Skip to content

Zeleznicni most Multi-cache

Hidden : 9/13/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Železniční most v Turecku

Železniční most ve Verměřovicích byl postavený v roce 1873 nad Tichou Orlicí. V roce 1928 byl původní železný most vyměněn za nový. Starý železný most byl po úpravách přemístěn do Litic nad Orlicí, kde se po něm projedete nebo projdete, pokud půjdete přes Divokou Orlici na zdejší nádraží.


Z historie místní železnice...

S rozvojem průmyslu vyvstala nutnost výstavby nových komunikací a dopravních prostředků. Dráha začala se zde stavět 10.3.1872. Pro mnoho zdejších lidí to byla především příležitost k lepšímu výdělku, přestože docházelo k těžkým zraněním a smrtelným úrazům. První vlak na zkoušku už projel 18.12.1873 a pravidelná doprava byla zahájena 10.1.1874. První léta jezdily osobní vozy skoro prázdné a žádný z nich v obci nezastavoval. Verměřovice a všechny okolní vesnice měly zájem o zřízení nádraží, které jim bylo slibováno už před započetím stavby. V roce 1884 při zdejším strážním domku byla postavena železniční zastávka s dřevěnou čekárnou. Protože frekvence projíždějících vlaků vzrůstala, došlo po válce v roce 1922 ke stavbě slušné zděné čekárny s kanceláří pro výdej jízdních lístků (s malými oprava sloužila do roku 2008), který sem byl převeden z okna strážního domku. V roce 1928 podle tehdejšího jízdního řádu jezdilo přes Verměřovice do Kyšperka každý den 7 osobních vlaků (všechny zde stavěly), 3 rychlíky a 7 nákladních souprav, podobná frekvence spojů byla i opačným směrem.
Za zmínku stojí na tuto dobu pozoruhodná oprava železného mostu přes řeku Orlici. Dne 20.11.1928 ve 13:30h byl starý most jedním tahem vytažen a na jeho místo zasunut nový most. Výměna trvala pouhých 9 minut bez přerušení jízdního řádu vlaků. Železnice přinesla mimo tolik potřebnou dopravu rovněž stálé zaměstnání a slušnou obživu řadě zdejších občanů (v roce 1928 už jich na dráze nalezlo práci 24 a 13 dalších v žulovém lomu za strážním studeneckým domkem).

Proč se říká Verměřovicím Turecko ?

Druhý příběh o Turcích a Turecku: (první příběh ZDE)

Dříve než se slunce vyhouplo nad Studencem, nastupovaly při pondělku čety pracovníků na stavbu mostu přes Orlici. Práce spěchá, most musí stát co nejdřív, aby se po kolejích mohlo vozit stavivo a všechno potřebné dál. Je tu slyšet hovor českých dělníků, hlasité řeči snědých Taliánů a sem tam i německé rozkazy. To inženýři firmy bratří Jungů z Německa dávají parťákům pokyny. Jeden pilíř je už hotov a druhý vzrůstá pod lešením.
Nikomu se nechce na lešení, pod nimi hučí řeka, která přes noc zase stoupla o metr. Nakonec je inženýr přesvědčí a práce pokračuje. Poslechli ho Češi i hluční Taliáni, ale neposlechla ho Tichá Orlice. Voda povážlivě stoupá a přináší kde co. Mezi jiným i fošnu s trámem. Prudkost jejich nárazu otřásla lešením tak, že se pomalu řítí do hučícího živlu. Chlapy se chytají čeho můžou a bojují statečně o život.
Byl to takřka zázrak, že to všichni přežili ve zdraví. Inženýr na oslavu pozval všechny do kantýny na hostinu, kde na jeho útraty mohli sníst a vypít, co snesou. Nálada byla vynikající. Italský parťák Antonio vypráví, co viděl z olše, na které při té vodní koupeli, nevědouc jak, skončil. Všichni se různě plácající a chytající se všeho v rozbouřené Orlice mu připomněli Turky, kterým zatopili před třemi léty u Kréty. Tehdy rozstříleli turecké šifé affondáta a Turci se chovali v moři stejně jako naši lidé, každé dřevo jim bylo dobré, aby si zachránili život. Nakonec se všichni pěkně rozkurážení přestrojili za Turky, vyrobili si turecký prapor a s muzikou vpochodovali do vesnice. K Turkům se přidávají kluci i dospělí chlapy, z oken na ně mávají děvčata i staré baby. Kde jinde by mohli skončit, než v místní hospodě. Zpívalo se, vyhrávalo, jedlo a pilo. Teprve po půlnoci, když docházeli hospodskému zásoby, dal Antonio povel k odchodu. K noclehárně je doprovázelo mnoho rozjářených vesničanů i s muzikanty.
Druhý den ráno, když řeka zmoudřela, pustili se Turci v červených fezech s vervou do stavby nového lešení, aby dohonili promeškaný den.
Od toho dne nejezdily bánvágle s materiálem do Verměřovic, ale do Turecka. Most se zdárně dostavěl, Taliáni se přesunuli výše k horám, ale turecký prapor vál na kantýně vesele dál. Když později podnikavý hostinský u zastávky postavil novou hospodu, objevil se na jejím průčelí nápis Hotel Cařihrad a u něho turecký půlměsíc s hvězdou. Obec sice nepřestoupila na mohamedánskou víru, ale přezdívku Turecko přijali všichni s porozumění. Dokonce když později rekruti nastupovali k odvodu, pochodovali vesele pod tureckým praporem.
Od čeho mají tedy Verměřovice přezdívku Turecko? Od tureckého hospodářství? Kdepak! Tam se vždycky hospodařilo dobře a i dnes je na výstavnou ves radost pohledět. Nebo snad proto, že seděli Verměřováci s nohama křížem jako Turci a netečně hleděli, jak jim hasiči z okolí hasí panský dvůr? Ani to ne! Z Verměřovic udělala Turecko veliká radost, že všechno pod mostem dopadlo dobře: Na konec z toho byla taková veselá sranda!

Podle vzpomínek Jana Svobody z Verměřovic zaznamenal a příběh Turci v Čechách do své knihy Lidé od Orlice zařadil Ant. Špinler. (Kráceno).

--Texty převzaty z publikace TADY ŽIJEME - Verměřovice a jejich proměny--

A konečně k samotné keši:

Keš je umístěna na hranici PR Sutice, tak prosím pozor na vzácný Střevíčník pantoflíček !

1 STAGE

na výchozích souřadnicích ciferujte
A = datum větší povodně vytesané do podpěry mostu
B = datum menší povodně vytesané do podpěry mostu

 2 STAGE

 50°00 (A+2) (B-A-2) (B-3)
 16°33 (B-2) (A+3) (A-4)

na spočtených souřadnicích ciferujte
C = ev. číslo nejbližšího stavebního objektu souvisejícího s dopravou

3 STAGE

50°00 (C+3) (C+1) (C+A+2)
 16°33 (C+2) (B+A-4) (C+1)

Vidíte ze spočtených souřadnic vechtrovnu?
D = 0 ...pro odpověď ANO
D = 1 ...pro odpověď NE

a dále na spočtených souřadnicích hledejte
E = počet písmen na fasádě domu, který byl v minulosti cílem návštěvníků přijíždějících po místní železnici

4 STAGE

 50°00 (A+C) (E-2) (E-6+D)
 16°33 (B-C) (D+1) (E-7+D)

na spočtených souřadnicích hledejte
F = počet písmen na kamenném vlastnickém mezníku (dostanete se k němu pěšinou podél plotu nad řekou)

FINAL STAGE

 50°00 (A+4) (F-1) (F-3+D)
 16°33 (B-3) (F-C) (F+E-8)

a konečně na spočtených finálních souřadnicích hledejte :-)

19.7.2014 změna velikosti keše z micro na malou. Určeno pouze pro CWG, příp. TB. Prosím nevkládejte jiné předměty.
19.2.2016 přidána nápověda pro snazší odlov.
22.7.2017 na základě připomínek zvedám na T3.5. Procházka je cca T1.5, finálka dle výšky a fyzické zdatnosti lovce od T2 až po T4
25.8.2020 provedeno úprava listingu. Doplněna nová informace o uložení původního mostu v Lidicích nad Orlicí.

Additional Hints (Decrypt)

1. cnyv gr xnprer qboer ovqyb ? 2. an v/l qbfg mnyrmv 3. mrfcbqh arav ivqrg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)