společenské konvence a nechodili na hřbitov po setmění.

 

3. stage – Boží muka (N 49° 28.608 E 017° 39.249)

Kousek od centra obce u silnice směr Dolní Nětčice nalezneme před rodinným domem čp. 149 oranžovožlutě natřená barokní čtyřboká Boží muka asi z poloviny 18. století, možná z doby výstavby kostela. V jejich horní části je na každé straně po jednom výklenku. Ptáme se, co je ve výklenku na straně u silnice? Pokud

- soška Panny Marie, pak C = 1

- obrázek Krista, pak C = 2

- nic, pak C = 3

Další Boží muka podobného tvaru a pravděpodobně z téže doby nalezneme v poli na půl cesty mezi obcemi Soběchleby a Radotín.

 

4. stage – kostel (N 49° 28.658 E 017° 39.133)

Nacházíme se v samém centru obce u kostela. Soběchlebská farnost s kostelem Nanebevzetí Panny Marie byla založena pravděpodobně již v 13. století. První zpráva o kostele a faráři je však z r. 1394. Podací neboli patronátní právo ke kostelu měli majitelé hradu Helfštýna a helfštýnsko-lipenského panství, z nichž poslední byli Dietrichštejnové-Hatzfeldové. Kostel je centrální barokní stavba, zbudovaná nákladem patrona Karla Maxmiliána z Dietrichštejna (viz latinský nápis nad hlavním vchodem s letopočtem 1767) v letech 1755 – 1769 podle návrhu architekta Františka Antonína Grimma z Brna, který stavěl také kostely v Hranicích a v Bělotíně a zámky v Bystřici pod Hostýnem, Napajedlích a Vizovicích. Kostel je orientován neobvykle severojižním směrem (obvyklá orientace kostelů je v ose východ – západ), pravděpodobně proto, aby presbytář směřoval k poutnímu kostelu stejného zasvěcení na nedalekém Hostýně. Byl postaven na místě původního gotického kostela menších rozměrů. Lidová tradice uvádí, že gotickému kostelu předcházel románský a dokonce velkomoravský kostel, ovšem je to jenom pověst smiley. Vzhledem k absenci starších písemných i archeologických pramenů je tato informace neověřitelná a spíš nepravděpodobná. Na severní straně se kostelní loď opírá o věž, dostavěnou až r. 1770 a po požáru 1820 nově zastřešenou. Mohutná, zdaleka viditelná stavba je přezdívána „Záhorská katedrála“. Do r. 1883 byl kostel obklopen hřbitovem. Nedávno okolí kostela prošlo revitalizací, jíž padly za oběť staré lípy v jeho bezprostřední blízkosti, a byla kolem něj provedena parková úprava s fontánou.

Obejděte si kostel dokola a spočítejte počet všech vstupních dveří po obvodu kostela (včetně vstupu do sakristie) a tu dosaďte za písmeno D. Rovněž zjistěte počet kostelních oken včetně sakristie a oken zaslepených červenými okenicemi pod hodinovými ciferníky na hlavní věži. Tak získáte číslo E. Úzká štěrbinová okna na hlavní věži a střešní okna se nepočítají, pokud byste přece jen lovili v noci, v tmě byste je asi těžko zjišťovali smiley.

 

5. stage – fara (N 49° 28.663 E 017° 39.098)

Farní budova pochází z roku 1776. Nejstarší známý soběchlebský farář byl Martin (zmiňován r. 1394). V roce 2013 byla fara částečně opravena a opatřena současným barevným nátěrem.

Zjistěte počet svislých kovových prutů v mříži nad hlavním vchodem a dosaďte za písmeno F.

 

6. stage – sv. Vendelín (N 49° 28.704 E 017° 39.117)

Na protáhlé návsi se nachází barokní socha sv. Vendelína z r. 1764. Jeho zobrazení nebývá příliš časté. Svatý Vendelín byl ochráncem pastevců, poutníků, zvířat a přírody. Několik zvířat je zobrazeno i na soše a reliéfu.

Vás bude zajímat počet oveček u nohou sv. Vendelína. Vše je vidět z chodníku, takže není potřeba šlapat na trávník kolem sochy. Získanou hodnotu dosaďte za G.

A kdo při počítání oveček neusnul, bude pokračovat na poslední 7. stage.

 

7. stage – Divinův kříž (N 49° 28.646 E 017° 38.846)

Na severozápadním konci obce se u mostu přes potok Maleník nachází tzv. Divinův kříž. Byl postaven manželi Josefem a Marií Divinovými z čp. 7. Původně byl v rozích obklopen čtyřmi lípami, které však před několika lety rovněž podlehly dřevorubeckému běsnění. Posuďte sami, co bylo lepší.

Fotografie kříže před a po vykácení lip

Na zadní straně kříže se nachází letopočet ve tvaru 189H. Opět nás zajímá poslední číslice letopočtu. To bude poslední hledaná hodnota H. Pozor, na oranžové informační tabulce u kříže je letopočet uveden chybně!

 

Finální souřadnice:

Kontrolní součet všech získaných čísel: 41

A nyní již dosadíme získané hodnoty do vzorce (závorky mezi sebou nenásobíme):

 

N 49° 2(C + D).(F + G)(D - C)(H + B)

E 17°3(G * H).(A + G)(E - A)(F + C)

 

a vzhůru na finálku.

 

V keši najdete nějaká CWG na výměnu a pár drobností pro geodrobotinu. Menším postavám doporučujeme pro jistotu hrábnout dovnitř úkrytu víckrát. Pro první tři nálezce je v keši malá odměna, pro FTF ještě bonus. Pro několik prvních nálezců se v ní také nachází speciální edice CWG, ale i tyto měňte fér, tj. kus za kus. Do keše jsme také vložili čerstvě zaváděnou dřevěnou novinku, která by se mohla stát alternativou k již dobře zavedeným CWG, a jeden větší předmět pro nějaké velmi hodné geodítě.

Důležité upozornění. Jste v zemědělském kraji, kde jsou lidé hákliví na půdu a vše, co na ní roste. Proto důrazně prosíme, abyste nevstupovali na pole, soukromé louky, trávníky, květinové záhony a hroby. K všem stagím i finálce se dá dostat po cestě, chodníku, tunely, potokem, houštinami či lesem po státním nebo obecním pozemku smiley.

10.4.2015: Na předsádce logbooku je nově uvedeno číslo našeho trackovacího předmětu tematicky spojeného s finálkou, které si nálezci keše mohou případně zalogovat. Dřívější nálezci nám mohou o trackovací číslo napsat.

Podklady pro text listingu jsou částečně čerpány z publikace „645 let Soběchleby a 660 let Simře“

Additional Hints (Decrypt)

cbmnqrw b cbzbp fingrub Wvev n bgriev anuber / nfx Fnvag Trbetr sbe uryc naq bcra ba gur gbc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)