
Svinná je tvořena třemi osadami - Hořejší, Dolejší a Střední Svinná. Hořejší Svinná a Dolejší Svinná leží na severním, respektive západním úbočí Svinenského vrchu (970 m), Střední Svinná pak jižněji o něco níže při horním toku říčky Ostružné. Je zde evidováno 22 adres, trvale zde žijí čtyři obyvatelé.
Obec Svinná byla až do roku 1953 samostatná. V roce 1953 byla připojena k sousední obci Javorné, protože se počet obyvatel Svinné vysídlením Němců snížil na minimum.
Název obce byl odvozen od jména deskového zemského statku ležícím na jihovýchodním svahu vrcholu téhož jména. Připomínán je již v 15. století, kdy patřil k velhartickému hradu. Název dvora byl odvozen od toho, že zde byl chov prasat, sviní, od čehož byl odvozen název Swina, v němčině Swinna. Teprve v 19. století se začíná používat doslovný německý název Sauhof, pro pojmenování obce pak Sau. Obec musela být statku poddána, proto dostala i stejné jméno. Původní centrální část obce byla zcela zničena - v místě zbyla jen kaplička. Hořejší, Střední a Dolejší Svinná dosud částečně existují.

mapa okolí Svinné, zdroj: Český úřad zeměměřický a katastrální
Asi 1.3 km vzdušnou čarou od kapličky směrem na jihovýchod se leží Svinnenský vrch (971 mnm) Krátce též nazýván Svinná. Na německých mapách označován jako Swina nebo Swinna. Název zřejmě odvozen z toho, že se na jeho holém temeni pásly svině ze zdejšího statku, a tak jak vrch tak i statek byly shodně pojmenovány (obdoba vrchu nad Čeleticemi - Kobylinka). Názor, že pojmenování pochází od divoké černé zvěře, která se zde dosti vyskytuje, bude s největší pravděpodobností nesprávný, protože se černá zvěř v těchto místech trvale začíná vyskytovat až po druhé světové válce.
V blízkosti kapličky leží lom Svinná, cca 150 metrů na severovýchod. Jde o skupinu menších vápencových lomů, v provozu byly do 20. let 20. století. V největším z lomů je u jezírka patrné zkrasovění přecházející do malé jeskyňky. Vápenec byl zpracováván v blízké vápence.

Zajímavým místem je Vápenka Svinná ležící asi 360 metrů na západ od kapličky (směrem na Buchar a Javornou), vedle rybníčku u penzionu. Jsou zde vidět zachované zbytky vápenné pece z let 1873 až 1925. Zpracovávala materiál z nedalekých lomů. Pec je zachována v poměrně špatném stavu, byla ale nedávno staticky zajištěna a plánuje se její rekonstrukce v rámci budování areálu ekofarmy a penzionu. Byla to kruhová vápenná pec. Jde o unikátní pec, neboť byla první svého druhu postavená na Šumavě a je poslední zachovanou. Je prohlášena za technickou památku České Republiky. Pokud byste si chtěli prohlédnou vnitřek vápenky, tak pouze na vlastní nebezpečí a buďte opatrní.
Zdroje:
Jakub Jonáš, Historie obce Javorná, bakalářská práce ZČU Plzeň, FPE, 2012
Josef Steiner, Šumava – Královský hvozd, Vydavatelství Echo Klatovy, 2001
Kronika obcí Čachrov a Javorná.
Keš
Keš je uložena cca 300 metrů nad kapličkou, je to lock-lock krabička o objemu 0,35 litru. V blízkosti krabičky je pěkné vyhlídkové místo s lavičkou pod břízou.
Přístup ke keši je možný z několika směrů - z Javorné, od Keplů, nebo z Chvalšovic (tam všude mohou motoristé také zanechat auto, viz parkovací místa). Můžete přijít pěšky, přijet na kole, nebo v zimě přiběhnouti na běžkách. Pro pěší doporučuji procházku z Javorné od kostela svaté Anny. Kaplička Svinná je od kostela vzdálena cca 2.5 km přes Buchar, nebo 3 km přes Gerlův Dvůr. Celý okruh z Javorné, přes Gerlův Dvůr, dále přes Ostružnou ke kapličce, pak kolem vápenky a přes Buchar zpět do Javorné měří asi 5.5 km.
Jako odměna pro první nálezce byl v keši vložen geocoin 12-12-12. Gratulujeme, geocoin byl již vyzvednut a adoptován.