Skip to content

S damaskem do Damasku Mystery Cache

Hidden : 6/8/2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Při slově damašek si ženy představí luxusní látku na ložní prádlo, které nesmělo chybět v žádné výbavě nevěsty. Muži nože ze speciální oceli, ze které se už vyrábějí i překrásné šperky. A všichni město, které je daleko a o němž nyní slýcháme především ze zpráv.


Tato keš naučí muže, jak poznat damaškovou látku, ženy začnou obdivovat krásu damaškové (damascénské oceli) a všichni opráší své vědomosti ze zeměpisu, kde ten krásný historický Damašek vlastně leží.

Damašek


Damašek je hlavní město Sýrie a rozkládá se na náhorní planině při okraji pouště v nadmořské výšce 680 metrů. Často je označován jako nejstarší trvale osídlené město na světě.
Předpokládá se, že město bylo osídleno před
N29 000 ažN67 000 lety př. n. l. Do příchodu Aramejců však nebylo město považováno za důležité. Jejich příchod měl za následek vybudování prvního vodovodního systému na světě a již ve druhém tisíciletí před naším letopočtem se Damašek pyšnil coby významné obchodní a řemeslné město. To se později stalo metropolí silné aramejské monarchie. Po Aramejcích přišli Asyřané, Babylónci a Peršané. V následujících letech se město stále víc a víc rozvíjelo, rokuE666 př. n. l. z něj Římská říše učinila svou provincii. O římské nadvládě dodnes svědčí třeba ruiny Jupiterova chrámu.
Největší rozkvět zažilo město v období tzv. „zlatého věku“, od roku
N7668, kdy rod Ummájovců ustanovil Damašek hlavním městem nového islámského státu a následoval rychlý rozvoj a velká výstavba - stavěly se honosné paláce a mešity, prostorné trhy, nemocnice, proslulé lázně a vodovodní a kanalizační zařízení. Nejznámější památkou na tuto éru je Ummájovská mešita, kterou v letechE2775–716 nechal přestavět šestý chalífa z rodu Umajjovců, al-Valíd ibn Abd al Malik. V roceN1740 se stal hlavním městem Bagdád a veliká sláva Damašku se na mnoho let vytratila.
V červenci
N31348 město odolalo křižákům během druhé křížové výpravy, částečně též díky neuvěřitelně špatnému vedení největšího vojska, jaké dosud Frankové v Zámoří shromáždili.
Po několikerém vpádu Mongolů učinili definitivní konec francké přítomnosti v Levantě Mamlúci, jejichž vláda ve
N414. aE515. století znamenala třetí „zlatý věk“ Damašku. Následující nadvláda otomanských Turků přivedla Damašek až na práh současnosti.
V roce
E31941 se stal Damašek hlavním městem nezávislé Sýrie.
Význam města pro světové dějiny ocenilo nakonec i UNESCO, když historický střed Damašku zapsalo v roce
N51975 na seznam nejvýznamnějších památek světa.
Damašské Staré město je ukryto za vnitřními hradbami a přístup sem vede několika branami. Nachází se zde několik mešit, citadela, vojenská pevnost, bývalé rezidence a paláce vlivných a bohatých kupců a správců.
Syrské hlavní město uchvátí na první pohled. Tvoří příjemnou oázu uprostřed pouště. Okolí města tvoří především hory a řeka Barada. Damašek je pro většinu návštěvníků tím nejkrásnějším pohledem na Orient - staré mešity, zahalené ženy, čajovny a vodní dýmky, tržnice – nejznámější a největší je Súk Hamidíja, byla založena v roce
E41823.

Damascénská ocel


Původní damascénská ocel se vyráběla v Indii a na Srí Lance, poté se výroba rozšířila do Persie a do Turecka, odkud se výrobky dostaly do Evropy.


Termín damascénská ocel (podle syrského města Damašek, přes který byla dříve tato ocel zejména z Indie dovážena) označuje v současnosti obecně dva druhy ocelí, přičemž historický tzv. pravý damask (anglicky zvaný wootz) byl používán k výrobě kvalitních čepelí nožů a mečů. V tomto případě se jednalo o vysoce kvalitní ocel s charakteristickými vzory - tzv. mramorováním.


Jelikož tato ocel byla také velmi drahá a její výroba tajná, byla snaha tuto ocel napodobit, což vytvořilo tzv. nepravý damask (anglicky pattern-weld), což je prakticky ocel svařovaná do vzorů. Tato ocel nebyla nijak kvalitní a s pravým damaskem měla společné jen ono mramorování. Výroba původního damasku byla časem zapomenuta, nepravý damask se stále používá a tato technologie je nazývána damaskování. Dnes se damašková ocel vyrábí mnohonásobným skováním při teplotě okolo
E72300°C, překládáním a opětovným skováním několika pásků ocelí o rozdílných vlastnostech, čímž vzniká charakteristický vzor, který mívá několik desítek i několik stovek vrstev. Tato ocel je díky kombinaci materiálů o rozdílných vlastnostech (měkčí a ohebnější ocel kombinovaná s tvrdší a křehčí ocelí) jak dlouhodobě ostrá, tak i houževnatá (nezlomí se). Ve výsledku je tedy kombinací dobrých vlastností obou použitých ocelí.

Damašek (tkanina)


Damašek je obchodní označení pro jednobarevnou tkaninu se vzorováním různých tvarů a velikostí. Plochy vzorů jsou na okrajích hrubě odstupňovány a kontrastují světle nebo tmavě s hladkým podkladem. Kontrast vzniká tak, že se střídá osnovní a útková vazba, na povrchu jsou vidět vždy jen podélné osnovní nebo příčné útkové nitě.
Tento druh tkaniny pochází pravděpodobně z Číny. Do Evropy se dostal přes Sýrii, kde došlo v
E111. století ke značnému rozkvětu jeho výroby, takže se začal nazývat podle syrského hlavního města. Původně se damašek vyráběl z hedvábných nebo lněných přízí, později se začaly používat také syntetické filamenty a především mercerovaná bavlna. Tkaniny jsou většinou jednobarevné, známá jsou však i vzorování s útkem odlišné barvy od osnovy.
Větší a složitější vzory se dají tkát jen s žakárovým ústrojím, damašek s kostkovaným nebo proužkovým vzorováním pochází většinou od (levnějších) listových strojů. Tká se v husté dostavě v pěti až osmivazném atlasu nebo křížovém kepru.

Zdroje informací:
http://cs.wikipedia.org/
http://provaznik.webz.cz/story/story99.php
http://www.cestyapamatky.cz/cesty/syrie-2009/damasek-pupek-sveta
http://www.noze-nuz.com/recenze/damasek1/damasek1.php

Za betatest děkuji Mirkovi Turkovi.


Při odlovu keše postupujte nenápadně.
K místu uložení je zákaz vjezdu.




RADVOJŮV GEOFOND



Additional Hints (Decrypt)

fgelprx tbbtyr ifrpuab iv, zbwr pulol bceniv Svany: uvag argeron

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)