Skip to content

Makotrasy Multi-cache

Hidden : 5/11/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zvu vás na krátkou procházku obcí Makotřasy.

Obec leží vedle známějšího souseda, obce Lidice.
Rozkládá se na 4,32 km2 v nadmořské výšce 303m. Obcí protéká Lidický potok.

Stručně z historie obce

Nejstarší zmínky o obci pocházejí ze 14. století, kdy obci vévodila tvrz zbudována na kopci nad rybníkem napájeným Lidickým potokem. Byla obehnána příkopem a ze strany od Prahy byl zbudován jediný přístup přes padací most. Tvrz měla v průběhu času mnohé vlastníky, nakonec však skončila neslavně. Její zbytky byly viditelné ještě na počátku 19. století, kdy byly nakonec rozebrány do základů a kameny byly použity na stavby v okolí. V současné době je v místě bývalé tvrze zástavba domů.

V 18.století žilo v obci cca 250 lidí, o sto let později se stav zvedl na 300 a v dnešních dnech se pomalu blíží 4 stovkám.

Nejstarší dochovanou historickou památkou obce je místní kaplička lokalizována u hlavní silnice nedaleko návsi. Podle nalezených dokumentů je její založení datováno do roku 1753 a jako zakladatel je zmiňován Franciskus Antonius Franek.

V roce 1914, kdy začala světová válka, bylo mnoho makotřaských mužů odvedeno na frontu a pro místní začali těžké časy hladu a bídy trvající 4 roky. Na památku obětem této války stojí na návsi pomník, který byl odhalen 27.9.1925 a jeho autorem byl sochař Antonín Vosník z Kolče.

Další osudové dny začaly s počátkem 2. světové války (1.září 1939) kdy již byly Makotřasy, stejně jako zbytek Čech v područí Hitlera. Obec hned zkraje této války pocítila válečný život, kdy bylo vojáky hlídáno noční zatemnění a dokonce na poli u obce 4. září přistály 3 německé stihačky, které zde pobyly celý den.
V roce 1942 došlo k vyhlazení sousední obce Lidice nacistickými vojsky, které bylo nařízeno jako odplata za atentát na říšského protektora. Tato událost se samozřejmě silně zapsala do myslí i do srdcí makotřaských obyvatel, protože s Lidicemi měli mnohé společné. Na jejím území vlastnili několik domů, sdíleli s Lidicemi školu a hřbitov, které byly nacisty srovovnány se zemí. Několik obyvatelů Makotřas bylo v tento osudový den přítomno v Lidicích a ačkoli byli po velkém vyšetřování nakonec propuštěni, všichni byli svědky příprav tohoto řádění vrahů. Až do konce války měli místní obyvatelé strach, aby jejich vesnici nepostihl stejný osud.

Makotřaský čtverec

V souvislosti s obcí Makotřasy je nutno zmínit i známou archeologickou zajímavost – Makotřaský čtverec. Jedná se o stavbu ve tvaru čtverce, která byla objevena náhodně při stavbě rychlostní silnice z Prahy do Slaného v roce 1960. Zajímavé na této stavbě je, že ačkoli se jedná o stavbu starou 5500 let, její orientace napovídá, že sloužila jako astronomická observatoř nebo kalendář. Stejně jako ve známější stavbě podobného typu – Stonehenge v Anglii, i zde lze najít v postavení jednotlivých zdí různé astronomické významy – nejsevernější východ Měsíce, východ Slunce při letním slunovratu atd. Pro zájemce bych doporučil najít si další informace na internetu, případně odlov nedaleké keše „Ctverec u Makotras“.

Doprava

Obec leží nedaleko rychlostní silnice R7 na Slaný, ze které je možný sjezd na silnici 61 směr Kladno a následně odbočením na jih na silnici III. třídy, která protíná obec. Dalším možným příjezdem jsou silnice z Lidic, z Bělok či Středokluk. Na návsi je autobusová stanice, kam je možné přijet autobusy z Prahy nebo Kladna.
Na území obce se nenachází žádná železniční stanice.

Vlastní keš

Vlastní keš je provedena jako multi a provede vás patrně tím nejzajímavějším v obci. Začínáme na návsi, kde je možné, pokud přijedete svých plechovým geovozem, zaparkovat. Celková náročnost keše je minimální, když pominu, že je to trochu do kopce a k finálce to bude, v případě deště, trochu po blátě (záleží, jak se k ní vydáte, lze i suchou nohou, ale trochu si zajdete).

1. stage

Jste na návsi. Když se rozhlédnete, tak východním směrem vidíte hospodu, která je součástí budovy místního obecního úřadu a sokolovny. Naproti, západním směrem, vidíte zadní část pomníku věnovaného hrdinům Světové války. Přes silnici, jihozápadním směrem, si všimněte místní kapličky.
Vašim úkolem je spočítat počet otvorů v tvárnicích (jsou vysypány bílými kamínky), které jsou umístěny po levé a pravé straně pomníku. Toto číslo dosadíte za A.
Jako B dosaďte počet stěn, ze kterých je postavena kaplička

2. stage

Jste před brankou na místní dětské hřiště. Naproti brance je malá louka, na ní jsou 3 lavičky a vedle nich rostou vedle sebe stromy (nahoře jsou již sice osekané, ale pořád jsou to vysoké kmeny). Za C dosaďte počet těchto stromů.
Dále spočítejte počet řetízkových houpaček na hřišti a dosaďte za D.

3. stage

Jste pod schody, cestou nahoru spočítejte počet stupínků, které jsou vyplněny dlažbou. Toto číslo dosaďte za E.
Nad schody se otočte doprava a všimněte si dopravních ukazatelů oznamujících vzdálenosti do 4 nejbližších obcí. Sečtěte tyto vzdálenosti a dosaďte za F.

4. stage

Jste před domem, který stojí na místě bývalé tvrze. Jistě si všimnete nápisu ve štítu – "Na Hradě". Hned vedle pod stromem je kříž s podstavcem, na kterém je cedule s nápisem. Vašim úkolem je sečíst všechny číslice uvedené v posledním řádku textu (dd.mm.rrrr - DD.MM.RRRR => d+d+m+m+r+r+r+r+D+D+M+M+R+R+R+R). Od výsledku odečtěte 1 a tím dostanete hodnotu pro G.

final stage

Nyní se můžete pustit do výpočtu finálních souřadnic:
N 50°0B,(B-C)(A+3-E)(F-B-C-D)
E 14°1D,(G-A-F+1)(B+B-C-C)(E-F-C)

Poděkování
Na závěr bych rád poděkoval
- místní kronikářce za dodané informace
- manželce a dětem, kteří mi pomáhaly při výběru míst pro stage
Změny
14.12.2020 - změněny indície na stage 2 a 4, protože došlo k místním úpravám a původní objekty se změnily.

Additional Hints (Decrypt)

zbegf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)