Skip to content

Zanikly poutni kostel sv. Barbory Mystery Cache

Hidden : 7/27/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na uvodnich souradnicich kes nehledejte. Stoji zde v miste zvanem Barbora, kaplicka sv. Barbory. Muj puvodni zamer byl, umistit finalku do blizkeho okoli teto kaplicky. Od tohoto zameru jsem upustil vzhledem k tomu, ze kaplicka stoji v tesne blizkosti mistnich staveni.

Zanikly poutni kostel sv. Barbory

Soucasna kaplicka na Barbore


     Misto, na kterem se kdysi nachazela poustevna a kostel sv. Barbory je dnes soucasti obce Majdalena. Historicke dokumenty z doby, kdy obec Majdalena neexistovala o tomto miste mluvi jako „o sv. Barbore v lesich u Branne“. Existenci zdejsi poustevny predpokladame jiz na pocatku 15. stoleti. Se stavbou kostela se zacalo v roce 1495 za panovani Petra IV. Z Rozmberka (1462-1523) a za tri roky byl kostel dostaven. Svetil jej biskup Jan Simbaliensky 6.8.1498.

 
Poutni kostely u Majdaleny na mape schwarzenberskeho panstvi z roku 1684   

     Klicovy pramen o vysveceni tu predstavuje listina ze 6.8.1498, jejiz zneni se dochovalo v notarskem instrumentu Sumera z Rosenfeldu z roku 1647. Jan Simbaliensky vysvetil kapli se tremi oltari v lesich u Branne a zaroven udelil ctyricetidenni odpustky  jejim navstevnikum, pokud na kapli prispeji. Uvedena listina je pozoruhodna tim, ze prinasi udaje o kapli, o ktere mame z doby pred rokem 1600 jen ojedinele informace. Sumeruv notarsky instrument doklada dulezitost odpustkove listiny z roku 1498. Tabule s pripevnenym originalem ci opisem listiny zrejme v dobe chatrani kostela utrpela a jeji obsah se jevilo jako vhodne verohodnou formou zachovat a take snaha udrzovat povedomi o minulosti kostela. V kostele byl pametni napis o vysveceni kostela roku 1498, jak o tom svedci kostelni ucty z roku 1663: „Item temuz maliri od napsani latine a cesky na zdi stary pameti, kdy a skrze ktereho biskupa ten chram Pane posvecen jest“.


Oltar svate Barbory

     Vzhledem k tomu, ze Rozmberkovi zemrela jiz v utlem mladi jedina dcera jmenem Barbora, je pravdepodobne, ze vystavba i volba zasveceni kostela souviseji s nadeji slechtice v jeji vecnou blazenost. V kostele tehdy byly tri oltare: sv. Barbory (patronky stastne smrti), Panny Marie a sv. Prokopa (jednoho z patronu ceskych poustevniku). Presto zustava nezodpovezena otazka, kdo stavbu kostela financoval. Neovereny zdroj (spolehlive doklady o zdejsich poustevnicich pochazeji az v prubehu 16. stoleti) uvadi, ze kostel byl vystaven z daru od poutniku a z prispevku jinych dobrodincu.


     Novy poustevnicky kostelik sv. Barbory se patrne netesil takove oblibe jako nedaleka poustevna sv. Mari Magdaleny. Ve sv. Barbore neni dolozena poustevnicka komunita, tak jako je tomu v pripade sv. Mari Magdaleny. Spise se zda, ze zdejsi poustevna byvala osidlena jen sporadicky. Z roku 1527 pochazi zprava, ze pri kosteliku pusobi poustevnik viry utrakvisticke a ze tupi katoliky a jejich viru. Tehdejsi hejtman na Treboni Jan Cinispan z Herslaku se obaval, ze by mohl byt kostel znesvecen a tak se zminil panu svemu z Rozmberka. Jan z Rozmberka svemu urednikovi ulozil, aby poustevnikovi naridil se odstehovat. Dalsi poustevnici ve sv. Barbore jsou dolozeni z let 1534 (Bartos Stolicka), 1570 (poustevnik Petr).
     V dobe tricetilete valky zrejme kostelik znacne zchatral a snad byl i vyplenen roku 1619 stavovskymi vojsky. Zustal nekolik let bez opravy. Kniha kostelnich uctu jej popisuje jako ruinu: „Zustavaje mnoho let bez krovu, ackoliv chur byl klenutej, avsak od destuv nerkuli se nezboril, ale ani nepromokl. V kostele pak drivi vosikove zrostlo a pred oltarem na pravej strane do kostela jdouc velika vosika se zelenala“. Roku 1633 byl kostel prestavovan a po pozaru roku 1655 jej nechal znovu obnovit hejtman trebonskeho panstvi Jakuba Ruland. Kostel ziskal pote radu priznivcu a stalo se z nej hojne navstevovane poutni misto. Do roku 1661 zde slouzil jednou za mesic msi svatou farar z Lutove, pote  ze Suchdola.
     Dalsi zpustoseni zpusobil blesk roku 1709 a kostel byl znovu staven. K teto dobe se take vztahuje povest o knizeti Adamu Frantisku Schwarzenberkovi (1680-1732), ktery zde v hlubokem lese na lovu zabloudil a modlil se k sv. Barbore. Z vdecnosti za vyvaznuti z nebezpeci pak se svou zenou Eleonorou Amalii (1682-1741) nechali kostel v letech 1712-1714 obnovit. Budova kostela ze sklonku 15. stoleti doznala behem 17. stoleti mnoha zmen. Kostel byl pomerne velky o rozmerech priblizne 30x15 m. Roku 1741 sem dal trebonsky mestan Antonin Miller zhotovit novy oltar sv. Barbory. Konec kostela i poustevny privodily josefinske reformy roku 1786. Kostelni zarizeni bylo prodano v drazbe a pak umisteno v okolnich kostelech.
     Kostel byl po zruseni vyuzivan jako chlev pro dobytek a jeho zkazu urychlil jeste pozar sindele roku 1810, kdy plameny zasahly v nekolika hodinach krov kostela i veze. Tehdy byl z veze kostela snesen zelezny kriz a darovan na vez kostela v Suchdole nad Luznici. Roku 1816 byl kostel zboren a zdi rozebrany na stavebni material. Mistu se dnes rika Barbora, ale po kostele a poustevne zde nezbyly zadne stopy. Dnes nelze lokalizaci zanikleho kostela bez archeologickeho pruzkumu s jistotou urcit. 


Kazatelna

     Jako nahrada za zanikly kostel byla v jeho blizkosti postavena alespon mensi kaple sv. Barbory (uvodni souradnice), ktera byla dne 28.8.1834 posvecena trebonskym dekanem Josefem Zelenkou. Tehdy take byly sepsany dejiny tohoto poutniho mista a listiny byly vlozeny pod oltarni kamen. Roku 1857 daroval kapli pozlacenou sochu sv. Barbory trebonsky dekan Josef Fiser. V kapli byla slouzena poutni mse svata pouze jednou do roka, kdy sem prichazelo velke mnozstvi lidu. Puvodni oltarik i socha sv. Barbory jsou nezvestne.

     Cennymi pamatkami na zanikly kostel sv. Barbory jsou predevsim barokni oltar sv. Barbory, ktery byl po zruseni kostela prevezen do kostela sv. Alzbety v Treboni spolecne se zvony. Oltar byl roku 1974 prevezen do hlavniho dekanskeho chramu v Treboni, kde se nachazi dodnes. Obraz Ukrizovani Pane byl zakoupen roku 1888 do Rudolfina a dnes je v Narodni galerii v Praze. Oltar sv. Mari Magdaleny a obraz sv. Prokopa se dostaly do kostela v Jilovicich. Pozoruhodna pozdne barokni kazatelna ve tvaru velryby (symbol to proroka Jonase) byla prevezena do kostela v Bosilci a je jedina tohoto typu v jiznich Cechach.


Nakres novostavby kostela z roku 1712


Jak na kes:
- Rok, kdy se zacalo se stavbou kostela – ciferaci ziskate cislo A.
- Den, mesic a rok kdy byl kostel vysvecen – ciferaci celeho datumu ziskate cislo B.
- Z jakeho roku pochazi zprava o pusobeni poustevnika viry utrakvisticke – ciferaci roku ziskate cislo C.
- Do ktereho roku zde slouzil jednou za mesic msi farar z Lutove – ciferaci ziskate cislo D.
- Rok, kdy josefinske reformy privodily konec kostela i poustevny – ciferaci ziskate cislo E.
- Rok, kdy byl kostel zboren a zdi rozebrany na stavebni material – ciferaci ziskate cislo F.
- V jakem roce byl oltar sv. Barbory prevezen do hlavniho dekanskeho chramu v Treboni – ciferaci roku ziskate cislo G.

Final:


48° DF. (F-G) (C-A-A) (B-D)
014° EB. (B-E) (B-F) (A+E) 


Additional Hints (Decrypt)

2 zrgel bq qhoh, cbq fzexrz, bgriev irm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)