Skip to content

Osek hudebni Mystery Cache

Hidden : 12/29/2013
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Osek hudební

Pohled

Co Čech, to muzikant. Čechy – konzervatoř Evropy. V hudbě život Čechů...
Bejvávalo, bohužel! Ale ještě před 50 lety snad každý druhý mladý člověk měl doma kytaru a skoro každý uměl aspoň čtyři akordy na Dajánu. Písničky Ježka, Voskovce a Wericha nebo Šlitra a Suchého nemohly chybět při žádném táboráku nebo posezení s kytarou. Vývoj ale šel chtě nechtě kupředu (opravdu?) a tak už se amatérsky skoro nemuzicíruje. A pokud ano, tak to není pro většinu našich sdělovacích prostředků zajímavé. A co nebylo v televizi (nebo bylo „jen“ na ČT2 nebo na Vltavě), to jakoby nebylo vůbec...

Z historie hudby

Nebudu zde probírat hudební směry od antiky po modernu. Ale v souvislosti s dílem F. X. Brixiho a J. Oehlschlägela se asi musím zmínit  aspoň o období vrcholného baroka, na které jejich sloh navázal, a hudbě předklasické, kam tyto skladatele řadíme.

Barok byl v architektuře a výtvarném umění sloh monumentální a vážný. Tomu odpovídala i většina hudební produkce. Jména jako J. P. Rameau (1684–1764), G. P. Telemann (1681–1767), A. Vivaldi (1680–1743), B. M. Černohorský (1684–1742) a snad i J. D. Zelenka (1679–1745) jsou naší hudební veřejnosti snad dostatečně známa. A co teprve velikáni G. F. Händel (1685–1759) nebo J. S. Bach (1685–1750)! Vezmeme-li v úvahu, že Bach zemřel v roce 1750, Händel 1759 a Telemann 1767 a na druhé straně že první významný představitel klasicismu J. Haydn začal psát své smyčcové kvartety v roce 1755 a symfonie od r. 1759, tak nám to na sebe hezky navazuje: gotika - renesance - barok - klasicismus - romantismus - impresionismus atd. I když tomuto schématu značná část naší hudbymilovné veřejnosti stále pevně věří, je skutečnost přece jen trochu jiná. Klasicismus totiž nevznikl sám od sebe na troskách vrcholného baroka. Tak jako v architektuře barok vyústil do rokoka, tak tomu bylo i v hudbě a vůbec v celé společnosti. 

Vznik nového hudebního stylu v polovině 18. století

Myšlenky J. J. Rousseaua o návratu k přirozenému životu a jeho podmanivé líčení venkovské idyly měly dalekosáhlý ohlas, a to i mimo Francii. Umělecké ideály prostoty a bezprostřednosti, srozumitelnosti a přirozené krásy byly přijaty obecně a staly se společným vyznáním také pro hudební tvorbu Evropy druhé poloviny 18. století. Provozování hudby se stále více přesouvá z chrámu do opery, z klášterních a zámeckých prostor do koncertních síní. Mění se i charakter hudby. Uplatňuje se princip periodicity (členění hudebního proudu na pravidelné úseky), princip kontrastu mezi tématy a tóninami (sonátová forma), melodika je zpěvnější, do pozadí ustupuje číslovaný bas a polyfonie vůbec. Těžko se to vykládá, lepší je si poslechnout ukázky třeba z díla F. Bendy a F. X. Brixiho (viz Poznámky).

Češi (a též Italové) se nikdy rádi nevyžívali v sofistikovaných a pro skladatele náročných hudebních formách a postupech (i když i to uměli!), ale jejich doménou byla výrazná a hezká melodie s nepříliš harmonicky komplikovaným doprovodem, naprostá převaha durových tónin a obliba živých rytmů a tanečních skladeb vycházejících z lidové hudby. To ostatně pozorujeme už v baroku. Protože podmínky doma byly neúnosné (nevolnictví, robota, náboženský útlak nekatolíků, odvody k vojsku), tak mnoho hudebníků hledalo obživu za hranicemi rakouského mocnářství. A uplatňovali se tam velice dobře: ve šlechtických kapelách, v divadelních a městských orchestrech, v kapelách hrajících po hospodách a na ulicích, a ti nejlepší jako skladatelé, kapelníci a organizátoři hudebního života. V polovině 18. století se obzvlášť proslavil orchestr v německém Mannheimu pod vedením Jana Václava Stamice (1717–1757), bez diskuse nejvýznamnějšího průkopníka nového hudebního stylu, tamtéž působil i F. X. Richter (1709–1789); Fr. Benda (1709–1786) hrál více než 50 let v Berlíně v dvorní kapele Fridricha II. (m.j. příležitostného skladatele a výtečného flétnisty), v Itálii dlouho působil J. Mysliveček (1737–1781), další Češi (často synové výše jmenovaných) se významně uplatnili i ve Vídni, v Paříži a leckde jinde. Ale i v Čechách vznikala významná díla nového stylu: skladby F. X. Brixiho (1732–1771), J. L. Oehlschlägela (1742–1788), J. A. Koželuha, J. Kř. Kuchaře, K. B. Kopřivy a dalších se porůznu zachovaly a hrají se dodnes.
Samozřejmě se na vzniku nového slohu (též označovaného jako galantní styl) nepodíleli jen Češi. Vytvářeli ho spolu s nimi (a vzájemně se ovlivňovali) i Italové (G. B. Pergolesi 1710–1736), Němci (synové J. S. Bacha C. Ph. E. Bach 1714–1788 a J. Chr. Bach 1735–1782, J. J. Quantz 1697–1773), Francouzi (J. Gossec 1734–1829) a mnozí jiní.

Dlouho trvalo, než tato předklasická hudba byla vzata hudebníky i posluchači vůbec na milost. To bohužel platilo především u nás, v cizině odedávna Češi nacházeli větší uznání. Patří k zásluhám našich hudebníků a hudebních vědců, že tyto skladby objevovali v archivech, na půdách far a jinde, rekonstruovali je a také je začali veřejně provádět. Za všechny bych jmenoval Milana Munclingera (1923–1986), který je uváděl s orchestrem Ars rediviva, a teplického (vlastně krupského) Bohdana Ostroveršenka (1936–2013) (nekrolog zde), jednoho ze zakladatelů Brixiho komorního souboru Teplice. Proč asi byli předklasičtí skladatelé tak přehlíženi, vyjádřil výstižně M. Munclinger v textu na obalu gramofonového dvojalba Sinfonií F. Bendy: „Ke skladatelům, které nelze zařadit do přihrádky nějakého základního slohu, se chovají někdy historikové trochu nespravedlivě: označí je za ,připravovatele’  a když pak měří jejich dílo výsledky, kterých dosáhla následující generace, zjišťují, co je u nich ,dosud nedokonalé’ nebo co se ,objevuje pouze v náznaku’. Ale sami umělci si obvykle nekladou úkol být ,připravovateli a předchůdci’ nového slohu, nýbrž hledají výrazové prostředky a formu pro hudbu, jak ji v sobě cítí. (...) Je proto mylné hodnotit jeho hudbu měřítkem vídeňských klasiků (Haydna, Mozarta, Beethovena – pozn. ownera) a hovořit pak u něho o ,dosud nerozvinuté’ sonátové formě, jíž ,chybí’ vedlejší téma nebo klasické provedení.“

Hudba v oseckém klášteře

DetailZakladatelé a majitelé oseckého kláštera – cisterciáci – nejenom zvelebovali Osek a jeho okolí (založili třeba jednu z prvních textilních manufaktur v Čechách – r. 1697), ale starali se i o kulturní povznesení svého okolí. Provádění hudby bylo na předním místě. J. J. Trautzl (1749–1834) jako ředitel kůru (chrámového sboru hudebníků a zpěváků) od roku 1784 organizoval hudební život kláštera. Shromáždil velké množství skladeb tehdejší doby, které jsou nyní deponovány v hudebně-historickém oddělení Národního muzea v Praze. Bývalý osecký archiv obsahuje mnoho duchovních i světských skladeb dobových autorů, nejvíce F. X. Brixiho a lahošťského rodáka J. L. Oehlschlägela.
V současnosti se v prostorách kláštera často konají koncerty. Brixiho komorní soubor Teplice je tu stálým hostem. Slyšet hudbu starou 250 let v prostorách, kde zněla kdysi, je vždy úchvatným zážitkem, za kterým stojí za to se těch pár kilometrů vypravit.

Jak najít keš

Zde jsou dva úryvky z často hraných skladeb různých autorů. Nemusí jít vždy o začátek skladby a ani o nejvyšší hlas, ale v každém případě to jsou témata, podle kterého obě skladby lehce poznáte. 

Příklad
  

Budete hádat pouze příjmení skladatele. Použijte první tři písmena (diakritiky si nevšímejte – třeba Šíma bude SIM), dosaďte za písmena čísla

A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

a poznamenejte si je. Bude-li např. autorem prvního úryvku J. Šíma, pak  SIM = 19  9  13 a číslo 19913 dosaďte za M. To samé proveďte u druhého úryvku – dostanete číslo N. Potom vypočtěte druhou odmocninu z výrazu (M + N + 5), číslice výsledku označte ABCDEFGH (desetinné čátky si nevšímejte), dosaďte a vypočtěte:

N 50° (36.064 + 0.GHF)´                   E 13° (40.519 + 0.DEC)´

Ještě kontrola...

...a je to!

Poznámky

  • Po nalezení prosím zase skrýš pečlivě zamaskujte. Opatrně s kameny, ať krabku nezdemolujete. A pořádně zašroubujte víčko, ať se dovnitř nedostane vlhkost. Bude-li sníh, tak vyšlapejte klamné cestičky v okolí. 

  • Neuvádějte prosím v logu jak jste určovali hudební skladatele, nepopisujte detaily místa uložení a ani nepřikládejte fotky z okolí finálky. Naopak uvítám fotky kláštera, rád některou použiji do listingu (samozřejmě s uvedením autora).

  • Klášter rozhodně stojí za prohlídku. Připravte se ale na to, že uvnitř bývá zima i v létě a zvláště půjdete-li na koncert, tak se teple oblečte!

  • Literatura:
    - Černušák, G. a kol.: Dějiny evropské hudby. Panton, Praha 1972
    - Texty M. Munclingera na obalech LP desek nahraných souborem Ars rediviva pod jeho vedením
    - Internet: J. J. Trautzl (zde), J. L. Oehlschlägel (zde) a další jména uvedená v textu.
    - Hudební ukázky z internetu (slouží pouze pro studijní účely(!) k ilustraci napsaného textu):
    http://www.youtube.com/watch?v=QAqO-0yew3M  (Fr. Benda, koncert e-moll pro flétnu a orchestr – ukázka zde )
    http://www.youtube.com/watch?v=qKCMraJ62as (F. X. Brixi, koncert D-dur pro varhany a orchestr, hudba začne od 1:00 min. – ukázka zde )

Klášter

Konec textu

GC4W17E - verze 1.3 z 25. 2. 2022

(CC BY-SA 3.0 CZ) ladislavappl 2014

Document made with KompoZer

Additional Hints (Decrypt)

Fgebz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)