Skip to content

Natura 2000 II. Traditional Geocache

This cache has been archived.

Vulture cz: Keš z důvodu časové tísně na opravu archivována , uvedena do provozu bude s příchodem jarních dní .

More
Hidden : 10/30/2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Prosím nejezděte na místo autem!! Nacházíte se v přírodní památce. Pozor na motorkáře a čtyřkolkáře. :) Prosím vracejte věci na původní místo. Díky :)

Poloha:

Rozsáhlý lesní komplex v střední části Dolnomoravského úvalu, mezi obcemi Hodonín, Dubňany a Mutěnice.  

Ekotop:

Geologie: Podloží je tvořeno štěrkopísky říční terasy, na než byla v miocénu naváta vrstva písků. 
Geomorfologie: Území spadá do Ratíškovické pahorkatiny. Jedná se o nížinnou pahorkatinu tvořenou neogenními a kvartérními usazeninami,
Reliéf: Území se rozkládá na ploché terase niv Moravy a Kyjovky. Celé území je poseto množstvím malých i větších písčitých dun kruhovitého a elipsovitého půdorysu a valového rázu, často seskupených podle směrů převládajících větrů, vzájemně spojených i izolovaných. Mezidunové sníženiny, tzv. mlaky, jsou často vlhké až mokré. 
Pedologie: Z půdních typů jsou zde zastoupeny převážně kambizemě (dystrická, arenická), ojediněle doplněné regozemí.
Krajinná charakteristika: Rozsáhlá zalesněná oblast miocénních vátých písků s psamofytními společenstvy.  

Biota:

Dominantním typem vegetace jsou panonské teplomilné doubravy na písku. V území je možné nalézt řadu reprezentativních porostů této jednotky. V menší míře se vyskytují panonské dubohabřiny, ovšem v různé kvalitě, mnohé z porostů jsou již velmi degradované. Marginálně či ostrůvkovitě lze v území rozlišit i další typy biotopů - např. vlhké acidofilní doubravy, údolní luhy a mokřadní olšiny, bodově v zamokřených depresích i vodní a mokřadní vegetace. Tyto porosty jsou však většinou postiženy degradací vlivem změn zejm. hydrologických podmínek. V rámci lesních porostů bylo zaznamenáno množství druhů zvláště chráněných, příp. dalších vzácných druhů - např. mečík bahenní (Gladiolus palustris) (Natura 2000), kosatec různobarvý (Iris variegata), k. sibiřský (Iris sibirica), ostřice úzkolistá (Carex stenophylla), o. Buxmaumova (C. buxbaumii), o. doubravní (C. fritschii), lýkovec vonný (Daphne cneorum), hvozdík pyšný (Dianthus superbus), kostřava ametystová (Festuca amethystina), řeřišnice malokvětá (Cardamine parviflora). Z živočichů lze zmínit kuňku ohnivou (Bombina bombina), netopýra černého (Barbastella barbastellus), netopýra dlouhouchého (Myotis bechsteini), roháče velkého (Lucanus cervus) a přástevníka kostivalového (Callimorpha quadripunctaria).
Nelesní biotopy se vyskytují především ve východní části území v lokalitě Pánov - Hrubá louka. Jedná se o mozaiky otevřených trávníků písčin, kostřavových trávníků písčin a panonských stepních trávníků na písku. Z významných druhů lze jmenovat menší populaci kavylu písečného (Stipa borysthenica).  

Kvalita a význam:

Svým rozsahem a charakterem stanovišť jedinečné území z pohledu mimořádně vysoké druhové diverzity. Významný je podíl vysoce zachovalých a reprezentativních porostů teplomilných doubrav na písku, avšak v posledních asi dvaceti letech přibyly plochy negativně ovlivněné, zejm. lesním hospodařením. V rámci těchto porostů bylo zaznamenáno množství druhů zvláště chráněných, příp. dalších vzácných druhů - zejména mečík bahenní (Gladiolus palustris). 
V případě nelesních biotopů jde většinou o poměrně zachovalé porosty s charakteristickými prvky. 
Flóra území Dúbravy je velmi pestrá, tvořená rozmanitými fytochorotypy. Přítomné jsou četné exklávní prvky. Území je na seznamu mokřadních lokalit ČR nadregionálního významu v rámci Ramsarské konvence.
Z živočichů lze zmínit kuňku ohnivou (Bombina bombina), netopýra černého (Barbastella barbastellus), netopýra dlouhouchého (Myotis bechsteinii), roháče velkého (Lucanus cervus) a přástevníka kostivalového (Callimorpha quadripunctaria).  

Zranitelnost:

Nejvýraznějšími negativními vlivy dlouhodobě působícími na zdejší porosty jsou především lesní hospodářství - mýtní věk řady cenných porostů, přikrmování zvěře, vnášení nevhodných dřevin - borovice lesní i černá. Dále pak pokles hladiny podzemní vody výrazně podpořený množstvím průzkumných vrtů a dřívější těžbou hnědého uhlí. S tím souvisí i řada nadzemních i podzemních vedení a obslužných komunikací. 
Do porostů pronikají nepůvodní druhy jako zlatobýl kanadský, třtina křovištní, akát, střemcha pozdní. V lučních porostech dochází vlivem eutrofizace k šíření ovsíku vyvýšeného (Arrhenatherum elatius).
Území sousedí na jižním okraji s hodonískou průmyslovou a obchodní zónou, prochází jím frekventovaný obchvat Hodonína, v blízkosti existuje úložiště popílku Elektrárny Hodonín.  

Management:

Zamezit šíření invazních bylin a dřevin.
Nahrazovnání nepůvodních monokulturních porostů původními dřevinami.
Snížit stav zvěře.
Šetrné lesní hospodaření, těžba dřeva pouze maloplošně nebo probírková těžba, výsadby původních druhů dřevin.  

Možné střety zájmu:

Nebezpečí mýcení kvalitních lesních porostů. Nebezpečí zalesňování nevhodnými dřevinami. Konfliktní je také existence stávajících a případných nových vrtů - hrozba dalšího odvodňování území.  

Čerpal jsem z : http://www.nature.cz/natura2000-design3/web_lokality.php?cast=1805&akce=karta&id=1000069157

Additional Hints (No hints available.)