Skip to content

Brnenske budovy - MZA Mystery Cache

Hidden : 9/23/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ] Keš se nenachází na úvodních souřadnicích.

[EN] The cache is not located at the initial coordinates, unfortunately the below listing is in Czech language only. If you are really interested in finding the cache please use a commercial translator.


Moravský zemský archiv v Brně

Tato keš navazuje na původní krabičku číslo 6 ze slavné série BB/aneb.., jejíž archív můžete najít zde. Ač původní keš sloužila již od roku 2007, nebyla příliš navštěvována a navíc se neustále potýkala s problémy na finálních souřadnicích.

Unikátní budova brněnského MZA si ale krabičku určitě zaslouží a tak doufám, že tato nová verze, která má i nové finální souřadnice, se bude líbit.

Krátká historie a vývoj

Moravský zemský archiv – vznik, vývoj, současnost a příprava účelové budovy

Moravský zemský archiv (MZA) byl zřízen v roce 1839 z iniciativy stavů v Brně, sídle nejvyšších zemských úřadů a hlavním městě Moravy, jako jeden z nejstarších společenskovědních ústavů na Moravě, předchůdce akademických a univerzitních vědeckých pracovišť. Jeho posláním bylo zkoumat a vyhledávat prameny k dějinám Moravy a sbírat je koupí, přepisy nebo výpisy. Vznikl jako první archiv nového typu „na zelené louce“, tedy bez návaznosti na úřední registratury. Byl zřízen moravským zemským sněmem a spravován moravským zemským výborem. I když šlo o ústav zemské samosprávy, plnil od roku 1855 funkci archivu nejvyšších zemských politických, soudních i samosprávných orgánů a stal se prvním archivem tohoto moderního typu v celé monarchii.

Vývoj po roce 2000

Centrála MZA měla vedle účelových prostor v Brně na Žerotínově nám. v Zemském domě z roku 1908 depozitáře a pracoviště na pěti místech v Brně a třinácti místech v krajích Jihomoravském, Vysočina a Zlínském, z toho ve třech objektech byla uložena církevní depozita. Z téměř všech těchto objektů bylo nutno dovážet archiválie do studovny v centrále archivu, pouze v Třebíči, Zlíně a v zámeckém areálu Kunštát působily pobočné badatelny. Od r. 2000 byl archiv každoročně vymisťován z dosud užívaných, i když nevhodných objektů, případně archiváři zachraňovali archiválie poškozované přívalovými dešti, takže archiváři s vysokoškolskou kvalifikací ztráceli mnoho pracovních dnů neodbornou manuální činností a stav uložení velmi poškozoval archiválie. Již kontaminováno nebo bezprostředně ohroženo bylo 40 km archiválií! V r. 2002 převzal MZA jako své vnitřní organizační jednotky 15 státních okresních archivů z krajů Jihomoravského, Vysočiny a Zlínského s jejich tehdy 55 km archiválií a stal se největším archivem v republice.

Až v r. 1984 se podařilo zadat studii pro výstavbu archivu a bylo vybráno několik vhodných lokalit, dále se již tyto snahy nedostaly. V květnu 2003 rozhodlo vedení MV o výstavbě účelové budovy pro MZA, což vláda potvrdila na svém výjezdním zasedání v Brně 12. 5. 2003.

Dne 29. října 2007 byly slavnostně otevřeny nové budovy Moravského zemského archivu. Bylo tak dovršeno obrovské úsilí o solidní zabezpečení více než 60 km archiválií k dějinám Moravy v důstojných a nedevastujících podmínkách.

Novostavba Moravského zemského archivu je situována v komerční části kampusu Masarykovy univerzity v Brně na okraji katastru Starého Lískovce v blízkosti bohunické fakultní nemocnice. Architektonicky ladí s budovami kampusu, projektovanými v architektonickém stylu hi-tec. Komplex nových budov Moravského zemského archivu proslavilo noční osvětlení fasády, archiv je nyní svítící dominantou západního obzoru města. Stavba je rozdělena na dvě části - železobetonový depotní blok je koridorem propojen s lehkou oceloskleněnou hi-tec konstrukcí provozní budovy, která vyjadřuje podle přání architektů otevřenost, lehkost a vstřícnost ve vztahu k historikům a badatelské veřejnosti.

Stavba je rozdělena na dvě části - železobetonový depotní blok je koridorem propojen s lehkou oceloskleněnou hi-tec konstrukcí provozní budovy, která vyjadřuje podle přání architektů otevřenost, lehkost a vstřícnost ve vztahu k historikům a badatelské veřejnosti. Devítipodlažní budova depozitáře je tvořena 47 sály pro uložení archiválií, které jsou v současnosti vybaveny v 1. až 5. nadzemním podlaží stabilními a v 6. až 9. nadzemním podlaží kompaktními regály s celkovým počtem 80 bkm polic. V případě přikoupení podvozků se dají stabilní regály postupně využít na vybudování kompaktních regálů - tímto způsobem se dosáhne projektovaného množství 110 bkm regálové plochy.

Depotní budova je veřejnosti nepřístupná a je pod stálým dohledem. Společné 1. podzemní podlaží obou částí je určeno zčásti jako technické zázemí a zčásti pro příjem, sterilizaci, konzervaci a roztřídění archiválií. Dílny konzervátorů jsou osvětleny přímým světlem z anglického dvorku. Skleněný administrativní blok je určen do 2. NP veřejnosti a ve 3. až 5. NP jsou kanceláře a pořádací místnosti archivářů a ekonomického úseku archivu. Sem jsou situovány i digitální úložiště, fotoateliér a digitalizační a mikrofilmová dílna. V 1. podlaží se nachází velký a malý víceúčelový sál a foyer, ve 2. NP byla vybudována rozsáhlá badatelna. 6. NP je řešeno jako technické pro umístění strojoven klimatizace budovy a na střeše administrativního bloku je vytvořena střešní zahrada, sloužící jako relaxační zóna.


foto: Petr Opletal

Archiv pořádá i oblíbené a úspěšné exkurze po novostavbě, uvozené přednáškou o archivu, zájemci se mohou přihlásit na sekretariátu archivu (pí Filipová, tel. 533 317 534). Pro badatele je nejvýznamnější místnosti badatelna ve 2. NP, kde je 96 míst pro zájemce o studium archiválií. Pro genaalogy jsou v badatelně stále k dispozici čtečky mikrofilmů a také několik počítačů pro vstup do virtuálního archivu Acta publica na webu MZA, který je k dispozici všem zájemcům o genealogii zdarma.

A nyní k vlastnímu uložení krabičky

Výpočet finálních souřadnic 

Jelikož každý správný kačer používá mimo GPS navigace i různé mapy a Moravský zemský archív je jich plný, ukážeme si jak pracují badatelé při hledání té správné archiválie. Ale nebojte se, nebudete kvůli tomu muset jít do badatelny MZA a strávit tam hodiny hledáním, ale můžete zůstat sedět doma a využít toho, že vše je přístupné online na internetu a to na více místech. Úkolem je najít 6 archivních map podle zadaných kritérii a u nich zjistit rok mapování, tedy rok ve kterém došlo k zakreslení katastrální situace dané lokality na mapu. Pokud existuje více verzí map dané lokality, berte vždy tu s nejstarším rokem. Všechny mapy které hledáme pocházejí z dob Rakouska Uherska a jsou z období let: 1824 -1860. 

Vyhledat archivní mapu můžete na základě: názvu katastrálního území a to v českém, nebo německém jazyce, okresu lokality, roku mapování a vůbec nejlépe podle signatury, kterou je každá archiválie opatřena. U každé hledané mapy máte k dispozici pouze dva vybrané údaje a podle nich musíte mapu najít a ke každému písmenu přiřadit rok mapování nalezené mapy. Pak už jen hodnoty dosadíte do níže uvedeného vzorečku a můžete vyrazit pro finálku.

Mapa A
Území německy: Roketnitz
Okres: Třebíč

Mapa B
Území: Vinary
Okres: Přerov

Mapa C
Území německy: Schebetein
Okres: Brno-město

Mapa D
Signatura: MOR279618270
Okres: Hodonín

Mapa E
Území: Chornice
Okres: Svitavy

Mapa F
Území německy: Tobitschau
Okres: Přerov

Vzorec pro výpočet finálních souřadnic:

N 49° [E-A].[E-B][F-C][D-A] E 016° [F-B][B-D].[E-D][C-A-1][F-C]


Zdroje:
©2013 MZA - Moravský zemský archív v Brně
http://www.mza.cz/    foto, texty
http://cs.wikipedia.org/wiki/  (Moravský zemský archiv v Brně)  foto, texty

A cache by

Historie keše:
24.9.2013
- založení keše


Hodnocení cache v GCVote

Additional Hints (Decrypt)

[mystery] Vaqvxnpaí fxvpv arob Fgnovyaí xngnfge [final] Zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)