Skip to content

Pałac królewski we Wrocławiu - Finex Traditional Cache

This cache has been archived.

Silesian Reviewer: Archiwizacja

More
Hidden : 11/28/2013
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Pałac Królewski ulokowany jest w południowej części historycznego Starego Miasta we Wrocławiu, przy ulicy Kazimierza Wielkiego, w obszarze zwanym dziś Dzielnicą Czterech Wyznań. W tej części miasta okazały i wytworny gmach pałacu stanowi wyraźną dominantę w krajobrazie. 


Początki pałacu sięgają roku 1717, gdy baron Heinrich Gottfried Spaetgen (1680 – 1750) zakupił niewielką rezydencję w stylu wiedeńskiego baroku wraz z ogrodem. Najstarsza część pałacu została zrealizowana być może według planów Johanna Berharda Fischera von Erlacha, słynnego austriackiego architekta i rzeźbiarza okresu baroku, twórcy kościoła św. Karola Boromeusza w Wiedniu. Według niektórych badaczy autorem pałacu był inny wiedeński, wybitny architekt, Johann Lucas von Hildebrandt, mistrz pałacowego kompleksu Belwederu. Gdy w następstwie sporów o panowanie nad Śląskiem między Austrią rządzoną przez Habsburgów, a Prusami Hohenzollernów, Śląsk przeszedł pod panowanie króla Fryderyka II, rezydencja barona Spaetgena trafiła w orbitę zainteresowań nowego władcy, który szukał godnej siedziby w zdobycznym Śląsku. Jednak dopiero po śmierci barona w 1750 rok udało się pruskiemu władcy odkupić rezydencję. Biorąc pod uwagę królewską celebrę, było to najlepsze miejsce na monarszą siedzibę. Doskonała lokalizacja, w samym sąsiedztwie Rynku podnosiła prestiż pałacu, do tego lekkie cofnięcie budowli w głąb działki umożliwiało zaprojektowanie paradnego dziedzińca.  Lokując we Wrocławiu swoją rezydencję Fryderyk II Wielki podniósł stolice Dolnego Śląska, obok Berlina i Królewca, do rangi miasta rezydencjonalnego. Rozbudową i przystosowanie gmachu na potrzeby monarszej celebry zajął się królewski architekt, Johannowi Boumannowi St., twórcy wielu budowli w Poczdamie i Berlinie. Do istniejącego gmachu dobudowano wówczas od strony ogrodu niezachowane do dziś dwukondygnacyjne skrzydło z pomieszczeniami dla króla: pokojem muzycznym, sypialnią, kancelarią, biblioteką, salą przyjęć, pokojem marszałkowskim oraz jadalnią. Największa z sal, przeznaczona na przyjęcia i bale, mogła jednorazowo pomieścić 250 osób. Wnętrza utrzymano w stylu rokoka. W latach 90. XVIII wieku na zlecenie kolejnego króla Prus, Fryderyk Wilhelm II przebudowę pałacu prowadził Karl Gotthard Langhans St., którego najsłynniejszym dziełem jest Brama Brandenburska w Berlinie. Przebudował on najstarszej części pałacu w duchu klasycyzmu, a dziedziniec zamkowy ujęły dwie jednokondygnacyjne kordegardy z bramą wjazdową pośrodku.  W 1809 roku kolejny król Fryderyk Wilhelm III przygotował dla siebie pomieszczenia w najstarszej części pałacu.  Słynący ze swojej skromności i zdecydowanie opowiadający się za ograniczaniem dworskich wydatków, Fryderyk Wilhelm III nakazał, aby jego pokoje urządzone były skromnie i bez przepychu. Sam władca przybył do Wrocławia w 1813 roku i mieszkał w pałacu przez trzy miesiące. Wówczas kierował ze swojej rezydencji wojną wyzwoleńczą przeciwko Napoleonowi. Przyjmował w niej dowódców wojskowych oraz europejskich monarchów, w tym cara Aleksandra I.


Jednak największe zmiany nastąpiły w połowie XIX wieku, kiedy to, na życzenie Fryderyka Wilhelma IV, berliński architekt Friedrich August Stüler znacznie rozbudował monarszą rezydencję. Niemal całkowicie zmienił się charakter budowli, która z małej królewskiej rezydencji przekształciła się w okazały kompleks pałacowy sięgający aż po dzisiejszy Plac Wolności. Wzniesiono wtedy nowe południowe skrzydło w duchu florenckiego renesansu, którego fragment zachował się do chwili obecnej. Było ono połączone z najstarszą częścią pałacu nieistniejącym skrzydłem, zw. fryderycjańskim, wzniesionym w czasach Fryderyka II Wielkiego. Nowa część pałacu stała się głównym elementem utworzonego wówczas Placu Ćwiczeń, zwanego też Zamkowym (obecny plac Wolności). Także dziedziniec północny zmienił swoje oblicze. W miejscu rozebranych parterowych pawilonów Langhansa, od zachodu i wschodu zamknęły go trójkondygnacyjne skrzydła, które w 1867 roku połączyła istniejąca do dzisiaj kolumnada, z bramami wjazdowymi.  Po I wojnie światowej i ogłoszeniu w Niemczech republiki, pałac został przekazany władzom miejskim Wrocławia, które przystosowały go do celów muzealnych. W dniu 20 września 1926 roku w dawnym Pałacu Królewskim otwarto Muzeum Zamkowe (Schlossmuseum). Prezentowano w nim ekspozycję poświęconą czasom Fryderyka II Wielkiego oraz zbiory śląskiego szkła i ceramiki. Na górnym piętrze odtworzono wnętrza z okresu baroku, rokoka i klasycyzmu. Kolejne wnętrza wypełniono obrazami i rzeźbami z kolekcji Albrechta Säbischa oraz rodziny Rehdigerów. W 1938 roku boczne skrzydła, zajmowane dotychczas przez władze wojskowe, przekazano również na cele muzealne. Pierwszą wystawą jak została w nich zaprezentowana była ekspozycja prac Wita Stwosza. W 1942 roku rozpoczęła się ewakuacja zbiorów muzealnych. W ostatnich miesiącach II wojny światowej pałac uległ poważnym zniszczeniom. Niemal całe skrzydło znajdujące się na Placu Wolności spłonęło i zostało wyburzone w latach 60. XX, pozostał jedynie budynek kuchni i zachodni pawilon arkadowy. Do czasów obecnych zachowała się najstarsza część pałacu, skrzydło północne oraz fragment skrzydła południowego. Po ich odbudowie w latach 60. XX wieku znajdowało się tutaj Muzeum Archeologiczne oraz do 2004 roku Muzeum Etnograficzne. W 2009 roku zakończono gruntowny remont i modernizację gmachu dla potrzeb Muzeum Miejskiego Wrocławia. Obecnie odrestaurowany Pałac Królewski stanowi jeden z najważniejszych zabytków Wrocławia oraz centrum wystawiennicze, gdzie w przestronnych salach prezentowana jest wystawa „1000 lat Wrocławia”.

Additional Hints (Decrypt)

Pbaare. Or njrer jvgu gur ubgry thrfg naq frphevgl zbavgbevat

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)