Skip to content

Zamek Novy Ronov Multi-cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše.

[b]Rico Reviewer[/b] - reviewer pro ČR

More
Hidden : 3/31/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato nenáročná mulinka má za úkol ukázat Vám kde se nacházel zámek Nový Ronov, ukázat budovy, které byly součástí dvora a do dnešního dne se dochovaly a poučit Vás o této zapomenuté budově, která zanikla počátkem 20. století. Schránka je velikostně ideální pro výměnu CWG. Věřím, že je budete měnit poctivě kus za kus :-)


Zámek Nový Ronov byl postaven v letech 1587-1593 Bohuslavem Křineckým z Ronova. Ke dvoru a zámku připojil také zboží Jesenické (dnes Hrubý Jeseník) a tím vzniklo panství Ronovské. V roce 1595 daroval Bohuslav panství svému strýci Janu Albrechtovi Křineckému. Později byl zámek také po krátkou dobu ve vlastnictví Albrechta z Valdštejna a poté Adama z Valdštejna.

Dalšími vlastníky byl mimo jiné kníže Aleš Ferdinand z Mitrovic. Na konci 17. století byl dvůr majetkem rodiny hrabat z Morzínů. Od nich posléze koupili Nový Ronov rytíři z Bethmannů, původem z Nizozemska. To zde však již nesídlila vrchnost, ale pouze vyšší úředník a lesmistr.

V letech 1850 – 1860 byl zámek přestavěn na cukrovar.  Nábytek a zařízení z kaple pak bylo odvezeno do nedalekého zámku v Křinci. Cukrovar v r. 1880 vyhořel, a budova byla opravena a znovu zastřešena s ponecháním starých zdí. Uvnitř se zachoval starý portál, nad nímž byl morzínský erb.  Později bohužel cukrovar zanikl, stejně tak i závod, bývalý lesík za Ronovem a hlavní budova zámku byla počátkem 20. stolení zbořena.

Zámek Ronovský byl dle paměti starých lidí pěknou, oku lahodnou budovou a ozdobou krajiny. Za ním se rozkládala zahrada a lipová stromořadí. Takto je zámek popisován v historických pramenech:

„Zámek Nový Ronov od kamene o půldruhého štoku vystavený, šindelem přikrytý, v němž troje pokoje jedny nad druhými, drahně sklepův povrchních klenutých i jiných pokojů a komor, toliktéž podzemní sklepy pro víno a pivo klade se ve 2000 kop. Při témž zámku po levé straně jest stavení od kamene, pod šindelem obzvláštní v něm světnice pro úředníka a mnoho komor vespod i nahoře a špejchary pro sypání obilí.“ (popis z r. 1638)

Součástí zámku byla také terasa se souborem barokních soch. Jediný dochovaný obraz ronovského zámku naleznete v kostele sv. Václava v Hrubém Jeseníku v pravém spodním rohu hlavního oltáře.

Rod Morzinů

Šlechtický rod Morzinů původem z Itálie přišel do Čech v první polovině 17. století a stali se majiteli křineckého panství, které zahrnovalo například zámeček Nový Kuncberk, zámek Nový Ronov a další. Vlastnili mimo jiné i panství ve Vrchlabí, Hostinném, Luhačovicích, Dobrovanech, Lomnici, Zdibech a Maršově.

V průběhu druhé poloviny 17. století a v první polovině 18. století se Morzinové snažili obnovovat jednotlivé objekty celého regionu poničené v průběhu třicetileté války. Budovali také objekty zcela nové, mezi které patřil kostel svatého Jiljí ve Křinci, zámeček na Kuncberku, kapli Nejsvětější Trojice na Chotuci nebo kaple svatého Jana Nepomuckého a v neposlední řadě také Křinecký zámek. Ten nechal postavit v letech 1618 – 1648 Pavel hrabě z Morzína pán na Vrchlabí a Lomnici.

Poté co Pavel roku 1688 zemřel, zdědil po něm celé panství jeho syn Jan Rudolf. Dále v roce 1702 dědil toto panství jeho syn Maxmilián, který ovšem zemřel velmi brzy a dědictví se ujal jeho bratr Václav hrabě z Morzína. Posledním majitelem z rodu Morzinů byl Rudolf Ferdinand Desiderius. Za kterého panství trpělo nedostatkem, začalo chátrat a jeho celková finanční situace se začala zhoršovat. Nakonec musel panství v roce 1796 prodat svobodnému pánu Vimmerovi. Když v roce 1807 zemřel, koupil pak panství Šimon Moric Bethmann.

Rodina Bethmannů

Bohatá bankéřská rodina Bethmannů pochází z Nizozemska. Jejich rodové heslo zní: DROIT ET LOYAL tedy Přímo a loajálně. V době náboženského pronásledování se usadili v Německu, nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Praotec rodiny byl bohatý kupec Adam. Po jeho smrti zdědili obchod jeho synové, díky který jim vzkvétal hlavně díky půjčkám, různým mocnostem v Rakousku a Dánsku. Dalším dědicem se po smrti svého otce a strýce stal milovník vědy a umění Šimon Moric Bethmann. Byl velmi vážený u současných knížat. Rakouský císař mu udělil šlechtický titul a ruský císař jej jmenoval generálním konsulem. V roce 1807 koupil panství Křinecké s Ronovem a jeho potomci byli majitelé toho panství do roku 1945.

Cesta k samotné keši:

Stojíte-li na Stage 1, pak vidíte první z původních budov, které se zachovaly. Jednalo se o hospodářské budovy, ze kterých jsou dnes byty a kancelářské prostory. U budovy napravo si zapamatujte, kolik má malých okýnek. Dále pokračujete cestou, která mírně stoupá. Půjdete kolem velké bílé budovy, což je dům čp. 4. V této budově pobývala šlechta a významné osoby 18. a 19. století. V dochovaných matrikách lze dohledat i záznamy zde narozených urozených dětí, svatby a úmrtí. Vedle této budovy po levé straně si můžete povšimnout polorozpadlých vchodů do sklepů. Podle pověsti je zde vstup do chodby, která byla široká tak, aby jí projel kočár s koňmi a vedla na nedaleký vrch Chotuc a letohrádek Kuncberk. Toto se však nikdy oficiálně nepotvrdilo a chodby jsou již dávno zborcené.

Po vystoupání na kopeček stojíte před Stage 2, tedy další hospodářskou budovou, kde je dnes Obecní úrad, knihovna a byty. Zde si opište číslo popisné, které vidíte (=stejné jako počet oválných cedulí u vchodu) Samostatně stojící budova na pravém konci této dlouhé budovy je nově postavená truhlárna. Původně zde stávala budova starší, která ovšem v roce 2002 vyhořela a musela být kompletně zbourána. Dle pamětí starousedlíků to bývala zámecká sýpka.

Dále pokračujete ke Stage 3. Zde se rozhlédněte a spočítejte, kolik kovových "kontrukcí" se na tomto místě nachází. Přesně na tomto místě stávala hlavní budova zámku Nový Ronov.

Při cestě ke Stage 4 se rozhlédněte kolem sebe. Právě se dívate na bývalý anglický park. Že nic nevidíte? No, bohužel... :-( Stage 4 je jedna z mála pozůstatků po tomto parku. Spočítejte, kolik se na ní nachází obličejů. 

Pokud jste posbírali všechna čísla správně, o čemž nepochybuji, výsledné souřadnice získáte takto:

N 50°(17-A).86D    E015°0(D/2).8(B+1)(3*C)

 

Nalezli jste? Gratuluji! Až se budete vracet od finálky, doporučuji nevracet se stejnou cestou, ale pokračovat dál po cestě, po které jste přišli do finále. Vrátíte se zpět k místu, kde stával zámek a kde můžete vidět další bývalé zámecké budovy. V pozdějších dobách, kdy byl zámek přestavěn na cukrovar, tudy vedla cukrovarnická úzkokolejka Vlkava-Ronov. V té době vlastnil zámek Alexander Thurn-Taxis, který sídlil na nedaleké Loučeni. Více o této vlečce naleznete na tomto odkazu: http://www.vlkava.euweb.cz/rep_zeleznice_CD.htm

 

Ráda bych Vás upozornila, že toto je moje premiérová keška a proto budu moc ráda za každou připomínku a poznatek. Za každý názor budu vděčná :-)

Additional Hints (Decrypt)

Qibwxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)