Skip to content

Vzhuru do dolu / Up To Mines Traditional Geocache

This cache has been archived.

kvetos001: Po 10 měsících života tuto cache archivuji. Byla to moje první cache, na ní jsem se učil. Jsem rád, že měla poměrně vysokou návštěvnost. Děkuji všech kešerům za návštěvu.

More
Hidden : 9/15/2013
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Je to první cache, kterou jsem vytvořil a proto určitě trpí "nemocemi růstu". V současné době probíhá přeměna okolního terénu. Podle toho jak se okolí změní (nebo nezmění) rozhodnu o dalším trvání keše.

Jednou ze složek ekonomiky Hodonínska byla v průběhu 19. a 20. století těžba nerostných surovin.Většího rozmachu v průběhu historie zaznamenala těžba cihlářských jílů, lignitu a ropy.

A. Cihlářské jíly

O počátku těžby cihlářských jílů nelze najít písemné záznamy, dá se říci, že jsou těženy od nepaměti. S těžbou samozřejmě souvisí cihlářská výroba a o té již záznamy existují. Na území České republiky se objevila výroba cihel asi až v 9. století spolu s křesťanstvím a v 10. a 11. století je již známo cihlářství jako řemeslo. Stavění z cihel se ujalo především v krajích, kde byl nedostatek kamene a kde byl k tomu vhodný jíl či slín. Velký rozmach cihlářství nastal ve 14. století za panování Karla IV., a to nejen ve městech, ale i na venkově. Například v Praze bylo v té době vystavěno z cihel celé Nové město. V 16. století se cihlářství stává již výnosným podnikáním a cihlářští mistři se stávají bohatými měšťany.
O cihlářství a výrobě cihel v Hodoníně se dozvídáme z bohatého archivního materiálu. S první výrobou cihel ve městě započala vrchnost už na panském velkostatku v roce 1804. Jednalo se samozřejmě o primitivní ruční výrobu. Tomu, že se v pozdějších letech výroba cihel stále rozšiřovala, napomáhaly značné zásoby kvalitních jílů a slínů, které byly výchozí surovinou pro výrobu cihel. V roce 1860 vznikla na obecních pozemcích malá obecní cihelna, ze které se později stal jeden z nejvýznamnějších podniků.
Tuto malou cihelna s ruční výrobou a polní pecí zakoupil o deset let později, v roce 1870, vídeňský podnikatel Adolf Redlich. Bohatá ložiska kvalitní suroviny vedla k rozsáhlé výstavbě areálu, která byla dokončena v roce 1911. Nově vybudovaná cihelna se stala největší ve střední Evropě s roční kapacitou 50 milionů kusů výrobků.
V dobách první Československé republiky vzniklé Slovenské akciové cihelny, jejichž součástí se hodonínská cihelna jako hlavní závod stala, zaměstnávaly ve třicátých letech 20. století více než tisíc dělníků a přes padesát úředníků. Hodonínské cihlářství značně utrpělo druhou světovou válkou. Při bombardování Hodonína 20. listopadu 1944 byla cihelna vážně poškozena a další krutou ránu jí zasadila ustupující německá armáda, která ji zapálila a úplně zničila.
Po válce byla zahájena výroba 1. dubna 1946 a v roce 1950 se mění název na Hodonínské cihelny, národní podnik a závod se stal základním kamenem pro podnik, který zahrnoval až 25 samostatných závodů. Tento stav trval až do roku 1990, kdy po privatizaci mění podnik opět svoji tvář. Společnost Cihelna Hodonín, s. r. o., vznikla v roce 1992 privatizací největšího závodu Hodonínské cihelny, s. p. Cihelna je v současné době výrobním závodem společnosti KM Beta, a. s.

B. Lignit

Když se v roce 1805 utábořila napoleonská vojska po bitvě u Slavkova poblíž Čejče a Hovoran na Hodonínsku, vykopala si topeniště. Po pár dnech začal svah s polní kuchyní hořet, vojáci totiž narazili na zásoby uhlí. Tak zní vyprávění o prvních nálezech uhlí na jižní Moravě.
O tom, kdy se začalo kutat, svědčí letopočty vytesané v chodbách dolů. Staré jsou víc než 150 let. Nejstarším dolem na jižní Moravě byl Státní důl Adolf, který ležel katastru Dubňan a Ratíškovic na Hodonínsku. Otevřen byl v r. 1824. Havíři jej opustili v roce 1870, když jej zaplavila důlní voda.
Další doly otvírali průmyslníci či baron Seidl v Kelčanech, Miloticích, Lužicích, Čejči, Kyjově a v okolí Dubňan. Pro jihomoravský lignitový revír měl velký význam Důl Tomáš, který v roce 1933 vybudoval v Ratíškovicích Tomáš Baťa. Ten uhlí převážel po Baťově kanálu do Zlína. V roce 1943 otevřel Baťa Důl Tomáš II. A to byl počátek Dolu 1. máj v Dubňanech, jenž zahájil provoz v roce 1951. Na něj postupně navázal v roce 1951 Důl Osvobození v Ratíškovicích, v roce 1964 Důl Obránci míru II v Hovoranech. O čtyři roky později zahájil provoz i Důl Dukla v Šardicích. Lignit se jako nejméně kvalitní uhlí těžil pouze na jižní Moravě.
Revír byl bohužel známý i tím, že v dolech docházelo k průvalům vody. Katastrofu, jaká dosud neměla obdoby, způsobila voda v roce 1970. Malý Stavěšický potok se po náhlém přívalovém dešti změnil v dravou řeku. Průval vody a bahna pohřbil čtyřiatřicet horníků v šardickém Dole Dukla.
Těžba lignitu v revíru spadala pod Jihomoravské lignitové doly. Ty existovaly už v roce 1946. Těžily v Dole Ivanka, v Dole 1. máj, Obránci míru, Dukla, 1. máj II a v Dole Mír v Mikulčicích. V posledních třech oblastech se lignit těžil ještě na začátku devadesátých let dvacátého století. V roce 1990 těžily Jihomoravské lignitové doly přes dva miliony tun uhlí ročně a zaměstnávaly téměř čtyři tisíce lidí. Téměř všechno vytěžené uhlí přitom spalovala hodonínská elektrárna. Po roce 1989 se začaly doly likvidovat. V roce 1992 se zavřel Důl Dukla, o dva roky později naposledy vyfárali horníci z Dolů Máj a Osvobození. Jako poslední skončil Důl Mír v Mikulčicích, a to se sto šedesáti zaměstnanci a těžbou čtyři sta tisíc tun uhlí ročně.

C. Ropa

První průzkumy zjišťující výskyt ropy v rámci dnešní České republiky byly prováděny na východní a severovýchodní Moravě koncem 19. století. V roce 1900 byl rovněž proveden i druhý hlubinný vrt na Moravě, který dal základ pozdějšímu rozvoji naftového podnikání v této oblasti. Byl realizován v blízkosti statku Nesyt u Hodonína geologem E. Tietzem. Výsledkem jeho průzkumů bylo prohlášení hodonínské oblasti za vědecky zajímavou, avšak z pohledu finančních nákladů a jejich návratnosti za velmi pochybnou. Díky tomuto prohlášení byla tato oblast až do roku 1917 opuštěna.
Objev ropy u Gbel (slovenské městečko nedaleko moravsko–slovenského pomezí) vedl k opětovnému obnovení cíleného průzkumu na Moravě. V roce 1916 zahájila průzkum vídeňská firma OPTEG. První hlubinný vrt na Moravě byl založen v Ratiškovicích v r. 1917. V témže roce vznikla Moravská těžařská společnost se sídlem ve Vídni. Ta začala těžit v roce 1919 při řece Moravě u hospodářského dvora Nesyt na jihozápadním okraji Hodonína (těžební pole Karel). Moravská těžařská společnost byla v roce 1921 přejmenována na Naftové doly Nesyt, v roce 1922 získala povolení těžit v naftovém poli Augusta a o rok později koupila i kutiska v katastru obce Ratíškovice. Moravská naftová společnost vlastnila také mnoho dalších lokalit u Hodonína, Lužic, Těšic a Ratíškovic. V roce 1925 MTS fúzovala s firmou Apollo.
Celkem mělo Apollo v pronájmu stovky kutisek včetně lokalit u Ratíškovic, Kroměříže, Bzence a Vranovic.
Po válce byla prostřednictvím Benešových dekretů většina německých naftařských společností znárodněna a od r. 1945 vznikl nový státní podnik Československé naftové doly s ředitelstvím v Hodoníně. Od roku 1953 se od ČND oddělily samostatné podniky Hlubinná vrtba, Těžba a Geologický průzkum (v roce 1972 vznikla Geofyzika). Při sdružování v roce 1956 se všechny naftové podniky opět sloučily do jednoho. V 50. letech pokračovaly objevy naftových a plynových ložisek. Vrtní práce se prováděly u Hodonína, Kostic, Lanžhota, Lednice, Lužic, Ratíškovic, Vacenovic, Velkých Bílovic a od r. 1952 se těžilo v té době nejvýznamnějším ložisku u Poddvorova.
Vrchol naftového průmyslu na j. Moravě znamenal rok 1958, kdy zde fungovalo 45 vrtných souprav. V roce 1959 začalo být těženo největší československé ložisko nafty v Hruškách a tamtéž bylo v roce 1963 otevřeno největší ložisko plynu, které se po částečném vytěžení v roce 1972 stalo vůbec prvním podzemním zásobníkem plynu na území Československa.
Vznikem československé federace v roce 1968 se Československé naftové doly rozdělily na nově vzniklý národní podnik Moravské naftové doly Hodonín a národní podnik Slovenské naftové závody — Nafta Gbely. V roce 1971 byla zahájena těžba v Kobylí a v roce 1972 se začalo těžit kolem Ždánic a bylo zde objeveno 4 km dlouhé a 2 km široké ložisko. V roce 1977 byl zahájen provoz těžby plynu v Dolních Dunajovicích.
Další ložiska objevená v 70. letech se nacházela kolem obcí Kožušice, Němčičky, Dolní Dunajovice (plyn, později zásobník plynu), Nikolčice, Uhřice. V 80. letech bylo objeveno přes deset ropných a plynových ložisek – Ivaň, Ježov, Kobeřice, Nový Přerov, Nové Mlýny, Pohořelice, Zlín, Koryčany, Uhřice, Ždánice, Mistřín, Sedlec, Poddvorov. Významné naleziště ložiska bylo ve Ždánickém lese, kde se nacházelo ložisko o kapacitě 4 mil. tun ropy. V roce 1986 bylo objeveno ropné ložisko Dambořice, které se velikostí geologických zásob ropy řadí mezi největší dosud objevená ložiska ropy v České republice. Ložisko je situováno na severovýchodním okraji nesvačilského příkopu.
Od května roku 1992 je společnost zapsána v obchodním rejstříku jako akciová společnost Moravské naftové doly. V novém tisíciletí produkce nafty stoupala, kdy historické maximum bylo v roce 2003 (vytěžilo se 315 tisíc tun nafty firmou MND a.s.). Nejvýznamnější těžební ložisko bylo u obce Dambořice. Další sběrná ložiska se postavila v roce 2004 v Žarošicích, respektive v Poštorné v roce 2006.
Celkem se na jižní Moravě od počátku, kdy se začala produkovat ropa na Nesytu, vytěžilo asi 6,5 mil. tun ropy. Těžba ropy na našem území má malý podíl na celkové spotřebě ČR a tvoří pouze cca 4 % celkové domácí spotřeby.

The cache is dedicated to the history of mining mineral resources in Hodonín region. Therefore, it is hidden in a place with a view of the object closely related to the extraction of one of the below mentioned materials. Greater expansion throughout history due to the exploitation of brick clays, lignite and oil.

A. Brick clays

About the start of mining brick clays can not be find written records, we can say that they are mined since time immemorial. The extraction of course related to brick manufacture and the records already exist. On the territory of the Czech Republic appeared bricks around until the 9th century, along with Christianity and the 10th and 11 century brickmaking is already known as a craft. Building with bricks took up mainly in regions where the lack of stone, and where was the suitable clay or marl. Large brick industry boom occurred in the 14th century during the reign of Charles IV., not only in cities but also in rural areas. For example, in Prague at that time was built of bricks whole New Town. In the 16th century brick industry has become a lucrative business and brickmaker masters become wealthy people.
About the brickmaking and brick production in Hodonín we are told from the rich archival material. With the first production of bricks in town the nobility had begun on the manor estate in 1804. It was of course a primitive hand-made. In 1860 was founded on municipal land small local brickyard, which later became one of the most important companies. This small brick factory with handmade and burning in field kilns was bought ten years later, in 1870, by the Viennese businessman Adolf Redlich. Rich deposits of high-quality raw materials led to extensive building complex, which was completed in 1911. The new built brick factory became the largest in Central Europe, with an annual capacity of 50 million pieces of products.
At the time of the first Czechoslovak Republic was established Slovak stock brickyards, which part the Hodonínská brickyard as the main factory has become, employed in the thirties of the 20th century more than a thousand workers over fifty officials. Hodonín brickmaking greatly suffered by the Second World War. During the bombing of Hodonín on the 20th November 1944 brickyard was severely damaged and another cruel blow pushed to factory retreating German army, ignited it and completely destroyed.
After the war production was started the first April 1946 and in 1950 changed its name to Hodonín brick, National Corporation and the factory became the cornerstone for the company, which included 25 separate factories. This situation lasted until 1990, when the privatization changed company face again. The company Brickworks Hodonin, Ltd., was established in 1992 by privatization of the largest plant of Hodonín brickyard. Factory is currently manufacturing facility of KM Beta, as.

B. Lignite

When in 1805 Napoleon's troops camped after the battle of Austerlitz near Čejč and Hovorany to Hodonínsko, dug a furnace. After a few days began slope with field kitchen fire, the troops had encountered coal. This is the story of the first discovery of coal in South Moravia. About when began to dig, show dates carved in the corridors shafts. Old are more than 150 years. The oldest mine in the southern Moravia, the State Mine Adolf, which layed at land of Dubňany and Ratíškovice at Hodonín region. It was opened in the year 1824. The miners left it in 1870 when it was flooded by mine water. Other mines were opened by industrialists or by the Baron Seidl in Kelčany, Milotice, Lužice, Kyjov and around Dubňany. For the South Moravian lignite district had great importance Mine Thomas, established in Ratíškovice by Tomas Bata in year 1933.
Unfortunately district was known by the fact that in the mines there were water breakouts. Disaster, yet the greatest proportions, caused the water in 1970. Small Stavěšický stream after a sudden torrential rain changed in wild river. Flooding and mud buried thirty-four miners Dukla Mine in Šardice.
Lignite mining in the district fell below the company South Moravian lignite mines. They existed already in 1946. Mined Ivanka , 1st May, Mine Defenders of Peace, Mine Dukla, Mine 1st May II and Mine Peace in Mikulcice. In 1990 were mined by the South Moravian Lignite Mines over two million tons of coal annually and employ almost four thousand people. Almost all of the mined coal was burned by Hodonín power plant. After 1989 they began to liquidate mines. As a final finished mine Mine Peace in Mikulcice, with one hundred and sixty employees and extraction four hundred thousand tons of coal per year.

C. Oil

The first surveys detecting the occurrence of oil in today's Czech Republic were carried out on the eastern and north-eastern Moravia in the late 19th century. In 1900 he was also made a second deep well in Moravia, which provided the basis for later development of the oil business in the area. It was realized near the farm Nesyt at Hodonín by geologist E. Tietze. The result of the survey was the statement of Hodonín area as scientifically interesting, but in terms of financial costs and returns as very dubious. With this declaration, the area was until 1917 abandoned.
When the discovery of oil at Gbely (Slovak town near the Moravian-Slovak border) led to restoring a targeted survey in Moravia. In 1916 launched a survey Viennese company OPTEG. The first deepwater well in Moravia was founded in Ratíškovice in 1917. In the same year was established the Moravian Mining Company based in Vienna. The mine began in 1919 close the Morava river in the farmyard Nesyt on the southwestern edge of Hodonín (mining field Karel). Moravian mining company was renamed in 1921 at Oil Company Nesyt. In 1925, OCN merged with Apollo.
Total Apollo had rented hundreds mines including sites in Ratíškovice, Kroměříž, Bzenec and Vranovice. After the warwas established a new state company Czechoslovak Oil Company with headquarters in Hodonín. In 50th it continued discovery of oil and gas deposits. Peak of oil industry in southern Moravia was the year 1958, when there worked 45 drilling rigs. In 1959 began to mined largest deposit of oil in the Czechoslovak in Hrušky and therein was opened in 1963, the largest gas field, which after partial extraction in 1972 became the first underground natural gas storage in Czechoslovakia.
Other deposits discovered in the 70th located around Kožušice, Nemčičky, Dolní Dunajovice (gas, gas storage later), Nikolčice, Uhřice. In the 80 was discovered over ten oil and gas deposits - Ivaň, Ježov, Kobeřice, Nový Přerov, Nové Mlýny, Pohořelice, Zlín, Koryčany, Uhřice, Ždánice, Mistřín, Sedlec, Poddvorov. Significant deposits of oil were Ždánický les where they were bearing capacity of 4 million tons of oil.
Since May 1992, the company is registered in the Commercial Register as a joint stock company Moravské naftové doly. In the new millennium production of oil soared, the historical maximum in 2003 (extracted _ 315,000 tons of oil by MND). Total in South Moravia from the beginning, when it began producing oil at Nesytu, extracted about 6.5 million tons of oil. Oil production in the country has a small share of the total consumption and the Czech Republic make up only about 4% of the total domestic consumption.

Additional Hints (Decrypt)

PM: preal orm, h cngl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)