Skip to content

Reporyjske skvosty Multi-cache

A cache by Mii Message this owner
Hidden : 4/13/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato nenáročná multinka vás provede po největších skvostech Řeporyjí.


Trasa má něco kolem 5 km a vede nejen centrem, ale i odlehlou částí Řeporyjí. I když se to nezdá, Řeporyje mají spoustu zajímavých míst a zákoutí, které stojí za vidění. Pokusili jsme se sestavit hezkou procházku, která vám zabere něco málo přes hodinu a na níž si prohlédnete krásnou architekturu z doby dřívější i moderní.

uvnitr

Městská část Praha-Řeporyje se nachází na jihozápadním okraji hlavního města, na samém počátku Dalejského údolí, které se odtud rozkládá podél stejnojmenného potoka.

První zmínky o obci pochází z počátku 12. století. Podle pověstí vznikla kolem cisteriánského kláštera, jehož mnišky se zabývaly dobýváním kořene léčivé rostliny - řepíku. Od řepo-ryjců tedy pochází název Řeporyje. Největšího rozmachu se Řeporyje dočkaly na konci 19. století po dokončení železniční trati Praha - Most a Praha - Beroun. Byly zde otevřeny vápencové lomy (těží se tam dodnes), postavena pec na pálení vápna a kruhové cihelny. Do obce se přestěhovali dělníci, čímž ztratila čistě zemědělský charakter. Po druhé světové válce dále pokračovala přeměna Řeporyj ze zemědělské obce na pražské předměstí; roku 1974 byla pak obec připojena k Praze v rámci velkého rozšiřování metropole hlavně jižním a východním směrem. V té době také vznikla vysoká stavba zemědělského sila, která je nyní v celých Řeporyjích nejvyšší. Je v Česku hlavním silem „S1“ firmy Soufflet Agro a. s., patřící k francouzské nadnárodní zemědělské obchodní skupině. Druhé obdobně významné silo „S2“ téže společnosti je v Kojetíně na Moravě. Povrch sila má plochu asi 7000 m2.

V roce 1989 Útvar rozvoje města vypracoval studii na komplexní zastavění území řeporyjské městské části. Tato zástavba, která by byla vlastně rozšířením sídliště Jihozápadní město, počítala s novými panelovými domy, které by plynule navazovaly na současnou vilovou zástavbu (podobně jako na jiných místech v metropoli, kde byla vybudována rozsáhlá sídliště). Revitalizována měla být i zeleň a postaveny měly být i nové dopravní tepny. Vzhledem k rychlému konci socialistické koncepce výstavby moderních sídlišť však projekt naštěstí realizován nebyl. V první dekádě 21. století však Řeporyje zaznamenaly přeci jen rychlý rozvoj - v severní části MČ se začaly objevovat nové domy, svým charakterem bližší této okrajové části metropole. I do budoucna se počítá s novou výstavbou v Řeporyjích (např. Řeporyje v zahradách).

Co se týče zeleně, blízkost Prokopského údolí dává možnost pěkných procházek. Lokalita je chráněná přírodní památka, lom Požáry a Mušlovka jsou významné po geologické stránce. V severozápadní části území Řeporyj je skanzen Řepora, před požárem nazývaný Tuležim.

uvnitr

K vlastní cache:

Doporučujeme zaparkovat u místního kina (které není bohužel v provozu).

Odtud se vydejte na první stage N 50° 2.020' E 14° 18.713' Pomník Vlasovcům (naše nová celebrita:) Na pamětní desce najděte nejčetnější číslici a zapište si ji coby Z.

Pak stoupejte k N 50° 02.082' E 014° 18.654'. Zde stojí dům (původně modrý) s velice zajímavými sochami. Na fotografii níže jsou vidět 4 sochy postav, které lezou nebo koukají na dům. Kolik soch je v tomto prostoru nyní = A.

sochy

Doporučujeme pokračovat ulicí dál do kopce, pak vlevo sejít prudkým klesáním ulicí Na Vrchu, přejít potok a pokračovat vlevo ulicí U Výkupního střediska. První doleva až na N 50° 02.003' E 014° 18.512'. Zde se ocitnete před krásným secesním domem, B = počet oken, které naleznete na čele tohoto domu (malá sklepní nepočítejte).

Pokračujte dál v původním směru na N 50° 01.992' E 014° 18.630'. Stojíte před moderním domem, C = počet dřevěných sloupů podpírajících stříšku nad terasou v prvním patře.

Jděte dál úzkou pěší uličkou ve směru a za chvíli vyjdete na křižovatce, kde se dáte doprava ke kostelu. Budete se držet vpravo, minete cukrárnu a Kavárnu na náměstí – z vlastní zkušenosti můžeme jen doporučit, příjemná obsluha, domácí dorty a koláče a skvělá káva. Nově dodáváme, že perlou je i cukrárna vedle. Ač vzhledem zastavena v čase kdysi dávno, mají nejlepší zákusky ever - zkuste např. žloutkový řez. Přejdete koleje a za kolejemi se dáte druhou ulicí doleva kolem potravin (ulice K Závětinám), až dojdete k Ořešskému rybníku N 50° 01.755' E 014° 18.684'. D = počet laviček (mimochodem z dílny společnosti Bubec).

Otočte se zády k rybníku a pokračujte rovně ulicí Tělovýchovná na N 50° 01.794' E 014° 18.767', kde najdete sochařské studio provozované obecně prospěšnou společností Bubec. V roce 2000 ji založil český sochař, režisér, organizátor a kurátor výstav Čestmír Šuška. Svá díla zde tvoří umělci z Čech i zahraničí a každoročně je možné si prohlédnout jejich práci na dni otevřených dveří nazývaných Art Safari. Jeden z obdélníků brány areálu má vyřezané nápisy. E je nejčastěji zopakované číslo (jednociferné).

uvnitr

Na souřadnicích N 50° 01.863' E 014° 18.730' najdete zeď s graffiti. Např. zde byla okurka z následující fotografie, ale zeď je velmi živá, tak na lampě najdete číslo 521YX0 a F = X-Y.

uvnitr

Na souřadnicích N 50° 01.938' E 014° 18.747' dojdete ke kostelu Sv. Petra a Pavla. Kostel stojí na návrší bývalé řeporyjské návsi. Bývala to románská centrální stavba z poloviny 12. století se čtvercovou lodí a čtyřmi apsidami na bocích, k níž byla přistavěna později hranolová věž. Tuto vzácnou románskou stavbu však v roce 1772 poničila barokní přestavba, při které byla původní čtvercová loď nahrazena obdélnou s novým kněžištěm. Z románské stavby se zachovala jenom věž se sdruženými okny, západní apsida a zbytky zdiva v nárožích lodi. Na základě průzkumu z let 1900-01 byla provedena rekonstrukce původní stavby. Dnešní kostel je jednolodní, s hlavním oltářem z druhé poloviny 18. století. V letech 1909-12 byl farářem ve zdejším kostele spisovatel Jindřich Šimon Baar, který byl mezi lidmi velmi oblíbený pro svá krásná kázání. Z pamětní desky napravo od vchodu zjistíte G = počet symbolů podobných čtyřlístku.

uvnitr

Pokračujte doprava ulicí Dalejskou, první doleva K Chaloupce a za potokem opět doleva Ebrovou. Nyní se můžete pokochat starší zástavbou pod skálou. Stoupejte do kopce a dojděte až N 50° 01.954 E 014° 18.970. Zde se zjistíte H = počet červených písmen na dřevěných stěnách roubenky (H je liché, ch počítejte jako jedno písmeno a buďte pozorní, zde se často chybuje a nemyslím tím to písmeno částečně skryté pod okenicí:).

uvnitr

Pokračujte dále do kopce až na N 50° 02.041' E 014° 19.200'. Dojdete ke krásnému modernímu domu a zde zjistěte poslední indicii I = počet prosklených otvorů do domu (všechny 4 strany domu, jde domyslet i ze dvou viditelných stran, nerozdělujte okenními rámy - stále platí za jeden velký otvor).

Kontrolní součet A-I=36

Nyní již můžete počítat finále:

N 50° 01.OPR E 014° 18.STU

OPR = (A+1)*C*C*(E-2)*F*I-10
STU = (B-1)*D*(G-1+Z)*H*I-4

Additional Hints (Decrypt)

ppn 3z bq ebuh, cev mrzv / 3z sebz gur pbeare ba gur tebhaq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)