Skip to content

Hi-Fi klasika – radiomagnetofony Mystery Cache

This cache has been archived.

Vajda25160: Tak napokon som nemal čas ani ju len skontrolovať. Keby bolo navyše naozaj potrebné vyrobiť novú kešku, trvalo by to ďalšie týždne. Radšej ju teda dávam po vyše 10 rokoch do archívu.

More
Hidden : 2/17/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


POZOR!!! - od 05. 08. 2017 nový finál!

Hi-Fi klasika – rádiomagnetofóny

Ďalšie obzretie sa za domácou zábavnou elektronikou nedávnej histórie. Pre mojich rovesníkov s rovnakou technickou a audiofilskou „krvnou skupinou“ to zrejme bude rýchlovka, tí ostatní si asi zase dobre zagooglia :D.

Na rozdiel od HiFi komponentov, ktoré stabilne „trónili“ v bytoch, boli rádiomagnetofóny mobilné. To znamená, že sa dali relatívne ľahko preniesť a fungovali aj na baterky. Mladí s nimi mohli „machrovať“ v parkoch alebo pri vode, u dospelých boli obľúbené najmä preto, že ich mohli brávať na víkendy na svoje chalupy, do záhrad či na stavby, kde im spríjemňovali voľné chvíle. S tou prenosnosťou to bolo síce niekedy „pritiahnuté za vlasy“, pretože tie najväčšie modely vážili nezriedka cez 10 kg (a na baterky vydržali hrať len 5-6 hodín), ale to nás vtedy netrápilo. Jeden z modelov na obrázkoch (obr. D) som v 80. rokoch minulého storočia vlastnil aj ja, a priznám sa, že hmotnosť bola to posledné čo ma zaujímalo. Keďže som mal v čase kúpy tohto skvostu nejakých 17 rokov, podstatný bol dizajn (ten ja osobne považujem za oveľa technickejší a zaujímavejší ako majú mnohé súčasné modely), výkon (v tejto oblasti by to staré modely tým dnešným tiež „natreli“), funkcie (išlo o funkcie, o ktorých súčasní zástupcovia „portable“ techniky asi ani nepočuli) a napokon samotný zvuk. Zvuk je kapitola sama o sebe. Mám v živej pamäti, ako hrali kvalitné prenosné stereorádiomagnetofóny z 80. rokov. S príchodom 90. rokov začala táto technika z hľadiska kvality zvuku strácať dych a ďalší nasledovníci zo súčasného storočia už nikdy nedosiahli to čo ich „deduškovia“ z rokov osemdesiatych. Bola to éra kazetových mechaník, systémov Dolby B a C, resp. ich konkurenčného „telefunkeňáckeho“ High-Com systému, samovyhľadávačov skladieb, blikajúcich LED indikátorov a pod. Boli to časy, keď sa do éteru z rozhlasových štúdií ešte nevysielali komprimované mp3 piesne, ale zdrojom zvuku bola poctivá nekomprimovaná platňa.

No ale dosť spomínania, hor sa na kešku. Verím, že zistenie finálu nebude žiaden problém. Na fináli očakávajte dvojičku kešky z mysterky Hi-Fi klasika – komponenty. Miesto je tentokrát zvolené tématicky – pamätníci si možno spomenú, čo sa neďaleko nachádzalo (a čo sa tam dalo kúpiť).

Finál: N48° B+I.FE(H*A)’ E17° C+D.(D+A)G(J+I/2)


Additional Hints (No hints available.)