Skip to content

Hledani ztracene Jihlavy IV- klavirka Multi-cache

This cache has been archived.

Varouch: Uvolním místo někomu dalšímu.

More
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Hledání ztracené Jihlavy IV

klavírka a Stará plovárna

     Hledání ztracené Jihlavy je série několika keší, které mají za úkol provést hledače místy, která důvěrně zná a kterými třeba denně prochází, nebo místy, která by rád viděl a poznal. Místy, jejichž minulost mu zůstává mnohdy ukryta za fasádami nových domů, nebo skryta v nových úpravách, či je jen odsunuta do zapomnění. Těm, kteří tato místa navštíví poprvé, nabídnou pohled na minulost, více či méně vzdálenou. A současnost, více či méně povedenou.

     Z tohoto důvodu obsahují listingy pouze historické fotografie, současný stav uvidíte sami.

 

     Jedná se o jednoduché městské keše určené i pro hledače s dětmi, nebo s kočárky, ale v zalidněném prostředí, dbejte, proto prosím o maximální obezřetnost při odlovu. Z tohoto důvodu byly voleny velikosti malá, mikro nebo nano.Velikost nano není magnetická bradavice,ale rozměr, který je menší než třetina klasické filmovky. Keše nejsou určeny k výměnám a neobsahují tužku.

 

      klavírka a její předchůdci 

1376 - doložen vodní mlýn, který byl postupně rozšiřován a provozován až do roku 1861 

1862 - S. L. Salzer zavedl výrobu prýmků a stuh  

1867 - K. Hesse obnovil mlýn, poháněný parou 

1907 - J. Horych zavedl v bývalém mlýně tkalcovskou výrobu          

1920 - R. Dobrovolný pletárna Moravia

Ale teď již ke klavírům v roce 1871 mistr klavírník Josef Bělohlávek zakládá malou klavírnickou dílnu v Jihlavě                                                                                                                                 

1924 - výroba se rozšiřuje, stěhuje se do těchto prostor, kde továrník Josef Breitner s patronací vídeňské firmy "Hofmann & Czerny" dílnu rozšiřuje a s 50 dělníky pokračuje ve výrobě

1927 - založen společný podnik "Jihlavská továrna pian a.s.", kde se na základě licenční smlouvy vyrábí pianina a klavíry "Hofmann & Czerny“    

1945 - ustanovena národní správa

1948 - továrna je znárodněna a začleněna do jednotného podniku "továrny na piana a varhany" v Hradci Králové 

1993 - založena společnost Bohemia Piano, s.r.o., která od státu odkupuje továrnu v Jihlavě                                        

1995 - otevřen nový provoz na výrobu klavírů v Hradci Králové.  Nástroje se vyráběly pod obchodními jmény:  Bohemia Piano, Rieger- Kloss, Schlögl a Hofmann & Czerny

2006 -  C. Bechstein a.s. - německý výrobce exklusívních pianin a klavírů vstoupil do firmy Bohemia Piano s.r.o. navýšením základního jmění firmy a stal se vlastníkem 49% 

2007 - zbývajících 51% akcií je prodáno firmě C. Bechstein CZ, s.r.o., která se stává jediným vlastníkem 

2008- rozhodnutí o postupném převedení výroby do Hradce Králové                   

2010- počátek výstavby obytných domů v místě kde stála továrna

       

     Stará plovárna

   Za vznik plovárny se zasadil tehdejší velitel vojenského pluku v Jihlavě Johann Franz Kempen von Fichtenstamm. Plovárnu nechal zřídit rozšířením rybníku na toku říčky Jihlávky. Zmínka o prvním rybníku sahá do poloviny 14. století, od kdy je v místě pozdější továrny zmiňován mlýn. Původní hráz byla navýšena do dnešní podoby sypanou hrází se stavidlem. Touto stavbou vznikl rybník o rozloze 26 000 metrů čtverečních. Zprvu byla určena pouze pro armádní výcvik. V roce 1854 však připadla městu a v následujících letech se proměnila ve výletní a odpočinkové centrum, kam se pořádaly nedělní výlety. Je třeba si uvědomit, že v polovině 19. století byl pro městskou střední třídu krátký výlet za hradby malé dobrodružství. Ti vytrvalejší mohli po kterémkoli z břehů pokračovat po upravených cestách až do hostince na Pančavě, kde se mohli občerstvit, posedět v zahradní restauraci, nebo si zahrát kuželky ve venkovní kuželně. Hostinec se dochoval do dnes. Na pravém břehu rybníka, blíže ke hrázi, tam co je kamenná zeď, vznikalo vybavení, které přetrvalo až do II. světové války. Na dobových pohlednicích jsou vidět dva prámy usnadňující přístup do vody, převlékací kabinky. Na jednom byl i bazén pro neplavce a děti. K rozšíření docházelo postupně. Nejprve v roce 1881 byl postaven jeden prám a bazén pro neplavce a v roce 1887 druhý. Okolní stráně byly poprvé parkově upraveny v roce 1862. Sláva plovárny trvala do 1. světové války, poté začala být zastiňována nově vybudovanou říční plovárnou U Českého Mlýna. Asi od té doby je rybník a okolí nazýváno Starou plovárnou. Ostatně ulice, po které se ke keši dostanete nejsnáze, nesla v letech 1878- 1945 název U plovárny. Dnešní název je Křižíkova. Ještě ve třicátých letech 20. století láká vodomilce dobová reklama na sluneční plochy, převlékací kabinky, sprchy, telefon, půjčovnu loděk, občerstvení a odborně vedené kurzy plavání. Po 2. světové válce však význam plovárny definitivně upadá, a plovárna i s vybavením zaniká. Se zhoršující se kvalitou vody se z ní stalo jen místo sportovního rybolovu. Do dnešních dob nám zbyla pouze kamenná zídka a několik neudržovaných cestiček. Zalesněná stráň na levém břehu v zadní části při pohledu od hráze, byla zalesněna v roce 1928, tehdy připadla městu. Les s částečnou parkovou úpravou byl vysázen a upraven k desátému výročí vzniku ČSR, proto nesl název Jubilejní. K jeho výsadbě se použilo 20 000 sazenic, a není bez zajímavosti, že v jehličnatém porostu byl vysázen z listnáčů nápis 1918- 1928. Jak by asi z ptačí perspektivy vypadal dnes?

V současné době se vedou debaty, jak revitalizovat toto území. Doposud jediný hmatatelný výsledek je vybudované moderní dětské hřiště u hráze. Dalším krokem bylo snížení hladiny vody asi o jeden metr, a úprava toku říčky na přítoku, čímž došlo ke snížení rozlohy vodní plochy o polovinu. Posledním krokem je v roce 2013 vybudovaná naučná stezka, která je dlouhá 1,2 km a je vedena kolem celého rybníka. Na deseti infosloupech seznámí návštěvníky lokality s flórou a faunou. Naučná stezka není součástí keše.

                                                                                                                       

        O keši

    Přístup po nezpevněné cestě je vhodný i pro kočárek, nebo invalidní vozík. Přesto terén nemůže být označen 1.  Ke keši lze dojet autem do vzdálenosti asi100 metrů, bez porušení jakéhokoliv zákazu nebo omezení. Příjezd je možný pouze z Křižíkovy ulice. Vydejte se po pravém břehu kolem garáží v bývalém kamenolomu. Pěší přístup není možný areálem u nových domů, který je na straně k plovárně uzavřen a je neprůchozí. Jedná se o soukromý pozemek, ani zde neparkujte. Dodržujte toto omezení, a nelezte přes ploty. Z ostatních směrů je pěší přístup snadný. Nikde nic nerozebírejte, netrhejte kameny. Místo páčidla použijte hlavu. Vše je lehce pohyblivé. Sledujte spáry ve zdivu. Vejde se CWG. Při pohledu ze stavidla, nebo z dětského hřiště uvidíte nové domy v prostoru bývalé továrny. Poslední dobou je neustále kraden logbook, proto, když najdete prázdnou skrýš, považujte nález za platný a logujte si FI. Prosím každého, kdo takto bude logovat, aby mi poslal zprávu přes profil. Děkuji. Keš bývá často vymudlena, nevkládejte proto cestovatele.

        Odlov                                                                                                                                                                        

      Z parkoviště se vydejte na stavidlo S1, ze kterého je vidět hřiště S2. Zjistěte vše potřebné a můžete se vydat k finále. Celý odlov by neměl trvat více než dvacet minut. Pouze dosadit. A+B+C+D=15.

A) celkový počet skluzavek na hřišti

B) počet zdvihacích mechanizmů na lávce nad stavidlem

C) počet dlouhých řad s osmi čtverci na obdélníkové, vodorovné houpací síti

D) počet laviček na hřišti

VZOREC PRO DOSAZENÍ:

N: 49°AB.BCC

E: 015°BD.ABC

  Pohled na továrnu z Křižíkovy ulice konec 19. století

                                     Pohled na plovárnu před II. světovou válkou       

                                 Konec 19. století

 

Další ze série hledání ztracené Jihlavy:
Krecl
kino Edison
náměstí mnoha jmen
Höckův mlýn

Additional Hints (Decrypt)

fcnen ir mqvih ancbiv, mavz qhgr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)