Skip to content

Metro = C = Mystery Cache

This cache has been archived.

phahax: Ahoj,
bohužel tuto mysterku musíme archivovat. Krabka se na místě již několikrát ztratila a ukryt byl několikrát zničen. Začíná se tam i vytvářet skládka a v nočních hodinách bych tam už nešel ani já.
Děkujeme všem za hezké logy, někdy i za tzv. "chytré logy" [:)] a šťastný lov.

Phahax a Metro Praha

More
Hidden : 3/11/2014
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Linka C pražského metra prochází pravobřežní částí centra Prahy v severojižním směru, na obou koncích se stáčí k východu. Na mapách je označována červenou barvou. Má 20 stanic a délku 22,41 km, jízdní doba činí 35 minut. Je to nejstarší a nejvytíženější linka z celé sítě.


Návrhy a plány

Patrně prvním návrhem na výstavbu podzemní dráhy v Praze byla iniciativa pražského obchodníka Ladislava Rotta z roku 1898. Navrhoval městské radě využít prací na kanalizaci a asanaci Starého města a zároveň s nimi zahájit stavby tunelů na první případné lince podzemní dráhy ve směru Karlín – Praha – Podolí, která by se u Křižovnického pivovaru spojila s druhou linkou Malá Strana – Vinohrady. U pražské radnice však se svými návrhy neuspěl.

Plány na výstavbu metra či podpovrchové tramvaje v Praze se objevovaly i v předválečném Československu. První návrh na výstavbu čtyř podzemních tratí předložili roku 1926 Ing. Vladimír List a Bohumil Belada pod názvem „Podzemní rychlá dráha pro Prahu“. Další návrhy na výstavbu podzemních tratí byly vypracovány do soutěže vypsané Elektrickými podniky hlavního města Prahy v roce 1931. Těsně před druhou světovou válkou byla fakticky zahájena stavba trasy A, ale roku 1941 musela být kvůli válečné situaci ukončena. Po skončení konfliktu se plánovalo obnovení projekčních prací a výstavby, první úsek měl být otevřen roku 1950. Potom ale přišel příkaz vlády, který práce zmrazil s odůvodněním, že na projekt není země hospodářsky dost silná. Výhledový plán na rozvoj metropole do roku 1960 z června 1949 již s podzemní dráhou nepočítal.

Zlatá éra pražského metra

Další návrhy přišly až v 60. letech, kdy se začínala doprava v Praze rapidně zhoršovat. Hlavní tepny tramvajové sítě, ulice Na Příkopě a Václavské náměstí, byly často přeplněné. Navíc doprava k nově budovanému Jižnímu Městu a přes Nuselské údolí vůbec byla nedostatečná; cesta přes Nusle a náročné terénní podmínky již nebyla vyhovující. Jako vítězný návrh byla zvolena podpovrchová tramvaj, která měla vést z Hlavního nádraží přes Nuselský most na Pankrác. V roce 1966 se začalo s výstavbou, zanedlouho však bylo na základě průzkumu sovětské komise zjištěno, že systém metra odděleného od tramvaje by byl efektivnější, takže se rozestavěné úseky musely ještě přestavovat.

Za normalizace přišlo politické rozhodnutí (24. března 1971) použít místo vozů domácí výroby sovětské, zastaralé koncepce (vycházející z typu vyvinutého na konci 50. let) a výrazně těžší, což si vynutilo vložení posilujícího roštu do Nuselského mostu, který nebyl na takové zatížení původně navržen. Posilující rošt by si však vyžádalo i použití souprav československých vozů R1, neboť tubus Nuselského mostu byl konstruován pro použití kloubových tramvají s nízkým nápravovým tlakem.

Ačkoliv se počítalo s otevřením již roku 1970, zpoždění způsobená nedostatkem zkušeností prodloužila stavbu až do roku 1974. O rok dříve se také začalo s ražbou linky A z Dejvic na Vinohrady. Slavnostní otevření prvního úseku trasy C 9. května 1974 v 9 hodin a 19 minut se stalo politickou manifestací, na níž byl přítomen generální tajemník KSČ Gustáv Husák, který slavnostně přestřihl pásku.

 

Provoz zajišťují od listopadu 2003 výhradně pětivozové soupravy typu M1, dříve to byly soupravy soupravy Ečs, soupravy 81-71 a 81-71M, všechny vypravované z Depa Kačerov. Maximální počet souprav zároveň na trati je 42. Jako 1. kolej je označována západní s provozem ve směru Háje – Letňany, opačná je 2.

 

Základní informace :

Linka C: Letňany - Háje

Rozsah provozu: 5:00 - 24:00

Počet stanic: 20

Provozní délka: 22,4 km

Jízdní doba celé trasy: 36 min.

 

Vozový park :

Prototyp R1

Vývoj jednotky začal v roce 1968 s cílem dosáhnout co nejnižší hmotnosti.

5. května 1971 se první jednotka R1 rozjela vlastní silou po zkušební trati v depu Kačerov a již během zkoušek se vědělo, že jednotky R1 do pražského metra nevyjedou.

14. ledna 1972 došlo během zkoušek jedné z jednotek na Kačerově k těžké havárii, když zkoušená jednotka narazila do druhé, jež byla odstavena.

Tato nehoda znamenala definitivní konec R1.

Žádný vůz se do dnešní doby nedochoval.

 

Ečs

Ečs (81-709) je nejstarší typ sovětských vozů metra vyráběných pro pražské metro, kde byly provozovány v letech 1974–1997.

Vozy vyvinul Mytiščinský strojírenský závod speciálně pro pražské metro.

Při otevření metra 9. května 1974 jezdily soupravy trojvozové a od  února 1979 v plné délce pěti vozů.

Poslední souprava v pravidelném provozu vyjela 29. června 1997.

Dopravní podnik zachoval jako historickou třívozovou soupravu, vypravovanou při výjimečných příležitostech, jako jsou např. různá výročí, na trasu linky C.

 

81-71

81–71 je typ sovětských souprav metra vyráběných v Mytiščinském strojírenském závodě.

Tento typ byl vyvinut zejména na základě požadavků pražského dopravního podniku.

V Praze byl jejich provoz zahájen v roce 1978, provoz souprav v původním provedení byl ukončen 2. července 2009.

Dopravní podnik hl. m. Prahy si ponechal pětivozovou soupravu pro historické jízdy a jiné výjimečné příležitosti na trasách linek A a B.

 

81-71M

Souprava metra 81-71M je modernizovaná verze vozů 81-71 používaná v pražském metru. Vozy modernizovala v letech 1996–2011 firma Škoda Transportation v Plzni, jejich životnost by měla být aspoň 15 let.

Na trase C bylo prvních 7 souprav 81-71M v dubnu 2005 vystřídáno novými soupravami M1 , 81-71M jsou tak v provozu na trase A a od května 2006 i na trase B do součastnosti.

 

M1

M1 je typ české soupravy metra, vyráběné konsorciem ČKD Praha, ADtranz a Siemens (později Siemens Kolejová vozidla) od roku 1998.

Poprvé se vlak M1 objevil v Praze v červenci roku 1998, homologován byl o dva roky později. S prvními cestujícími tak souprava tohoto typu vyjela na trať 27. ledna 2000.

Provoz na lince C je zajištěn od listopadu 2003 výhradně tímto typem souprav, které jsou vypravovány z depa Kačerov.

 

 

Jak na keš

Pro získání finálních souřadnic je zapotřebí projet se metrem. Musíte nastoupit do vozu 4178 a nad průchozími dveřmi je štítek s výrobním číslem vozu (6ti místné). Čísla poté dosadíte do rovnice:

N 50° 0 (B+1) . (A+1) (B+1) (F)
E 014° 2 (E) . (F+1) (C-1) (D+7)


Odchylka je cca 10metrů, i když jsem to zaměřoval pomocí 2 telefonů a Garminem. Omlouvám se.


Fotky pro informaci:
Foto 1
Foto 2

UPRAVY:
10.4.2014 - Úprava vzorce pro výpočet finálních souřadnic.
19.6.2014 - Lépe zaměřeno a trochu upraven vzorec pro výpočet. V pohodě se dá i se starým, ale tak ať je to přesnější.
3.11.2014 - Upravený hint kvůli odchylce

Additional Hints (Decrypt)

mryra vibex bq, vaungli n lyvf hupbeg wvmhbc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)