Skip to content

Pikador Multi-cache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Sopdet Reviewer - Reviewer pro ČR (především kraje Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský)

More
Hidden : 4/12/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá multicache, která poodhalí tajemství budějovického pikadoru...


Mohou-li se České Budějovice pochlubit nějakou gastronomickou (a lingvistickou) zvláštností, je to nade vši pochybnost pikador. Právě z našeho města se párek v rohlíku rozšířil do jiných českých krajů, jen zde si ale zachoval svůj původní název. Pikador se v Budějcích poprvé objevil před více než čtyřiceti lety a - věřte, nevěřte - bylo to přesně takhle. smiley

V létě 1972 dostal tehdy třiapadesátiletý českobudějovický řezník Václav Masopust povolení vycestovat na dovolenou do Španělska. Zážitky z cesty si zapisoval do deníku, ve kterém se dočteme:

„Znova procházíme Madridem, v ulicích je čilý ruch, policajti na křižovatkách se točí jak čamrdy, ruce jim lítají hned sem, hned tam, nahoru, dolu, přitom pískají a kolony vozů projíždějí takřka bez zastavení. Dál bez zastavení jdeme i my, v ulici je jeden obchod vedle druhého, podobně i banky na druhé straně. U jedné výlohy s občerstvením zůstávám stát, vidím, jak z tlustého bodla sundává prodavač děravý rohlík, teplý párek namáčí do hořčice, vsouvá ho do rohlíku obaleného ubrouskem a podává zákazníkovi. Připravím si můj foťák Praktisix, vyfotím, prodavač vylítne a chce peníze. Dávám mu deset peset, slyším jen ‚senkju verimač‘ a už je zpět u pultu.

Přemýšlím, jak tento výrobek nazvat. Když jsme byli na koridě, kde vidím býčí zápasy, matadora, pikadora, jak zapíchává kopí do hrudí býka, jsem rozhodnut a doma podám zlepšovák a nazvu to ‚Pikador‘ (teplý párek s rohlíkem).“

V deníku se dále dozvíme, jak původní stroj na přípravu pikadora vypadal:

„Vana na horkou vodu je vyrobena z hliníkové masňácké lodny s otvorem na napouštění vody a dole výpustným kohoutem. Do horní části je přiletováno šest děravých, do špice vyvrtaných bodel tak, aby do nich mohla vnikat horká pára z vany ohřívané propan plynem. Zrovna tak je do vany vyříznut velký otvor pro hrnec s deseti dírami a poklicí na ohřívání párků. To je připevněno ke kovové konstrukci se čtyřmi koly na přepravu. Do kovové konstrukce lze zasunout držáky se stříškou proti slunci či dešti na volném nechráněném prostranství.“

První pikadory se prodávaly od října 1972 v provozovně českobudějovického závodu Potravin v Krajinské ulici, která se jmenovala U zlatého lva a kde Václav Masopust působil jako vedoucí.

„Všichni zainteresovaní se chodí dívat, já radím prodavačce Miladě a chci, aby párek byl do rohlíku zasunut celý a ne, aby ho jedna čtvrtina byla nad rohlíkem. Mám kvůli tomu potíže s pekárnou, chci, aby rohlíky byly větší, neboť stávající jsou úzké, trhají se a nám tak vzniká problém, co s tím. Moje žádost za podpory závodu je vyslyšena a realizována až 15. 11. 1972. Jednu špičku rohlíku ořezáváme, rohlík ocílkou propíchneme, aby se snáze napíchl na horké bodlo. Takhle upravený rohlík vsouváme do malého sáčku či kornoutu, které ve volných chvílích dělají prodavačky. Když se vše udělá tak, jak já si to přeji, tak je to chutná, poměrně levná, rychlá a hygienická svačinka. Zájem o ‚Pikadora‘ je veliký i v okresních městech, jakož i Praze a i dederoni ze Suhlu se k nám chodí na něj dívat. Vyskytují se návrhy na patent. To nelze, neboť nejsem originálním vynálezcem.“

Jednalo se též o tom, že by všichni budoucí uživatelé strojů na párek v rohlíku platili jeho českému konstruktérovi 10 haléřů za prodaný pikador… Skutečnost je nicméně taková, že Václav Masopust za svůj zlepšovací návrh dostal jednorázovou odměnu ve výši 1 000 korun, ocenění pro nejlepšího zlepšovatele Jihočeského kraje v roce 1972 a s tím spojenou týdenní cestu do Sovětského svazu, které se však vzdal. smiley


EN:

Hot dog is only called Pikador in the city of České Budějovice and it first appeared more than 40 years ago. This is the story of how it all began:

In 1972, Vaclav Masopust, a 53-year old butcher from Ceske Budejovice, was allowed to travel on holiday to Spain. In his diary we can read:

We're walking down the streets of Madrid, passing a lot of shops and restaurants. I stop in front of one of the fast food restaurant windows where I can watch a shop assistant making a hot dog. When I take a photo with my Praktisix camera, the shop assistant runs out immediately and asks for money. I give him 10 pesetas and he's back inside. I'm thinking of the name for this meal. When we go to see bullfighting, where matadors and picadors pearce bulls with their swords, I'm decided. Back at home I submit a proposal for Pikador – a warm sausage with a roll.

Mr. Masopust made the first Pikador machine and started selling them in August 1972 in Krajinska Street At the Golden Lion Restaurant where he worked. There were a lot of people willing to buy and taste Pikador not only in České Budějovice but also in other cities as well as Prague. Some people thought he should have applied for a patent. However, this wasn't possible as he wasn't its original inventor.


Snímek pořízený zřejmě před prodejnou a bufetem U zlatého lva v Krajinské třídě. / The photo was probably taken in front of The Golden Lion Restaurant in Krajinska Street.

Velké oblibě se pikadory těšily každé léto na celostátní zemědělské výstavě Země živitelka. / Pikador was very popular at a well-known Czech exhibition called Země živitelka.

Pikadory se prodávaly i před řeznictvím U Stožických na rohu ulic Lidická a Matice školské. / Pikador was also sold in front of Stozicky Butcher's at the crossroads of Lidicka and Matice Skolske streets.


Na úvodních souřadnicích keš nehledejte. Nachází se tam dům s prodejnou, ve které budějovický „vynálezce“ pikadoru pracoval před odchodem do důchodu. Dům si prohlédněte, dosaďte veličiny X, Y a Z do geovzorců (výsledek případně upravte na trojciferný, tj. 33 bude 033 apod.) a můžete vyrazit pro finálku. Na kole jste u ní za chvíli, automobilisti se mohou trochu přiblížit a pěší těšit na nenáročnou procházku.

X = počet do ulic směřujících oken v prvním patře domu | Y = současné číslo popisné domu | Z = současné číslo orientační domu

Final: 48°57.(Y-3*Z+2*X+1) 14°29.(Z-2*X)

Keš není uložena nikterak zákeřně, tak snad bude její životnost delší než trvanlivost vakuovaných párků…
Po odlovu prosíme o důkladné zamaskování s využitím dostupných přírodních zdrojů!


EN:

The coordinates will take you to a house where the inventor of Pikador worked before he retired. Look at the house, find X, Y and Z and then you can set out to find the cache.

X = number of the windows on the first floor | Y = house number on the red table | Z = house number on the white table

Final: 48°57.(Y-3*Z+2*X+1) 14°29.(Z-2*X)

The cache isn´t hard to find so hopefully it will last longer than a sausage is best before...

Additional Hints (Decrypt)

cbq xnzral / haqre gur fgbarf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)