Skip to content

Ostra Horka Wherigo Cache

This cache has been archived.

Kac.a: Díky moc všem za návštěvu.
Už není v mých silách se o krabku starat, takže archivuji.

More
Hidden : 3/10/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Děkuji tímto betatesterům, kteří ochotně trasu procházeli (někteří i vícekrát) a to:
Lokasennovi
Chryséis
niximorovi s jancou361

OD 23.4.2013 STAHUJTE NOVOU VERZI CARTRIDGE 1.6!

Wherigo

Vítám Tě u krátké (něco kolem 1 kilometru - záleží na zvoleném postupu) wherigo procházky na Ostrou Horku. Na úvodních souřadnicích žádnou keš nenajdeš, zde jen hra začíná!

Kromě přístroje, který dokáže cartridge přehrát, není třeba žádné další speciální vybavení. Návštěva je možná kdykoliv, žádné omezení přístupu nikde není, ale o víkendech za pěkného počasí bývá kolem rozhledny celkem plno, takže jestli máš radši soukromí, mysli na to.

Pokud nevíš co to je Wherigo, můžeš si o něm něco přečíst třeba na wiki nebo navigovat. Wherigo lze hrát s přímo vestavěným přehrávačem na Garminu Colorado, Oregon a Nuvi 500. Pro PDA s Windows Mobile existuje zastaralý oficiální Wherigo Player, pro telefony s podporou Javy lze použít OpenWIG, pro Android WhereYouGo, pro zařízení od Applu Wherigo (dříve PiGo) a pro WebOS aplikaci od Jakujeho.

POZNÁMKY KE HŘE
Pro splnění dílčích úkolů není nutné utíkat, časový limit ti nevyprší, můžeš se klidně loudat nebo třeba vyčkávat. Nemusíš se bát že zvolíš špatný postup, všechny cesty vedou... ke keši ;) Doporučuji zapnout zvuky (hlavně na neGarminích přístrojích), ale nutné to pro odehrání není. Kód pro odemčení hry není třeba opisovat, zůstane uložený v inventáři. Pokud by se stalo, že bude mít více jak 15 cifer, ty přebytečné na konci ignoruj. Při hře není nutné prodírat se volně terénem, využij cestičky (výjimkou může být pouze finálka)!

Nedaleko výchozích souřadnic lze zaparkovat nebo je možné se sem dostat autobusem č. 57 (zastávka Panská Lícha).

Hru stahujte zde:

Verze:
  • v1.0 (9.3.2013) - první hratelná verze určená k betatestu
  • v1.1 (11.3.2013) - na základě betatestu upravena jedna problémová zóna pro mobilní telefony
  • v1.2 (12.3.2013) - drobné úpravy, odstraněny gramatické chyby
  • v1.3 (15.3.2013) - další vyladění problémové zóny a přidání náhradního úkolu
  • v1.4 (28.3.2013) - upraveny texty, oprava pro iphone a další úpravy u problémové zony
  • v1.5 (18.4.2013) - úprava náhradního úkolu
  • v1.6 (23.4.2013) - drobná úprava děje, zvětšení jedné zóny a doladění pro platformu WebOS
Pokud zjistíte nějaké problémy, dejte mi prosím vědět s konkrétním popisem nastalé chyby, co ji vyvolalo, na čem jste hráli a nejlépe přiložte i GWL soubor. Posílat můžete zprávy přes profil, nebo rovnou na mail. Stejně tak uvítám, pokud potvrdíte funkčnost na kterémkoliv zařízení a přehrávači.

DO LOGU prosím uvádějte na jakém přístroji, s jakým programem jste hru hráli, jak dlouho hra asi zabrala a nezapomeňte zalogovat i na wherigo.com. Jestliže nevlastníte potřebný přístroj a budete hrát hru ve skupině, uveďte v logu s kým jste ji prošli.

Rozhledna Ostrá Horka


Typ/materiál: železná rozhledna
Lokalita: kopec Ostrá horka (též „Strom“) u Soběšic MČ Brno-sever
Nadmořská výška: 405m
Okres: Brno-město
Období výstavby: prosinec 2005 (zhotovení základů) - listopad a prosinec 2007 (stavba konstrukce)
Oficiální zpřístupnění: 1. května 2008
Celková výška: 19m
Výška vyhlídkové plošiny: 16m
Počet schodů: 90
Otevírací doba: volně přístupná
Výhled: Brno, Pálava, Babí lom, Moravský kras, Drahanská vrchovina, Českomoravská vrchovina
Na jižním okraji Soběšic, v území, kde se vzájemně přibližují silnice vedoucí do Soběšic z Králova Pole a Lesné, se nachází osamělý, nevýrazný kopec Ostrá horka, s vrcholovým bodem zvaným Strom. S nadmořskou výškou 405 m byl vybrán v roce 1759 jako nejsevernější místo trigonometrické sítě zakládané v oblasti vídeňského poledníku. Základním bodem sítě byla kopule kaple sv. Kříže, zbořená v roce 1784, kterou připomíná malý kamenný památníček. Pod jeho kamenem je osazen stabilizační kámen - vůbec prvního trigonometrického bodu na území dnešní České republiky.

V roce 2004 byly občanskou iniciativou Soběšická garda (zal. 2003) vykonány první kroky k obnovení důstojnosti této památky evropského významu. Neobyčejně krásná poloha místa vedla k návrhu postavit při samém vrcholu rozhlednu a revitalizovat celé území. Záměr našel odezvu a byl podporován nejen řadou občanů, fyzických i právnických osob, ale i orgánů správy města Brna a jeho městské části Brno – sever. Rozhledna měla být dle původních plánů dřevěná a dokončena měla být na podzim roku 2005. Kvůli problémům s majiteli okolních pozemků se ale její výstavba neustále oddalovala. Vlastníci parcel původně nechtěli, aby někdo při stavbě na jejich půdu vstupoval nebo přes ni přemísťoval konstrukční díly.

V roce 2005 byla podána občanskou iniciativou žádost o vydání územního rozhodnutí a toto rozhodnutí bylo Úřadem městské části města Brna vydáno. V srpnu 2005 bylo dokončeno zpracování projektové dokumentace pro stavební řízení a podána žádost o vydání stavebního povolení. Stavební povolení bylo vydáno 19. 10. 2005. V prosinci 2005 byla stavba zahájena zhotovením základové konstrukce. Rozhledna je založena na soustavě pěti mikropilotů převázaných železobetonovou základovou deskou. Základová konstrukce byla dokončena před Vánocemi 2005.

Již v době územního a stavebního řízení byla na budoucím staveništi vykonána řada průzkumných a přípravných prací. Budoucí staveniště bylo vyčištěno, odstraněny suché a nemocné stromy, povrch byl zbaven bezcenného náletového podrostu, na vzniklé mýtině byla instalována naučná tabule (která byla bohužel dvakrát vandalsky zničena) a osazeny čtyři lavičky. Z místa rozhledny se otevřel zcela nový, nádherný výhled na velkou část historického jádra města Brna. Byl proveden rozsáhlý přírodovědecký průzkum okolí budoucí stavby, kterým bylo prokázáno, že budoucí stavba nebude mít jakýkoli negativní důsledek na stávající faunu a flóru. Stavební konstrukce byla navržena s minimalizací objemu použitých stavebních hmot a materiálů, což prakticky vyloučilo nutnost použití těžkých stavebních mechanizmů při výstavbě.

Smluvně bylo uzavřenou smlouvou o budoucí smlouvě darovací sjednáno, že stavba po dokončení bude předána do majetku města Brna a bude celoročně veřejně přístupná. Magistrát do projektu vložil 1 mil. Kč. Celkové náklady vyšplhaly na cca 1,6 mil. Kč.

Stavba 19 metrů vysoké ocelové konstrukce vlastní rozhledny byla provedena během tří týdnů v listopadu 2007 a dne 7. 12. 2007 byla předána bez vad a nedodělků Statutárnímu městu Brnu, které ji takto převzalo.

Na Štědrý den pozvali iniciátoři stavby rozhledny brněnskou veřejnost k již tradičnímu setkání na Ostré horce. Tentokrát si již účastníci setkání, kterých bylo téměř 60, mohli prohlédnout dokončenou stavbu, i když zatím oplocenou, protože rozhledna ještě nebyla zkolaudována a předána veřejnosti.

Kolaudaci rozhledny provedlo Statutární město Brno dne 8. února 2008. Oplocení bylo odstraněno a věž je volně přístupná. Vystoupat lze na ni po 90 schodech. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo v neděli 1. května 2008.

Zbytky kaple sv. Kříže a první trigometrický bod na území ČSR

Ostrá horka (nazývaná též „Strom“) se může pochlubit i historicky zajímavější památkou než jen novodobou rozhlednou. V místě dnes zaniklé kaple sv. Kříže byl naměřen první trigometrický bod na území Československa.

Barokní kaple sv. Kříže byla na vrcholu Ostré horky vybudována v letech 1716 – 18 podle plánů jezuitského provinciála Millera proslulým brněnským stavitelem Mořicem Grimmem, jedním z nejvýraznějších barokních architektů. Byla však na základě josefínských patentů již roku 1786 zbořena a její zbytky pokryl les.

Ještě za její existence se věž kaple stala aktérem prvního trigometrického měření na území Československa. První stupňovitá měření byla provedena ve Francii a pod jejich vlivem nařídila císařovna Marie Terezie práce i na území Rakouska. Astronomem a matematikem K. J. Boskovicem a kancléřem V. A. Kounicem byl pracemi pověřen tehdejší ředitel vídeňské jezuitské hvězdárny P. Josef Liesganig (1719 – 1799). Dostal za úkol určit délku jednoho poledníkového stupně na poledníku, který prochází Vídní. Práce započaly r. 1759 a Liesganig pro měření vybral otevřený terén mezi Brnem, Vídní, Štýrským Hradcem a Varaždínem. Za vrcholové body volil většinou kostely, kaple nebo objekty postavené na vyvýšených místech a nevyžadujících zvláštní signalizace. Zeměpisné šířky určoval astronomicky zvláštním přístrojem (tzv. „sektorem“) právě na Ostré horce v dnešní brněnské čtvrti Soběšice, na Špilberku a dalších místech. Právě v Soběšicích začal svá měření na Moravě. Z geodetických souřadnic vrcholů a k nim příslušných zeměpisných šířek bylo možno vypočítat délku jednoho stupně v různých zeměpisných šířkách na daném poledníku.

V roce 1954 bylo československými vědci provedeno odborné a přesné ověření Liesganigových závěrů a mimo potvrzení (a modernímu upřesnění) jeho závěrů, se výzkum zaměřil i na místa měření v 18. století. V Soběšicích byla zjištěna místa (např. půda býv. hostince atd.) odkud Liesganig měření prováděl a roku 1958 byla pozornost upřena i na vrchol Ostré horky. Zbytky barokní kaple sv. Kříže nebyly v terénu tehdy patrné a tak zde byl pod vedením Ing. Aloise Šimka a dr. Ladislava Bartoše za vydatné pomoci soběšických občanů proveden archeologický průzkum. Ten odkryl v hloubce až 1, 5 m základy kaple ve tvaru maltézského kříže a lokalizace středu kaple napomohla provést opětovná měření. Rok poté byl, na památku 200. výročí prvního měření v našich zemích, vztyčen v místě původního středu kaple žulový pomník s bronzovými deskami, který lze na místě spatřit dodnes. Nachází se hned vedle nové rozhledny. Z ní lze na jaře či na podzim sledovat reliéf kaple ve tvaru maltézského kříže. Na povrchu se jeví zbytky kaple jako nepatrné terénní nerovnosti. Při stavbě základů rozhledny bylo vyvrženo na povrch množství stavební suti původní kaple (úlomky cihel, kamenů, malty atd.).

Ostrá horka se do víru dějin dostala ještě jednou. Stala se jedním z opěrných bodů zoufalé obrany jednotek Wehrmachtu a SS před postupující Rudou armádou, která je vytlačila z Brna do místních lesů. Dne 26. 4. 1945 zde bylo vybudováno německé palebné postavení, dobyté až 3. 5. 1945. Dodnes lze na povrchu najít vystřílené nábojnice.

Další informace, fotky a nákresy kaple sv. Kříže: encyklopedie.brna.cz

Panoramata:

Ostrá horka - panorama
Ostrá horka - panorama
Ostrá horka - panorama

Video z rozhledny se zajímavými informacemi: youtube.com



Zdroje:
www.sobesickagarda.cz - popis rozhledny
www.hrady.cz (autor Milan Náplava, 22.6.2008) - text o kapli sv. Krize a trigometrickem bodu
www.aneris.cz - panoramaticke fotky
rozhledny.webzdarma.cz - popis rozhledny


Additional Hints (No hints available.)