Skip to content

VoDoVoD Mystery Cache

Hidden : 10/12/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tako keš je tematicky věnována jednomu ze zásadních milníků města Varnsdorf a její listing je rozdělen do dvou částí. V první z nich je uvedeno několik důležitých informací a faktů z historie plánování a výstavby varnsdorfské vodovodní sítě. V té druhé pak zjistíš, co vše je potřeba splnit pro úspěšné nalezení pokladu.

VZNIK VARNSDORFSKÉ VODOVODNÍ SÍTĚ




Město Varnsdorf mělo v době svého průmyslového rozkvětu velké potíže se zásobováním pitnou vodou, proto se v roce 1889 začalo vážně jednat o vybudování varnsdorfského vodovodu. Již 24. června 1889 přijeli do Varnsdorfu odborníci od firmy Rumpler & Niklas z Teplic a pátrali u Studánky a Špičáku po pramenech vody. Podle nich se dalo počítat s vodou ze čtyř oblastí: území Špičáku, prostor mezi Studánkou a Varnsdorfem (tzv. Kostelní les), Karlsdorf a Lesné. Voda ze Špičáku však obsahovala příliš železa a zdroje v Karlsdorfu nebyly dostatečně vydatné. Počítalo se totiž s tím, že Varnsdorf dále poroste a předpokládalo se dokonce, že již v roce 1900 bude mít kolem 30 000 obyvatel. A tak se hledal zdroj, který by mohl dodávat 21 litrů vody za vteřinu.


Vodojem v Kostelním lese

V roce 1894 se konečně rozhodlo, že do Varnsdorfu povede vodovodní potrubí ze Studánky, ovšem tak, aby se na ně mohlo napojit druhé vedení od Lesného. Vodovod byl předán do užívání 1. prosince 1894. Jeho potrubí mělo celkovou délku 15,5 km a vodojem byl postaven na Předním vrchu (Vorderberg) nad novým hřbitovem.


Vodojem na Předním vrchu

25. srpna 1905 schválila městská rada vybudování vodovodu ze Špičáku. Tamní železitou vodu využívaly lázně a kropily se s ní ulice.


Vodojem pod Špičákem

31. srpna 1896 se na varnsdorfské radnici jednalo o možnosti zásobování Varnsdorfu pitnou vodou z Kotliny nad myslivnou v Lesném a také z tolštejnského a dolnopodlužského revíru. Pro město Varnsdorf bylo jedinou finančně akceptovatelnou eventualitou vybudování vodovodu ve sběrné oblasti Lesenského potoka (Pětikostelní kámen). Nad továrnou Wilhelm Brass & Söhne musela být vybudována vodní nádrž, která je zde dodnes. Touto dohodou získalo město pro svůj vodovod dvaatřicet pramenných štol o celkové délce kolem 500 m, které přiváděly vodu do tlakové komory pod Čertovou plání. Odtud byla a dodnes stále je voda vedena 10 kilometrů dlouhým sběrným potrubím až k hlavnímu vodojemu na Šibeničním vrchu ve Varnsdorfu.


Vodojem na Šibeničním vrchu

Na výstavbě vodovodu, kterou v letech 1897 – 1898 vedl velmi schopný městský stavitel G.Möller, se význačně finančně podílela dolnopodlužská továrna Wilhelm Brass & Söhne. Městská vodovodní síť byla rozšířena o třicet kilometrů. 25. září 1911 bylo rozhodnuto rozšířit vodovod o prameniště v prostoru pod Pěnkavčím vrchem. Pramenná štola ústila do zmíněné tlakové komory pod Čertovou plání. V roce 1935 měřila varnsdorfská vodovodní síť plných 85 kilometrů.


Vodojem v Lesném

Během druhé světové války činil přítok do města 925 429 metrů krychlových vody při dodávce 29,3 litrů za vteřinu. Prameniště se nacházela v Lesném (547 756 m3), Studánce (131 400 m3), Nové Huti (195 473 m3) a Špičáku (22 800 m3). Město však mělo k dispozici ještě rezervy v prameništích, která se nacházela u Nové Huti, na Pěnkavčím vrchu, ve Světlé pod Luží a v Kytlicích.

Informace do listingu byly čerpány z knihy Varnsdorf město průmyslu a zahrad.

Jak na keš


Na výchozích souřadnicích keš nehledej.
Nachází se zde starý vodojem, který ti stejně jako několik dalších pomůže k cestě za pokladem. Cesta, jak získat finální souřadnice, není nikterak složitá. Stačí úspěšně splnit jednoduchý úkol. O pár řádků níž najdeš několik otázek, které se týkají historických informací v listingu zaměřených na vznik varnsdorfské vodovodní sítě a prvních vodojemů. Stačí na ně správně odpovědět a čísla pak dosadit do finálního vzorce. Tímto způsobem získané souřadnice tě následně zavedou k pokladu. Ten se nachází na klidném místě, kde opodál je krásný výhled na tak trochu opomíjenou část Varnsdorfu, ale pro zásobování města pitnou vodou velmi důležitou.

Keš jsem měl původně vymyšlenou jinak, ale bohužel některé staré vodojemy se nacházejí na soukromých pozemcích nebo na těžko přístupných místech. O možnost pokochat se jejich krásou ale nepřijdeš. Jejich fotografie jsem vložil do listingu. Staveb vodojemů se také týkají některé otázky uvedené níže. Pokud chceš, můžeš se na ně zajít podívat, ale pro získání finálních souřadnic to není třeba. Odpovědi na všechny otázky týkající se vodojemů najdeš na fotografiích v listingu. Místa, odkud je na vodojemy dobře vidět, jsou uvedeny ve waypointech jako referenční body.

Skrýš je trochu atypická, a tak se k ní prosím chovej šetrně. Je šroubovací a není třeba za nic tahat a používat hrubou sílu. Až budeš odcházet, slož ji tak, jak podobné věci vypadají ve skutečnosti a moc ji neutahuj. Díky!

Do keše není možné vkládat TB a GC ani ve formě mikro! V KEŠI NENÍ TUŽKA!



Ve kterém roce se ve Varnsdorfu začalo vážně jednat o vybudování vodovodu?
Letopočet = A

Na kterých místech pátrali odborníci z firmy Rumpler & Niklas po pramenech vody?
u Studánky a Špičáku B=6
v Lesném pod Čertovou plání B=3
na Nové Huti B=9

Ze kterého vodního zdroje obsahovala voda příliš mnoho železa?
na Studánce C= 23
na Špičáku C=28
pod Pěnkavčím vrchem C=25

Kolik litru vody za vteřinu měl dodávat zdroj vody, který by do budoucna zásoboval Varnsdorf pitnou vodou?
D = kapacita zdroje v litrech za vteřinu

Jakou délku mělo potrubí vodovodu, který byl oficiálně předán k užívání 1. prosince 1894?
E = délka vodovodu v km

Ve kterém roce schválila městská rada vybudování vodovodu ze Špičáku?
Letopočet = F

Jak se jmenovala továrna v Dolním Podluží, poblíž které byla vybudována velká vodní nádrž?
Wilhelm Brass & Söhne G=14
Kunert & Söhne G=10
Frohlich & Söhne G=7

Kde se ve Varnsdorfu nachází hlavní vodojem, do kterého je vedena voda 10 km dlouhým sběrným potrubím z tlakové komory pod Čertovou plání?
pod Špičákem H=6
v Kostelním lese H=13
na Šibeničním vrchu H=9

Který významný městský stavitel vedl výstavbu městského vodovodu v letech 1897-1898?
G.Möller I=31
J. Swoboda I=30
B. Krawc I=29

Jak dlouhá byla varnsdorfská vodovodní síť v roce 1935?
délka v km = J

OTÁZKY KE STAVBÁM VODOJEMŮ:

Kolik čtverců můžete vidět na vstupních dveřích do vodojemu v kostelním lese?
počet čtverců = K

Jaký letopočet je uveden na budově vodojemu na Předním vrchu?
Letopočet = L

Z kolika skleněných tabulek se skládají všechna okna na přední straně budovy vodojemu pod Špičákem?
počet skleněných tabulek = M

Kolik schodů vede do vstupních dveří vodojemu na Šibeničním vrchu?
počet schodů = N



POKLAD HLEDEJ NA TĚCHTO SOUŘADNICÍCH:

N 50° (J-I).(F-L-B)(K+N)(D-G-N)
E 014° (D+M).(F-A-G)(M-H)(E+E-C)


Může se stát, že někde uděláš chybu a souřadnice tě pak povedou tam, kde nemáš co dělat. Proto je zde nástroj pro kontrolu souřadnic. Ověřit své souřadnice můžeš kliknutím na EVINCE. Nezapomeň u políčka Longitude změnit W za E!

Click to verify coordinates

PŘEJI ÚSPĚŠNÝ LOV :)



Auf euch, deutsche Cachefreunde, habe ich nicht vergessen und ganz ungern werde ich euch um diese Geocache bestehen. Auch fuer euch habe ich einen Weg vorbereitet, wie richtig die Koordinaten zu finden. Sie finden in der Galerie einen BILD mit einem Zahlenrätsel, der euch zum erfolgreichem aufloesung der finalen Koordinaten hilfreich wird.

VIELEN DANK FUR INTERESSE. VIEL GLUCK!


Všem třem mužům zákona blahopřeji k prvním místům na bedně! :)

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Ibqn zabh wvm arcebgrxn, alaí cbxynq hxelinz. Febhohw bcngear. [DE] Qnf Jnffre syvrßg avpug zrue qhepu zve, wrgmg irefgrpxr vpu rvara Fpungm. Ibefvpugvt fpuenhora.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)