Skip to content

Tvarozna Lhota Multi-cache

Hidden : 11/29/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš s malou procházkou po jedné jihomoravské obci


O obci

Obec Tvarožná Lhota leží na úpatí předního hřbetu Bílých Karpat asi 4 km jihovýchodně od Strážnice. Dodnes je obci tvaroh významným zbožím, které do svatebních koláčků zapéká místní pekárna Petva. Obec je známa rekreační oblastí Lučina. Nově byla nad obcí postavena rozhledna a obec je známa Oskerušovým muzeem a stezkou.

Na blízkém kopci Šumárník (398 m) bylo objeveno sídliště z doby železné s keramikou věteřovského typu a byly zde nalezeny rovněž římské mince z 2. století (denáry Marca Aurelia).Dále k hranicím bývala stavení kopaničářského osídlení osady Jiříkovec. Dnes jsou v tomto území komplexy chráněných květnatých luk.

Dominantou obce je kostel z roku 1931 postavený ve funkcionalistickém slohu. památkou je i návesní kaple z 19.století.

Z místních kulturních akcí připomeňme krojovaný únorový "Fašank",květnové stavjaní máje, červencovou pouť ke svaté Anně spojenou s krojovanými hody s právem a zpívání u vánočního stromu 26. prosince. V obci je Mužský pěvecky sbor. V obci se koná v únoru Slavnost oskeruší a v září Oskerušobraní.

Oblast Lučina v údolí pod Šumárníkem s 2 ha koupací vodní nádrží a autokempem je centrem vodní rekreace. V katastru obce na vrcholu kopce Travičná byla otevřena první rozhledna na Hodonínsku, která nabízí z 35 m výšky úchvatný rozhled. Za jasného počasí je možno dohlédnout až k Alpským velikánům. V zázemí rozhledny je instalována výstava fauny a flóry CHKO Bílé Karpaty. Historické osídlení připomíná malý skanzen Salaš Travičná pod rozhlednou Travičná. Více informací o největším ovocném stromu Evropy s léčivými plody se dozvíte v Oskerušovém muzeu a na oskerušové stezce.

Obec se pyšní přívlastkem  vinařská obec s oskorušovou tradicí.

V roce 2007 získala Zelenou stuhu v soutěži Vesnice roku - Jihomoravský kraj.

V evropské soutěži kvetoucích měst a sídel Entente Florale za rok 2008 získala Tvarožná Lhota  stříbrnou plaketu.

K samotné keši

My v rámci hledání keše navštívíme několik míst v této malebné obci a zjistíme si pár údajů potřebných pro nalezení finálky.

Stage 1 - Radnice

Zde můžete zaparkovat své železné oře a odtud pokračovat pěšky nebo na kole. Celková vzdálenost až k finálce je cca 3,5 km. Nejdřív ale zjistěte, kolik schodů je před vstupem do objektu radnice (na rohu) = A

Radnice

Stage 2 - Kostel sv. Anny 

Nedaleko stage 1 se nachází kostel Kostel sv. Anny. Myšlenka postavit zde kostel vznikla již v roce 1909, je uvedena v pamětní knize  Kostelní jednoty sv. Anny. Kostel ve funkcionalistickém stylu byl vysvěcen 30.července 1933. Světitelem byl světící biskup Msgre Jan Stavěl, zvony světil pan farář Jan Vrtek dne 2. července 1933 za asistence d.p.konsistor. rady Martina Bogára z Hroznové Lhoty a d.p. prof. Františka Bureše od sv. Martina ze Strážnice. Nad hlavním oltářem můžete vidět obraz svaté Anny od akademického malíře Antoše Frolky. V letních měsících bývá kostel vyzdoben krásnou květinovou výzdobou.

Před kostelem stojí socha Ježíše Krista nesoucího kříž. Ciferace letopočtu XXXX na jeho zadní straně (v textu Návrh, sbírku a práci provedla mládež ....) = B

Kostel sv. Anny

Stage 3 - Selský dům

Pokračujeme k nedaleké stavbě. Selský dům je posledním dokladem staré zástavby v obci. Je památkově chráněn. V současnosti je v domě malá autentická expozice selského života a výroby tvarohu. Lze si domluvit prohlídku expozice.

Počet paprsků loukoťového kola na předním kole vozu, stojícím před objektem = C

Ciferace letopočtu na plechovém štítku na betonovém sloupu před selským domem = D 

Selský dům

Stage 4 - Zvonice

Zvonice na návsi je z počátku 19. století. První informací o její existenci je zápis ze Školní kroniky , kdy je vzpomínána v roce 1883.

Před zvonicí stojí kříž. Ciferace letopočtu na jeho zadní straně = E

Zvonice

Stage 5 - Muzeum oskoruše

Oskoruše je snad největší a nejplodnější ovocná dřevina v celé Evropě a v posledních letech se opět vrací k vinohradům a polním cestám. Plody se zpracovávají na ovocný čaj, marmelády, mošty, vyrábí se z nich pálenka oskerušovice a nebo může posloužit i léčivá tinktura z pupenů na křečové žíly. Ale nejjednodušší a také nejzdravější způsob užívání je jíst zralé měkké, krémovité plody čerstvé.

O tom, jak je zde tato ovocná dřevina vážená a ctěná svědčí právě to, že stromu bylo zřízeno vlastní muzeum, ke kterému patří i naučná Oskorušová  stezka. Na trase stezky jsou mohutné chráněné stromy oskeruší i největší Adamcova oškoruša, která má obvod kmene 460 cm, stáří se odhaduje cca 500 let.

V muzeu můžete ochutnat tradiční bylinné čaje našich babiček. Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuňg, Vojšická duha nebo Oskorušový sen. Dvakrát ročně se zde pořádá Slavnost oskeruší – Oskorušobraní.

Muzeum je otevřeno od května do  září v SO a Ne,  přes prázdniny DENNĚ vždy od 13:00 do 17.00 hod.   Mimo tyto termíny lze domluvit návštěvu  na objednávku na telefonu 724 162 265  nebo na   bkarpaty@c-box.cz

Počet namalovaných plodů oškroruše ve vstupu do muzea = F

Muzeum oskoruší

Pozn.: navštivte určitě taky nedalekou značkařovu keš Špirudova oskeruše nebo ve Strážnici roste pěkná Adamcova oskeruše.

Teď už jenom kousek pro finálku na místo, odkud je také nádherný výhled vesnici a okolí. Pak se můžete buď vrátit k autu, nebo pokračovat ke keším kolem vrcholu Travičná a na Lučině.

Vzorec pro výpočet finálky by neměl chybět :

N 48° 52.(A-4)(B-6)(C/2)

E 017° 21.(D-3)(E+3)(F+4) 

Finálka je křehká záležitost. Zacházejte s ní opatrně, ať nám vydrží. Po zalogování prosím zahlaďte co nejvíce stopy pro další hledače a také před mudly. Díky.

V době založení obsahovala finálka logbook, tužku, 2xCWG a pár drobností.

Jo, a taký dodatek na vysvětlenů – od mala sem slýchávál od našej babky slovo „oškoruša“. Až kdosi nedávno z teho udělál oskorušu, nebo dokonca oskerušu. Tož tady u nás to byla dycky oškoruša. Tož ba.

 

Additional Hints (Decrypt)

aéav faáq nav geron

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)