Skip to content

Nowodworek Mystery Cache

Hidden : 9/16/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

2013 ROK JUBILEUSZOWY


Gmach I Liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego przy Placu Na Groblach powstał w latach 1897-1899. Zaprojektował go, z przeznaczeniem na siedzibę gimnazjum, wykształcony w Wiedniu architekt Józef Sare (1850-1929) w 1896 roku. Józef Sare był znany m.in.  z zaprojektowania i wybudowania Gmachu Starostwa przy ul. Basztowej (dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego). Sprawował również później funkcję v-ce prezydenta Krakowa.

CZTERY PORY ROKU Z ŻYCIA SZKOŁY: http://youtu.be/40gufYsGI4U

W 1898 roku szkoła przeniosła się z Collegium Nowodworskiego do obecnego budynku projektowanego przez Józefa Sarego przy Placu Na Groblach. Gmach Liceum został wpisany w rejestr zabytków miasta Krakowa. Do rejestru tego wpisano między innymi prezentowany na poniższym filmie hol szkoły ze sgraffitami wykonanymi przez Fryderyka Lachnera zawierającymi na ścianach sceny z „Iliady” i „Odysei” Homera oraz na suficie kopię „Uczty Platońskiej” Rafaela. Ze względu na to iż wejście i oglądniecie wnętrza może być utrudnione zachęcem do skorzystania z wirtualnego spaceru.

SPACER PO HOLU SZKOŁY: http://youtu.be/4shQjuP0ldQ 

HYMN SZKOŁY: http://youtu.be/p9HLyQFHyYA

W początkach Nowodworka pracę podjęło grono zaledwie… trzech nauczycieli, które stopniowo rozrosło się do pięciu. Ich pobory wynosiły 60 złotych rocznie, ale wraz z rozrastaniem się grona pedagogicznego poczęły stopniowo spadać. Obecnie państwowa szkoła nie wymaga od nas zbyt wielu nakładów, ale wówczas z powodu całkowiecie odmiennej organizacji szkolnictwa istotne były opłaty pobierane od uczniów: introitales (opłata wstępna), cretales (opłata na kredę), amona (rozdzielane na wszystkich koszty opału) a także  kwartał (zasadnicza składka uczniowska wynosząca od 8 do 15 groszy, której pobór dostarczał niemałych kłopotów ). Na szczęście pedagodzy mogli liczyć na finansowe wsparcie Uniwersytetu, udzielane co roku z okazji dnia świętej Małgorzaty, 13 lipca.
    Plan zajęć oczywiście zależny był od tego, do której uczęszczało się klasy. Przebieg zajęć w ciągu tygodnia trącił monotonią – jedyne różnice dostrzegało się w zajęciach... sobotnich. I tak na przykład w klasie pierwszej (poświęconej studiowaniu gramatyki łacińskiej) w normalnym dniu nauki (rozpoczynanym latem o godzinie 6:00, a zimą pół godziny później) przypadało siedem godzin nauki. Pierwsza lekcja poranna polegała na egzaminowaniu z materiału przerobionego poprzedniego dnia (w tym recytowaniu krótkich dystychów Katona przekazujących znaczące prawdy życiowe), a dwie końcowe miały „ćwiczyć styl” poprzez pisanie krótkich wypracowań. Arytmetyka wykładana była tylko w soboty i nie wykraczała poza cztery działania. W drugiej klasie (zwanej klasą poetyki) dziennie odbywało się o jedną lekcję mniej. Warto nadmienić, że opierano się głównie na tekstach Focylidesa, Justyna, Horacego, Epikteta, Cycerona czy Demostenesa. Religia odbywała się raz w tygodniu i polegała na studiowaniu zapewne niełatwych katechizmów jezuity Piotra Kanizjusza. Jak podaje w swej pracy Henryk Barycz „Formy nauczania były trzy: wykład, a raczej dyktad, lektura klasyków, połączona z rozbiorem gramatyczno-rzeczowym tekstu, pisemne wypracowania retoryczne”
Obecny gmach liceum został oddany do użytku 29 listopada 1898 roku, kiedy to też poświęcił go biskup Jan Puzyna. Rozpoczęta rok wcześniej budowa siedziby przy placu Na Groblach odbywała się pod okiem szanowanego architekta, wiceprezydenta Krakowa - Józefa Sarego. Freski w hallu głównym obrazujące sceny z dzieł Homera i kopię „Szkoły ateńskiej” Rafaela wykonał Fryderyk Lachner. Tablica ku czci Bartłomieja Nowodworskiego umieszczona na klatce schodowej jest pamiątką po hucznych i wyszukanie świętowanych obchodach jubileuszu 300. lecia szkoły. Wykonał ją Kazimierz Pochwalski. Jak wielu zapewne wie, ciągłość prześwietnej Placówki bywała zaburzana - gmach dwukrotnie odbierano uczniom Gimnazjum Nowodworskiego. Podczas I wojny światowej już 24 października 1914 roku urządzono w nim szpital zakaźny dla żołnierzy, a podczas II wojny światowej od 6 września 1939 roku kwaterowali tu żołnierze niemieccy. Tego samego dnia na dziedzińcu szkoły Niemcy spalili księgozbiór liczący około 8300 pozycji, zbiory przyrodnicze i fizyczne. Do niedawna sądzono, że zniszczono wtedy także sztandar szkoły, który jednak zaginął później w niewyjaśnionych okolicznościach.
 
Odpowiedz na pytania i wylicz kordy:
A - budynek I LO mieści się pod numerem?

B - którą rocznicę istnienia obchodzi w 2013 r. I LO?

Pierwsza szkoła została powołana jako Kolegium Nowodworskie. Cyfry z roku powołania dodaj do siebie i otrzymasz C, natomiast sumę: dzień i miesiąc (arabskie) przyjmij za D

E- pierwsze grono nauczycielski liczyło... osób?

F - mecze piłkarskie pomiędzy I LO i II LO nazywane" Święta ..."

Absolwentami tej szkoły było wiele znamienitych osób, podaj ich nazwiska:
G - znany generał (spotykany w latach 80-tych na banknotach)
H - uczeń który w późniejszym okresie został królem Polski

SKRYTKA FINALOWA ukryta pod wspólrzednymi :

N 50 G. B-(A*D)+(F*A)
E 19 (C-1)+[A*(A-F)].(B*2)+[(H*F)*E]-(H+C)
 
Wszystkie informacje dostępne są w internecie, nie ma konieczności wchodzenia do szkoły. Kesz nie znajduje się pod lokalizacją startową. W skrytce znajduje sie logbook, ołówek, certyfikat. Zachęcam szczególnie byłych Nowodworczyków.

 

 


Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)