Skip to content

Jakość wody, czyli szukamy nurtu Cache In Trash Out Event

This cache has been archived.

Murazor: Ku pamięci - fragment listu, jaki dostałem po evencie od centrali Groundspeaka:

"Thank you for your summary of the CITO event that you hosted in Poland. It sounds like your event was a success. We cannot promise that similar scientific events will be published in the future, but we encourage you to pursue it if you are interested."

More
Hidden : Sunday, August 18, 2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:









Zagadnienia związane z jakością wód powierzchniowych są przedmiotem wielu interdyscyplinarnych badań. W pracach badawczych związanych z tym problemem uczestniczą miedzy innymi fizycy, chemicy, biolodzy, ekolodzy, inżynierowie środowiska, architekci krajobrazu, czy informatycy. Jeden z naukowych projektów badawczych dotyczących problematyki jakości wody w zbiornikach retencyjnych prowadzony jest w Instytucie Inżynierii i Gospodarki Wodnej Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej.

Zbiorniki retencyjne to akweny powstałe w wyniku przegrodzenia koryta rzeki zaporą. Pełnią one wiele funkcji, wśród których wyliczyć można: zaopatrzenie w wodę (pitną i przemysłową), ochronę przeciw powodziom i suszom, energetykę wodna, gospodarkę rybacką czy rekreację. Realizacja wszystkich tych celów musi brać pod uwagę jakość wody w akwenie. Dlatego tez prowadzony jest zarówno monitoring rozmaitych parametrów w terenie, jak i skomplikowane symulacje komputerowe mające wspomóc zainteresowane strony w efektywnym utrzymaniu wysokiej jakości wody.

Czego potrzeba, by prowadzić takie badania? Pieniędzy, to jasne. A jeśli te jakimś cudem udało się uzyskać? To danych, danych i jeszcze raz danych! Danych nigdy dość… I właśnie w zbieraniu danych możemy pomóc! Danych, które posłużą naukowcom z Instytutu Inżynierii i Gospodarki Wodnej PK oraz współpracujących z nimi instytucji lepiej zrozumieć zachodzące w zbiorniku zjawiska, a co za tym idzie, opracować wydajne sposoby zachowania i poprawy jakości wody w Jeziorze Czorsztyńskim.

Spotykamy się w niedzielę, 18-go sierpnia 2013 o godzinie 9:45 w pobliżu miejsca pokazanego jako współrzędne tego eventu. Na początek nastąpi krótkie wprowadzenie podane przez przedstawiciela IIGW PK, który objaśni, co i jak mamy obserwować. Potrwa to 15-20 minut. Następnie rozejdziemy się w różnych kierunkach i będziemy zbierać dane. Przydział zadań zależeć będzie od liczby uczestników i ich możliwości, coś dla siebie znajdą zarówno osoby o słabej kondycji (a nawet lekko niepełnosprawne ruchowo) , jak tez miłośnicy przełajowych biegów długodystansowych. Pomiędzy 13:00 a 14:30 spotkamy się ponownie, by zebrać wyniki naszych obserwacji.

Należy mieć ze sobą:
  1. Odbiornik GPS z mapą okolicy;
  2. Coś do pisania;
  3. Lornetkę (niekonieczna, ale wskazana);
  4. Prowiant lub pieniądze na zakup jedzenia na miejscu, napoje (niewyskokowe!).
Inne uwagi:
  • Dojazd uczestników we własnym zakresie i na własny koszt.
  • Przy logach "will attend" proszę podać szacowaną liczbę uczestników "podpietą" pod dany log.
  • Celem eventu jest zebranie i przekazanie danych potrzebnych naukowcom. Jeśli wiec ktoś będzie musiał "urwać się" ze spotkania przed jego zakończeniem, może przekazać zebrane przez siebie dane innemu uczestnikowi, który na koniec eventu dostarczy je do punktu zbiorczego.
  • Radzę się nie spóźnić: po zakończeniu spotkania wstępnego, gdy zadania już będą rozdzielone, dołączenie się będzie bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe.


 Uwaga: To spotkanie jest - jak widać - bardzo nietypowe.
 Na jego publikację w postaci eventu typu CITO
 wyraziła zgodę centrala Groundspeaka (ukłony!).

Additional Hints (No hints available.)