Skip to content

2006 – Vyskovec, Moravske kopanice Traditional Geocache

This cache has been archived.

czech way: ukládáme k ledu

More
Hidden : 7/22/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Místo se nachází u cesty v mohutném stromě (buk) s tabulkou se lvem a nápisem přírodní rezervace. Skrýši najdete v dutině první rozsochy hlavního kmene ve výšce hlavy (cca 150 cm).


Dutina je hlubší, proto se nebojte „zanořit“ ruku. Nižší hledači budou potřebovat přidvihnout, nebo si povylézt, aby krabičku dosáhli. Strom stojí hned u cesty a i když je na něm označení státem chránenného území, jeho hranice je až 50 m od stromu na druhé straně cesty, proto je možné se kolem stromu pohybovat.

Moravské Kopanice jsou rázovitou oblastí Moravského Slovácka ležící přímo na moravsko-slovenském pomezí v Bílých Karpatech. Centrální obcí oblasti je Starý Hrozenkov, speciální charakter pak mají okolní obce s hodně rozptýleným osídlením: Vápenice, Žítková a Vyškovec (Lopeník se k obcím také přiřazuje, i když místní kroj patří do jiné oblasti). Všechny jmenované obce tradičně spojuje i lidový kroj - patří do oblasti kroje kopaničářského-hrozenkovského. V kraji se udržují tradiční řemesla a folklór, dochovalo se mnoho ukázek lidové architektury. Jméno Kopanice dostaly podle toho, že těžko přístupná políčka bylo možné obdělávat jen kopáním motykou.

Vyškovec byl založen až teprve v druhé polovině 18. století, kdy došlo k tzv. kopaničářské kolonizaci. V té době přicházejí z Uher první osadníci, kteří osídlují okolní kopcovitou krajinu. Jednalo se především o Slováky. Část z nich byli zběhlí bezzemci a také kočovní pastevci. Tehdy vznikají i okolité kopanice - Vápenice, Žítková a Lopeník. Nejedná se o obvyklé obce, ale víceméně o shluk samot a osad. Usedlosti jsou zde od sebe vzdáleny nezřídka několik stovek metrů i několik kilometrů. Kopaničářské nářečí je velmi blízké slovenštině, kopaničáři se stýkali více s uherskými Slováky než s Moravany. Za účelem obchodu navštěvovali spíše slovenská města (Trenčín, Nové Mesto) než města moravská. Kopaničáři se od obyvatel ostatních částí moravského Slovácka lišili nejen nářečím, ale i smýšlením. Dodnes jsou kopaničáři velice svérázní lidé, žijící na odlehlých usedlostech na slovenských hranicích.

Kopanice jsou součástí Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Významné jsou zde zejména květnaté louky, které patří k nejbohatším v celé republice. V okolí místa, kde se nacházíte je PR Ve Vlčí a PR Pod Hribovňou. Místní louky vznikli především činností člověka, který je pravidelně kosil na seno a byli také pravidelně spásány. Tradiční hospodaření je proto důležité pro zachování luk, které by jinak zarostli lesem. I když způsob hospodaření na kopanicích se po druhé světové válce změnil, i dnes zde jsou ještě hospodáři s ovcemi a dobytkem. Naděj, že tradiční způsob života a s nimi i místní louky nezaniknou, jsou mladí lidé, kteří sem v posledním desetiletí přicházejí z měst.

Additional Hints (No hints available.)