Skip to content

Cesta otevrena #7 Cervenobila Traditional Geocache

Hidden : 1/19/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Projekt Cesta otevřená

 Jeho cílem je sblížení dvou městeček Spálené Poříčí a Blovice a to jak ve smyslu fyzickém, tak i lidském prostřednictvím obnovení někdejších pěších spojnic obou obcí. Podnět k obnově historických cest vzešel přímo od místních obyvatel v rámci realizovaných veřejných setkání. Cesta zároveň symbolicky propojuje dva židovské hřbitovy, a bude tak i připomínkou na dnes již neexistující místní komunitu.

Jednotná trigonometrická síť katastrální (JTSK, někdy S–JTSK) je pravoúhlá souřadnicová síť používaná v geodézii na území České republiky a Slovenska (pro zeměměřické práce v civilním sektoru). Vychází z tzv. Křovákova zobrazení (stanoveném Josefem Křovákem v roce 1922), jehož snahou bylo zavést takový pravoúhlý souřadnicový systém, v němž by se celá (v té době nově vzniklá Československá republika) nacházela v prvním kvadrantu a měla tedy obě souřadnice kladné. To usnadňuje souřadnicové výpočty. Kladná část osy X tohoto souřadného systému je směřována k jihu, kladná část osy Y vždy k západu. Pro každý libovolný bod na území České i Slovenské republiky navíc platí, že hodnota souřadnice Y je vždy menší než souřadnice X.

Systém jednotné trigonometrické sítě katastrální (S-JTSK) vznikal mezi lety 1920-1958. Po vzniku republiky v roce 1918 bylo třeba co nejdříve vytvořit samostatný geodetický základ a vymyslet vhodnou kartografickou projekci. Již v roce 1919 byla založena Triangulační kancelář (zřizovatel ministerstvo financí ČSR), jejímž předsedou se stal Ing. Josef Křovák. Josef Křovák navrhl zobrazení, které bylo vhodné pro potřeby ČSR a mělo vhodné minimální deformace. Ve svém návrhu transformace zvolil konformní zobrazení Besselova elipsoidu na zmenšenou kouli a následně konformní kuželové zobrazení v obecné poloze.

Kartografické poledníky se v tomto zobrazení zpodobňují jako svazek paprsků vybíhajících z vrcholu kužele. Kartografické rovnoběžky se zobrazují jako soustředěné kružnice o poloměrech R. Rovinné souřadnice S-JTSK se zapisují (Y, X)S-JTSK, osa X je orientovaná k jihu a osa Y na západ. Tomuto zobrazení se často říká Křovákovo zobrazení po jeho tvůrci. V S-JTSK se tohoto zobrazení používá dodnes.

Práce na trigonometrické síti I. řádu byly ukončeny roku 1927 a všech 268 naměřených bodů bylo vyrovnáno. Při měření bylo rozhodnuto, že se převezmou osnovy měřených směrů z rakouské vojenské triangulace (1862-1898). S touto vojenskou sítí měla nově vznikající S-JTSK společných 107 bodů. Pomocí Helmertovy transformace byla určena kvalita vojenské triangulace, z nichž jen 42 bodů v Čechách posloužilo pro určení rozměru, orientace a polohy S-JTSK na Besselově elipsoidu (v Podkarpatské Rusi se jednalo o 22 bodů). V následujícím období se síť zhušťovala body II. až V. řádu, kdy po každém zhuštění bylo provedeno vyrovnání. Tak bylo nakonec naměřeno přes 47000 bodů, jejichž průměrná vzdálenost je kolem 2 km. Kvůli finančním i časovým důvodům se za celou dobu budování S-JTSK neprovedlo žádné astronomické měření ani měření nových základen. Právě z těchto důvodů vzniku byla poloha celé sítě špatně nakloněná a ohnutá. V jednotlivých bodech tak nastaly různé odchylky. Po první světové válce se započalo s budováním astronomicko-geodetické sítě (AGS) na tehdejší dobu přesnými měřícími prostředky. Do roku 1955 bylo astronomicky zaměřeno 53 bodů a 6 základen. Nový systém označený S-42 byl vyrovnán a body S-JTSK byly do něj postupně transformovány. S-42 používá Krakovského elipsoid a Gaussovo zobrazení. Tento systém je přesnější a celkově lépe orientován. Následně byl ještě poopraven na systém S-42/83.

Po druhé světové válce byla snaha začlenit geodetické základy ČSR do soustavy astronomicko-geodetické sítě SSSR. To se nejprve provedlo předběžnou transformací bodů S-JTSK do nového systému S-52. Tento systém však nepřinášel nic nového a měl stejné lokální deformace jako systém S-JTSK. Koncem 90. let 20. stol. se začala v Evropě mohutně budovat celoevropská referenční síť (EUREF), do které se ČR zapojila v roce 1991 kampaní EUREF-CS/H 91. Při této kampani bylo měřeno na 6 bodech a následně napojeno na evropskou síť. Následovali kampaně CS-NULRAD-92 a DOPNUL, které vytvořili národní referenční síť napojenou na EUREF. Pro body této sítě jsou tak určeny zpřesněné souřadnice v S-JTSK i v ETRS-89. Tím bylo umožněno aplikovat měření GPS na území ČR a následnou transformaci do S-JTSK.

V české republice se v současné době používají dvě základní kartografická zobrazení. Systém S-JTSK určený pro civilní sféru a systém S-42 určený pro vojenské použití. Vojenské mapy po vstupu do NATO přecházejí na zobrazení UTM (Universal Transverse Mercator). V civilní oblasti se asi ještě nějakou dobu bude používat S-JTSK, případně novější S-JTSk/95.

Křovák již od roku 1905 působil v zeměměřickém resortu. Začínal nejprve u různých katastrálních úřadů v Čechách a mezi lety 1916 až 1918 pracoval v triangulační kanceláři ve Vídni. Po první světové válce nastoupil na ministerstvo financí, pod něž zeměměřictví tehdy patřilo. Zde se zasloužil o vznik triangulační kanceláře, jejímž přednostou se stal v roce 1919. Účastnil se též vyměřování státních hranic. Během druhé světové války - v letech 1942 až 1944 - pracoval v Zeměměřickém úřadu Čechy a Morava. Působil též v komisích pro přípravu nových katastrálních zákonů.

Josef Křovák

Zdroje:

http://gis.zcu.cz/studium/gen1/html/ch02s03.html

http://gis.zcu.cz/studium/gen1/html/ch07.html

http://transformace.webst.fd.cvut.cz/Iframe/SJTSK_iframe.htm

http://www.zememeric.cz/osobnosti/osobnost.php?ido=803

http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_K%C5%99ov%C3%A1k

 

Additional Hints (Decrypt)

cbxyba fr preirabovyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)