Skip to content

Rendez - vous reloaded Multi-cache

Hidden : 12/24/2013
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zaparkovať môzete pri horarni. Nenaročna prechadza môze trvat tak 30 - 45 min. Odlov finalu môze trochu potrapit ale hadam si nejak poradite smiley


Rendez - vous reloaded
Horský park skrýva vela zaujmavostí o ktorých mnohý ľudia ani nevedia. Táto multi cache vás prevedie po vačšine z nich wink


Horský park
Historia Horskeho parku siaha do II. polovice 19. storocia. Uz vtedy presporske obyvatelstvo s oblubou navstevovalo nevelky mlady lesik na okraji mesta obklopeny vinohradmi. Vdaka iniciative vtedajsieho mestanostu Heinricha Justiho mesto lesik a prilahle pozemky kupilo a zriadilo v nom siet chodnickov podla projektu mestskeho inziniera Antona Sendleina (1842 - 1918). Tak vznikol lesny park vybaveny lavickami, altankom, studnickou, mostikom ponad potok. Povodny lesny porast zatraktivnili vysadbou viacerych druhov cudzokrajnych stromov. Starostlivost o park prevzal Presporsky okraslovaci spolok. Velke zasluhy na zveladeni parku mal botanik a mykolog J.A.Bäumler.

Horský park bol v roku 1986 vyhlsený za chranený park v zmysle zákona o ochrane prírody. Neskôr bol preradený na chranený areál a taj je tomu až dodnes. Nakoľko tento park vznikoľ stvarnenín pôvodneho lesného prostredia, plní dnes vyznamnú ekostabilizačnú funkciu v okolitom urbanizovanom priestore. Cielom ochrany je zachovanie a podpora širokej rôznorodosti organizmov (biodiverzity) tejto lokality pri súčasnom vytvorení podmienok pre šetrný spôsob využívania tohto územia na rekreáciu obyvateľov Bratislavy.

Dalsie zaujimave informacie si precitate na niektorom z info-panelov instalovanych pri vstupoch do parku. Trasa vas prevedie najzaujimavejsimi miestami v parku a zoznami s niektorymi vyznamnymi osobnostami mesta.

Skor nez vyrazite, vezmite na vedomie, ze na uzemi parku plati 4.stupen ochrany prirody (chraneny areal). To okrem ineho znamena, ze pohyb navstevnika je obmedzeny na siet vybudovanych chodnickov. Tie su vsak vybudovane s takou hustotou, ze tuto podmienku nebude problem dodrzat.


Cache:
Zaparkujte v blizkosti horeuvedenych suradnic pri horarni. Mozete vyuzit niektoru z tunajsich atrakcii pre deti, ci len na chvilu posediet pri malom obcerstveni, alebo rovno vyrazit.

Galéria horský park:

N: 48°09.397 E: 17°05.673

Galéria sôch v susedstve Horského parku je stála exterierová expozicia v Bratislave otvorená pre verejnosť od 20. októbra 2012. Vystavujúci autori: J. Kostka - R. Uher - P. Tóth - Š. Belohradský - A. Rudavský - S. Filko - J. Jankovič - J. Meliš - E. Binder Areál galérie má rozlohu 3.300 m2. Otvorené denne od 10:00 do zotmenia. Vstupné zdarma. Návštevný poriadok je pri vchode do galérie.

Tvojou ulohou bude najst dielo od autora Juraj Meliš pod jeho menom je rok v tvare FXCL

Baulmerov Parcik

N: 48°09.405 E: 17°05.697

Hned vedla horarne najdete malicky ostrovcek zelene, skryvajuci Bäumlerov pamatnik.

Bratislavsky rodak Johann Andreas Bäumler (1847 – 1926) bol vynikajucim uhorskym botanikom – mykologom. Zhromazdil a zdokumentoval 1649 druhov hub, z toho 77 novych, pricom 11 pomenovali podla neho. Publikoval vo viedenskych a budapestianskych odbornych casopisoch. Svoj herbar s 9160 polozkami venoval v roku 1903 Madarskemu narodnemu muzeu v Budapesti, nepatrne zvysky jeho zbierok sa zachovali v Slovenskom narodnom muzeu v Bratislave. Na jeho pamiatku bol v roku 1934 v parciku osadeny pomnik, dielo znameho sochara A. Riegeleho. Park, v ktorom sa pomnik nachadza, bol zrevitalizovany v roku 2004.

Najdite pomnik a zistite, kolko pismeniek bolo treba obnovit. B =

Lavicka

N48°09.415' E17°05.672´

Nedaleko vstupu do parku najdete povodnu zeleznu historicku lavicku. Na jej operadle uvidite L slov. L =

Socha

N48°09.345' E17°05.585'

I v sucasnej dobe sa park zveladuje a umelecky dotvara. Akademicky sochar Alexander Trizuljak (1921-1990) bol poprednym predstavitelom slovenskeho socharstva druhej polovice 20. storocia. Jeho verejne najznamejsim dielom je socha vitazneho vojaka na pylone bratislavskeho Slavina. Popri bohatej umeleckej tvorbe mal zasluhy na zalozeni niekolkych galerii: Galeria hl. mesta SR Bratislavy, galerie v Trencine, Nitre, Komarne a v Humennom.

Plastika "Sediaca" bola slavnostne odhalena pri prilezitosti 14. vyrocia socharovho umrtia. V okoli sochy vznikla nova odpocinkova lokalita v podobe polkruhoviteho komplexu laviciek, symbolizujucich rodinnych prislusnikov tohoto majstra.

Zratajte, kolko mien na lavickach pozostava z menej ako 8 znakov. S =

Kamená lavička

N48°09.425 E17°05.464

Kamenna lavicka s hudobnym motivom a napisom Charles Foerster je spomienkou na dnes uplne zabudnuteho klavirneho virtuoza. Je pochovany na evanjelickom cintorine pri Kozej brane (zil 1860 - 1925).

Nad Foersterovym menom je zobrazeny:

Strunovy hudobny nastroj ...... F=1

Dychovy hudobny nastroj ....... F=3

Nastroj s klavesami ................ F=5

Huslovy kluc ........................... F=7

Notova osnova ...................... F=9

Justiho Pomník (SZ od lavicky)

N: 48°09.447 E: 17°05.443

Heinrich Justi (1804 - 1878) bol mestanostom v rokoch 1868 - 1875. V jeho obdobi mesto zasluhou postupujucej industrializacie a modernizacie pomerne rychlo zbohatlo a mierne sa zvysil pocet obyvatelov. Bol spoluzakladatelom a predsedom Presporskeho okraslovacieho spolku (zalozeny 1868), ktory zo svojich zbierok financoval zakladanie a udrzbu parkov (o.i. aj tento park) Pomnik zhotovil A. Rigele.

Vsimnite si letopocet FXYA vyryty do kamena.

Altanok

N:48°09.572' E:17°05.320'

Povodna konstrukcia z ocele vsadena do betonoveho zakladu. Pocet pilierov podopierajucich strechu je A=


Final:

N: 48°Y(A+F).(A/2)((F+X)/2)F

E: 17°Y (C+F).(B-C)(X-S)(2*L)

Pred odlovom si pozri atribúty, možno sa ti pri odlove zide pomôcka. Good hunt wink

Additional Hints (Decrypt)

Cbmev fn anq fron

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)