Skip to content

Namestie RS Mystery Cache

This cache has been archived.

FroggyBearReviewer: Od ownera sme, žiaľ, nedostali sme žiadnu odozvu na žiadosti o údržbu a obnovu kešky. Preto tento listing teraz archivujem. V mene všetkých jej nálezcov - ďakujem ownerovi za zážitky, ktoré nám priniesla.


Ak po tvojej keške zostali v teréne nejaké zvyšky, prosím o ich odstránenie. Súčasťou hry Geocaching je aj zásada "Leave no trace" - nezanechať po sebe žiadne stopy, ktoré by mohli byť vnímané ako negatívny zásah do životného prostredia.


Pravidlá:
Archive or unarchive a geocache


FroggyBearReviewer (Michal) - Community Volunteer Reviewer for Slovakia
Geocaching.com | Help Center | Guidelines (Pravidlá) | Regional Guidelines

More
Hidden : 9/8/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[SK]Mysterka, ktorej riesenie najdete na Rimavskosobotskom namesti.


Námestie RS

 

Vitajte v meste Rimavská Sobota, konkrétne na jej námestí. Štvorcový tvar námestie nadobudlo začiatkom 16. storočia po predchádzajúcom ničivom požiari. O jeho prestavbu sa zaslúžil taliansky architekt, ktorého do Rimavskej Soboty pozval jej vtedajší majiteľ, zemepán Albert Losonczy. Ale to už predbiehame, tak pekne poporiadku...

Najstaršie náleziská na území dnešného mesta siahajú do mladšej doby kamennej (6000 - 2900 pr.n.l). Prítomnosť osídlenia ľuďmi naznačujú nálezy i z nasledovných dôb, až sa tu napokon usídlili slovania v 7. - 8. storočí. 10. a 11. storočie je poznačené vpádmi staromaďarských kmeňov. Ich kočovný spôsob života je všeobecne známy, po čase však i oni prechadzájú na roľnícky život a usádzajú sa v okolí stredovekej Rimavskej Soboty. Tá vznikla asi v 2. polovici 11. storočia okolo trhového miesta pri kostole sv. Jána Krstiteľa, kde sa konali pravidelné sobotné trhy. Ako už asi tušíte, práve sobotné trhy a rieka Rimava, ktorá ním preteká, dali mestu i jeho názov.

Najstaršia písomná zmienka o Rimavskej Sobote pochádza z roku 1271, kde sa spomína pod názvom Rymoa Zumbota a hovorí o významnom trhovom mieste, ktoré mesto predstavovalo. Obchodné stredisko sa postupne zveľaďovalo, Rimavská Sobota bola sídlom hradského špána, boli jej udelené mestské práva a v roku 1387 ju navštívil aj uhorský kráľ. Pri tejto príležitosti jej daroval erb - čierna orlica s červenou zbrojou na striebornom štíte. Z erbových farieb je odvodená aj súčastná trikolóra, vlajka mesta.

V nasledujúcich rokoch mesto prekvitá, dochádza k významnému hospodárskemu rozvoju, vznikajú nové cechy - kožušnícky, valchársky, mäsiarsky, zlatnícky, kováčsky, sedlársky, remenársky, zámočnícky, brusičský, debnársky atď. Rozvoj však zastaví požiar v roku 1506. Bol to najväčší požiar v dejiách mesta. Rimavská Sobota vyhorela takmer celá. Následne bola po dobu ôsmych rokov oslobodená od všetkých poplatkov, mesto bolo znovuvybudované a postupne získalo späť všetky mestské výsady. Rozvoj mesta bol ale znovu zabrzdený, tentokrát osmanskými okupáciami v rokoch 1553 - 1593 a 1598 - 1686.

Po druhej osmanskej okupácii mesto znovu ožilo, až do polovice 19.storočia sa spomína ako privilegované mesto. V 17.storočí táborilo v jej chotári vojsko Gabriela Betlena i Juraja Rákociho. I naďalej je to významné trhovisko ktoré hostí ročne až osem jarmokov. V 18.storočí sa mesto vykúpilo z poddanskej závislosti, najprv od Forgáčovcov (pri hrobke ich rodu ste už možno boli) a neskôr aj Koháriovcov. Od toho času sa označovalo ako slobodné privilegované mesto. V čase jozefínskej reformy sa Rimavská Sobota stala sídlom Gemersko-Malohonstkej stolice v rokoch 1786 - 1790. V ďaľšom období sa tomu tak stalo ešte dvakrát a to v rokoch 1850 - 1860 a od roku 1883 až do roku 1922, keď župné zriadenie zaniklo.

Po prvej svetovej vojne bola Rimavská Sobota dvakrát odtrhnutá od vzniknutého Československa. Prvýkrat, na kratšie obdobie, v máji roku 1919 do mesta vstúpila Maďarská červená armáda a následne vzniklo mestské direktórium. Ale už 5.júla toho istého roku sa mesto dostalo naspäť pod kontrolu Československého štátu. Bolo tomu tak až do novembra 1938 keď v dôsledku Viedenskej arbitráže bolo mesto pripojené k horthyovskému Maďarsku. Oslobodenie prišlo 21.decembra 1944.

Súčastný stav nadobudlo námestie koncom 20.storočia, kedy prebehla jeho kompletná renovácia.

zdroj

 

K samotnej cache:
vašou úlohou nie je nič náročné, len sa poprechádzať po námestí, naširoko otvoriť oči a určite sa vám podarí nájsť odpovede na tieto otázky:
A = rok postavenia klasicistickej budovy bývalej radnice
B = mesiac, v ktorom uhorský kráľ navštívil Rimavskú Sobotu
C = rok, v ktorom sa uskutončnil koncert rimavskosobotskej rodáčky Ditty Pásztory s Bélom Bartókom v jednom z tunajších bývalých hotelov
D = rok narodenia polyhistora a prírodovedca, ktorého rodný dom sa nachádza na námestí
E = na námestí sa stala i tregédia. V mladom veku tu bol zbitý básnik, prekladateľ, publicista štúrovskej generácie. Na následky tohto násilného činu onedlho zomrel. My sa pýtame na mesiac jeho narodenia.
F = storočie, z ktorého pochádzal projekt, podľa ktorého bol postavený bývalý župný dom. Projekt mal pritom pôvodne slúžiť k postaveniu hotela.

 

Po príjemnej prechádzke sa môžte usadiť na lavičke, alebo navštíviť niektorú z kaviarničiek a pustiť sa do krátkeho počítania.

N = 48 23.0(A-D-F-E-B-1)
E = 020 01.(C-A+F+B+B-2)

kontrolný súčet: (A-D-F-E-B-1) x (C-A+F+B+B-2) = 7840

Teraz vám už nič nebráni rozbehnúť sa po krabičku:)

Nezabudnite si vlastné pero a pri logovaní buďte opatrní!!!

platené parkovisko je priamo na námestí, neplatené je takmer kdekoľvek na priľahlých uliciach a pridávame aj jeden neďaleký waypoint, kde nájdete voľné miesto takmer vždy

Additional Hints (No hints available.)