Skip to content

Pevna jizdni draha Traditional Geocache

This cache has been archived.

Ghedina: viz. Write note
Samotná keš je ještě na místě,pro ty opozdilce kteří ji mají ve svých přístrojích uloženou a nestihli si ji odlovit.Neukládejte zde však prosím žádné cestovní předměty.Ostatním se omlouvám.Čaues

More
Hidden : 6/14/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vítejte v Třebovském Sedle.Pro železniční fajnšmekry je to místo známé tím,že se tady prakticky během pár měsíců vyměnila jedna technická rarita za druhou.Do doby rekonstrukce traťového úseku si zde vedla každá kolej svou cestu po svém vlastním tělese a se svou vlastní a rozdílnou niveletou.To vše se během výstavby změnilo.



V pondělí 1. srpna 2005 byla částečně zprovozněna spojovací větev II. tranzitního koridoru. V 18:41 byl ze žst. Rudoltice v Čechách vypraven EC 106 jako první vlak do Třebovic v Čechách po nové 2. traťové koleji po zcela nově postavené trase přeložené do hlubokého zářezu oboustranně zpevněného milánskými stěnami, který je v nejhlubší části v délce 95 metrů překrytý železobetonovou deskou a zasypán zeminou.
 
Tento den byl významný pro historii dopravní cesty v ČR, protože s prvním vlakem byl zároveň uveden do provozu první, přibližně 440 metrů dlouhý, zkušební úsek pevné jízdní dráhy u nás. Tento úsek se nachází v km 9,552 až 9,992 nového staničení nad obcí Damníkov,kde se dříve křížily původní traťové koleje, které v tomto úseku vedly po samostatných tělesech v různé poloze a niveletě. Nová dvoukolejná trasa zde proto byla přeložena do nové polohy, což umožnilo začít výstavbu pevné jízdní dráhy ještě před zahájením výluk. To bylo nutnou podmínkou realizace, protože její vybudování je podstatně časově náročnější oproti klasické konstrukci svršku se štěrkovým ložem.
 
V obou traťových kolejích je použit systém Rheda 2000 vyvinutý německou společností Pfleiderer, kde jsou kolejnice standardního profilu UIC 60 upevněny přes pružné upevnění Vossloh k vícevrstvé železobetonové desce se zalitými spřaženými dvoublokovými pražci bez použití štěrkového lože. Na zhutněné plání je napřed zřízena nosná 0,3 metru silná železobetonová deska. Na ni jsou položeny a pomocí montážních kolejnic přesně vyrovnány dvoublokové pražce (dva betonové bloky spojené prutovými nosníky svařenými z ocelových drátů - viz. foto). Propletením jejich nosné části z ocelových drátů armovací ocelovou kulatinou je vytvořen rošt, který se posléze zaplní betonovou směsí.




 
 
Velmi důležitá je přesnost, protože po vytvrdnutí betonu je velmi omezená možnost úpravy geometrické polohy, kterou lze realizovat pouze výměnou podložek a vodících příložek. Další podmínkou bezproblémového provozu je důkladné zhutnění železničního spodku, protože jeho pozdější sesedání by mohlo vést až k zborcení nosné desky. Zvláště to platí, pokud je jako v případě prvního českého úseku budována pevná jízdní dráha na nově zřízeném vysokém náspu. Při jeho budování byla proto zvolena sendvičová konstrukce, kde jsou jednotlivé vrstvy vápnem stabilizované zeminy prokládány drenážními vrstvami.


 
 
Bloky pevné jízdní dráhy jednotlivých traťových kolejí spolu netvoří jeden celek. Aby se zamezilo pronikání vody do spodku, je prostor mezi nimi vyplněn asfaltovou směsí. Vnější boční stěny jsou pak po nanesení izolačního nátěru zahrnuty štěrkem.
 
Problém je i napojení úseku s pevnou jízdní dráhou na klasické štěrkové lože z důvodu rozdílné elasticity pod projíždějícím vlakem. Na každé straně je přechodový úsek, bez kterého by se při jízdě vlaku mohla tuhá konstrukce pevné jízdní dráhy jevit jako vyvýšené místo. Jsou zde použity speciální mohutnější betonové pražce, které jsou v délce přibližně dvou desítek metrů usazeny ve štěrkovém loži stmeleném dvousložkovou pryskyřicí Kryoryt. Vlastní přechod je navíc v délce 15 metrů zpevněn dvěma kolejnicemi, které jsou ve funkci nosníků připevněny blízko osy koleje přes pružné upevnění k vrchní straně pražců.





 
Nikde ve světě ještě nejsou provozní zkušenosti s různými konstrukcemi pevné jízdní dráhy natolik dlouhé, aby byl názor odborníků jednotný. Kromě již zmíněných vysokých nároků na přesnost práce a dodržování předepsaných technologických postupů, které vyžadují podstatně delší dobu na výstavbu, a tím prakticky znemožňují použití pevné jízdní dráhy při obnově stávajících tratí při výlukách, jsou hlavním argumentem odpůrců vysoké finanční náklady oproti klasické konstrukci železničního svršku se štěrkovým ložem.
 
 
Jako nevýhoda z pohledu cestujících by mohla být vnímána také relativně větší hlučnost uvnitř vlaku, která se projevuje především u starších typů vozů. Hladká betonová plocha totiž oproti velmi členitému povrchu klasického štěrkového lože dobře odráží zvuk směrem k projíždějícímu vlaku stejně jako například betonové protihlukové stěny. V zahraničí proto bývají v obydlených oblastech různé systémy konstrukce pevné jízdní dráhy doplněny o obložení z materiálu pohlcujícího zvuk.
 
Protiváhou všech negativ je však plynulá jízda vlaků i při velmi vysokých rychlostech díky stálosti geometrické polohy koleje, minimální nároky na údržbu a hlavně její životnost. Teoreticky by měla bez větších oprav vydržet v provozu neuvěřitelných sedmdesát let.
 
Tak jsem Vám nalil do hlav nějaké to info o PJD a teď něco málo ke keši.Keš je uložena tak,aby s nalezením nebyl žádný problém a pokud použijete souřadnice doporučeného parkoviště,dojdete ke keši v naprostém bezpečí bez rizika,že by jste museli přelézat kolejiště.Hlavním důvodem této keše je pohled na zcela atypické těleso.Pro kačery znalé celého listingu doporučuji poslech změny hluku při přechodu z klasického tělesa na PJD a pro pravověrné šotouše zase pohled nebo eventuální focení z mnoha posedů lemující okraj lesa.
 
V žádném případě nevstupujte do kolejiště.
 
Samozřejmě fotečky jakýchkoliv vlaků jsou vítány.
 

Additional Hints (Decrypt)

cbq cbxyvpxbh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)