Skip to content

Mrtva trat Mystery Cache

A cache by MAO Message this owner
Hidden : 7/29/2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Mrtva trat

Vitejte na stredne tezke mysterce, ktera Vas seznami s opustenou zeleznici na polarnim kruhu na Sibiri.



Mrtva trat, nebo take Transpolarni magistrala, mela spojovat mesta Salechard a Igarka za polarnim kruhem na severni Sibiri. V letech 1947 – 1953 zeleznici staveli vezni Gulagu, po smrti Stalina byla nedokoncena stavba zakonzervovana.

VIZE

14 E0°


Impulzem ke stavbe mohly byt duvody strategicke. Behem druhe svetove valky se do oblasti Sibire u Severniho ledoveho oceanu dostaly nemecke ponorky a Stalin si dobre uvedomoval, ze tato cast SSSR zustavala z vojenskeho hlediska prakticky nechranena. Celorocne sjizdna zeleznice s vyustenim v nekterem hlubokomorskem pristavu u Severniho ledoveho oceanu by tento fakt zmenila. Zeleznice mela propojit jiz existujici trat z Moskvy do Vorkuty (v oblasti Polarniho Uralu) s rekou Jenisej, kam by mohly priplouvat lode z nalezist rud v Norilsku a z oblasti Severniho ledoveho oceanu. Realny strategicky vyznam vsak trat nemela prakticky zadny, nebot oblast Norilska je pohodlne dostupna po rece i po mori. Zeleznice mela vest 1459 kilometru od zapadu na vychod v oblasti polarniho kruhu, kde kvuli mimoradne nepriznivym podminkam (polarni baziny) prakticky neexistovalo zadne osidleni (krome nekolika osad puvodnich obyvatel – Nencu, Evenku ci Selkupu).

ZAHAJENI VYSTAVBY




Stavba trati byla zahájena v roce 1947, na jeji stavbe se podilelo podle nekterych odhadu cca 80 tisic lidi, z nichz naprostou vetsinu tvorili veznove sovetskych pracovnich taboru Gulag.

STAVBA

0A.FIC


Vystavba trati byla rozdelena na dve stavby – 501 (zapadni cast) a 503 (vychodni cast). Na zapadni casti 501 byly krome dodnes pouzivaneho useku pres Polarni Ural z Cumu do Labytnangi polozeny koleje mezi Salechardem a Nadymem (350 km), dale byl vybudovan nasep do Noveho Urengoje (dalsich vice nez 200 km). Vychodni cast 503 nemela vzhledem k obtiznejsi dostupnosti takovou „uspesnost“. Pracovni provoz vlaku byl pouze na useku Janov stan – Jermakovo (150 km) a 60 km na jih od Igarky, na zbylych castech byl vybudovan jen nasep, pripadne stavba nebyla zahajena vubec (cca 300kilometrovy usek mezi rekami Pur a Taz). Trat navic prekracuje dva sibirské veletoky – Ob a Jenisej. Na nich nebyla planovana stavba mostu – v lete by dopravu zajistovaly specialni ricni trajekty, v zime by se koleje polozily na led zamrzlych rek.

PROBLEMY STAVBY




Mimoradne obtizne byly i technicke podminky pro stavbu zeleznice. Cela trat vede po uzemi trvale zmrzle pudy, na niz se obtizne buduje cokoli. Vetsinu roku je puda zmrzla a pokryta snehem, behem kratkeho leta svrchni cast roztaje a promeni se v bazinaty povrch. Vystaveny nasep si tudiz „seda“, obtizne se upevnují opory mostu atd. Stavelo se narychlo a bez potrebneho technickeho zazemi. Aby vezni splnili normu pri stavbe naspu, hazeli tam pro zvetseni objemu i rozvetvene stromky. Kdyz pripocitame vlivy tajiciho permafrostu, neni divu, ze si zeleznice zadala nepretrzitou udrzbu, opravu poskozenych useku a pracovni rychlost na zprovoznenych castech byla maximalne 15 kilometru v hodine.

PRERUSENI STAVBY

5 0P°


Vzapeti po smrti Stalina v roce 1953 byla novym vedenim SSSR stavba shledana jako zcela neucelna a prace na ni byly rychle preruseny.

50.-90. LETA - CHATRANI




Do 90. let po zapadnim useku ze Salechardu do Nadymu jezdili na drezinach udrzbari telefonni linky polozene podel trati. Centralni usek mezi Nadymem a Novym Urengojem byl od 70. let postupne obnoven a z jihu napojen na zeleznicni sit Ruska diky obrovskym nalezistim plynu v teto oblasti (o nichz se vsak v dobe stavby trati nevedelo). Vychodni cast stavby vsak zustala zcela opustena, pouze v 60. letech byly na nekterych usecich vytrhany koleje pro potreby Norilskeho kombinatu.

SOUCASTNOST

C0.F00


Obce, vybudovane pro potrebu stavby trati (napr. sveho casu 15tisicove Jermakovo na brehu Jeniseje) byly zcela opusteny a pracovni tábory podel teto casti trati zustaly zcela netknuty. Na nekterych mistech tak dodnes v tundre a tajze stoji zrezivele parni lokomotivy, vagony a jina technika.

BUDOUCNOST




V soucasnosti se jiz pracuje na znovuobnoveni zeleznice mezi mesty Salechard a Nadym, tento projekt bude realizovat ceska spolecnost OHL ZS. Stavbu zeleznic na Uralu zahaji ceské firmy pod vedením OHL ZS patrne az koncem roku 2013. Jedna se o 55miliardovy projekt. Cilem projektu je postavit zeleznici v mistech, kde jsou bohata rudna naleziste. Zeleznice se ma stavet i na mistech, kde byly v minulosti gulagy a kde jsou nepouzivana trate, ktere staveli vezni z dob komunismu. OHL ZS planuje, ze zachovane naspy trati vyuzije.

CESKA EXPEDICE




Badatel, rusista a publicista Stepan Cernousek se pravidelne vydava do ruskykch gulagu a na transpolarni magistralu. Podnikl uz dve expedice a dalsi planuje na letosni rok.
V srpnu 2009 na stavbu cislo 503 do Igarky na Jeniseji a pote do okoli zanikleho mesta Jermakovo, kde se prozkoumal cca 20kilometrovy usek zeleznice.
V breznu 2011 byl prozkouman usek cislo 501 - po zamrzlych bazinach se projelo podel 350kilometroveho useku zanikle trati mezi mesty Nadym a Salechard.
V zari 2013 by Stepan Cernousek rad usporadal treti vypravu do nejvzdalenejsich a prakticky nezmapovanych useku na vychodni casti byvale zeleznice.


* * * * *

Pokud si chcete prohlednout presne rozmisteni lagru, mostu, semaforu, nalezenych parnich lokomotiv a vubec cele stavby zeleznice pouzijte tento odkaz, ktery Vas presmeruje na interaktivni mapu webu mrtvatrat.cz.

* * * * *

Zdroje: Web mrtvatrat.cz, rozhovor s reziserem filmu Mrtva trat Simonem Spidlou, casopis Koktejl.

* * * * *



* * * * *


Additional Hints (Decrypt)

Ivpr vasb b svanypr cebmenqv frznsbe

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)