Skip to content

Toulky po hvezdach Mystery Cache

This cache has been archived.

Karmazin+Teri: nikdo sem nechodí, "pozorovací" kolík definitivně zmizel, tak archiv

More
Hidden : 3/27/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Malá noční keška pro milovníky hvězd a nočního toulání.


Již od pradávna vzhlíželi naši předci k noční obloze. Vzhlíželi s bázní a úctou na ta malá, mihotavá a tajemná světélka. Dlouhé věky uplynuly, dlouho lidstvo hvězdy pozorovalo. A dlouho trvalo, než si lidé povšimli pravidelnosti a řádu v pohybu hvězd. Pak k nim začali vzhlížet jako ke svým pomocníkům, protože jim hvězdy pomáhaly určovat běh času a později je i dokázali využívat pro navigaci na svých dlouhých a objevitelských cestách do neznámých končin. V době „nedávné“ lidé začali ke hvězdám vzhlížet jako k určité výzvě – dotknout se jich, stanout na jejich povrchu.

Dnes to vypadá, že současný „moderní člověk“ nějak ke hvězdám vzhlížet přestal. Není se co divit. Zkuste se postavit v noci někde na ulici ve městě a zvedněte svůj pohled k nočnímu nebi. Co uvidíte? NIC. Přes světla lamp, luceren, reflektorů, zářivých výkladních skříní a reklamních tabulí zkrátka neuvidíte ani tu nejjasnější hvězdu.

A tak to zkuste změnit a vydejte se s námi na malou noční toulku za hvězdami.

Naši předci měli velkou fantazii a představivost a tak si hvězdy poskládali do nejrůznějších obrazců, které jim připomínaly postavy a bytosti z jejich bájí a mýtů. A pak tyto obrazce po oněch bytostech pojmenovali. Starověká severní obloha byla „zabydlena“ celkem 48 souhvězdími. Některá tato souhvězdí byla veliká až nepřehledná. A tak si je „moderní doba“ trochu upravila, rozkrájela na menší a přeskupila do konečné dnešní podoby, kdy celou severní oblohu pokrývá úctyhodných OSMDESÁTOSM souhvězdí.

Zeměkoule se otáčí, utíká kolem svého Slunce, různě se kymácí. Díky těmto pohybům se poloha jednotlivých hvězd a tedy i souhvězdí neustále (ale cyklicky) mění. Některá souhvězdí vidíme ze stejného místa pozorování po celý rok – neklesnou pod obzor. Těmto souhvězdím říkáme nezapadající, nebo je můžeme označit učeným výrazem jako CIRKUMPOLÁRNÍ. Ostatní souhvězdí můžeme pozorovat jen po určitou část roku. A tak si pod těmito tlačítky můžete prohlédnout mapu severní noční oblohy v každém ročním období.

 

Ještě bychom vám chtěli představit dvanáct souhvězdí, které s Teri pozorujeme nejraději a nejvíc se nám líbí. Když si kliknete na obrázky jednotlivých souhvězdí, uvidíte je ve větším zobrazení a k tomu se můžete dozvědět i pár zajímavostí o tomto souhvězdí.

ORION je dominanta zimní oblohy. Kolem 20.00 hod. ho najdeme téměř přesně na jihu. Vpravo od Orionova štítu bude jasně zářit oranžový obr ALDEBARAN, ale to už budeme v souhvězdí BÝKA se známou hvězdokupou PLEJÁDY. Vlevo od kolene Oriona uvidíme namodralou jasnou hvězdu SIRIUS v souhvězdí VELKÝ PES.

 

Nejvhodnější pro pozorování souhvězdí LABUTĚ jsou letní měsíce, kdy kolem 22.00 hodiny je na východní straně oblohy a vysoko nad obzorem. Protože má tvar velkého kříže, dostalo toto souhvězdí přezdívku "SEVERNÍ KŘÍŽ". Vpravo od Labutě nám padne do oka velice jasná hvězda VEGA ze souhvězdí LYRY.

 

Nezaměnitelné písmeno W můžeme dobře pozorovat v našich polohách po celý rok. Je to tedy ono CIRKUMPOLÁRNÍ souhvězdí.

 

Souhvězdí CEFEUS jsme si s Teri překřtili na "Domeček" protože ho svým tvarem připomíná. V našich polohách je také vidět po celý rok. Tvoří ho pět méně výrazných hvězd a pro mne a Teri je to takový ukazatel čistoty ovzduší. Pokud spolehlivě rozeznáme všech pět hvězd, je obloha bez smogu, mlžného oparu a světelného znečištění (prostě ideální podmínky pro "koukání na hvězdy"). Cefea najdeme mezi KASIOPEJOU a MALÝM MEDVĚDEM a špička jeho "střechy" směřuje přibližně k POLÁRCE.

 

VELKÁ MEDVĚDICE je plošně velké a zase "celoroční" souhvězdí a jeho výraznou část - VELKÝ VŮZ - nelze na obloze přehlédnout.

 

MALÝ MEDVĚD je spíše známý pod označením MALÝ VŮZ. Opět nezapadající celoroční souhvězdí. Nachází se v něm pro naše předky velice důležitá hvězda: POLÁRKA nebo také SEVERKA.

 

LEV je v našich polohách jarní souhvězdí. Nám s Teri trochu připomíná egyptskou Sfingu.

 

Velké souhvězdí PASTÝŘ (nebo také PASTEVEC) je u nás nejlépe pozorovatelné začátkem léta. Než nebeského pastýře Teri i mně toto souhvězdí spíš připomíná kravatu. A uzel té kravaty tvoří nejjasnější hvězda severní oblohy ARCTURUS.

 

 

Plošně malé souhvězdí LYRA je dobře pozorovatelné v letních měsících a jeho součástí je druhá nejjasnější hvězda severní oblohy - VEGA.

 

 

Souhvězdí BLÍŽENCI budeme dobře pozorovat od konce podzimu a v zimních měsících a najdeme ho jako levého souseda ORIONU. Dvojice jasných hvězd POLLUX a CASTOR tvoří hlavy oněch bájných dvojčat.

 

 

Další plošně rozsáhlé souhvězdí PEGAS si nejlépe prohlédneme v podzimních měsících a počátkem zimy. Trup okřídleného koně tvoří výrazný čtverec (tzv. PEGASŮV ČTVEREC), na který přímo navazuje souhvězdí ANDROMEDA. Krk a hlavu koně tvoří tři hvězdy v mírném oblouku (jako u oje VELKÉHO VOZU) a tak nám tento celek může trochu připomínat souhvězdí VELKÝ VŮZ.

 

 

Velké souhvězdí DRAK, které je u nás také nezapadající, připomíná dětského papírového draka. Hlavu tvoří čtveřice hvězd ve tvaru jakéhosi nepravidelného kosočtverce a ocas draka se vine a jakoby obkružuje MALÉHO MEDVĚDA.

 

Tak už jste připraveni vyrazit na noční toulku? Kdo nechce čekat na jasnou noční oblohu plnou hvězd, nemusí. Pro nalezení kešky jasné nebe nepotřebujete - potřebujete jenom tmu (Ideální pozorovací podmínky jsou za bezměsíčné noci - prostě ČERNOČERNÁ TMA). Svůj povoz zaparkujte v obci Hlohovičky třeba na bodu P1 a vydejte se po cestě podle potoka kolem bývalého mlýna ve směru, který vám ukáže vaše GPS asi 1,5 km. Až k úvodním souřadnicím vás přivede tato cesta. Úvodní souřadnice jsou váš „POZOROVACÍ BOD“. Vydrápejte se na něj z cesty šikmo doleva po stezičce od zvěře a pak doprava po vrstevnici. Aby k mýlkám nedošlo, je tento pozorovací bod vyznačený dřevěným kolíkem zatlučeným do země. Až ho naleznete, postavte se těsně k němu (stůjte vlevo od něj) a pozorujte. A co že máte vlastně pozorovat? Vedle kolíku pod šutříkem je malá schránka, kde si to všechno přečtete. Pokud bude svítit měsíc, opatrně si popojděte pár kroků ve směru pozorování, abyste si zlepšili pozorovací podmínky. Až vypozorujete potřebné, budete mít souřadnice finálky.

N 49° 5A.BCD + 3

E 13° 3E.FGH - 6

Pak už vás jen čeká krátká procházka pro finálku. Pokud se vydrápete až nahoru na vyhlídku za jasné noci budete mít možnost pozorovat skutečné hvězdy. Výkladní skříně ani pouliční lampy vás tady rušit nebudou. V nové krabičce není tužka, tak s tím počítejte.

Přejeme všem hezký zážitek.

Additional Hints (Decrypt)

h cngl obebivpr ir fgenav

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)