Skip to content

Ponorka U-69 Mystery Cache

This cache has been archived.

PanzerStepan: Děkuji všem za návštěvu. Uvolníme prostor pro další projekty.

More
Hidden : 6/28/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš je umístěna v blízkosti Mokřadů a tůní Hladoměř u Staré Lysé. Udělějte si čas na hezkou procházku po písečném břehu těchto tůní. Keš je věnována ponorce U-69. 


U-69 byla první německou ponorkou typu VIIC. Tento typ ponorky se stal od roku 1940 do roku 1945 tažným koněm německého ponorkového loďstva. Díky celkovému počtu 600 vyrobených plavidel se ponorka třídy VIIC stala nejvyráběnějším plavidlem v ponorkové historii.

Ponorka U-69 byla u loděnic Germaniawerft v Kielu objednána 30. Května 1938. Postavena byla během roku 1940 a na vodu byla slavnostně spuštěna 12. října 1940. V listopadu téhož roku byla převzata vojenským námořnictvem a podrobila se zkušebním plavbám v Baltském moři. V únoru 1941 byla umístěna k ponorkám operujícím v Atlantském oceánu.

 

 U-69 ve výrobním doku

Bojové nasazení:

1.Bojová plavba

Na svou první bojovou plavbu se U-69 vydala dne 10.února 1941. Cesta do Atlantského oceánu vedla přes Severní moře okolo Faerských a Shetladských ostrovů. U Faerských ostrovů, dne 17.února, spatřily hlídky na U-69 loď MV Siamese Prince a loď o výtlaku přibližně 8 500 tun byla potopena. Další obětí byla již 19. února loď Empire Blanda o výtlaku přibližně 5 700 tun. Svou první úspěšnou plavbu završila U-69 23. února, kdy potopila SS Marslew necelých 320 km severozápadně od Rockallu. Lod se úspěšně vrátila a 1.března zakotvila v Lorientu na francouzském Atlantickém pobřeží.

2. Bojová plavba

Po doplnění zásob a nutných opravách vyrazila U-69 na svou druhou bojovou plavbu. Dne 30. března napadla ponorka jihozápadně od Islandu osaměle plující loď SS Coultam o výtlaku cca 4 000 tun. O čtyři dny později poškodila Thirlby plující z kanadského St.Johns do Hullu. Zpět do Lorientu se ponorka vrátila 11. dubna.

3. Bojová plavba

Další bojová plavba zavedla U-69 k západnímu pobřeží Afriky, kde měla naklást miny a věnovat se napadání samostatně plujících lodí. V této oblasti totiž nebyl ještě zaveden konvojový systém a ponorka toho plně využila. Dvojitého úspěchu dosáhla ponorka 21. května. Potopila jižně od Kapverdských ostrovů britskou loď SS Tewkesbury o výtlaku 4 600 tun. Další obětí byla americká loď SS Robin Moor. Potopení této lodi vzbudilo v tehdy neutrálních Spojených státech vlnu odporu. Prezident Roosvelt označil Německo a Itálii za “mezinárodní psance“ a požadoval uzavření všech jejich konzulátů v USA. O deset dní později potopila přímo v přístavu Accra loď MV Sangara. Sangara klesla na dno přístavu v 10 metrech, jen její příď zůstala trčet z vody. 27. června potopila ponorka asi 320 kilometrů jihovýchodně od Azorských ostrovů SS River Lugar a SS Empire Ability. Na zpáteční cestě potopila U-69 svými palubními zbraněmi SS Robert L. Holt. Bylo vypáleno přes sto explozivních střel z 88 mm kanónu a více než 200 nábojů z 20mm děla. Na novou operační základnu v St. Nazaire se ponorka vrátila 8.července.

Trvalo skoro celý rok než si mohla posádka na vež svého plavidla namalovat další značku potopené lodi.

4. a 5. Bojová plavba

Čtvrtá plavba byla krátká a ponorka se vrátila již po týdnu od vyplutí. Pátá plavba směrem ke Grónsku dopadla také bez úspěchu.

6. a 7. Bojová plavba

Šestá bojová plavba proběhla bez komplikací, ale také bez kontaktu s nepřítelem. Během sedmé bojové plavby se U-69 setkala s konvojem, ale byla doprovodem donucena k ponoření a zasypána hlubinnými náložemi. Unikla bez poškození. Ale ani na této plavbě se nepodařilo rozšířit seznam potopených nepřátel.

8. Bojová plavba

Po dlouhém období půstu se podařilo U-69 potopit nepřátelskou loď až na své osmé bojové plavbě. Jednalo se o kanadskou plachetnici James E Newson o výtlaku pouhých 671 tun. Ponorce se na této plavbě podařilo potopit ještě další čtyři lodě o celkovém výtlaku přibližně 12 000 tun. Vše nasvědčovalo tomu, že pro německé námořníky nastaly druhé “Zlaté časy“.

9. Bojová plavba

Během této plavby potopila U-69 svou asi nejkontroverznější loď. Jednalo se o železniční trajekt SS Caribou, který převážel civilní obyvatele. Zahynulo 137 lidí. Další obětí se 9. října 1942 stala kanadská loď SS Carolus.

10. Bojová plavba

U-69 vyrazila na svou poslední bojovou plavbu po novém roce 1943. Během své plavby se pokusila jako součást vlčí smečky Haudegen zaútočit na konvoj ONS 165. Osudným se ponorce stal 17. únor 1943. Během útoku na konvoj byla odhalena HF/DF radarem a napadena hlubinnými pumami. Ponorka se musela vynořit na hladinu a tam byla taranována torpédoborcem HMS Fame. U-69 se rychle potopila. Do hlubin s sebou vzala všech 46 mužů posádky.

Znak U-69

Ponorka jako jedna z mála používala současně dva znaky. První znak , který ponorka přijala při uvedení do provozu byl zvolen jejím tehdejším velitelem Kptlt. Jostem Metzlerem. Jednalo se o slovo Horridoh a dva třívlajkové signály. Druhý znak přibyl na věž U-69 poté, co se sedmá flotila rozhodla přijmout znak nejznámějšího svého velitele Guntera Priena za svůj oficiální znak. Jednalo se o vyobrazení rozzuřeného býka. Pověřený důstojník ale nikdy oficiální znak neviděl a nechal na věž namalovat obrázek krávy z krabičky francouzského sýra včetně textu "la vache qui rit"(Veselá kráva). Když kapitán obrázek viděl, rozhodl se jej na veži ponechat. Posádka si z textu udělala válečný pokřik a U-69 se začalo říkat Veselá kráva.

Dosažené úspěchy:

17 potopených lodí 69 515 GRT;

1 poškozená loď - 4,887 GRT;


 

O keši:

Nalezení keše nebudete mít zas tak jednoduché

Stage 1:

Na souřadnicích N50° 13,084 E014° 47,933 naleznete pamětní kámen Mokřadů a tůní Hladoměř. Na něm pamětní desku s textem o realizaci projektu.

Kolik subjektů se celkově podílelo na financování projektu? (Na cedulce je uveden i podíl jednotlivých subjektů v procentech) =A

Jaká je poslední číslice na desce? =B

Stage 2:

Podél mokřadů se přesuňte na souřadnice N50° 12,905 E014° 47,833. Zde hledejte ješterku s přiřazeným číslem. Toto číslo je C.

Stage 3:

Pokračujte dále až na souřadnice N50° 12,712 E014° 47,877. I tady je ještěrka nositelkou části souřadnic vedoucí ke keši. Není to ale tak jednoduché, pro získání správných číslic budete muset rozkódovat vlajkový signál podle ICS.Seznam vlajek naleznete na:

http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1mo%C5%99n%C3%AD_vlajkov%C3%A1_abeceda

Signál tvoří dvě vlajky a jejich hodnoty odpovídají hodnotám D a E

 

Vež U-69

Věž U-69


 

Keš:

A nyní již vzhůru ke keši, kterou najdete na souřadnicích

N50° 12,CBE E014° 47,DCA

Cestou dávejte pozor!!! Čeká vás ještě námořnický test odvahy.devil

 

V keši se nachází tématický geocoin věnovaný ponorce U-69, který nechce nikam cestovat. Neberte jej pryč!!!!!


 

Štastný lov


 

 


Vlajkové signály nutné pro rozluštění souřadnic:

Vlajkové signály


 


 


 

Additional Hints (Decrypt)

Crevfxbc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)