Skip to content

Drevokocur / Cattus Ligneus Mystery Cache

Hidden : 3/27/2014
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ - Keš je určena nejen odborným pracovníkům, ale i laické veřejnosti. Nejeden objev v dějinách se povedl nějakému nadšenci namísto odborným týmům, třeba už jen proto, že měl prostě více štěstí.

EN - The cache is not dedicated only to experts, but also to general public. Many discoveries in history has been made by some enthusiast rather than professionals. Maybe just because he have had the luck.



Historie keše / Cache history


CZ - 21.09.2023 - Konrola Stage i finalní keše, vložen nový logbook.

EN - 21.09.2023 - Check of the Stage 1 and of the final box, new logbook added.

CZ - 31.05.2021 - Po uzavírce kvůli domnělé ztrátě finálky keš obnovena, na místě nová krabička.

EN - 31.05.2021 - Renewal of the cache after closure, the new box placed to the final coordinates.

CZ - 09.02.2017 - Po ztrátě Stage 1 tato dnes obnovena do původní podoby.

EN - 09.02.2017 - Stage 1 restored to its original design after its loss.

CZ - 05.02.2015 - POZOR, změna umístění a provedení finálky po jejím zničení, současně přepočítán kvíz!

EN - 05.02.2015 - ATTENTION, Final coordinates and cache design changed after its destruction, the quiz recalculated!

CZ - 19.05.2014 - POZOR, změna umístění a provedení Stage 1, kvíz přesunut ze Stage 1 do listingu - viz. níže.

EN - 19.05.2014 - ATTENTION, Stage 1 coordinates changed, the quiz moved from physical Stage 1 to the listing - see below.

CZ - 11.04.2014 - Týmu profesora Greenwooda se podařilo aplikovat na tělo jednoho Drevokocúra miniaturní GPS vysílač. Jedinec si "sám" čip připevnil na tělo v hnízdě díky speciálnímu lepidlu kterým byl čip pokryt a to, když si na něj lehl. Energii k vysílání čip získává z tepelného záření tvora, proto jsou souřadnice k dispozici pouze tehdy, když je tvor v hnízdě a bez pohybu delší dobu, kdy se přeci jen nepatrně zahřeje.
Jeho pohyb můžete sledovat zde: Drevokocúr TB
PS: Třeba se Vám jej podaří zahlédnout či odchytit ;-)


EN - 11.04.2014 - Professor Greenwood's team succeeded when they managed to stick miniature GPS chip to the body of one Cattus Ligneus specimen. It stucks the chip to its body itself thanks to special glue applied to the chip. The chip obtains an energy for transmission from animal heat so it transmits only when Cattus Ligneus is in the nest and is not moving. It's time when it after all only slightly warmed for a while.
You can track it here: Cattus Ligneus TB
PS: Maybe you will succeed to see it or catch it ;-)





Drevokocúr (Cattus Ligneus) je tzv. endemit, tedy živočich vyskytující se přirozeně pouze na jednom místě. O tomto živočichovi toho není mnoho známo, jeho výskyt je velmi sporadický a o jeho skutečné existenci máme jen nepřímé důkazy, jelikož se nikomu zatím nepodařilo získat jediný exemplář, ať živý nebo mrtvý, nebyla nalezena ani kostra živočicha. Většinu informací máme z výpovědí zoologů, kteří na něj náhodně narazili při pozorování jiných lesních živočichů, případně nalezli stopy jeho výskytu v podobě trusu či opuštěného hnízda. Bohužel neexistuje ani žádný kvalitní obrazový záznam, jelikož i pomocí nejmodernější techniky se tvora zatím nepodařilo zachytit. K dispozici je pouze několik snímků s obrysem, kdy silueta zachyceného živočicha hodně připomíná veverku, je ovšem několikanásobně menší.
Někteří zoologové tvrdí, že se jedná o mýtus, stejně jako je třeba sněžný muž Yetti nebo Lochnesská příšera, ovšem existují i tací, kteří naopak existenci tohoto tvora potvrzují. Například uznávaný zoolog a profesor z massachusettské Darwinovy university, Doc. Marcus Forest Greenwood tvrdí, že o existenci tohoto tvora není pochyb, jelikož sám jej při svých výzkumech na území ČR zpozoroval, konkrétně při výzkumu veverek v pražské Krči. Dále pak spolu se svým švédským kolegou, profesorem Torkvátem Mahonenem ze stockholmské Národní univerzity, prováděli v Krči sběr neznámého trusu, který při pozorování veverek nalezli. Právě profesor Mahonen pak se svým stockholmským týmem prováděl podrobnou analýzu tohoto trusu, která vyloučila, že by patřil nějakému známému živočichovi. Rozbor současně, krom velkého množství celulózy, odhalil v trusu přítomnost vápníku a kolagenu. Z toho lze usuzovat, že tvor zřejmě požírá kosterní pozůstatky a to nejspíše svého vlastního druhu, jinak se převážně živí zbytky dřeva. Proč ale pojídá kosterní pozůstatky, není známo, jednou z hypotéz je ostražitost, aby na sebe přítomností kosterních pozůstatků jiného jedince neupozornil. Druhá hypotéza spíše ukazuje na nějaké využití látek obsažených v kostech, například pro stavbu vlastní kůže/srsti, která má velmi specifické vlastnosti. Dřevo je současně i drevokocúrovým domovem, hnízdo si obvykle hloubí v neživé dřevní hmotě, na souškách i v uschlých větvích, zřídkakdy i v poraženém a očistěném dřevě, ale nikdy ne mimo oblast lesa. Podle odhadované velikosti živočicha ze zaznamenaných obrysů a dle velikosti nalezených hnízd se zoologové domnívají, že drevokocúr žije trvale v páru, soudí se tak i podle DNA rozboru zbytků srsti nalezené v některých hnízdech. Srst krom dokonalé tepelné izolace vykazuje ještě jednu zvláštnost a to je tzv. "neviditelnost". Téměř stoprocentně pohlcuje jakékoliv záření, což by mohlo vysvětlovat dosavadní neúspěch v pokusech získat nějaký kvalitní obrazový materiál, např. pomocí foto pastí. Nikdy se také nepodařilo spatřit více jedinců současně, pokaždé jen jednoho. Zřejmě vždy jeden z páru zůstává v hnízdě nebo jiném úkrytu, zatímco druhý hledá vhodnou potravu. Hnízd bylo ovšem nalezeno mnohem více, než by odpovídalo odhadované populaci, zřejmě jeden pár staví hnízd více a využívá je dle potřeby a pro zmatení případných predátorů. Žádný zoolog nezahlédl drevokocúra přímo v hnízdě ani nezaslechl, že by vydával nějaký zvuk, tvor nejspíše komunikuje na vysokofrekvenční bázi a má velmi dobrý sluch, proto hnízdo či jiný úkryt vždy včas před blížícím se nebezpečím opustí.
Více informací o tomto tvorovi zatím bohužel nemáme, nicméně Profesor Greenwood nám ve svém posledním článku ve vědeckém časopise Nature dává naději, že se možná již brzy o tomto živočichovi dozvíme více. Mimo jiné říká „V tomto případě by se kanón na vrabce hodil“ a k tomu dodává, že usiluje o získání grantu na další výzkum a jeho universita jedná s americkou armádou o zapůjčení speciálního radioizotopového nanoscaneru. Toto zařízení využívá armáda pro perimetrickou ochranu velmi utajovaných nukleárních objektů a profesor Greenwood je přesvědčen, že by také mohlo poskytnout hodnověrnější snímky a tedy i důkazy o existenci drevokocúra. Zařízení bohužel existují zatím pouze dvě a jejich cena se počítá na stovky miliónů dolarů, nemluvě o stupni ochrany „přísně tajné“. Nechme se tedy překvapit, jak to celé ještě dopadne. A kdo nechce čekat, může se vydat na „lov“ na vlastní pěst třeba hned ;-)


Drevokocúr

O keši:
Na úvodních souřadnicích keš nehledejte. Nejprve je nutné vyřešit kvíz a to tak, že pomocí klíče získáte jistá čísla (kontrolní součet je 39), pak i s čísly navštivte Stage 1, kde se dozvíte vše potřebné k tomu, aby jste měli cestu ke hnízdu Drevokocúra volnou. Pro FTF je připravena u logbooku odměna – viz. odkazy na foto na konci listingu!
Obyvatele hnízda a jeho putování můžete sledovat zde: TB Drevokocúr (Cattus Ligneus)

KVIZ HNIZDO
Starting Coordinates: N50°02.273_E014°26.957
The Key:              5_8_6_18_18_17_22_6_20_10

About cache:
Do not seek for the cache at starting coordinates. At first you have to solve a quiz, use The Key to get some numbers (checksum is 39), then take the numbers and visit Stage 1 where you will get all the information to know the way to the nest of Cattus Ligneus. There is a reward for FTF at the final stage - see links to the photo at the end of the listing!
You can see the nest resident and its journey here.: TB Cattus Ligneus

QUIZ THE NEST
Starting Coordinates: N50°02.273_E014°26.957
The Key:              5_8_6_18_18_17_22_6_20_10



Additional Hints (Decrypt)

PM - XIVM: "22 manxh" PM - FG1: "Xevm" PM - SVANY: zvzvxel RA - DHVM: "22 punenpgref" RA - FG1: "Gur pebff" RA - SVANY: zvzvpel

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)