Skip to content

Tunel Klimkovice Traditional Geocache

This cache has been archived.

geotechnik: Provoz keše ukončen, do fyzického odstranění krabičky během následujícícho týdne můžete ještě logovat.

More
Hidden : 4/28/2013
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

RÁD BYCH PŘEDAL KAČERŮM V RÁMCI MÉ BAKALÁŘSKÉ PRÁCE NOVÉ, PODROBNÉ, PRO NĚKOHO MOŽNÁ ZAJÍMAVÉ INFORMACE VE KTERÝCH BYCH RÁD POUKÁZAL NA ZAJÍMAVOST GEOTECHNIKY A STAVEB ČI LOKALIT S NÍ SOUVISEJÍCÍCH, KOLEM KTERÝCH ČASTO JEZDÍ, CHODÍ, SPORTUJÍ NEBO ..


Tunel Klimkovice

 

Základní údaje o objektu:

 
Investor                                  : Ředitelství silnic a dálnic ČR
Generální projektant              : AMBERG Engineering Brno, a. s.
Zhotovitel                              : Sdruženi 4707 - SKANSKA, a. s., METROSTAV a. s.,
                                      STRABAG, a. s., SUBTERRA, a. s.
Uživatel                                 : Ředitelství silnic a dálnic ČR
Zahájení stavby                      : 10/2004
Dokončení stavby                  : 05/2008
Celková délka tunelu              : 1076,82 m (tubus A; Brno – Ostrava)
                                                 1088,09 m (tubus B; Ostrava – Brno)
Světlý průřez tunelu               : 12,2 x 4,8 m
Objem stavebních prací          : ražené objekty 217 202 m3 (vyrubaný prostor)
                                     hloubené objekty 161 077 m3 (obestavěný prostor)
Náklady                                 : cca 2,43 mld. Kč
 
Důležitým projektem v České republice pro rozvoj vnitrostátní i evropské infrastruktury je realizace dálnice D47 v úseku Lipník nad Bečvou – státní hranice ČR a Polska o celkové délce 80,156 km, jejíž součástí je i jediný tunel dálnice D1, tunel Klimkovice. Dálnice je nazvána Via Moravica. Vnitrostátní význam spočívá v propojení ostravsko-karvinské aglomerace s Brnem a další sítí dálničních a rychlostních komunikací České republiky.
 

Geologie a hydrogeologie

 
Tunel je situován na rozhraní Nízkého Jeseníku a Oderské brány. Zájmové území se nachází na okraji českého masivu, na styku moravskoslezské oblasti s karpatskou předhlubní. Kvarterní pokryvní útvary jsou tvořeny vesměs komplexy sedimentů rozličné mocnosti od jednoho do 6 – 7 metrů. Ražba tunelu probíhala ve skalním podloží neproduktivního karbonu – kulmu. Typickým horninovým prostředím byla kombinace pelitických jílovců a prachovců s drobami a drobovými pískovci ve formě flyšových souvrství. Právě toto rytmické flyšové střídání jílovitých a pískovcových vrstev je pro Ostravsko typické a přináší geotechnické potíže a problémy. Maximální výška nadloží tunelu je 31 m.
 
Podzemní voda je vázána především na pukliny a tektonické poruchy. Celkově je prostředí masivu charakterizováno jako méně propustné. Přítoky vody při ražbě většinou nepřesáhly 2 l/s. Obecně lze konstatovat, že hydrogeologické poměry horninového masivu byly vzhledem k ražbě vcelku příznivé.
 

Realizace a postup výstavby

 
Ražba tunelu se prováděla dnes standardní Novou rakouskou tunelovací metodou se základním horizontálním členěním výrubu. Výrubový profil tunelu je 114,4 m2. V prvním kroku byla ražena kalota v plné šířce, o ploše výrubu asi 65 m2 a minimální výšce ve vrchlíku klenby 6,10 m. Dolní etáž je pak prostorově členěna na 3 části – spodní lávka ve dvou krocích a dobírka počvy. Oproti původním předpokladům bylo pro výlom nutné použití trhacích prací v plném profilu.
 
Nosná konstrukce je řešena jako dvouplášťová s mezilehlou hydroizolací v uzavřeném provedení. Primární ostění zajišťující výrub je ze stříkaného betonu s výztužnými ocelovými sítěmi, příhradovými oblouky a svorníky. Nástřik aplikovaný mokrou cestou bylo provedeno stroji Mayco Potenza. Konstrukční řešení ostění rozlišuje celkem 5 typů jištění podle charakteru horninového prostředí. Převládajícím typem jištění výrubu bylo primární ostění IIIA, pro které byl v daném geologickém prostředí předepsán střední krok záběru 1,60 m a stříkaný beton třídy C20/25 s výztuží rubovou a lícovou sítí, doplněné navíc ocelovými příhradovými oblouky, v potřebném rozsahu opatřené svorníky, přikotvením a jehlováním. Konstrukční tloušťka primárního ostění je minimálně 240 cm.
 
Definitivní, tedy sekundární ostění tunelu Klimkovice je navrženo jako železobetonové z betonu C 30/37 o minimální tloušťce 350 mm. Masivní protiklenba je o maximální tloušťce 1204 mm. Jako výztužné prvky byly použity svařované obloukové nosníky z betonářské výztuže, výztužná kari síť ve dvou vrstvách (rub a líc) a příložky z prutové výztuže. Základní délka dilatačního úseku je 12 m. Mezilehlá hydroizolace je tlaková z plastové folie bez rubových drenáží. Sekundární ostění tunelu Klimkovice má jedno prvenství. Pro zvýšení požární odolnosti betonu kleneb byl uplatněn beton s rozptýlenými polypropylenovými vlákny. Zkoušky požární odolnosti betonu potvrdily oprávněnost tohoto rozhodnutí. Zkoušený železobeton sekundárního ostění vyhověl. Konstrukce hloubených částí byla navržena jako železobetonová klenba na podélných základových pásech, betonovaná na místě do bednění. Na bednění se použila stejná bednicí forma jako v ražených úsecích. Hydroizolace hloubených konstrukcí je deštníková z plastové svařované folie, s ochrannou vrstvou a s rubovými patními drenážemi.
 

Technologické vybavení

 
Technologické vybaveni, řízení dopravy a bezpečnost provozu v tunelech je realizováno dle nejmodernějších evropských standardů. Větrání je podélné, uměle zajištěné reverzními proudovými ventilátory. Pro případ havárie a požáru je každá tunelová roura opatřena šesti nikami se skříněmi SOS a požárními hydranty. Zdroj energie a požární vody pro tunel je zajištěn přes trafostanici, která je umístěna na povrchu terénu nad tunelem. Odtud jsou vedeny přípojné kabely a potrubí podzemním horizontálním kolektorem a svislou šachtou do střední tunelové spojky. Oba tunely jsou opatřeny únikovými cestami vzájemně propojenými pěti tunelovými spojkami. Součástí tunelu jsou relativně velmi malé servisní povrchové objekty – automatická ústředna řídicího systému a rozvodna VN a NN s trafostanicí. Prostory před oběma portály umožňuji nouzově převést dopravu na obousměrný provoz v každé tunelové rouře v případě, kdy dojde k plánovaným opravám a údržbě nebo havárii v tunelu. Oba tunely mají stejné prostorové parametry jednosměrného dvoupruhového tunelu kategorie T9,5/80 a stejné i konstrukční uspořádáni. Dopravní pas v tunelu má jednostranný příčný sklon 2,5 % a šířku mezi obrubníky 9,50 m. Podélný sklon vozovky je potom 0,6 %. Výška průjezdného průřezu nad vozovkou je 4,80 m. Oboustranné chodníky mají šířku minimálně 1,10 m. V polovinách tunelových délek je ve směru jízdy situován pravostranný nouzový zaliv o délce 40,00 m. Tunelový profil je zde rozšířen o 2,25 m na šířku vozovky mezi obrubníky 11,75 m.
 

Monitoring

 
            Geotechnický monitoring byl jedním z důležitých nástrojů pro zajištění bezpečnosti, hospodárnosti a kvality výstavby. U výstavby tunelu Klimkovice lze podle rozmístění a funkce jednotlivých měřicích prvků rozdělit monitoring do čtyř skupin. Jedná se o monitoring ražených částí, monitoring na povrchu v oblasti poklesové kotliny, monitoring hloubených částí, měření na definitivním ostění.
 
Monitoring ražených částí byl zaměřen především na geologický sled, který sledoval a hodnotil čelbu výrubu. Dále proběhla konvergenční a extenzometrická měření z tunelů. Těmito měřeními se zjišťovaly celkové deformace během ražení.
 
Na povrchu probíhala geodetická, extenzometrická a seizmická měření, která sledovala deformace v oblasti poklesové kotliny. U objektů na povrchu ještě byl prováděn hydromonitoring, který kontroloval režim podzemních vod ve studních a vrtech.
 
U hloubených částí se jednalo především o geodetická a inklinometrická měření sledující deformaci a stabilitu svahů a portálových stěn. Napětí v kotvách bylo měřeno dynamometry.
 
Na sekundárním ostění probíhala konvergenční měření za účelem sledování deformací. Rovněž zde stále probíhá měření napětí a teplot sekundárního ostění,  které vykazuje, že sekundární ostění je zatím zatíženo vlastní tíhou a nepatrně také změnami teploty. Dlouhodobý trend naznačuje pozvolný nárůst zatížení v čase.
 

Závěr

 
Dálnice D47 je navržena jako vysoce kapacitní pro roční průměrnou denní intenzitu až 40 tisíc vozidel. V Polsku na dálnici D47 bude navazovat dálnice A1, která je plánovaná do Gdaňsku. V budoucnu by se měla stát součástí transevropské magistrály (TEM) propojující skandinávské země s jižní Evropou a s východním Středomořím. A právě nedílnou součástí této celoevropské důležité infrastruktury je i tunel Klimkovice, jediný tunel na dálnici D1.
 

Podklady

 
Pechman, Jiří: TUNEL KLIMKOVICE, DÁLNICE D47 [online časopis]. Tunel. 2006. 15. ročník. č. 1. s. 32 – 34.
Stach, Jan, Svatuška, Milan: GEOLOGIE TUNELU KLIMKOVICE A MONITORING PŘIPORTÁLOVÝCH OBLASTÍ [online časopis]. Tunel. 2008. 17. ročník. č. 4. s. 21 – 27.
 
Franczyk, Karel, Kotouček, Stanislav: UKONČENÍ RAŽEB NA TUNELU KLIMKOVICE [online časopis]. Tunel. 2006. 15. ročník. č. 2. s. 54 – 56.
 

K samotné keši

Keš leží v blízkosti dálnice D47 (cca 20 m – nehrozí nebezpečí - protihluková stěna) v blízkosti sběrače vody. Je v ní sice obyčejná tužka, ale vzhledem k micro velikosti kešky a tužky doporučuji buď ořezávatko nebo tužku vlastní.
 
 

Fotodokumentace

Tunel Klimkovice

























Hloubená část jižního portálu




















Tunel Klimkovice uvnitř

























Prorážka tunelové trouby B

Additional Hints (Decrypt)

Cbq zntargrz wfrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)