Skip to content

Po stopach sportu v Ceske Trebove Multi-cache

This cache is temporarily unavailable.

Mr.Karlof: ověřeno... je pryč... popřemýšlím, co dál

More
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cache vás provede sportovním zázemím v České Třebové a zároveň vám poskytne možnost si zasportovat - celá trasa měří něco okolo 9-12 km, při odlovu prosím buďte ke keši samotné opatrní a pečlivě ji vraťte zpět.


Po stopách sportu v České Třebové

Sportovní zázemí České Třebové obsahuje velké portfolio možností. Na ty nejzajímavější se půjdeme podívat společně. A jelikož turistika a vlastně i geocaching je druh sportu, uděláme si společně hezký a dlouhý výlet a projdeme/projedme se po sportovních zákoutích tohoto města. Jak již bylo napsáno, možností sportovního vyžití je spousty. Takže jedenáct zastávek, které společně navštívíme, jsou spíše ty zajímavější, jinak lze zmínit, že z dalších možností sportovního vyžití, zde najdeme například i Volejbalové hřiště, Posilovnu, Sokolovnu TJ Sokol, Běžkařské tratě v areálu Na Horách, Hernu stolního tenisu či dnes velmi rozšířený spinning. Celý seznam míst můžete nalézt i na oficiálních stránkách města http://www.ceska-trebova.cz/sportovni-zarizeni/d-2080/p1=1915, kde jsou také odkazy na oficiální stránky sportovišť, ze kterých byl čerpán materiál pro listing, pokud není uvedeno jinak.

Nyní už k samotnému putování . Celá trasa má kolem cca 8-9km (+cca 3km k finálce od poslední stage), která obsahuje hned 11 zastávek. Takže pokud si uděláte pěší výlet, je třeba počítat s časově náročnějším výletem, ideálním dopravním prostředkem se mi jeví kolo. Na něm jsem ji také objel při zkoušce ;-). Pokud pojedete autem určitě zvládnete odlov rychleji, navíc u každé zastávky je poblíž i parkoviště. Způsob tedy nechám na Vás. Body jsou seřazeny postupně, jak jsem je jel já a přišlo mi to jako nejlepší varianta. Samozřejmě, fantazii se meze nekladou ;-P

V KEŠI NENÍ TUŽKA

1. Staré náměstí

N49°54.111' E016°26.855'

Kde začneme? V srdci města na Starém Náměstí.  Je zde parkoviště (PLACENÉ !!!), takže je možnost tu zanechat svá geovozidla, aby si odpočinula, pokud jste se rozhodli pro pěší variantu. POZOR, v ulicích kolem je většinou pouze parkování na 20min nebo zóna zákazu stání.
Ptáte se proč začínáme právě zde? I zde má sport svůj význam.

„Týden sportu“
 Město Česká Třebová pořádá tuto akci již několik let. A to konkrétně již 14let. Ročník 2013 byl již 15-tý v pořadí.  Akce se koná každý den v dopoledních a odpoledních hodinách na sportovištích města a na Starém náměstí, které se na tento sportovní týden stane centrem celého dění. V tento týden se zde nevyhlašují jen výsledky všech proběhlých sportovních klání, ale také se přímo na náměstí běhá, jezdí na kole a v odpoledních a večerních hodinách se pořádají vystoupení tanečních i hudebních skupin a mnoho další zábavy pro obyvatele města i návštěvníky z okolí.

Vašim prvním úkolem bude zjistit, jaké číslo má Staré Náměstí na informační tabuli "Krok z krokem" kousek od výchozích souřadnic umístěnou mezi sochou panny Marie a parkovacím automatem

A = 2
A = 5
A = 8
A = 1

2. Hokejbalové hřiště

N49°54.383' E016°26.987'

Další zastávkou bude hokejbalové hřiště v „Benátkách“, ne nebojte, gondoly na plavení se kanály nebudete potřebovat. Takto se jmenuje ulice kde se hřiště nachází.

Zázemí je ve starší budově, kde mají všechna domácí mužstva svou kabinu a dvě kabiny jsou pak připraveny pro hostující mužstva. V budově je rovněž sociální zařízení s WC a sprchami.

 V době konání domácích zápasů je otevřen oddílový bufet, který nabízí klasické zápasové občerstvení.
Čerpáno z oficiálního webu.

Nyní stojíte přímo před hřištěm. Pokud se k němu otočíte zády, spatříte řady garáží. Jedna garáž má fasádu natřenou světlince zelenou (modrou) barvou,čímž jako jediná barevně vyčnívá z řady.

Zjistěte číslo garáže nad vraty. Ciferace tohoto číslo je hodnota B.

3. Tenisové kurty

N49°54.855' E016°26.438'

Rok 2013 je rokem oslav padesátileté existence tohoto klubu. Že to nebylo právě jednoduché období, si jistě dokážete sami představit. Vždyť se tenisté museli někdy doslova poprat o své vlastní místo na výsluní. Za vše je dobré připomenout starosti s výstavbou nových šaten nebo obava z toho, že by snad mohli Třebováci o svůj tenisový areál Za vodou v restituci přijít.

Podle vzpomínek několika pamětníků a podle dochovaných fotografií se tenis v České Třebové hrál už na přelomu 19. a 20. století na několika soukromých kurtech bohatších obyvatel. Ti si totiž mohli dovolit tenisové dvorce postavit a udržovat je, koupit potřebné vybavení a míče, platit sběrače, popřípadě i správce dvorců.

S postupnou výstavbou města ale docházelo k likvidaci těchto dvorců, takže ve 40. letech zůstaly ve městě pouze dva dvorce – jeden v městském sadu Javorka, který byl soukromým majetkem pana Nežádala, a druhý dvorec v parku u textilní továrny, po válce znárodněné a dnes nesoucí název Primona a. s.   

Všechny díky patří Radko Jasanskému staršímu, obětavému člověku, který stál u zrodu tenisového oddílu. Více než čtyřicet let tvořil neoddělitelnou součást tenisu. Zpočátku působil jako hráč, poté jako funkcionář a také jako trenér. Po celou dobu existence oddílu se také staral o to, aby se o činnosti tenistů dozvěděla široká veřejnost, a to jak z denního tisku, tak z Českotřebovského zpravodaje nebo z vývěsních skříněk, kam byly vyvěšovány všechny výsledky a informace.

To on začal postupně sepisovat historii tenisového oddílu od počátku vzniku a této činnosti se věnoval až do své smrti v roce 1994. Nebýt jeho poznámek, které si pečlivě zakládal, bylo by jen s obrovskými problémy možné vytvořit sbírku úspěchů a také trápení, kterými si všechny generace českotřebovských tenistů zcela jistě prošly.

Toto je výňatek z připravovaného, rozsáhlého almanachu, obsahujícího kompletní historii, milníky a úspěchy, který mi zaslal p. Rybka a proto mu tímto veliké díky za informace o TK.

Nacházíte se před vchodem do tenisového klubu, vlastnícího tenisové kurty. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, uvidíte malý most přes řeku, na kterém je C počet betonových květináčů.

4. Skate Park

N49°55.235' E016°26.115'

Skatepark je umístěn pod sídlištěm Lhotka a je rozdělen na tři výškové úrovně. Všechny překážky jsou vyrobeny z betonu, nájezdové a grindové hrany jsou z plechu.

Vedle skateparku je obchod s potravinami, což se vždycky hodí. Naproti parku je velké množství míst na parkování. Skatepark je osvětlen pouličními lampami. V současné době již bohužel není stav skate parku takový jako dříve.

Překážky (podle údajů z internetu)
bank
4 schody + rail (obdélníkový profil) + bank
3 schody + zídka s railem (obdélníkový profil)
funbox + grind box přes polovinu funboxu
rádius
rádius, který ukončuje asfaltový pruh vrchní úrovně parku.
Čerpáno z oficiálního webu.

Zde se rozhlédněte. Uvidíte komín na přilehlé budově, ze kterého se tyčí D kovových, stříbrných komínů.

5. Bazén

N49°54.781' E016°26.206'

Kondiční a rekreační krytý bazén poskytuje při své délce 25m a hloubce 1,4-2,1m i další možnosti vyžití jak pro Vás, tak i pro Vaše ratolesti, a to jak v podobě 80m dlouhého krytého tobogánu se světelnými efekty, tak i vířivou vanu, parní komory s vonnými esencemi, dětský bazén s chrliči a vzduchováním o hloubce 0,45-0,75m. Bazén má i bezbariérový vstup a zařízení pro imobilní osoby, stejně jako nechybí občerstvení přístupné z prostoru samotného bazénu. A za příznivého počasí je možnost vstupu na venkovní travnatou plochu u bazénu.
Čerpáno z oficiálního webu.

Měli byste se nacházet před vchodem do bazénu. V těsné blízkosti tohoto vchodu se nachází lavičky. Jejich počet je E.

 

6. Sportovní areál Peklák

N49°54.545' E016°25.893'

Ski Areál Peklák leží na západním okraji města Česká Třebová v nadmořské výšce 395 až 545 metrů. Nabízí 800 m dlouhou sjezdovku „Peklák“. Dalším svahem je sjezdovka „Zahrádky“ dlouhá 80 metrů určená k výuce lyžování.  Ze svahů sjezdovek  je velmi pěkný výhled na město a přiléhající okolí. Na středisko navazuje 30 km upravovaných běžeckých tratí vedoucích krásnou zalesněnou krajinou v okolí České Třebové – Lyžařské středisko „Hory“.Svah je plně vybavený umělým zasněžováním, o které se stará 6 zasněžovacích tyčí a 2 sněžná děla. Sjezdovka je celá osvětlena z 24 míst, což umožňuje velmi kvalitní večerní lyžování pro všechny návštěvníky střediska. Dopravu zajišťuje kotvový vlek o rychlosti 3,5 metru za sekundu a kapacitě 1200 osob za hodinu a vlek s nízkým vedením lana s unašeči s kapacitou 600 osob za hodinu (sjezdovka Zahrádky). Součástí Pekláku je také snowpark se sedmi překážkami. Středisko je velmi dobře dostupné vlakem, autobusem a samozřejmě vlastním automobilem, pro který je připravené parkoviště s kapacitou 250 vozidel zcela zdarma. Samozřejmostí je také půjčovna lyží a skiservis. Ani zde však sportovní možnosti Pekláku nekončí. Pro příznivce letního adrenalinu je zde připraven Lanový park.
Park je umístěn v dolní části na pravé straně Ski areálu Peklák v krásném prostředí lesa. Překážky jsou umístěny na živých stromech ve výšce od dvou do čtrnácti metrů. Park má délku cca 650 m, překážek je 33. Návštěvník má možnost si délku trasy zkrátit na 16 překážek. Park je určen pro širokou veřejnost, z důvodu bezpečnosti není umožněn vstup osobám mladším deseti let a s výškou menší než 140 cm. Bezpečnost je zajištěna důmyslným způsobem jištění na fixní lano pomocí dvojité karabiny a celotělového úvazku.  Po celou dobu provozu na park dohlížejí proškolení instruktoři. Zapůjčení veškerého jistícího materiálu je zahrnuto v ceně vstupného. Další možností pak je Bike park.
Bike park Peklák začal vznikat na jaře roku 2012 na svazích Ski areálu Peklák a v jeho okolí. Bike park vybudovala společnost Eko Bi s.r.o. za významné podpory Města Česká Třebová. Na výstavbě se podílí i velké množství dobrovolníků, kteří přispěli jak materiálně, tak i fyzickou prací. Park by nemohl vzniknout bez laskavého svolení soukromých vlastníků lesů přes které trasy vedou.V Bike parku jsou připraveny tratě různých obtížností, od černých pro zkušené downhill ridery, červené technické tratě vhodné  pro hravé jezdce se spoustou skoků (objízdných) a klopených zatáček a  modré pro širokou veřejnost zvládající alespoň základy jízdy v terénu. Pokud nemáte  vhodné kolo, za malý peníz Vám nabízí služby půjčovna, jsou připraveny sjezdová kola a integrální přilby.
Čerpáno z oficiálního webu.

Nyní byste měli stát přímo pod sjezdovkou. Otočte se k ní zády a zadívejte se do dálky na panorama města (POZOR, musíte stát na konci silnice, aby Vám ve výhledu nepřekážely dvě blízké budovy před Vámi). Co v dálce vidíte ?

F = 3 (Tři vedle sebe stojící průmyslové komíny)
F = 5 (Dva vedle sebe stojící průmyslové komíny)
F = 4 (Červeno-bílý stožár/sloup s vysílači)
F = 7 (Špendlík v zácloně)

 

7. Fotbalový areál Pod Jelenicí

N49°54.592' E016°26.133'

Fotbalový klub FK Česká Třebová byl založen roku 1908 jehož klubová barva byla do r.1952 červená. Od roku 1953 se jeho barva změnila na modro-bílou a tou zůstala až doposud.
Za jeho dobu existence se měnili i jeho názvy.
Od r.1908-1918 není název znám
1919 - 1947  SK
1935 -1947 AFK
1948 – DSO
1949 – Sokol
1950 - 1952 ČSD
1953- 1990 Lokomotiva
1991 -  dosud FK Česká Třebová

V roce 1994  Fotbalový klub Česká Třebová založil společnost s ručením omezeným, jejímž je 100 % vlastníkem s názvem FK Česká Třebová s.r.o. Českomoravský fotbalový svaz schválil svým usnesením  tuto registraci s tím, že fotbalový oddíl může ve sportovních soutěžích používat název FK Česká Třebová.

Hrací plocha a trochu historie
1908 - 1919 louka pana Netušila, později louka pana Felcmana
1919 - 1934 louka pana Vyskočila zvaná „Vyskočilka
1935 - 1961 škvárové hřiště „ Na Farářství“
1962 - 1982 travnaté hřiště na stadionu „Na Skále“
1991 - dosud  dvě travnatá hřiště na stadionu „Pod Jelenicí“

 

Kapacita stadionu “Pod Jelenicí“  je 7 000 diváků

Hlavní  hrací plocha č. 1 je o rozměru 103 x 68 metrů

              hrací plocha č. 2 je o rozměru 102 x 64 metrů
Čerpáno z officiálního webu.

Zde se nachází vchod na hřiště. Pokud se k němu otočíte zády, uvidíte přes silnici garáže. Na garáži přímo proti vchodu na hřiště je písmeno. Písmeno je

G = 6 (B)
G = 8 (F)
G = 2 (D)
G = 4 (N)

 

8. Zimák

N49°54.453' E016°26.745'

Zimní stadion nabídne veřejné bruslení, pronájem ledové plochy, pořádání hokejových zápasů a kulturně společenských akcí a Městskou hokejovou ligu.

Stavba je umístěna v plánovaném sportovním areálu „Na Skalce“ v blízkosti budoucí multifunkční haly a lehkoatletického stadionu. Sportovní hala s ledovou plochou je určena pro sportovní aktivity široké veřejnosti v zimním období výhradně na bruslení a pořádání hokejových zápasů. Dále je hala využívána na pořádání kulturních akcí popřípadě koncertů. V letních měsících je možné halu využít na jiné sportovní aktivity (míčové hry, atd.). Kapacita objektu je 571 sedících a cca 400 stojících diváků.K dispozici je 7 kabin se sociálním zařízením,klubovna,ošetřovna,kabina trenérů,občerstvení,šatna a WC pro veřejnost.
Chlazení je zajištěno nepřímým okruhem s vodním roztokem, s použitím dvou pístových kompresorů. Chlazení vodního roztoku zajišťuje čpavek.
Úprava ledové plochy je prováděna akumulátorovou rolbou od firmy WM Junior 2000.

Konstrukce haly je z ocelových svařovaných rámů. Střešní konstrukce je dvakrát zalomena a upravena tak, aby plocha střechy tvořila plynulý oblouk.

Rozměry haly: délka 65,7m, šíře 42,5m, výška 10,5m

Rozměry ledové plochy: délka 58,0m, šíře 28,0m,

Mantinely: výška 1,25m, opatřeno nastaveným ochranným plexisklem po obvodu hrací plochy.
Čerpáno z officiálního webu.

Nacházíte se před vchodem  na zimní stadion. Když se rozhlédnete, uvidíte plastiku z dob minulých. Kolik je na ní osob (indicie H) ?

9. Gympl

N49°54.299' E016°26.604'

Zde se zastavíme jen na chvilku při naší cestě ke konci. Vznik gymnázia se datuje do roku 1909. Rozvoj sportovního vyžití studentů pak narůstal od r.1919 kdy po první světové válce jenž zasáhla hluboce do života školy byl její provoz znovu zahájen 5. Listopadu 1918. Sportovní vyžití studentů se dále vyvíjelo a vznikaly turnaje a sportovní kluby. Generální rekonstrukce v r.1994 pokračovala modernizací od r.1997 kdy se mimo jiné rozrostl kolem gymnázia sportovní areál jak jej známe dnes. Sportovní areál má 3 víceúčelová hřiště (volejbal, basketbal, házená) ale také běžecké dráhy či lezeckou stěnu. Areál je hojně využíván i při Českotřebovském „Týdnu sportu“ jenž je věnován jak název předurčuje právě ke sportovním kláním.
Čerpáno z oficiálního webu.

Stojíte před vchodem na školní hřiště místního gymnázia (čelem k bráně). Kolik basketbalových košů vidíte z tohoto místa (Indicie I)?

10. Golf indoor

N49°54.118' E016°26.636'

Předposlední zastávkou je Indoor Golf Centrum.  K indoor golf centru není sice mnoho co psát, avšak i přesto považuji zastávku u tohoto sportovního odvětví za zajímavou. Tento simulátor golfu si mají možnost českotřebovští obyvatelé zahrát či vyzkoušet zhruba od r.2010. Kdo by snad tomuto sportu propadl, může se účastnit nejrůznějších turnajů, které se zde pořádají. A ještě pár zajímavostí o golfu jako takovém.
Vznik
Řečeno slovy klasika, „už staří Římané“ se pomocí hole trefovali do míčku: jejich hra se jmenovala paganika a někteří ji pokládají za prazáklad golfu. Od paganiky byly odvozeny další podobné hry, které se ve středověku provozovaly v zemích evropského kontinentu. Sice se v nich stejně jako v golfu odpaloval míček, jenž měl zasáhnout vzdálenou metu, chyběl v nich ale podstatný golfový prvek - jamka. To skotští pastevci odpalovali kameny na přírodních hřištích s písečnými dunami a spasenou trávou, dráhami jim byly králičí stezky a trefit se snažili do jamky – golf byl na světě! Sportovní historikové tvrdí, že v oblasti okolo městečka St. Andrews se hrál už kolem roku 1400.
Původ slova
O původu slova golf dodnes není možná jasno tak, jak by si někteří golfisté přáli. Existují některé teorie o vzniku a původu slova.
První teorie
První teorie praví, že vzniklo ze starého skotského slova gouf respektive goulf, tedy něco ve smyslu praštit nebo trefit.
Druhá teorie
Druhá teorie nepovažuje Angličany za praotce golfu, protože podle ní je golf odvozen z holandského kolf, což znamená hůl a také tehdejší sport téhož jména. Slovo kolf ale v téže době zároveň používáno jako synonymum pro netopýra, tedy ani tato teorie není zcela prokazatelná. Navíc Kolf (nebo také Kolven) umožňoval pohybovat míčkem pouze po zemi, nikoli vzduchem, tedy nelze jej považovat za skutečného předka golfu tak, jak jej dnes známe.
Třetí teorie
Třetí teorie zdaleka nesahá do historie. Podle ní je golf akronym z anglického Gentlemen Only, Ladies Forbidden (česky: Jen pro pány, dámám vstup zakázán). Této teorii nahrává i fakt, že dlouhá léta byl golf pouze mužskou záležitostí. Dnes jsou již kvality ženských golfistek srovnatelné s těmi mužskými.
Čerpáno z wikipedie a czgolf.cz

Měli byste se nacházet před vstupní branou Indoor golf centra. Jakou barvu má maják na bráně ?

J= 5 (žlutá)
J= 8 (červená)
J= 2 (modrá)
J= 4 (zelená)

11.Kuželkárna

N49°53.886' E016°26.354'

Poslední zastávkou je kuželkárna.

O organizovaném kuželkářském sportu v České republice lze hovořit od roku 1937, kdy se 11. ledna konala ustavující valná hromada „Asociace československého sportu kuželkářského“ v Radiopaláci v Praze – Vinohradech.
Kořeny nynějšího českotřebovského oddílu kuželek TJ Lokomotiva sahají do roku 1942, kdy byl ve městě založen kuželkářský oddíl pod názvem „KO AFK“, potom „Sokol ČSD „A„“ a „DSO Lokomotiva“.
O rok později byl kuželkářský oddíl založen i na Parníku (čtvrť města) a v průběhu doby několikrát změnil svůj název – IKK Parník, KOOS Habeš (obr. 2 - kuželna na Habeši), Sokol Perla Č.Třebová (do roku 1952) a nakonec Jiskra Česká Třebová.
V roce 1961 došlo ke spojení obou oddílů pod názvem „Lokomotiva„.

 

Na místě dnešní kuželny stála původně jednodráha, která byla v roce 1950 rozšířena na dvoudráhu (obr. 1) a v roce 1978 (obr. 3) byla opatřena automatickými stavěči. To byla tenkrát nějaká moderna. Na ní se hrálo nepřetržitě až do roku  1993.
V roce 1993 nastal konečně velký zlom. Stará dvoudráha byla téměř celá zbourána a započalo se s výstavbou čtyřdráhové kuželny. Slavnostně byla otevřena v roce 1995.
V roce 2005 se podařilo zmodernizovat automatické stavěče včetně elektroniky a softwarového vybavení. Teď už jen zbývalo provést instalaci nových drah, které byly instalovány v roce 2007.
Čerpáno z officiálního webu.

Zde si prohlédněte budovu Kuželkárny. Indicie K je počet oken do ulice.

Tak jak jste vysportovaní ? Že už dost ? Tak nyní máte k dispozici všechny indicie pro výpočet finálky, což znamená dosadit je do zjednodušeného vzorce. Využít můžete například restauraci v Národním domě hned vedle kuželkárny (ani zde neuniknete sportu, v horním patře se nachází bowlingové dráhy). V letních měsících je možnost využít i otevřené zahrádky a v klidu se posilnit i občerstvit venku, před poslední cestou. Finální cache je umístěna necelé 3km vzdušnou čarou od posledního bodu „Kuželkárny“. Ptáte se proč ? Jde přece o cache věnovanou sportu, tak proč si neudělat poslední cestu trošku náročnější ;-)

 

VZOREC PRO VÝPOČET FINÁLNÍCH SOUŘADNIC

N 49° (J)(A+C).(K)(D+G)(E-J)´

E 016° (A)(D+H).(F)(B+C)(A+I)´

 


Finální keš má provizorní umístění takové, jak jsem keš adoptoval. Nepřijde mi vhodné tato velikost pro toto umístění. V průběhu léta bude změněna.

Additional Hints (Decrypt)

trbcnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)