Skip to content

Kaplicka v Losine - ztraceny zvon Mystery Cache

Hidden : 11/8/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Přijměte pozvání na další zastavení ze série o kapličkách v okolí Radyně. Tato mystery keš Vás zavede k velice hezké kapličce v Losiné. Keš je trochu netradiční, snad se bude líbit. Nezapomeňte na bonusové číslo a tužku raději s sebou.

O keši

Tato mystery keš Vás zavede do obce Losiná a čeká Vás jednoduchý úkol. Najít ztracený zvon z losinské kapličky. Vše, co budete potřebovat, najdete zde v listingu. Odlov na kole je možný, jen část cesty po lese bude potřeba asi tlačit. Auto je možné zaparkovat na vhodných místech v Losiné. Samotná keš je velikosti micro, tedy jen tužka a logbook. Při nalezení zvonu prosím o ohleduplnost. Stačí se dobře rozhlédnout, nepoužít žádné násilí, ale svůj důvtip. Děkuji .

O kapličce

Ve středu návsi stojí klasicistní kaple sv. Anny se zvonicí. Postavená byla v roce 1880, jak prozrazuje datace nade dveřmi. Zděná kaplička čtvercového půdorysu je zastřešená jehlancovou střechou, pokrytou dvojitě taškami bobrovkami, ve vrcholu vztyčena otevřená čtvercová oplechovaná zvonička s jehlancovou stříškou vrcholící makovicí a zdobným křížem. Ve zvoničce je zvon, ale málokdo ví, že není původní.

Ztracený zvon

Než si povíme o tom, kterak se ztratil zvon z losinské kapličky, je třeba si říct jednu z pověstí, která se váže k tomuto kraji a zvlášť k Radyni.

Pověst: Zlý kolomazník s trakařem

Jedno z velice nebezpečných strašidel na Radyni a v jejím okolí je černý Hanuš, původně kolomazník, který zahořel touhou po krásné dívce žijící se svými pěti bratry na Radyni. Když je jednou zastihl na palouku neozbrojené, povraždil mladíky sekerou a jejich sestru naložil na svůj trakař s kolomazí. V té chvíli se před ním objevil duch Radouše, který Hanuše srazil k zemi a navěky proklel. Dívku zachránil a uzdravil i jednoho z jejích bratrů.
Od té doby začal černý Hanuš na Radyni strašit. Pouze v noci a nejčastěji za bouřky. Obyvatelé nedalekého Starého Plzence slýchávají od hradu lomození, chrastění a drnčení, které připomíná zvuky vydávané dřevěným trakařem drncajícím přes kameny. Někteří dokonce zaslechli i volání: „Kolomaz! Kolomaz!“. Nelze se divit, že na Radyni místní v noci raději nechodili a pověsti o strašidlech neberou na lehkou váhu.

A jak to bylo se zvonem?

Na podzim roku 1904 se losinský učitel pan Brejcha z místní školy vydal do nedalekého lesa na sběr listí pro svůj herbář. Byl tak zabrán do sbírání vhodných listů javoru, dubu a buku, že si ani nevšiml, že se začalo smrákat. Ze svého hloubání ho ale vytrhlo zvonění klekání z nedaleké zvoničky na návsi. Zdálo se mu, že zvon zvoní naléhavěji než jindy, ale toto varování bral na lehkou váhu. Třeba si zvoník přihnul více režné, než by se slušelo.
V dálce uslyšel ještě další zvuky. Lomození a drnčení a také nesrozumitelné mumlání. Není divu, že se náš učitel začal třást strachy. Nebyl to žádný hrdina, pouze učitel a tak se dal raději na rozvážný ústup. Zvuky se stále přibližovaly a tak učitel začal panikařit. Když se před ním zjevila černá otrhaná postava tlačící trakař, bylo toho už na něj moc. Vzal nohy na ramena a začal utíkat zpátky do své školy, do bezpečí. Během útěku nepotkal živou duši i zvířata byla zticha a dokonce i vítr utichl. Přišlo mu to velice divné a jak o tom začal přemýšlet, zapletly se mu nohy do sebe a upadl. Tak blízko své školy a vlastně tak daleko.
Černý Hanuš ho dohonil a divoce gestikuloval, že nebohého učitele hodlá utopit v sudu s kolomazí, kterou veze na trakaři. Učitel začal omdlévat, když tu přišla záchrana, v kterou snad ani nedoufal. Zvon ve zvoničce začal sám od sebe zvonit velice tklivou melodii. Nejdříve pomalu, ale jak nabírala na intenzitě, začala se zrychlovat. Když už to vypadalo, že je na samé hranici, zvon se utrhl a letěl ke zhroucené postavě a k Hanušovi. Začal se nad nimi vznášet, melodii stále zvonil a začal se pomalu zahřívat. Žár začal být až nepříjemný. Kolomaz na trakaři začala bublat a Hanuš z té melodie šílel. Učitel se cítil jako ve snách, za to Hanuš jako v noční můře. Když už to nemohl vydržet, nechal nebohého učitele učitelem a dal se na útěk, trakař táhl samozřejmě s sebou, hlavně zachránit svůj cenný náklad. Učitel se probral, ale po zvonu, ani po Hanušovi nebylo ani vidu, ani slechu. Na tu melodii ale nadosmrti nezapomene. Když šel okolo kapličky, všiml si, že zvon chybí.

Učitel si nebyl jistý, jestli se mu to skutečně stalo, nebo jen zdálo, ale na důkaz svého vděku nechal 29. května roku 1905 opravit na vlastní náklady kapličku a nechal zhotovit nový zvon. Starý zvon buď ukradl nějaký lapka, nebo stráží v lesích a chrání Losinou před Hanušem?!?!

O Losiné

Obec Losiná leží 11 km na jih od města Plzně při hlavní silnici na České Budějovice. Jméno obce je dle zdrojů z tamější kroniky odvozeno od zlosynů, neboli zlých synů pána Radouše na Radyni. Staré jádro vsi tvoří dlouhá a velká ulicovitá náves s potokem uprostřed. Losiná má patrně starší, ranně feudální původ a současně je jednou z mála obcí, o níž se dochovaly přesné zprávy o převodu na nové zákupní právo. Samotný převod byl uskutečněn roku 1327 za Jaroslava ze Štěnovic. Na konci 14. stol. vlastnila vesnici bohatá měšťanka Anna Pabiánková, věrná stoupenkyně Jana Husa. V těžkých dobách se její rodina uchýlila na štěnovickou tvrz, kterou Plzeňané dobyli a na 60 lidí včetně dětí povraždili. Zachránilo se jen několik členů rodiny a těm císař Zikmund zkonfiskoval majetek. Panovník dlužil Plzni 2000 kop grošů, které si vypůjčil na válku, jednou ze splátek v roce 1425 byla i Losiná.
Později připadla obec ke šternberskému panství při hradu Radyni, které roku 1561 odkoupily Kokořovci. V říjnu 1620 přepadli uherští jezdci ve službách českých stavů bavorské vojsko, ubytované právě v Losiné. Uhři pobili právě 100 mužů a odnesli si značnou kořist, ves ovšem byla značně poničená. Pak se zde vystřídalo několik majitelů, mezi nimi např. Černínové. V srpnu 1885 se v kraji uskutečnily velké císařské manévry a konference generálního štábu se konala vbudově školy v Losiné. V květnu roku 1905 se konala velkolepá rekonstrukce návsi, kdy na opravy získala obec od země finanční podporu. Starosta obce však zapojil do opravy návsi všechny občany. Ti pracovali ze své vůle a zdarma a peníze, které ušetřili, pak obec věnovala na splacení dluhů. V témže roce bylo vysázeno 375 stromů v císařském sadě a uskutečnila se velkolepá slavnost.

zdroj: wikipedie

Další ze série o kapličkách

Kaplicky v Koterove

Kaplicka v Bozkove

Kaplicka u Bozkova

Kaplicka v Nezbaveticich

Kaplicka v Sedlci

Additional Hints (Decrypt)

uynih imuheh, fchfgvg qbyh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)