Skip to content

Hopsa hejsa od Brandejsa Multi-cache

Hidden : 7/20/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

for English scroll down

Zvu vás na přibližně tříkilometrovou procházku. Vede po místech nabízejících mnohé neokoukané výhledy na město - i když jich cesta nabízí víc v zimě, ani v létě nepřijdete zkrátka. Začneme na rušné křižovatce, zastavíme se u místní historické památky a ve finále nás spolkne neudržovaná zeleň. Na kočárky, koně, podpatky, vozíčky, lyže a potapěčské ploutve zapomeňte.



¤¤¤¤ STAGE 1 ¤¤¤¤¤¤¤¤ N 50°07.296 E 014°27.311
Jméno Vlachovka má většina lidí spajto s nedalekým zábavním podnikem, který si ho do štítu ovšem vypůjčil od ulice, v níž se nachází. Ta ulice se zase jmenuje podle pozemků a usedlosti na jejím horním konci, kde se právě nacházíme. Majitelem vinice a k ní náležejícího stavení byl nějaký Vlach (po sjednocení vlašských knížectví už říkáme Ital) nebo mnohem spíš někdo jména začínajícího Vla- (Vladislav, Vlastimil, …), podobně jako je tomu u Vlachova Březí nebo Vlašimi.
Do dnešní podoby ve stylu toskánské vily bylo stavení z roku 1720 přebudováno v polovině 19. století v klasicistním slohu. Budova má valbovou střechu a do zahrady se na východ i na jih obrací sloupovým portikem nesoucím balkón. Přízemní místnosti Vlachovky mají klenuté stropy na způsob tzv. české placky, což je typické pro stavby vrcholného baroka. Původní vjezd zdobený volutami je dnes již zazděný a nachází se v jihovýchodní části zahrady. Účel dnešního využití budovy stavu zahrady nepřeje, snad je na tom alespoň interiér lépe.
U výchozích souřadnic se nachází vrata, kterými si Vlachovku můžete prohlédnout, a rovnou i získat první indicii – počet oken (i zazděných) v prvním patře Vlachovky při pohledu přes tato vrata A = ? a podél plotu usedlosti pokračujte směrem k druhému zastavení v neupraveném parčíku s prvními výhledy.
Cestou budete mít po pravé ruce budovu „Drákulova“, až strašidelně vyhlížejícícho sídla finančního úřadu Prahy 8, původně paláce Chemopetrol z roku 1974 od jugoslávského architekta Jovana Jovanoviće.

¤¤¤¤ STAGE 2 ¤¤¤¤¤¤¤¤ N 50°07.250 E 14°27.021
Na lampě nejblíže u vyhlídky sečtěte druhou a čtvrtou číslici ze štítku s QR kódem. B = ?
Na konci parčíku na rozcestí před bytovkami zabočte doleva (dolů k zahrádkám) a pokračujte po chodníku pod domem. Cedulky o zákazu vstupu platí pro trávník přímo u domu, na cestu se smí. Asi 100m pod vámi můžete tušit vilu Hercovku, v níž trávil svá poslední léta básník S. K. Neumann. Po chvíli dojdete k rozvodné elektrické skříni.

¤¤¤¤ STAGE 3 ¤¤¤¤¤¤¤¤ N 50°07.200 E 014°26.851
Na skříni spočtěte dvířka C = ? a po pár metrech se dejte doprava, až dojdete do ulice Na Dlážděnce.

¤¤¤¤ STAGE 4 ¤¤¤¤¤¤¤¤ N 50°07.252 E 14°26.813
A na tomto místě přišel vhodný čas prozradit, proč se keš jmenuje tak jak se jmenuje a proč vás sem -mimo další- vleču: jedna keš s klasickým jménem Hopsa hejsa do Brandejsa už existuje a my tu cestu půjdeme opačným směrem, proto tedy od Brandejsa. A proč vlastně Brandejs?

Protože si habsburští císařové velice oblíbili jezdit na hony na zámek v Brandýse nad Labem. K dopravě tam používali cestu vedoucí z Hradu k holešovickému přívozu, odkud se přeplavili na libeňský břeh do Holešoviček. Později nechávali stavět přes bývalý Holešovický ostrov dřevěný most, který se vždy na zimu rozebral, aby ho ledy a tání neponičilo; dříví z něj se do jara ukládalo v Královské oboře (dnešní Stromovka) a pak znovu použilo. Na opačném břehu cesta pokračovala pod vinicemi směrem k dnešní tramvajové trati a pak kopcem nahoru ke Kobylisům a dále zemskou cestou ke Staré Boleslavi.
Kopec od Tróji je velmi příkrý (ostroh, do něhož se Dlážděnka zařezává, byl v dávných dobách nazýván Hradiště a sloužil zřejmě jako strážiště nad dálkovou cestou na Mělnicko a dále na východ) a jelikož tudy vedla zemská cesta, musela být sjízdná i za špatného počasí. Proto se 17.7. 1628 začalo s její úpravou a po roce, dne 30.6. 1629 byla cesta hotova - vydlážděná a místy i opatřená kamenným zábradlím. Celou tuto nákladnou stavbu si vymyslel, uskutečnil a financoval tajný rada a nejvyšší purkrabí v Praze, vysoce urozený pán, hrabě Adam z Valdštejna, na Komorním Hrádku nad Sázavou, v Lovosicích, Selovicích, Dobrovici a Novém Světě. Vzhledem k tomu, že ve funkci nejvyššího purkrabího byl teprve prvním rokem a u dvora často orodoval za část své staroutrakvistické rodiny v exilu (sám konvertoval ke katolicismu), dá se říci, že stavbou této cesty vyjadřoval vděk Ferdinandu II.
A protože to nebylo nic levného, a aby si toho Ferda cestou do Brandýsa opravdu všiml, nechal si pan purkrabí při cestě vztyčit pamětní 5,5 metru vysoký sloup ze šedého vápence, se třemi rodovými erby na podstavci, hladkým dříkem a ozdobnou volutovou hlavicí s koulí na vršku. Najdete ho mezi stromy za plotem zahrady po vaší pravici.
Ulici se pak říkalo U sloupu či Dlážděnka. Podle jednoho zdroje se část původního dláždění zachovala, podle jiného bylo už dávno rozebráno. Ať už je to jak chce, část cesty si stále zachovává svůj půvabný starobylý ráz (tam teprve dojdeme) a v blízké zahradě stále stojí Valdštejnský sloup.
Prohlédněte si sloup, pak na protější straně ulice najděte branku s číslem 40. Vpravo je tabulka s pěti číslicemi – zapište si tu, která se opakuje. D = ? Nyní ještě není Na Dlážděnce o co stát, a tak se vraťte k plotu zahrádkářské kolonie, odkud jsme k sloupu odbočili a zas pokračujme dál k dalšímu zastavení.

¤¤¤¤ STAGE 5 ¤¤¤¤¤¤¤¤ N 50°07.173 E 014°26.730
Tady jenom sečtěte všechny lavice E = ? a pokračujte podél živého plotu mírně z kopce směrem k dalšímu zastavení. Než ale zabočíte doprava do uzounké myší díry Na Jabloňce, doporučím těm, kdo se rádi kochají a rozhlížejí, aby si zašli kousek z kopce na stranu opačnou, do uličky Květinářské.

¤¤¤¤ vyhlídka ¤¤¤¤¤¤¤¤ N 50°07.157 E 014°26.800
Rozhled z waypointu vista Kvetinarska je skutečně široký a dá-li smog, i daleký. Pohled dalekohledem:


¤¤¤¤ STAGE 6 ¤¤¤¤¤¤¤¤ N 50°07.141 E 014°26.689
Zde, přibližně v půli naší cesty, máte za úkol najít fyzickou stage, PETku, která obsahuje hint k nalezení keše. U finálky bývá špatný signál, nápovědu si proto poznamenejte, bude se hodit.

¤¤¤¤ STAGE 7 ¤¤¤¤¤¤¤¤ N 50°07.105 E 014°26.528
Myší díra i tato ulice se jmenuje podle usedlosti Jablůňka, kterou uvidíte pouze od řeky, skví se samojediná na okraji skály nad Pelc-Tyrolkou. Celé její okolí pokrývaly vinice a štěpnice – odtud patrně název usedlosti a ulice. Před tím, než se ulice stočí k Dlážděnce, míjíme po levé straně moderní vilu skrytou v terénu kopce, z ulice z ní vidíme zatravněnou střechu s velkými čtvercovými okny. Kolika? Kdyby je nebylo vidět, vypomůže předposlední číslice z QR štítku nárožní lampy.F = ? Další úsek cesty je jen na vás, prostě nějak dojděte na další zastavení – na příštím křížení ulic zabočte kam chcete, všechny cesty vás dovedou k opravdové Dlážděnce.

¤¤¤¤ STAGE 8 ¤¤¤¤¤¤¤¤ N 50°07.130 E 014°26.255
Nejprve oficiality: pod stromy stojí modrobílá tyčka s tabulkou s nějakými čísly. Číslici nejvyšší hodnoty si zapište G = ? V tomto místě přechází asfalt do typického staropražského půlkruhového dláždění z načervenalého křemence, tzv. „kočičích hlav“ (původně hranaté kostky časem po okrajích oštípala okovaná kola povozů a kočárů, takže uprostřed kamene zůstala kulatá vyvýšeninka a kolem ní propadlinky, což připomínalo morfologii kočičí hlavy; s používáním pneumatik už kočičí hlavy v uliční dlažbě nevznikají). Podle tohoto popisu by na první pohled mělo jít určit, že dlažba určitě starší 70 let nebude (protože provozem moc opotřebovaná není) - jenže: Dlážděnka časem ztratila na významu, když se změnila uliční síť a většina dopravy se přesunula na níže položenou dnešní Trojskou ulici; Dlážděnku tak třeba sešlapávali jen pěší a místní a klidně by nějakých těch 200+ let mohla mít. Kdo ví.
Cestou věnujte pozornost především svým krokům, proto další indicii najdete až na samém konci této historické cesty, po níž se bahnem brodily kočáry císařů Ferdinanda I., Maxmiliána II. a Rudolfa II. cestou z/do Brandýsa, a po níž Ferdinandové II. a III., ale i Karel VI. už svižně drncali po kostkách s větrem o závod, hopsasa hejsasa…

¤¤¤¤ STAGE 9 ¤¤¤¤¤¤¤¤ N 50°07.045 E 014°25.984
Dlážděnkou jsme sešli do Tróji, stojíme u budovy s obnovenou vinicí zvané Popelářka. I dějiny tohoto místa, jak je tu v okolí obvyklé, ovíjejí šlahouny révy vinné a popínají výhonky ovocných štěpů. Vinice tu byla založena už za Karla IV., pozdější barokní usedlost její majitelé mnohokrát přestavovali, naposledy tomu bylo kolem roku 1870 pseudogoticky (hrabě Windischgrätz). Od r.1890 v tehdy zde sídlícím Pomologickém ústavu řediteloval Karel Němec. Syn slavné spisovatelky byl ve svém oboru ovocnářského šlechtitelství skutečnou kapacitou a zdejší ústav pod jeho vedením vychoval mnoho uznávaných odborníků. Sousední Elektrotechnický výzkumný ústav a vily za kolejemi stojí na místě tehdejších sadů. Přímo naproti Popelářce stojí sloup s trolejovým vedením. Kovový štítek na tomto sloupu končí číslem H = ?

¤¤¤¤ STAGE 10 ¤¤¤¤¤¤¤¤ N 50°07.??? E 014°2?.???
Na souřadnicích N50°07.(H-G-D)((H+F)*A) E14°2G.(A-D)(B*G) začínalo stromořadí jinanů dvoulaločných. Bohužel zde došlo z jakéhosi důvodu ke kácení a alej je tak o několik stromů ginkgo chudší, zato ji doplnily lípy. Vydejte se podle tohoto stromořadí a všechny stromy na této straně ulice spočítejte I = ?+2 (sudé číslo)

¤¤¤¤ vyhlídka ¤¤¤¤¤¤¤¤ N 50°07.??? E 014°2?.???
Pokud ještě výhledů nemáte dost, doporučil bych vám, než se odeberete pro pixlu s logbookem, navštívit vyhlídku na souřadnicích N50°07.B*I, E14°2G.DD*A*B - ze silnice vystoupáte po pěšince mezi stromy na volný svah. Dobrá rada: ke keši pak od vyhlídky nechoďte za šipkou, vraťte se nejprve na asfaltku!

¤¤¤¤ FINÁLKA ¤¤¤¤¤¤¤¤
Připomeňte si hint a podle plotu vyražte za krabičkou na souřadnice:
N 50°07.(D+E+F+G+H+I)*4
E 14°2G.(I-G-H)(A+B+C+D+E+F+G+H+I+27)

Cestička možná bude trochu zarostlá... to záleží na roční době a provozu. Kam se odtud potom můžete vydat dál se dočtete pod víkem keše.


Let me welcome you to 2,5 km long walk. It starts on a busy crossroad, then we will pass by some unusual views over the Prague, visit the local historic monument and we will end up in unkempt greenery. The route is not suitable for spike heels, wheelchairs, strollers.

Stage 1: Vlachovka mansion; formerly a baroque vineyard homestead rebuilt in 19th century in classicist style of Tuscan villa. Looking through the gate at the starting coords, count the number of windows in the second floor (include the bricked up ones, exclude the doors) A = ? Now continue along the fence to the next stage. The high spooky building on the right (nicknamed Dracula’s Castle), built as a seat of Chemopetrol company, is nowadays a seat of the Tax Office for Prague 8.

Stage 2: You’ve just reached the first vista. There is a lamp post with QR code tag nearby. Add up the second and the fourth number from the tag. B = ? On your way to the next stage turn to the left at the end of the pathway and follow the path leading below the block of flats.

Stage 3: There is an eletric box. How many doors does it have? C = ? After few steps take the path to the right and continue to the stage 4, which is near to the Wallenstein column.

Stage 4: In the garden on your right side you can see a 400 years old column that was erected on the begining of a cobblestoned part of the road leading from Prague to the north and east. The road was very often used by some of Habsburg emperors on their way from Prague Castle to the castle in Brandýs nad Labem, where they had their favourite hunting ground. Because the road from the Vltava river up this hill was too steep and often muddy, the newly appointed (1628) councellor of the Bohemia Adam of Wallenstein wanted to requite to emperor Ferdinand II. by making the emperors travel to Brandýs more swift and comfortable. The paving is gone nowadays in this part of the street, but we will get to see the part with its old-fashioned look. Now just take a look at the column (for example through the gateway near to the stage 4 coordinates). On the opposite side of the street there is small gate and a house number sign 38. Just below this one is another with five digits, D = ? is the one that is not repeated. Then get back to the path along the fence below the blocks of flats and continue to the next stage.

Stage 5: Count all the benches E = ? and after a few steps downhill along the hedge you can turn left to the waypoint vista Kvetinarska with a nice view, or to the right through the narrow alley, where the next stage is located.

Stage 6: This is a physical stage hidden in a pole next to the electric box. There is a hint in it you can use to find the final cache.

Stage 7: Just before the street turns to the right, you will see a grassy rooftop of a modern house on your left. Count the big rectangular rooftop windows. Or use the fifth number on the QR tag of the corner lamp. F = ? Heading to the next stage you can chose any of both ways on the next crossroad you will meet.

Stage 8: Under the trees there is a white/blue stripped rod in the ground. Write down the digit with highest value G = ? Just a few metres below the old reddish paving of the street „Dlážděnka“ (=cobbled road) begins. Watch your steps and imagine the bumping carriages transporting emperors from Brandýs nad Labem.

Stage 9: Thanks to the „Cobbled street“ Dlážděnka we got downhill to Troja. Nearby building is called Popelářka. Across the street there is a tramway pole with a lamp. The last number on the metal tag is H = ?

Stage 10: At the co-ordinates N50°07.(H-G-D)(H+F)*A, E14°2G.(A-D)(B*G) started an alley of ginkgo biloba trees. Some were cut down, some replaced with lindens. Count all the trees I = ?+2
Vista: if you would like to, you can go to vista at N50°07.DCE, E14°2G.B(I*2). On your way to the final cache get back on the road first.

Final stage: recall the hint from Stage 6 and go for the final geocache at the co-ordinates
N 50°07.(D+E+F+G+H+I)*4, E 14°2G.(I-G-H)(A+B+C+D+E+F+G+H+I+27)



Děkuju Magnettovi a Vanshuovi za provedené betatesty a postřehy. Vanshuovi také patří velký dík za to, že mi ukázal onu pěšinku u finálky.

Additional Hints (Decrypt)

[Stage 6]: fybhcrx h ry fxevar, [eng] srapr cbyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)