Skip to content

Vzhuru na nunatak/Let´s go to the Nunatak EarthCache

This cache has been archived.

GOGO CZ: Díky nové informaci obdržené od geoawareCZ o potřebě unikátnosti zeměkeší jsem se rozhodl tuto archivovat.

More
Hidden : 2/6/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Výchozí souřadnice vás přivedou na vrch Smolný v Rychlebských horách, jehož vrcholová skaliska byla upravena jako vyhlídka a v roce 1971 vyhlášena národní přírodní památkou Venušiny misky.

Vrch Smolný představuje tzv. nunatak vzniklý v třetihorách. Skály, které jsou tvořené granitem žulovského plutonu, byly obnaženy v době pevninského zalednění.

Nunatak je označení pro skalnatý vrchol hory vystupující z pevninského ledovce. Nunataky vystupují nad ledovec například v Grónsku, Antarktidě nebo na Špicberkách. Většinou jsou to ostré, skalnaté, rozeklané skalní masivy, na které působí silná eroze. Veškerý život na některých z nich může být izolován, tak jako na ostrovech uprostřed oceánu.
Slovo nunatak v jazyce Inuitů znamená osamělý vrchol. Nunatak vzniká, když kolem něho obtéká ledovec, který pozvolna erozivní činností ukrajuje jeho okraje, čímž dochází k vytváření jehlovitého vrcholku, který vyčnívá nad těleso ledovce.

Samotná vyhlídka představuje nevelký skalní labyrint tvořený bloky tzv. hlavní žuly, známé v této oblasti jako světlá slezská žula, která se vyskytuje ve dvou základních odstínech – modrošedé a šedožluté.
Žula (neboli granit) je kyselá hlubinná magmatické hornina složená z křemene, živce a menšího množství tmavých minerálů. Z živců jsou to především alkalické živce (ortoklas a mikroklin), v menší míře je zastoupen plagioklas (albit až oligoklas). Z ostatních minerálů jsou nejčastější biotit nebo muskovit.
Barva horniny je obvykle světlá (bílá, šedá) s odstíny zelenkavé, růžové, nebo modré, ale pokud je přítomno větší množství tmavě zbarvených minerálů, může být i tmavá.
Struktura hornin je hrubozrnná, což znamená, že drobné minerály jsou viditelné i pouhým okem. Granity jsou relativně pevné a tvrdé, často se využívají jako stavební kámen, případně díky své odolnosti vůči zvětrávání i jako obkladový a dekorační kámen.

Po výstupu na nunatak lze zjistit, že i velmi tvrdá a odolná žula (pevnost v tlaku může dosahovat až 250 MPa, běžný beton jen cca 25 MPa) nevydrží všechno.
Na vrcholcích skalních bloků můžete objevit značně rozměrné skalní mísy, které svými dokonalými tvary připomínají dílo lidských rukou. Proto byly dříve považovány za obětní mísy pohanských obyvatel.
Vznikly však v pozdním pleistocénu a v holocénu v důsledku zvětrávání a odnosu žuly a z části se vyvíjejí ještě dnes. Jejich vznik byl nejspíš podmíněn erozními účinky srážkové vody a jejím chemickým působením, dále pak vlastnostmi žuly (kulovitá odlučnost). Jedná se o tzv. exfoliační tvary, kam vedle skalních mís patří i skalní sedadla a křesla, výklenky, žlábkové škrapy a skalní dutiny zvané tafoni.

Největší ze skalních mís má téměř dokonalý kruhový půdorys o průměru 1,5 m a pojme asi 65 litrů vody. Nutno však podotknout, že vrch Smolný není jedinou lokalitou s výskytem skalních mís. V nedalekém okolí jich bylo zjištěno celkem 108. Jejich průměr kolísá mezi 35-150cm, hloubka pak mezi 5-100cm. Některé mají vyvinuty odtokové žlábky, jiné nikoli.
Skalní misky jsou také opředeny mnoha pověstmi. Jedna z nich říká, že misky mají kouzelnou moc - žena, která si údajně do jedné ze skalních mís sedne, se do roka vdá a otěhotní. Další pověst vypráví o trpasličím národu, nazývaným Venušin lid, který tu údajně žije. Trpaslíci se tu po nocích koupou, vaří a perou ve skalních miskách. Ztraceným poutníkům pak pomáhají nalézt správnou cestu.

Na nunatak se nejlépe dostanete po zelené turistické značce z Velké Kraše (4,4 km) nebo Černé Vody (3,8 km). Lokalita je volně přístupná po celý rok. I když je na vyhlídce zábradlí, dbejte zvýšené opatrnosti, zvláště za mokra.
Zdroj: Geologické zajímavosti České republiky - Motyčková Hana; Motyčková Šírová Kamila; Motyčka Vladimír; Šír Jiří, internet, Wikipedia

Pro uznání logu musíte zodpovědět následující otázky a odpovědi zaslat emailem skrze můj profil gogo CZ.

a) Na vyhlídce se opatrně rozhlédněte a spočítejte počet skalních mís v ploše vymezené zábradlím.
b) Jaký odstín žuly zde můžete vidět? Vyberte z možností uvedených v listingu.
c) Pomocí GPS zjistěte nadmořskou výšku na vyhlídce.
d) K logu můžete přiložit vaše foto s GPS na vyhlídce - tento úkol je dobrovolný.

Logovat můžete bez mého potvrzení. Bude-li s Vašimi odpověďmi něco v nepořádku, ozvu se. Dodržujte prosím pořadí, nejdříve odpovědi, potom log. Logy bez předchozího zaslaní odpovědí budou smazány.


To claim this cache you must fulfill following tasks and send answers to my profile gogo CZ.


a) Carefully look around at the view point and count the number of rock basins in the area defined by railings.
b) What color of granite you can see here?
c) Use your GPS to measure the altitude at the view point.
d) You can attach a photo with GPS at the view point.

You can log the cache without my confirmation but you should send me answers before the logging. If there is anything wrong with your answers I will let you know. Logs without sending answers will be deleted.

You can also visit our another Earthcaches HERE.


Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)