Skip to content

Cestari hraji v kostky Mystery Cache

This cache has been archived.

carostrelec: Logbook byl dnes odstraněn.Logovací kostky visí.Takže kdo bude chtít,může si zavěsit a lognout i přes archiv.Možná to někdy oprášíme-ale kostky budou lítat vzduchem.Cestářům všech civilizací zdar a adieu.owner č.2

More
Hidden : 10/21/2013
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

aneb Cesta za slepou kostkou


Z minulosti se žel Bohu dochovalo poskrovnu informací o zdejších mistrech cestářských. Z těch několika málo pramenů však víme, že tito mužové nebyli většinou samotáři, jak je jim mylně přičítáno.

Pravda, žili často i s rodinami v odloučení, ale i při úpravách cest rádi pohovořili s kolemjdoucími, ba dokonce víme, že holdovali hře v kostky. Setkali-li se tedy dva cestáři na hranici svých úseků, přečasto poseděli a zahráli sobě v kostky.

Žel Bohu, nedochovala se žádná zpráva o jejich hře, jen v děčínském archivu se nachází dokument, signovaný fy Steinmetz - Steinschönau z roku 1891 s výčtem kameniva na opravu jedné z mnoha cest v Lužických horách, včetně dovozu potahem, v ceně rovných 50 zlatých. Na rubové straně je hrubou tužkou zapsáno několik řad a sloupců číslic, o kterých se domníváme se, že by mohlo jít o záznam průběhu dvou či tří her v kostky. Zde se také setkáváme s ojedinělou, a tedy nijak neověřenou zmínkou o tzv. slepé kostce.


Slepá kostka, sedmá k šesti tradičním kostkám, byla zřejmě vynálezem některého z cestářů a je opředena řadou tajemství. Domníváme se, že víme jak vypadala, o jejím účelu můžeme však pouze spekulovat. Slepá kostka byla prosta jakýchkoliv symbolů počtu či číslic. Byla to tedy nejspíše hruběji opracovaná dřevěná kostka s čistými stranami. Snad měla funkci jakéhosi žolíku .. ?

Před několika měsíci došlo, tentokráte v českolipském muzeu, ke zcela zásadnímu objevu. V depozitáři byl náhodou objeven dokument, který přímo o slepé kostce hovoří. Jedná se o účet fy Würfelstein - Kittlitz (býv. truhlárna) z května 1909, kde za výrobu 14 ks kostek si truhlář účtoval 9 korun 80 haléřů. Objev zcela unikátní, první hmatatelný důkaz, že hypotézy o slepé kostce mají reálný základ. Nejúžasnější objev byl učiněn následně v ÚJF AV ČR, a to díky kvantovému spektrometru, neboť při spektrální analýze se na účtu objevilo torzo obrázku! Jeho zrekonstruovanou verzi můžete zde spatřit jen díky nevšednímu restaurátorskému umu p. Švejnohy - Kytlice. A protože je nabíledni, že se slepou kostkou hráli cestáři pouze mezi sebou, je pravděpodobné, že na rozdíl od ostatních kostek ji u sebe stále nenosili a ponechávali ji ukrytu někde poblíž hranic svěřených úseků cest.

Kdesi v lesích Lužických hor je tedy možná ještě stále ukryta slepá kostka! Najděte ji a zapíšete se nesmazatelně do historie výzkumu cestářství.

Click to verify coordinates


Logovat je možné dvěma způsoby - před vlastním odlovem se rozhodněte, který je Vám sympatičtější, neboť je skutečně zbytečné logovat oběma způsoby současně!

1. klasika - doneste si tužku/lihový fix a zalogujte se na slepou kostku.
2. netradičně - vyrobte si či jakkoliv opatřete hrací kostku libovolné velikosti a barvy, provrtejte do ní dírku o průměru 4 - 5 mm a opatřete svým nickem; jak zalogovat jistě pochopíte na místě.

Krásné počasí a příjemné zážitky při hledání slepé kostky přejí carostrelec a petelik.

Additional Hints (No hints available.)