Újezd rodiště J. S. Koziny
Újezd je jedna z 11 nejznámějších privilegovaných chodských vesnic založena již v roce 1325, kterou ve svém privilegiu zmiňuje český král Jan Lucemburský. Újezd spolu s ostatními chodskými vesnicemi sdílel většinu dramatických událostí. Nejvíce nepříjemností přinášely spory v době, kdy býval královský majetek (tedy i chodské vesnice) dočasně zastaven a zástavní majitelé odmítali respektovat výsady udělené českým králem. Nejstarší doložený konflikt je zaznamenán již v roce 1503, a to mezi Chody a dočasnými majiteli těchto vesnic, silně katolicky založenými pány ze Švamberka. Tehdy bylo upáleno 6 obyvatel Újezda, coby příslušníků Jednoty bratrské. Spory vyvrcholily po bělohorských konfiskacích, kde se chodské vesnice staly majetkem Lamingenů z Albenreuthu. Újezd byl jako jedna z prvních vesnic obsazen klatovskými dragouny pod velením hejtmana Fridricha Hory z Ocelovic a přes počáteční protesty újezdští sedláci 13. 7. 1693 slíbili poslušnost Lamingenům.
Tento proces významně urychlily blížící se žně a nutnost zajistit si živobytí. Z Újezda pocházeli významní předáci selské rebelie Jan Selner Čtverák a samotný vůdce – Jan Sladký Kozina, který byl na nátlak Lamingena nakonec odsouzen k smrti oběšením. Exekuci, která byla vykonána v Plzni na místě dnešního plzeňského pivovaru dne 28. 11. 1695, muselo přihlížet 66 Chodů a Kozinovo tělo muselo zůstat na popravišti, kde prokazatelně viselo ještě 2 roky po popravě. V Újezdě se doposud nachází Kozinův statek (čp. 3), kde Kozina skutečně hospodařil. V současné době je zde pamětní síň (květen - září denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin, vstupné 15/20 Kč), která připomíná slavnou selskou rebelii, jejího vůdce a život Chodů.
O těchto událostech napsal Alois Jirásek historický román Psohlavci. Děj se odehrává konce 17. století nedlouho po bitvě na Bílé hoře. Po třicetileté válce majetky na nichž Chodové žili a hospodařili přešli do držení Lamingenů a tím vlastně přišli Chodové o svá privilegia. Jirásek v knize popisuje snahu, jak se Chodové snažili si je udržet. Psali stížnosti do Prahy a Vídně, ale když nebyly vyslyšeny, začali organizovat povstání a rebelie proti vrchnosti, která však jak už víme nebyla úspěšná, skončila porážkou Chodů a popravou jejího vůdce.
Cache
Úvodní souřadnice vás zavedou na náves nedaleko první a druhé stage. Na tomto místě najdete velkou turistickou mapu Chodska a hlavně info-tabuli s náčrtkem rozmístění jednotlivých statků ve vsi. (Není nutné si stahovat do GPS jejich souřadnice.) Každému tomuto statku je věnována jedna info-tabule nebo spíše tabulka (světle zelená, očíslovaná v pravém horním rohu), ze které se dozvíte vždy o daném konkrétním statku několik málo informací. Některé z nich vám pomohou zodpovědět kladené otázky, čímž dostanete šest číselných jednociferných hodnot, které dosadíte za písmena A-F a tím získáte souřadnice finální cache.
♦ Stage 1: Kozinův statek a pamětní síň
Hlava jakého zvířete je vyobrazena na znaku na této tabuli?
a) Orla (A = 6) b) Lva (A = 3) c) Psa (A = 0)
♦ Stage 2: Dvůr u Rosochů, rodný statek J. S. Koziny
Ciferace roku ve kterém bylo v Boru u Tachova upáleno 6 zdejších mužů dá hodnotu B.
♦ Stage 3: Dvůr u Čtveráků
Jméno sedláka, kterému místní říkali „Čtverák“ a který dal signál k útoku na hejtmana s družinou.
a) František Selnar (C = 4) b) Josef Selnar (C = 3) c) Jan Selnar (C = 2)
♦ Stage 4: Dvůr u Pelnářů, rodný statek Kozinovo manžeky
Jak se jmenoval otec manželky J. S. Koziny?
a) Adam Weisskopf (D = 6) b) Adam Schwarzkopf (D = 5) c) Adam Rosenkopf (D = 4)
♦ Stage 5: Dvůr u Podestátů
Jak se jmenoval hejtman, který zde hledal písemnosti o chodském sporu?
a) Mošt (E = 8) b) Lokš (E = 7) c) Koš (E = 6)
♦ Stage 6: Dvůr u Keplů
Křestní jméno sedláka Kepla, který zde hospodařil do roku 1775.
a) Rudolf (F = 7) b) Bolf (F = 9) c) Adolf (F = 5)
Kontrolní součet "A+B+C+D+E+F" vám musí dát hodnotu 32.
Pokud vám kontrolní součet správě vyjde stačí už jen dosadit za:
N 49° 26.ABC+011 E 012° 52.DEF+016
Přeji vám štastný a pohodoný odlov
. Při cestě na místo uložení cache bude nutné přejít rušnou silnici a jít kousek terénem mimo cestu, odměnou vám bude mimo radosti z nálezu krabičky i hezký výhled.