Skip to content

filmova mista - Vitr v kapse Multi-cache

This cache has been archived.

lukyhonzik: Keš posloužila, uvolníme místo...

More
Hidden : 5/10/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na úvodních souřadnicích keš nehledejte, nachází se zde škodovácká brána, kudy Ondřej s Cyrilem chodili do práce.

Starším, ale zato asi trochu méně známým filmovým sourozencem slavnějšího Discopříběhu, který se také natáčel v ulicích Plzně, je film Vítr v kapse z roku 1982 inspirovaný vlastními životními zážitky jeho režiséra Jaroslava Soukupa. Hlavní hrdinové Ondřej a Cyril v podání Lukáše Vaculíka a Sagvana Tofiho nastoupí po závěrečných zkouškách na průmyslovce jako pomocní dělníci do svého prvního zaměstnání ve Škodovce, kde se ale jejich mladické představy střetávají s realitou 80. let. Kromě snahy ulít se z práce, pobavit se a vyhnout se povolávacímu rozkazu je hlavně Ondřej konfrontován i s osobními problémy ve vztahu k Heleně. V závěru filmu, kdy to přeci jen vypadá, že nakonec nebude tak zle a Ondřej s Helenou k sobě najdou cestu, do děje zasáhne smrt, když se Cyril zabije na motorce.

Vydejme se do města na několik míst, kde se film před více jak 30 roky natáčel, přičemž kromě posbírání indicií potřebných ke zjištění finálních souřadnic můžeme porovnat, jak se ulice a náměstí od té doby změnily.

A začněme od začátku filmu, i když na tom, v jakém pořadí budete jednotlivé stage procházet, moc nezáleží:

stage 1. (Techmania, N 49° 44,345 E 13° 21,746) - Na úvodních souřadnicích se nachází vstup do areálu science centra Techmania, v minulých dobách tu však byla brána do Škodovky, kterou Ondřej s Cyrilem chodili do práce a z práce. Vlevo vedle vjezdu jsou na zdi instalovány billboardy s některými produkty Škodovky, na druhém z nich je fotografie lokomotivy Emil Zátopek ve službách ČD, která na sobě má číslo 380-008-A.


stage 2. (náměstí T. G. Masaryka, N 49° 44,495 E 13° 22,333) - Na náměstí T. G. Masaryka, kudy vezl Cyril Ondřeje z práce za Helenou, se v současné době nachází nejen dva vodotrysky s bazénky, ale také památník věnovaný prvnímu československému prezidentu. Kromě samotné sochy prezidenta Masaryka stojící na 3 metry vysokém kvádru se zde nachází i sousoší několika dalších postav. Počet těchto postav je B.


stage 3. (U Práce, N 49° 44,639 E 13° 22,356) - Po průjezdu náměstím T. G. Masaryka prokličkovali Cyril s Ondřejem mezi auty až na křižovatku U Práce, (kterou projeli rovně směrem do sadů Pětatřicátníků, přestože nakonec svou jízdu skončí na Americké třídě u Mrakodrapu). Na volném prostranství této důležité plzeňské křižovatky stojí pomník Díky, Ameriko! sestávající ze dvou žulových kvádrů s česky a anglicky psanými nápisy odkazujícími na osvobození Plzně americkou armádou. Mezi kvádry mírně vysunutá směrem do Klatovské třídy je zasazena kruhová deska znázorňující mapu části Evropy s vyznačenými postupy amerických vojsk od vylodění v Normandii po osvobození Plzně. Při pohledu od tramvajových ostrůvků stojí před pomníkem nízký žulový kvádr s textem
6. V. 1945
TO THE MEN OF THE
SIXTEENTH
ARMORED
DIVISION
WE'LL NEVER FORGET
NIKDY NEZAPOMENEME
6. V. 199C.


stage 4. (Americká ulice, N 49° 44,606 E 13° 22,689) - Cyril dovezl Ondřeje na Americkou třídu, kde v obchodě s šaty a textilem na křižovatce s Resslovou ulicí pracuje Helena. V současné době zde už není prodejna ale restaurace. Na opačné straně ulice stojí velká růžová budova, jedná se o městský úřad jistého města ležícího nedaleko Plzně. Počet písmen v názvu tohoto města je hodnota D.


stage 5. (Bolevecký rybník, N 49° 46,263 E 13° 23,949) - K Boleveckému rybníku dochází Ondřej do jachtařského klubu, protože lodě jsou jeho největší zálibou. Na hrázi rybníku přímo proti vyhlídkovému molu, odkud je také dobře vidět panelákové panorama Bolevce, stojí informační tabule. Čemu je věnována?
a) nedalekému památnému dubu - E = 0,
b) Velkému Boleveckému rybníku - E = 10,
c) rybníkářství na Plzeňsku - E = 20,
d) místnímu jachtařskému spolku - E = 30.


stage 6. (náměstí Republiky - severovýchodní roh, N 49° 44,856 E 13° 22,721) - Při pohledu z Pražské ulice směrem na náměstí Republiky se nabízí podobný výhled jako ve scéně z filmu, v níž Ondřej v tramvaji zahlédl Helenu s jejím bývalým přítelem. Kromě Morového sloupu nacházejícího se v severozápadním rohu náměstí je dnes možné vidět i jednu ze tří pozlacených soch stojících ve zbývajících rozích náměstí. Jedná se o sochu představující anděla - štítonoše plzeňského městského znaku. Nás ale bude zajímat pamětní deska na domu s číslem popisným 96, na níž se píše, že vdova Kreslová darovala 1/7 tohoto domu Ústřední matici školské v Praze. Počet písmen křestního jména paní Kreslové je F.


stage 7. (náměstí Republiky - jihozápadní roh, N 49° 44,800 E 13° 22,587) - Poblíž křižovatky ulic Prešovské a Bedřicha Smetany v jihozápadním rohu náměstí Republiky, odkud Ondřej s Cyrilem diagonálně přejížděli plochu náměstí, se nachází obchod, na jehož fasádě můžete kromě sgrafit od Mikoláše Alše nalézt i výzdobu v podobě hlavy jistého druhu bílého koně. Číslo popisné (vyvedené velkým písmem nad vchodem do obchodu) je hodnota G.


stage 8. (Pražská ulice, N 49° 44,793 E 13° 22,934) - Stojíme před kinem Hvězda, v němž byli Ondřej s Cyrilem na filmu o námořnictví. Kino již dlouhá léta nefunguje, i když v jeho prostorách nějakou dobu fungovala vietnamská tržnice a v poslední době zde proběhlo i několik kulturních akcí. Naproti přes ulici stojí věžák kdysi patřící Hutnímu projektu, v současnosti je objekt přestavěný v administrativní centrum. Tato budova má H pater (nikoliv podlaží, nepočítáme tedy přízemí a nástavbu na střeše; H je liché číslo).


stage 9. (Rokycanská třída, N 49° 44,824 E 13° 25,817) - Na Rokycanské třídě, která za uplynulých více jak 30 let prodělala velkou změnu, přičemž se z úzké a nepříliš frekventované ulice stala čtyřproudá výpadovka na Rokycany a přivaděč k dálnici, se Ondřej pokoušel stopovat, aby se dostal do Prahy, kde se chtěl u Československé obchodní plavby ucházet o místo. Silnice těsně před opuštěním města prochází kolem největšího plzeňského hřbitova. U hlavní brány před kostelem sv. Václava stojí sousoší s ukřižovaným Ježíšem. Počet andělů, kteří kolem Ježíše klečí a modlí se, je hodnota I.


stage 10. (Chodské náměstí, N 49° 44,261 E 13° 22,258) - Ve středu Chodského náměstí, které se objevuje v krátkém prostřihu, se mezi stromy nachází další z plzeňských pomníků věnovaných osvobození města. Tento je poněkud menší než pomník Díky, Ameriko! a je věnovaný J. pěší divizi americké armády.


stage 11. (Zborovská ulice, N 49° 43,296 E 13° 23,224) - Křižovatka ulic Zborovské a Révové se ve filmu objeví dokonce dvakrát. Nejprve tudy Cyril veze Ondřeje do Hrádku za Helenou, při návratu tu havaruje s motorkou. Okolí křižovatky se od dob natáčení celkem změnilo, především už zde chybí trolejbusová točna. Nás budou zajímat boží muka nacházející se nedaleko odtud. Kromě textu "MATVIT KRSNEG MARKITA MNSIKA" (odkazujícím na donátory stavby Matěje a Marii Krásných) a datumu "2 APRIL" je na něm k nalezení i letopočet, jehož součet cifer dá hodnotu K.


stage 12. (Červený Hrádek, N 49° 45,493 E 13° 27,525) - Helena bydlela v Červeném Hrádku, i když ve filmu je obec zmíněna jen jako Hrádek. Na křižovatce ulic Červenohrádecké a Vesnické, kde ji Ondra zastihl při čekání na autobus, stojí rekonstruovaná kaplička a pod ní pomníček padlým hrdinům ve světové válce. Na pomníčku se nachází L malých oválných portrétů (počítáme všechny portréty, tedy i ten zašlý; L je sudé číslo).


stage 13. (Fakultní nemocnice, N 49° 43,917 E 13° 22,535) - Po bouračce na motorce odveze záchranka Cyrila do fakultní nemocnice na Borech, kam jej jde po čase Ondřej navštívit, aby se vzápětí od doktorů dozvěděl, že Cyril umřel. Na levé straně vedle vjezdu do areálu nemocnice stojí přízemní domek vrátnice, na němž je vidět velké červené dvojciferné číslo na bílém podkladu. To je hodnota M.


stage 14. (Borský park, N 49° 43,544 E 13° 21,961) - Borský park, kam se Ondřej uchýlil po Cyrilově smrti, rozmíšce s rodiči a odchodu z domova, je nyní o poznání živější, neboť obyvatelům města poskytuje velké množství příležitostí ke sportování a relaxaci. Je lehce dostupný například autobusovou linkou č. 30 nebo tramvajovou linkou č. 4, která zde má konečnou. Právě tato konečná nás bude zajímat: Točna je uzpůsobena tomu, aby zvládla větší nápor cestujících, N je počet tramvajových souprav, které vedle sebe mohou najet k nástupištím.


stage 15. (Plzeň hlavní nádraží, N 49° 44,584 E 13° 23,279) - Jedna z posledních scén filmu byla natáčena na plzeňském hlavním nádraží, které se v té době jmenovalo podle již dávno mrtvého československého prezidenta. Odtud Ondřej odjíždí na vojnu a jen tak tak se při odjezdu vlaku mine s rodiči, kteří se s ním přišli rozloučit. Na pátém nástupišti lze na budově nádraží nalézt tabulku s šesticiferným údajem o nadmořské výšce. Sečtení všech těchto 6 číslic vám dá dvoucifernou hodnotu O. (Po dobu přestavby, kdy je nástupiště nepřístupné, je O = 21.)

(Zdroj: Vítr v kapse [film]. Režie Jaroslav Soukup. 1982.)

Ke keši
Sečtením všech zjištěných hodnot A až O obdržíte číslo X. Keš je ukrytá na souřadnicích
N 49° 43,868+X E 13° 18,056+X.

Místo není moc frekventované, na odlov by tedy mělo být dost klidu, i když je možné, že i do těchto míst protkaných lesními cestičkami zavítá nějaký ten pejskař, jogger či výletník. Zároveň je nutné mít na paměti, že signál GPS tu není nic moc.
Důvod umístění keše je jednoduchý, nachází se poblíž železniční tratě směřující z města na západ (těm, kteří film viděli, jistě neuniklo, že Ondřej s Cyrilem často mluvili o odjezdu za železnou oponu a v práci občas sledovali tzv. vlak Pařížák; i když ten po opuštění města pokračoval směrem na Stříbro), ale zároveň je dostatečně hluboko v lese, aby závěrečné hledání nebylo moc rušeno ať už vlakovým provozem nebo nedalekou silnicí.
Všem přeji příjemný lov a Lamade děkuji za betatest.

Additional Hints (Decrypt)

Obhqb ohqxb, xqb i gbor ceroýiá... Mirqav fgeíšxh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)