Skip to content

Kostel sv. Martina Multi-cache

Hidden : 1/10/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keš Vás zavede ke kostelu sv. Martina ve Veselé u Valašského Meziříčí. Malá obec Veselá, dnes součást střediskové obce Zašová, patří bezesporu k malebným koutům Valašska. Nejstarší písemná zpráva o Veselé pochází z roku 1376. O původu názvu dědiny je pověst, že na "Hradišti" - kopci v dolní části vesnice - mívali zbojníci svůj hrad Veselou. Z lupů svého slavili své "veselí". Po zboření hradu převzala osídlená osada název bývalého hradu.

Veselská farnost a náboženský život

Zmínka o veselském kostelíku pochází z roku 1396. K veselské faře snad náležela i Střítež a Hrachovec. Mezi Veselou a Stříteží je místo dosud zvané na Kostelisku. Snad tam stával starý katolický kostel. Po roce 1711 byl podle pověsti starý kostel rozebrán a přenesen na horní konec. Roku 1728 byl ve Veselé postaven nový dřevěný kostel s věží nákladem Františka Ludvíka hraběte Žerotína a prací veselského poddaného lidu. Roku 1784 byl povýšen císařem Josefem II. na farní kostel. Od tohoto roku byla ve Veselé zřízena samostatná duchovní správa.
Prvním farářem se stal Jan Nepomuk Weiser. Byl to rozený stavitel, zbudoval novou faru ve slohu krásenského zámku. Farář Tomaštík přesvědčil nadřízené úřady o nutnosti stavby nového kostela, protože starý kostel byl již zcela zchátralý. Roku 1820 se začalo se stavbou nového zděného kostela, která byla za rok ukončena. Farníci přispěli potahem a řemeslnickou prací. Obraz sv. Martina na hlavním oltáři je malovaný na plátně roku 1882 malířem Bergrem v Jičíně. Zobrazuje patrona kostela jako vojáka na koni dělícího se o svůj plášť s chuďasem. Zvlášť pozoruhodný je řezaný rám, krásná stará práce patrně z doby stavby kostela. Při opravách v roce 1959 byly z věže vyňaty staré dokumenty a doplněny novými, které sepsal farář Alfréd Pchálek.
Veselská farnost má dva hřbitovy.

Jako zajímavost o veselském hřbitově mohu uvést, že je zde pohřben valašský král. Jeho hrob není označen, není na něm uvedeno ani jméno ani životní data. Chodíme však kolem něj a ani nevíme, jak silný příběh skrývá...Na obecním úřadě je zaevidována hrobka "nad kostelem v řadě I.", v níž je zaletována rakev s ostatky posledního odpočinku JUDr. Aloise Mikyšky. Kdo tedy byl tento člověk? Narodil se 9.5.1831 v Olbramkostele u Znojma. Byl jedním z prvních českých právníků na východní Moravě. Byl velmi aktivním a mezi lidmi velmi oblíbeným člověkem, účastnil se významně veřejného života města i kraje. Stál u zrodu Sokola, hasičské jednoty, muzejního spolku a Měšťanské besedy. Zasloužil se o postavení železnice, o regulaci řeky Bečvy, o povýšení Rožnova p. R. na město a o rozvoj živnostenského školství. Měl podíl na vzniku prvních středních škol na Valašsku, gymnázia a také zakladatelem Odborné školy pro zpracování dřeva ve VM (dnes Střední průmyslová škola stavební). Roku 1889 se stal starostou města VM. Jeho jméno je také spojeno se založením parků Abácie, Kozina, Botanika a celé Husovy ulice. Ve VM založil v roce 1864 Občanskou záložnu, ta byla v té době mezi lidmi velmi oblíbena. V létě roku 1903 se však objevily nekryté směnky, a to vyvolalo mezi střadateli paniku. Následný krach záložny ožebračil mnoho lidí na Valašsku. V důsledku těchto událostí JUDr. Mikyška dne 4.9.1903 na svém statku v Brňově spáchal sebevraždu zastřelením a byl poté pohřben na hřbitově ve Veselé, pod jejíž farnost obec Brňov patřila. Střadatelé se odmítali smířit se skutečností, že ředitel záložny je mrtev, a že přišli o všechny své úspory, což mělo za následek další životní tragédie. Proto tedy místo posledního odpočinku zakrývá jen velký kámen bez jména a dat. Mikyškova sebevražda byla po dlouhou dobu brána jako přiznání viny, přestože jeho skutečný podíl na něm nebyl nikdy prokázán. Až půjdete ve Valašském Meziříčí Poláškovou ulicí a vkročíte do obchodního střediska (dnes Obchodní centrum Antonín Cimala), zkuste si představit, že tento dům si nechal postavit a poslední roky svého života zde strávil. A až půjdete kolem místa jeho posledního odpočinku, pokuste si vzpomenout na tohoto člověka, jemuž se pro jeho vliv a ekonomickou moc přezdívalo nejen valašský král ale také vévoda z Mezopotámie.
Tomuto člověku je věnována Wherigo keška ve Valašském Meziříčí s názvem Vevoda z Mezopotamie (GC2MAC5), kterou můžete brát jako průvodce jeho životem.

Od doby prvního faráře se farnost zvelebovala a téměř každý farář přispěl něčím novým a zapsal se tak do historie tohoto kostela, fary a farníků. Jeden z waypointů Vás zavede k hrobu jediného faráře, který odpočívá v pokoji na tomto hřbitově po 31. leté službě této farnosti. P. Pchálek s nasazením všech sil věnoval zvelebování kostela i fary. Byly obnoveny obrazy křížové cesty a všechny sochy, obnoven rám obrazu sv. Martina. V roce 1962 zavedl na faru vodovod a o deset let později bylo pod kostelními lavicemi zavedeno elektrické topení. Po tomto knězi farnost spravoval ještě P. Karel Šenk, který byl nesmírně oblíben pro svou vstřícnost, lásku k dětem a lidem vůbec. I při velkém zatížení funkcí děkana se plně věnoval malé veselské farnosti. Dále P. Vojtěch Daněk a od roku 2010 tuto farnost spravuje P. Jiří Polášek, který sídlí na faře v Zašové.
(pramen z knihy Zašová, vydána roku 2003)

Keš sv. Martina ve Veselé u Valašského Meziříčí



Informace k výpočtu keše, která leží na finálových souřadnicích

N 49° 27.(A-E)(B-D)(C+H), E 018° 01.(A+B+F)(G+H)(C+E+H).

w.p.1: Pro výpočet písmen AB: Spočítejte počet stromů v aleji
w.p.2: Pro výpočet písmen CD: Počet let, kterých se dožil P. Pchálek
w. p. 3: Pro výpočet písmen EF: Spočítejte počet kytiček na mříži u P. Marie
w. p. 4: Pro výpočet písmen GH: Zjistěte třetí číslo letopočtu nad hlavními dveřmi do kostela z 20. století n. l. a počet věží na kostele.

Všechna vypočítaná čísla pouze dosaďte namísto písmen v závorkách a jednoduše spočítejte. Závorky mezi sebou nijak neupravujte.
Pokud jste vše v listingu a na místě správně přečetli a spočítali; ciferace šesti vypočítaných čísel je pro Vaší kontrolu 6.

Upozornění pro řidiče automobilů
Cestou k parkovišti jezděte pomalu, protože se v mnoha úsecích nevejdou vozidla v obou směrech a někdo musí uhnout ke krajnici.
Silnice vedoucí k parkovišti v zimě, nemusí být vždy posypána a ohrnutá. Dávejte proto pozor a své vozidlo nechejte ještě před značkou, která je k tomuto upozornění určená. I přes toto upozornění, je však většinou k parkovišti úzká silnice zcela průjezdná.

Rodiny s dětmi v kočárku a lidé na vozíku se mohou do areálu kostela dostat zadní brankou naproti faře, kde je bezbariérový přístup.

Každý týden pravidelně v neděli (9:00 hod) a ve čtvrtek (17:00 hod) zde bývají bohoslužby. Rozpis bohoslužeb visí také na nástěnce před kostelem a na stránkách http://www.zasova.net/zivot-farnosti/porad-bohosluzeb, kde jsou rovněž plánované bohoslužby pro farnost Veselá vyznačeny.

Díky za betatest patří stonefish.cz :)

Additional Hints (Decrypt)

Bgriev

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)